Rolul episcopului Romei discutat la o întrunire din Cipru

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Rolul episcopului Romei discutat la o întrunire din Cipru

Mesaj necititde protosinghel » 05 Oct 2009, 23:11

În octombrie 2009, în Cipru, se va discuta despre "rolul episcopului Romei în Biserică". Aceste discuţii urmează să fie purtate în cadrul unui dialog teologic dintre ortodocşi şi romano-catolici.
Această întrunire a stârnit foarte multe nemulţumiri în rândul ortodocşilor. Aş vreau să discutăm acest subiect important!

Iată una din cele mai importante reacţii:
Sfânta Chinotită a Sfântului Munte despre Dialogul cu romano-catolicii

Sfânta Chinotită a Sfântului Munte Athos a adoptat astăzi o poziţie oficială cu privire la întrunirea Comisiei Mixte de Dialog între ortodocşi şi romano-catolici în Cipru. Sfânta Chinotită a hotărât următoarele:

1. Sfântul Munte, de-a lungul veacurilor, rămâne prin harul lui Hristos păzitor credincios al Sfintei Credinţe Ortodoxe, pe care de Dumnezeu propovăduitorii Apostoli au predat-o Bisericii şi de Dumnezeu purtătorii noştri Părinţi, prin Sfintele Sinoade Ecumenice au păstrat-o de-a lungul veacurilor nefalsificată. Această Predanie au păzit-o cu fidelitate şi părinţii aghioriţi dinaintea noastră.

2. Fiind informaţi că are să se întrunească foarte curând, în Cipru, Comisia Mixtă Internaţională pentru Dialog Teologic între Biserica Ortodoxă şi Romano-Catolici, ce va dezbate tema „Rolul episcopului Romei în comuniunea bisericilor în primul mileniu”, Sfânta noastră Chinotită, necunoscând tematologia exactă a Dialogului respectiv, îşi exprimă profunda nelinişte şi problematizare pentru faptul că se discută primatul papal înainte ca papismul să fi renunţat la dogmele lui eretice şi la caracterul său lumesc (Statul Vatican). Singura condiţie pentru discutarea temei primatului este revenirea romano-catolicilor la credinţa ortodoxă şi la sistemul sinodal al Bisericii Ortodoxe şi nu „unitate în diversitatea” dogmelor.

3. „Biserica Ortodoxă este acea singură Una, Sfântă, Sobornicească şi Apostolească Biserică, precum a declarat aceasta, în preacinstita şi Sfânta Biserică a Protatului, şi Sanctitatea Sa, Patriarhul Ecumenic Kir Bartolomeu, pe 21.08.2008, în timpul vizitei sale în Sfântul Munte. Acelaşi lucru îl credem şi noi şi vom rămâne statornici în toate câte Sfinţii noştri Părinţi au propovăduit.

Toţi reprezentanţii şi Întâistătătorii celor douăzeci de Mănăstiri din Sfântul Munte Athos, adunaţi în Sinaxă Comună.
Mai multe informaţii, documente, schimb de scrisori şi opinii cu privire la evenimentul care urmează, găsiţi aici.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Rolul episcopului Romei discutat la o întrunire din Cipru

Mesaj necititde Petre C » 12 Oct 2009, 10:58

Atitudinea de suspiciune nu face cinste nimanui. Daca cei de la Mt. Athos, "necunoscând tematologia exactă a Dialogului respectiv", isi pronunta temerile, ce putem astepta de la ortodocsi, indeosebi tineri, care nu folosesc limbajul diplomatic si sunt si mult mai putini maturi duhovniceste.

Din putinul care il stiu, discutarea primatului nu este chiar o discutie intre alte discutii, ci poate prima intre discutii. Daca Episcopul Romei ar reveni la pozitia din primul mileniu, acceptarea unor erori dogmatice care s-au produs de la despartirea de BO ar fi mult mai usoara.
Asa gandesc eu...
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rolul episcopului Romei discutat la o întrunire din Cipru

Mesaj necititde protosinghel » 12 Oct 2009, 11:26

Eu am o altă propunere. E cea mai şocantă posibilă, chiar dacă nerealistă dpdv practic (nu şi teoretic).

Recunoscându- pe papă ca eretic, ortodocşii să hirotonească un episcop ortodox al Romei, care să fie şi patriarh al întregii diaspore din Occident (şi cu ocazia asta se rezolvă şi problema diasporei). Episcopul ortodox al Romei, aşa cum prevăd şi Canoanele, va fi "primul între egali", adică primul în diptice, în faţa patriarhului de Constantinopol şi al celorlalţi.
În acest fel ortodocşii vor arăta clar ce înţeleg ei prin "întâietatea episcopului Romei" şi vor reface în mod ortodox unitatea Bisericii. Dacă romano-catolicii vor dori unitate, nu au decât să-l recunoască pe acest episcop ortodox al Romei. Bineînţeles, într-o astlfe de situaţia, orice dialog cu "actuala Romă" s-ar încheia definitiv. N-avem ce să facem decât să mergem pe calea cea dreaptă.
Atunci când monofiziţii au ocupat scaunele de Alexandria şi Antiohia, ortodocşii au hirotonit alţi episcopi (ortodocşi), instituind cumva o jurisdicţie paralelă, dar defapt singura jurisdicţie ortodoxă în acel spaţiu. Aşa trebuie să se facă şi cu Roma şi poate era demult cazul să se facă...

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Rolul episcopului Romei discutat la o întrunire din Cipru

Mesaj necititde Petre C » 12 Oct 2009, 11:44

Eu am o altă propunere. E cea mai şocantă posibilă, chiar dacă nerealistă dpdv practic (nu şi teoretic).

Recunoscându- pe papă ca eretic, ortodocşii să hirotonească un episcop ortodox al Romei, care să fie şi patriarh al întregii diaspore din Occident (şi cu ocazia asta se rezolvă şi problema diasporei). Episcopul ortodox al Romei, aşa cum prevăd şi Canoanele, va fi "primul între egali", adică primul în diptice, în faţa patriarhului de Constantinopol şi al celorlalţi.
În acest fel ortodocşii vor arăta clar ce înţeleg ei prin "întâietatea episcopului Romei" şi vor reface în mod ortodox unitatea Bisericii. Dacă romano-catolicii vor dori unitate, nu au decât să-l recunoască pe acest episcop ortodox al Romei. Bineînţeles, într-o astlfe de situaţia, orice dialog cu "actuala Romă" s-ar încheia definitiv. N-avem ce să facem decât să mergem pe calea cea dreaptă.
Atunci când monofiziţii au ocupat scaunele de Alexandria şi Antiohia, ortodocşii au hirotonit alţi episcopi (ortodocşi), instituind cumva o jurisdicţie paralelă, dar defapt singura jurisdicţie ortodoxă în acel spaţiu. Aşa trebuie să se facă şi cu Roma şi poate era demult cazul să se facă...
Am impresia ca spre asta ne si indreptam daca ma gandesc la cate biserici ortodoxe se deschid in Italia, concomitent cu scaderea fortei romano-catolicilor.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rolul episcopului Romei discutat la o întrunire din Cipru

Mesaj necititde protosinghel » 12 Oct 2009, 11:47

Nu, al moment e doar amăgire. Catolicii urmăresc ca ortodocşii din Italia să se supună lor şi nu invers... Ai să te convingi!

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Rolul episcopului Romei discutat la o întrunire din Cipru

Mesaj necititde Petre C » 15 Oct 2009, 11:11

Mitropolitul Zizoulas al Pergamului raspunde problematicii ridicate de criticii acestei intalniri, textul in en.,gr.:

Spicuiesc:

1. Actuala intrunire a comisiei de dialog teologic este aprobata de toate Sinoadele BO locale, inclusiv Sinodul BO grecesti.
2. Subiectul acestui dialog (primatul papal) a fost decis la nivel pan-ortodox.
3. Unirea dintre ortodocsi si catolici nu este iminenta, prezenta intalnire a comisiei de dialog nefiind decat un fel de conferinta.

Retin si citatul din Galateni:
5,10. Eu am încredere în voi, întru Domnul, că nimic altceva nu veţi cugeta; dar cel ce vă tulbură pe voi îşi va purta osânda, oricine ar fi el.

P.S. Il rog pe Pr. Petru sa nu mai preia versiuni de la bloguri romanesti care dau un anumit accent problematicii (pe langa cel care exista deja de la sursa), ci sa preia versiunile in romana de pe situl original, caci exista asa ceva.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rolul episcopului Romei discutat la o întrunire din Cipru

Mesaj necititde protosinghel » 15 Oct 2009, 14:38

Petre, în Occident circulă un banc: "Sunt două lucruri pe care nici Dumnezeu nu le ştie: câte ordine monahale au romano-catolicii şi ce este în mintea iezuiţilor". Cred că ideea ai înţeles-o. Eu nu sunt un papă-lapte că să mă iau după accentele puse de alţii, ci am cunoştinţele şi experienţa personală care mă determină să am o anumită părere despre ceva. În papistaţi nu am nici o încredere...

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Rolul episcopului Romei discutat la o întrunire din Cipru

Mesaj necititde Petre C » 15 Oct 2009, 15:25

Petre, în Occident circulă un banc: "Sunt două lucruri pe care nici Dumnezeu nu le ştie: câte ordine monahale au romano-catolicii şi ce este în mintea iezuiţilor". Cred că ideea ai înţeles-o. Eu nu sunt un papă-lapte că să mă iau după accentele puse de alţii, ci am cunoştinţele şi experienţa personală care mă determină să am o anumită părere despre ceva. În papistaţi nu am nici o încredere...
Nici nu am sustinut ideea ca va luati dupa altcineva... Ci doar ca e bine sa luam materialele de la sursa.

Petre
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Rolul episcopului Romei discutat la o întrunire din Cipru

Mesaj necititde Petre C » 15 Oct 2009, 22:42

Episcopul Ilarion Volokolamsk, bine cunoscut pe acest forum, comenteaza urmatoarele despre preconizata intrunire a Comisiei Comune de dialog teologic ortodox-catolic din Cipru:

1. Biserica Rusiei va participa la aceasta Comisie;
2. Comisia va discuta cel mai important subiect teologic, evident nu singurul care ii desparte pe catolici si ortodocsi, si anume primatul papal;
3. Dupa parerea sa, nu se va atinge un acord asa usor, mai ales ca problema nu s-a lamurit nici in cadrul Bisericii Ortodoxe;
4. Nu trebuie inventata o noua eclesiologie pentru Ortodoxie pentru a o apropia de Catolicism;
5. Dialogul teologic dintre ortodocsi si catolici trebuie sa continue intr-o maniera serioasa pentru triumful Adevarului;
6. Primatul papal a fost una din cauzele schismei, de aceea este nevoie de studiu aprofundat de ambele parti.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Rolul episcopului Romei discutat la o întrunire din Cipru

Mesaj necititde Petre C » 18 Oct 2009, 00:22

Sinodul Ierarhiei Greciei considera textul "marturisirii" drept "excedent".



Comunicatul Ierarhiei Bisericii Greciei referitor la dialoguri şi
la „Mărturisirea de credinţă"



Ierarhia Bisericii Greciei în şedinţa ei din după-amiaza zilei de 15 octombrie a.c., ca şi în prima parte a şedinţei de astăzi, la propunerea Preafericitului Ieronim, Arhiepiscopul Atenei şi a toată Grecia, a dezbătut tema dialogului dintre ortodocşi şi romano-catolici.
La început s-a citit Scrisoarea Patriarhului Ecumenic Kir Bartolomeu referitoare la aşa-numita „Mărturisire de Credinţă", care a fost semnată de clerici, monahi şi laici, după care s-au citit de asemenea şi scrisorile Înaltpreasfinţiţilor Mitropoliţi către Sfântul Sinod, în care cereau informaţii referitoare la textul care s-a semnat la Ravenna şi la planul care se va dezbate în zilele următoare în Cipru referitor la primatul papal în timpul primului mileniu. Asupra temelor acestora s-a discutat şi în Permanenţa Sfântului Sinod încă din luna septembrie a anului trecut.
După citirea textelor de mai sus, Preafericitul a chemat pe Înaltpreasfinţiţii Mitropoliţi Meletie de Nicopole şi Prevezis, preşedintele Comisiei Sinodale pentru relaţiile interortodoxe şi intercreştine, Hrisostom de Messinia, reprezentantul Bisericii Greciei la dialogul cu romano-catolicii şi Hrisostomos de Peristerios ca şi cunoscător al temelor, deoarece în trecut s-a ocupat cu ele, pentru a informa Ierarhia atât în ceea ce priveşte demersul dialogului de mai sus, cât şi asupra textului de la Ravenna şi asupra întrunirii Comisiei Mixte Teologice care va avea loc în zilele următoare în Pafos (Cipru).
Prin urmare a existat un dialog foarte deschis la care au luat parte mulţi arhierei, care au vorbit despre aceste teme importante cu simţul responsabilităţii şi al cunoştinţei. În timpul dezbaterii s-au formulat următoarele puncte:

1. S-a recunoscut nevoia unei mai mari informări pe viitor a Sfântului Sinod al Ierarhiei asupra acestor teme importante. S-a declarat că de acum înainte Ierarhia va fi informată de toate fazele dialogurilor, altfel nici un text nu se poate impune Bisericii. De altfel acest lucru îl presupune statutul sinodal al Bisericii.
2. Dialogul trebuie să continue, însă în cadrul ecleziologic şi canonic ortodox, întotdeauna după o înţelegere cu Patriarhia Ecumenică, după cum s-a hotărât în mod panortodox.
3. Reprezentanţii Bisericii noastre la dialogul respectiv cunosc foarte bine teologia ortodoxă, ecleziologia şi tradiţia bisericească şi îşi oferă cunoştinţele şi puterile lor „pentru unirea tuturor", „întru adevăr" şi în cadrele teologice indispensabile şi ale hotărârilor Conferinţelor Panortodoxe.
4. Textul de la Ravenna şi textul care trebuie să se elaboreze în Cipru se alcătuiesc cu condiţia supunerii şi aprobării lor de către Bisericile Locale Autocefale, prin urmare şi de către Biserica Greciei, după ce s-a deliberat sinodal. Aceasta înseamnă că practic că nu vor exista paşi decisivi în afara hotărârii sinodale a Ierarhiei. Ierarhii sunt păzitorii Predaniei Ortodoxe, după cum au mărturisit la hirotonia lor în treapta de episcop.
5. În legătură cu textul care se va referi la primatul papei Romei în timpul primului mileniu, text care va fi elaborat în Cipru în zilele următoare, s-a dat o îndrumare reprezentanţilor Bisericii noastre să insiste pentru menţionarea în textul final a poziţiei canonice a primatului papei Romei în primul mileniu raportat la Sinoadele Ecumenice şi cu trimitere la canonul 3 al Sinodului al II - lea Ecumenic şi la canonul 28 al Sinodului al IV - lea Ecumenic.
6. Ierarhia Bisericii Greciei urmăreşte şi va continua să urmărească veghind asupra temei dialogurilor Bisericii Ortodoxe cu eterodocşii, fapt pentru care consideră că un text ca „Mărturisirea de Credinţă" este un excedent. Îi roagă dar pe credincioşi să aibă încredere în Păstorii lor şi să se abţină de la acţiuni, care s-ar putea ca pe viitor să creeze probleme.
Acestea au fost discutate şi hotărâte unanim de către Ierarhia Bisericii Greciei cu simţ de răspundere înaintea lui Dumnezeu, faţă de Neprihănita noastră Credinţă şi Predanie şi faţă de bine-credinciosul popor, spre slava lui Dumnezeu şi mărirea Bisericii.

Din partea Sfântului Sinod al Ierarhiei.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Rolul episcopului Romei discutat la o întrunire din Cipru

Mesaj necititde Petre C » 18 Oct 2009, 20:00

Pentru cine isi face iluzii in legatura cu respectiva marturisire, cititi cum i se raspunde lui... Bartolomeu (nu mai este patriarh?):
Îl întrebăm:

* 1. Nu este o cădere rugăciunea în comun cu catolicii şi cu tot felul de rătăciri protestante?
* 2. Nu este o cădere recunoaşterea ereticilor ca ''biserici surori''?
* 3. Nu este o cădere încălcarea Sfintelor Canoane?
* 4. Nu este o cădere polemica lui împotriva credincioşilor nevoitori?
Deci este o erezie sa ii contrazi pe cei ce se considera marturisitori...
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Rolul episcopului Romei discutat la o întrunire din Cipru

Mesaj necititde Petre C » 20 Feb 2010, 09:49

Recent, a iesit la iveala un document despre discutiile purtate la intrunirea de la Cipru. Documentul poate fi citit in engleza aici, sau in franceza aici.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron