Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox
Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde Cosmin Florin » 09 Apr 2010, 19:46

1) Anul ăsta, Danion Vasile a înghițit carnea de miel cu noduri, știind că a serbat Paștile în aceeași zi cu catolicii. :lol:
Apropo: anul acesta Paștile s-a serbat și pe stil vechi și pe stil nou în aceeași zi, deci Lumina Sfântă a venit la Ierusalim și pe stil nou (și pe stil vechi). ;)
2)n-am înțeles de ce este numit Danion Vasile teolog.
3)dacă BOR este apostată și sub osânda canoanelor, de ce nu trece la stiliști? Răspuns: sunt atâtea „Biserici” stiliste, că nu știe pe care s-o aleagă :lol:
Alt răspuns: din interes financiar; păi cine-i vinde cărțile prin pangare și magazine bisericești, nu BOR?
Ultima oară modificat 09 Apr 2010, 19:57 de către Cosmin Florin, modificat 1 dată în total.

AMaria

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde AMaria » 09 Apr 2010, 19:49

Ma bucur domnule (parinte?) Petre C pentru ca ati punctul pe i. Lucrurile nu pot continua asa. In materie de credinta nu se merge pe bajbaiala si pe ambiguitati. Daca nu suntem tari in ceea ce stim si in ceea ce am mostenit nu avem nici o sansa sa rezistam atunci cand lucrurile vor deveni si mai smintitoare. Nadajduiesc din tot sufletul ca exista multi crestini ortodocsi romani care nu s-au clintit in aceasta (relativ mica) incercare.

Doamne ajuta!

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde Petre C » 09 Apr 2010, 19:54

Ma bucur domnule (parinte?) Petre C pentru ca ati punctul pe i. Lucrurile nu pot continua asa. In materie de credinta nu se merge pe bajbaiala si pe ambiguitati. Daca nu suntem tari in ceea ce stim si in ceea ce am mostenit nu avem nici o sansa sa rezistam atunci cand lucrurile vor deveni si mai smintitoare. Nadajduiesc din tot sufletul ca exista multi crestini ortodocsi romani care nu s-au clintit in aceasta (relativ mica) incercare.

Doamne ajuta!
Sunt mirean. :oops: Incerc sa fiu si sa raman mirean la locul meu. Se pare ca e tot mai greu. ;)

Nu cred ca am pus punctul pe "i". E un coltisor unde incercam sa acoperim o tema curenta. Sunt altii, ca pr. Mihail Stanciu, samd, care chiar au pus punctul pe i. Oricum, urmeaza si episodul 2, si episodul 3, pana Danion ia o decizie, sa speram inteleapta.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde georgedimoiu » 09 Apr 2010, 19:56

Anul ăsta, Danion Vasile a înghițit carnea de miel cu noduri, știind că a serbat Paștile în aceeași zi cu catolicii. :lol:

Anul acesta Paștile s-a serbat și pe stil vechi și pe stil nou în aceeași zi, deci Lumina Sfântă a venit la Ierusalim și pe stil nou. ;)
Chiar nu îți dai seama că aici nu este vorba de când sărbătorești Paștile ci de cine sărbătorește?
Dacă, prin absurd, otodocși ar hotărâ să sărbătorească paștile în august sau decembrie lumina ar veni și atunci pentru că este vorba de cine nu de când.
Totdeauna când ortodocși vor sărbători Paștile va veni lumina. Este un semn care se transmite în fiecare an.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Despre schimbarea calendarului

Mesaj necititde Cosmin Florin » 09 Apr 2010, 20:05

Chiar nu îți dai seama că aici nu este vorba de când sărbătorești Paștile ci de cine sărbătorește?
Dacă, prin absurd, otodocși ar hotărâ să sărbătorească paștile în august sau decembrie lumina ar veni și atunci pentru că este vorba de cine nu de când.
Totdeauna când ortodocși vor sărbători Paștile va veni lumina. Este un semn care se transmite în fiecare an.
Părinte, m-ați înțeles greșit. Eu sunt conștient de faptul că nu data calendaristică determină venirea Luminii, ci epicleza patriarhului Ierusalimului (care nici măcar nu are loc în ziua de duminică, ci sâmbăta la amiază). Voiam să atrag atenția stiliștilor că din punct de vedere calendaristic anul acesta (ca și anul viitor) Lumina a venit și după calendarul îndreptat.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde Petre C » 09 Apr 2010, 20:06

2)n-am înțeles de ce este numit Danion Vasile teolog.
Pr. Dorin Piciorus i-a contestat, ce-i drept cam dur, competenta intr-ale teologiei, numindu-l "manelist". Daca o sa continue asa, tare mi-e teama ca pr. Dorin, care si-a luat o groaza de ocari pentru asta, a avut dreptate.

Totusi, Romania i-a dat in sec. XX pe Pr. Staniloae, pe pr. Galeriu, etc, etc. Ei au demonstrat ca teologia inseamna inainte de toate traire duhovniceasca. Ar trebui sa fim mai retinuti cu utilizarea acestui termen.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

AMaria

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde AMaria » 09 Apr 2010, 20:10

daca nu sunteti sigura ca Dumnezeu a acceptat schimbarea (adica ca Duhul Sfant exista in BOR) de ce va mai duceti la biserica?
D-nă Maria vorbim de 2 lucruri diferite: de stilişti (cei care consideră că Duhul Sfânt nu mai e asupra BO stil nou) şi de BO stil vechi care doar sărbătoresc după datele Sfinţilor Părinţi. Eu la cei de pe stil vechi făceam referire şi nu la stilişti. Am spus că cred cu tărie că Duhul Sfânt lucrează şi în BOR, că nu a fost o schimbare dogmatică singura care l-ar putea mânia pe Dumnezeu, însă faptul că ştiu că există ortodocşi (Sf. Munte etc) care au refuzat schimbarea calendarului nu mă face să mă simt confortabil. Schimbarea calendarului o consider o slăbiciune din parte ierarhilor şi atât fără să mă ating de Duhul Sfânt lucrător. Mie nu îmi plac compromisurile de aceea Îl rog pe Bunul Dumnezeu să-i lumineze pe conducătorii noştri ca pe viitor să nu mai facă şi alte compromisuri.
Cu toate acestea, poti asculta in inregistrarea postata mai sus, ca si in raspunsul la acuze formulat chiar de fratele Danion, existenta invitatiei explicite de a se alatura unei factiuni ROCOR nerecunoscute de comunitatea Bisericilor Ortodoxe.
Dacă invitaţia lui Danion este spre stilism eu nu pot decât să mă rog Lui Dumnezeu pentru El şi pentru cei care sfinţesc calendarul...

Am inteles ce vreti sa spuneti. Insa BO pe stil vechi, precum cea Sarba, Rusa, Patriarhia Constantinopolului etc. sunt biserici autocefale ale altor tari, aflate in legatura canonica cu BOR. Insa in Romania nu exista biserica pe stil vechi decit cea stilista, care nu este propriuzis o biserica, ci o secta. Noi nu avem de ce sa privim cu jale catre cei care au ales sa NU schimbe calendarul, pentru ca am fost acceptati si de ei, si de Dumnezeu ca partasi la Har. Si sa va mai spun ceva: Dumnezeu nu repara niciodata lucrurile intorcindu-se inapoi! El intotdeauna le repara altfel, prin caile lui nestiute. Daca de exemplu cineva face o crima, sau un avort... nu i se pretinde pacatosului sa invie mortul ca sa fie iertat. Dumnezeu lucreaza prin Pronia Lui in asa fel incit sa incerce si credinta oamenilor in puterea Lui de a repara greseala si a aranja lucrurile spre bine. Din orice rau, daca ne pocaim, El face un bine. Asa si cu Biserica Ortodoxa Romana: atita timp cit am inteles ca era mai bine ca schimbarea sa nu se fi facut, dar nu ne-am cramponat de ea, NU ESTE NEVOIE sa ne intoarcem inapoi. Asta ar insemna ca ne indoim de Harul Lui si de puterea Lui de a aranja lucrurile spre bine. Cu alte cuvinte am da dovada de zelotism si bigotism (exact ceea ce face Danion). Adica da dovada de o neintelegere crasa a modului in care lucreaza Dumnezeu, ba chiar mai mult decit atit, are pretentia ca intelege aceasta problema mai bine decat toti cuviosii cu viata placuta lui Dumnezeu dinaintea lui si care chipurile, au facut concesii....
Ultima oară modificat 09 Apr 2010, 20:47 de către AMaria, modificat 1 dată în total.

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde georgedimoiu » 09 Apr 2010, 20:13

Da!
Și acum ar fi momentul potrivit de a se rezolva și această problemă a calendarului.
Nu știu cum este pe la voi dar aici am întâlnit mulți oameni indignați de faptul ca nu sărbătorim evenimentele importante împreună.
Este momentul unei uniformizări!
Hristos nu s-a născut de două ori, nu a înviat de două ori, nu s-a înălțat(suit) de două ori, Duhul Sfânt nu s-a pogorât de două ori......
Este momentul să folosim calendarul cel bun, și asta fără patos.
Stliștii nu sunt sectari ci ortodocsi și chiar unii destul de consecvenți!
Nu vă mai jucați cu cuvântul eretic!!!!!!
Ultima oară modificat 09 Apr 2010, 20:16 de către georgedimoiu, modificat 1 dată în total.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde Cosmin Florin » 09 Apr 2010, 20:14

În 2006 am fost la Schitul Locurele de lângă Mânăstirea Lainici. Eram în grup patru persoane, printre care și un student la teologie. Părintele Adrian Făgețeanu, care pe atunci avea 93 de ani, ne-a întrebat pe fiecare ce suntem. Studentul a răspuns: Viitor teolog. Părintele se uită în gol gânditor, cu o mână se scarpină-n cap și zice: Mă... eu am învățat la școală că au fost doar trei teologi: Ioan Teologul, Grigorie Teologul și Simeon Noul Teolog, dar acum aud că matale ești al patrulea... :lol:

AMaria

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde AMaria » 09 Apr 2010, 20:29

Sunt mirean. :oops: Incerc sa fiu si sa raman mirean la locul meu. Se pare ca e tot mai greu. ;) (...) Sunt altii, ca pr. Mihail Stanciu, samd, care chiar au pus punctul pe i. Oricum, urmeaza si episodul 2, si episodul 3, pana Danion ia o decizie, sa speram inteleapta.

Aveti dreptate. Din pacate mirenii nu mai pot ramine la locul lor. Si eu mi-as dori din tot sufletul sa nu fie nevoie sa comentez pe forumuri si sa ma contrazic cu lumea. Insa daca tac ma simt vinovata.
Categoric urmeaza episodul 2, 3, etc. pentru ca sunt multi care il urmeaza orbeste pe Danion: a ajuns pentru multi un idol.
De cel putin doi ani de zile ma straduiesc sa arat cui vrea sa ma ascutle ca acest 'predicator' reprezinta un pericol pentru ortodoxie in general si pentru credinciosii romani in particular, si nu e forum ortodox pe care sa nu fi fost injurata sau chiar chiar interzisa. Ma bucur si multumesc lui Dumnezeu ca astazi s-a creat o bresa in 'perfectiunea' lui dar nu ma imbat cu apa rece: In timpurile noastre raul prevaleaza.
Cine este Pr. Dorin Piciorus? L-as fi contactat de mult daca stiam ca are aceeasi parere... :cry:

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde georgedimoiu » 09 Apr 2010, 20:31

Părintele știa ce spune "teolog" e un cuvânt cât se poate de pretențios "vorbitor despre Dumnezeu" credeți că e de ajuns a termina o facultate de teologie pentru a avea această calitate? Cel care vorbește despre Dumnezeu nu este un om care a citit mult, care are nu știu ce titluri academice, ci este acela care are inima curată, are rugăciune, se lasă în mâna lui Dumnezeu, se golește pe sine pentru a fi umplut de Duh Sfânt. O babă analfabetă cu trăire poate fi mai mare teolog decât un doctor în teologie. Un coleg mi-a spus astăzi o cugetare pe care a citit-o undeva: stiința se adună în minte, care este rece, iar credința se adună în inimă, care este veșnic caldă!
Nu poți fi teolog cu minte ci doar cu INIMA!
Danion este un laic și nu are nici o autoritate de a învăța în BO!
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde Petre C » 09 Apr 2010, 20:37

Aveti dreptate. Din pacate mirenii nu mai pot ramine la locul lor. Si eu mi-as dori din tot sufletul sa nu fie nevoie sa comentez pe forumuri si sa ma contrazic cu lumea. Insa daca tac ma simt vinovata.
Eu nu ma refeream la scrisul pe forumuri. Este foarte greu sa gasesti in viata reala oameni cu care sa poti discuta. Internetul este f util din mai multe puncte de vedere. M-am referit la exagerarile de tip zelot si orice alt tip de exagerare.

Cine este Pr. Dorin Piciorus? L-as fi contactat de mult daca stiam ca are aceeasi parere... :cry:


Are un blog aici. Dar si-a ascuns articolele despre Danion. Normal, la cat a fost jignit. Oricum, sa stiti ca este o persoana sensibila. Nu il intrebati de Danion. S-ar putea sa se supere. Dar puteti urmari blogul dansului.

S-a pastrat totusi undeva intru eternitate articolul despre manelismul teologului Danion Vasile.
Concluzia pledoariei noastre e aceea că: Danion nu creează conştiinţe profund ortodoxe şi româneşti în acelaşi timp, prin discursurile sale, apte să facă faţă confruntărilor reale şi vieţii de zi cu zi, ci le dă o copie a propriei sale stări de ghetoizare, unde a nu face e mai important decât a face, unde entuziasmele tinereşti sunt strânse de gât în loc să fie învăţate să zboare şi unde acreala e considerată entuziasm şi entuziasmul edulcorat e denumit drept râvnă.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

AMaria

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde AMaria » 09 Apr 2010, 20:39

Hristos nu s-a născut de două ori, nu a înviat de două ori, nu s-a înălțat(suit) de două ori, Duhul Sfânt nu s-a pogorât de două ori......(...)
Stliștii nu sunt sectari ci ortodocsi și chiar unii destul de consecvenți!
Nu vă mai jucați cu cuvântul eretic!!!!!!
Bineinteles ca nu S-a nascut de doua ori, nu S-a inaltat de doua ori iar Duhul Sau nu S-a pogorat de doua ori. Cu toate acestea serbam moartea, ingroparea si invierea Domnului la orice Sfanta Liturghie! Din acest motiv sunt absolut convinsa ca pe Dumnezeu nu-L deranjeaza sa Il sarbatorim de mai multe ori atata timp cat aceasta se face cu credinta. Acesta sa ne fie noua pacatul!!
Iar daca Il serbam cu necredinta, din ambitie, nu El pierde, ci cei care se incapatineaza sa-si demostreze dreptatea lor. Aceasta fac stilistii: pun logica lor inaintea vointei dumnezeesti. Din acest motiv nu sunt ortodocsi (drept credinciosi), ci eretici. Bineinteles ca nu trebuie sa ne jucam cu cuvantul eretic, dar nici sa ne fie teama sa il folosim atunci cind este cazul.

AMaria

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde AMaria » 09 Apr 2010, 20:43

În 2006 am fost la Schitul Locurele de lângă Mânăstirea Lainici. Eram în grup patru persoane, printre care și un student la teologie. Părintele Adrian Făgețeanu, care pe atunci avea 93 de ani, ne-a întrebat pe fiecare ce suntem. Studentul a răspuns: Viitor teolog. Părintele se uită în gol gânditor, cu o mână se scarpină-n cap și zice: Mă... eu am învățat la școală că au fost doar trei teologi: Ioan Teologul, Grigorie Teologul și Simeon Noul Teolog, dar acum aud că matale ești al patrulea... :lol:

Frumos!! Frumos!!! Nici nu mai ai ce adauga la aceste cuvinte...

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde georgedimoiu » 09 Apr 2010, 20:44

Vă întreb ceva: cum poate o Biserică carte are succesiune apostolică și credință ortodoxă să fie eretică?
Sunt două elemente fundamentale ale unei Biserici: succesiunea apostolică și credința exprimată.
Nu sunt de acord cu poziția lor în ceea ce privește calendarul dar a fi declarați sectari(=eretici) este cam mult.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

AMaria

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde AMaria » 09 Apr 2010, 20:54

Vă întreb ceva: cum poate o Biserică carte are succesiune apostolică și credință ortodoxă să fie eretică?
Sunt două elemente fundamentale ale unei Biserici: succesiunea apostolică și credința exprimată.
Nu sunt de acord cu poziția lor în ceea ce privește calendarul dar a fi declarați sectari(=eretici) este cam mult.

Foarte simplu parinte Dimoiu: au avut succesiune apostolica pana la un punct, adica pana s-au separat. Apoi punerea mainilor nu a mai transmis Har. Exact cum s-a intimplat si in cazul Bisericii Catolice. Harul se da si Harul se ia, stim foarte bine asta: la fel stim ca un preot se bucura de Har atita timp cat este in Biserica Dreptmaritoare. Dar daca trece la adventisti nu mai are har, nu? Harul nu e ceva ca o boala care sa se da indiscriminat la oricine cu care vine in contact purtatorul de Har. Si acesta este un fapt stiut: Romanii care l-au torturat si batjocorit pe Hristos s-au atins de El dar nu s-au umplut de Har!

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde georgedimoiu » 09 Apr 2010, 21:02

Și cine a decretat că ei dacă au făcut o șcindare nu mai au har și că punerea mâinilor lor nu mai este validă?
Cred că nu e bine să amestecăm lucrurile stiliști(ortodoxi), catolici(totuși o Biserică) și adventiști(sectari non Biserică).
Nu putem amesteca ortodoxi cu cei care deși nu sunt în comuniune cu noi totuși sunt o Biserică și cu sectarii care s-au rupt de Biserică, sunt aspecte diferite,
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

AMaria

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde AMaria » 09 Apr 2010, 21:42

Și cine a decretat că ei dacă au făcut o șcindare nu mai au har și că punerea mâinilor lor nu mai este validă?
Cred că nu e bine să amestecăm lucrurile stiliști(ortodoxi), catolici(totuși o Biserică) și adventiști(sectari non Biserică).
Nu putem amesteca ortodoxi cu cei care deși nu sunt în comuniune cu noi totuși sunt o Biserică și cu sectarii care s-au rupt de Biserică, sunt aspecte diferite,
Păi cine altul decât Domnul? In Evanghelia de la Ioan spune clar: 'Precum mlădiţa nu poate să aducă roadă de la sine, dacă nu rămâne în viţă, tot aşa nici voi'. Adică cine se rupe de viţă (de Biserica, adica de Trupul Domnului) nu poate sa aducă roadă.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde Petre C » 11 Apr 2010, 13:33

Pr. dr. Mihai Valica se distanteaza fata de atitudinea lui Danion Vasile, intr-o scrisoare adresata revistei Axa in care s-a publicat un articol anti-noul calendar, scris de catre insusi Danion Vasile.

Stimata D-na/ra Alina Glod,

Hristos a inviat!
Intrucat unii membri ai publicatiei Axa pun sub semnul intrebarii calendarul nou, ma simt obligat sa ma abtin a mai scrie la publicatia Dv. pana ce voi observa o incetare a unor astfel de atitudini.
Tot in acest context am refuzat ultimul numar si l-am expediat retur.
Raman un fidel cititor al ziarului Axa cu speranta, ca toti autorii vor ramanea, ca pana nu de mult, in duhul unitatii Bisericii lui Hristos si Sinodului Sfintei noastre Biserici Ortodoxe Romane.
Va multumesc pentru intelegere.
Cu deosebita consideratie,
Pr. prof. dr. dr. Mihai Valica
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde Petre C » 12 Apr 2010, 11:27

Pr. Mihail Stanciu raspunde celor care acuza de apostazie BOR:
Crezi că purtarea de grijă a lui Dumnezeu față de Biserica Sa – Trupul lui Hristos de pretutindeni se încadrează în limitele gândirii și logicii tale, sau ale altor ”matematicieni” în ale spiritualității? Ne spune însuși Dumnezeu: ”Căci gândurile Mele nu sunt ca gândurile voastre şi căile Mele ca ale voastre, zice Domnul. Şi cât de departe sunt cerurile de la pământ, aşa de departe sunt căile Mele de căile voastre şi cugetele Mele de cugetele voastre.” (Isaia 55, 8-9) Pentru că iubirea Lui de oameni e nelimitată de vreo logică omenească…
1. După logica ta, Dumnezeu-Cuvântul nu trebuia să se mai întrupeze din neamul evreiesc (poporul ales din Vechiul Testament era un chip al Bisericii – noul popor al lui Dumnezeu), la cât de apostat era, nu? Sau la cât de apostați erau preoții iudei, cărturarii și învățătorii poporului? Sau erau apostați unii dintre ei, poate majoritatea lor și a poporului?… Dar dreptul Simeon, Nicodim, Iosif din Arimateea erau drepți și sfinți și-L așteptau pe Hristos, și-i slujeau lui Dumnezeu prin jertfe și rugăciuni primite de El, cu toate că ceilalți din jurul lor, cu care erau în comuniune, erau apostați, nu? Ce i-a făcut să nu iasă din ”legătura cu apostații” din vremea și din neamul lor, văzând aroganța și necredința acelora și primind și ei ocări generalizate de la unii ca tine din vremea lor?
2. În vremea Sfântului Ilie, când majoritatea preoților și a poporului cazuseră în apostazie și se închinau lui Baal, Dumnezeu l-a ”temperat” pe ”puritanul” Ilie care se credea unic slujitor al Lui spunându-i: ”Eu însă mi-am oprit dintre Israeliţi şapte mii de bărbaţi; genunchii tuturor acestora nu s-au plecat înaintea lui Baal şi buzele tuturor acestora nu l-au sărutat!” (3 Regi 19, 18). Deci nici față de Ilie nu Și-a descoperit Dumnezeu aleșii, dar față de tine care judeci într-o logică binară pronia Lui…
3. În vremea lui, Sfântul Maxim Mărturisitorul și ucenicii lui nu erau numai ei singurii ortodocși cărora Dumnezeu le primea rugăciunile și jertfele. Trebuie să judecăm limpede. După încetarea persecuției monotelite (erezie mare, nu glumă, nu calendar) și moartea Sfântului Maxim, s-au convertit instantaneu toți ereticii, clerici și credincioși? Nu, unii rămăseseră ortodocși și în vremea acestei mari frământări, au răbdat prigoana și au asigurat continuitatea Bisericii, nu au ieșit din Biserică. Sigur mai erau, neștiuți oficial, mii de credincioși ortodocși care slujeau lui Dumnezeu. Unii erau și oficial cunoscuți, ca episcopul Romei Martin, alții prin nordul Africii. Și mai mult ca sigur că Dumnezeu S-a bucurat și de cei care, păstori fiind, mai înainte erau eretici și mai apoi s-au pocăit și au revenit la ortodoxie.
4. După cum în pilda cu grâul și neghina, Mântuitorul ne spune că vor crește împreună până la vremea secerișului rânduit de Dumnezeu atât pentru fiecare fir în parte cât și pentru întregul lan, așa și în Biserică, va trimite Hristos secerătorii Săi la vremea cuvenită. Dar nu trebuie să nesocotim nici iubirea Lui și pronia Lui nelimitate care așteaptă întoarcerea păcătoșilor din păcate (necredință, rea credință, patimi) și răbdarea Lui arătată tuturor, mai ales celor care-I sunt fii prin har, dar își risipesc averea și cinstea. Noi, în calitate fii și de mădulare ale Bisericii, nu trebuie să o părăsim când, de fapt, ea are mai mare nevoi de noi, când suferă bolind cu multe mădulare, ci trebuie să ne rugăm și să răbdăm cu stăruință, rugându-ne Domnului să-i vindece pe cei bolnavi. Să nu ne îmbolnăvim noi de mândrie și de dispreț, scârbindu-ne de cei cărora Dumnezeu Însuși le vrea și le caută pocăința, poate și prin răbdarea, cuvântul și rugăciunea noastră. Să ne rugăm Domnului Hristos, cum făcea smeritul Părinte Dosoftei de la mănăstirea Viforâta la ectenia mare, ”pentru ca Domnul Dumnezeu să dea preoți buni Bisericii Sale ca să păstorească poporul cu înțelepciune pe calea mântuirii”. Și să cerem cu nădejdea că și primim și cu mulțumirea pentru toată grija Lui de zi cu zi față de noi și față de Biserică.
5. Criteriul ortodoxiei este, după Sfinții Părinți, iubirea (nu blestemarea, nici calomnierea) de vrăjmași. Dacă ne lipsește această inimă luminată de Duhul iubirii de oameni a lui Dumnezeu, înseamnă că nu slujim lui Dumnezeu nici în Duh, nici în Adevăr, ci ne înregimentăm nevăzut și neoficial în rândurile ucigașilor de oameni și de Dumnezeu, cu toate ierarhiile, ritualurile și ”rugăciunile” părut ortodoxe în care ne ”integrăm” la arătare și ”oficial”…
6. Domnul Hristos este prezent în Biserica Sa de pretutindeni, și în B.O.R. lucrând cu putere la vindecarea noastră, la împăcarea noastră cu El și între noi. Eu, ca umil și nevrednic preot, văd oameni care se ridică din comă, din boli, care înviază din patimi, care se înnobilează și se îmbunătățesc prin Sfintele Taine, prin credință și prin fapte frumoase. El ne poartă de grijă și nouă, ne rabdă, ne ceartă dar ne și iartă, văd (poate nu atât de întinsă) pronia Lui neîncăpătoare în logica noastră, dar activând duhurile oamenilor spre sfințirea vieții lor. Văd lucrarea Duhului Sfânt care luminează inimile și viețile oamenlor care vor să sporească în har și în credință. Aud și mărturiile lor legate de ajutorul Sfinților și al Părinților Sofian, Cleopa (de exemplu) în viața lor. Sunt experiențe care sfidează și depășesc logica omenească.
7. Mântuitorul Hristos nu-Și trădează Mireasa Sa – Biserica, nu o părăsește niciodată, El o ocrotește și o hrănește, chiar dacă unii păstori nu-și împlinesc misiunea cum se cuvine. Ei vor fi întrebați și judecați de asta și de apostazia lor. Noi să-L trăim cu pace pe Hristos, în rândul și în rânduiala fiecăruia, cu inimă bună și iubitoare ca să ne dea Domnul după inima noastră, vorba Psalmistului, așteptând vremea luminării Duhului Sfânt ca să putem vedea și înțelege minunile din legea și din pronia Lui…
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX