Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
AMaria
Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde AMaria » 05 Mai 2010, 22:34

Domnisoara Andreea, intr-un suflet omenesc nu incap (sau n-ar trebui sa incapa) si inalte preocupari duhovnicesti si amanuntite preocupari trupesti. Un teolog trebuie sa ne ajute sa ne intaltam la cer nu sa ne aplecam asupra 'celor mai de jos ale pamantului'. Si nu uitati ca 'tratatul' lui de sexologie se adreseaza adolescentilor. Ma iertati, dar eu simt aici o vaga duhoare perversa.

AMaria

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde AMaria » 05 Mai 2010, 23:02

Orice text trebuie analizat în context nu în afara lui, despre ce era tema?
Contextul era o discutie despre sex. Intrebarea care urmeaza in mod firesc se poate pune in doua feluri. Fie ca: 'ce cauta un teolog sa invete oamenii despre cele trupesti?' fie 'ce cauta un sexolog sa invete oamenii despre cele ceresti?'. Pentru mine este cat se poate de clar ca una si aceeasi persoana nu poate sa le STIE LA NIVEL DE INVATATOR pe amandoua.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde Pr Haralambie » 06 Mai 2010, 03:52

AMaria scrie:
Nu parinte Haralambie, au gresit ca oameni. Nu au invatat stramb pe altii. Este o mare diferenta. Si ei erau monahi si sfinti.
Cind am spus de greseala m-am referit la invatatura, de ex.
sf Grigorie de Nisa a invatat apocatastasa.
sf Irineu de Sirmium si sf Iustin Martirul si Filozoful a invatat hiliasmul.
prsf Antonie Hrapovitki pe care sf Ioan Maximovici il considera sfant, invata ca mantuirea oamenilor vine datorita patimilor sufletesti a Mintuitorului din gradina ghetimani si la contrazis Serafim Rosse .
sf Ioan Hrisostomul spunea ca sfirsitul lumii ar trebui sa vina dupa vro 400 de ani din vremea lui, in psb 23
si lista ar putea continua, dar daca acestea nu va conving restul n-are rost...cu toate acestea ei nu inceteaza de a fi sfiti si cinstiti de noi. Sf DUH care este prezent in biserica noastra a aratat prin altii greselile lor, de acea este nevoie ca noi sa avem o intelegere cit mai cuprinzatoare .
Roadele care lea adus Danion eu nu le stiu, se vor vedea la vremea de apoi , cit despre dvs va ajutat Dumnezeu, dar uni au nevoie de translator.
AMaria scrie:
Ma iertati ca va intreb: i-ati cunoscut personal pe parintele Cleopa, Arsenie sau Ioanichie? Ati fost martor la evenimente? V-au incredintat tainele sufletului lor, le-ati fost duhovnic? Atunci de ce judecati parinte Haralambie? Eu am auzit inregistrarile in care Danion acuza de minciuna pe parintele Cleopa si de ratacire pe parintele Arsenie. Poti sa spui si dta acelasi lucru despre cei balacariti de 'teologul' ratacit?
Draga mea, aici nu-i vorba de o cunoastere "personala" sau a fi"martor" sau a sti "tainele sufletelor lor" sau "duhovnic" ci de o invatatura gresita care au scris-o ei cu mina lor si apoi eu nu-i judec pe ei, ci scrierele lor si ideile care decurg, am spus eu ca Biserica BO si adunare papistasa sint cei doi plamini ai Bisericii ? Sau i-am pus eu aureola in cap la Francisc din Asissi si am spus ca-i sfant? Cine se impotriveste Adevarului, eu sau dvs in cazul acesta? Ginditiva ce motiv binecuvintat pt ecumenisti este aceasta invat a pr Arsenie .
Pt a condamna o invatatura nu-i nevoie de criterile care le ati cerut, biserica a condamnat invataturile si persoana lui Origen dupa mai multe sute de ani fara sa-l fi cunoscut personal, desi se stia ca a trait ascetic extrem de riguros, eu n-am scris ca tot ce a spus Danion este bine dar am scris ca are si dreptate.
Si eu am ascultat inregistrarile si stiu ca conferinţa a fost lipsita de tact si in loc sa aiba un caracter predominant educational/constructiv a deviat in acuze, fapt pt care isi trage ponoasele, desi cred ca intentia lui a fost buna si cred ca a avut ca obiect, sa nu-i mai invocam atita ca infailibili pe marii nostri duhovnici in privinta calendarului pt ca si ei la rindul lor au putut gresi, implinindu-se un cuvint din filocalie care spune ca: Desavirsirea din viata asta tot nedesavirsita este.
Asta nu inseamna ca in Biserica noastra nu mai este har, ci numai oamenii din ea mai pot gresi.
AMaria scrie:
Cum adica nu va intereseaza parinte? Adica sfintia voastra sunteti gata sa invatati de la oricine?
Nu ma intereseaza in sensul ca eu vreau sa judec numai invatatura lui daca e buna sau nu , nu si faptele pt ca astea nu intodeauna iti aduc un cistig ci uneori iti mai aduc osinda mai ales cind na-i dovezi, si nu sti pocainta celor care gresesc si nu neaparat e un criteriu sigur in orice situatie.
Iar despre invatatura si normal ca sint gata sa invatati de la oricine, sf Efrem sirul nu sa rusinat cind a invatat de la desfrinata , cind a intrebat-o de ce se uita la el si ea ia spus ca se uita la el pt ca din coasta lui a fost luata dar el trebuie sa se uite in pamint ca de acolo a fost luat, ci ia multumit lui Dumnezeu si ei.
si nici awa Moisei, marele staret de la optina cind a intrebat un copil daca sa faca clopotnita nu sa rusinat, ci a luato ca din gura lui Dumnezeu pt ca sa rugat .
Si mie sa-mi fie rusine sa invat de la Danion? Dar ce vb de oameni cind am ce invata de la animale, dela albina, funica, foc , apa , toata creatia, demonii, stim ce au patit de la razvratire, etc
Atunci cind te rogi cu sinceritate Dumnezeu iti vb uneori prin cine nu te astepti, chiar daca este pacatos si fara ca el sa stie , dupa proverbul ala romanesc''ca gura pacatosului adevar graieste'', iar cind trindavesti poti sa primesti inselare si de la un sfant pe care Dumnezeu nu-l inspira.
AMaria scrie:
Nu spune Mantuitorul fariseilor (alti mari 'teologi'): 'Pui de vipere, cum puteţi să grăiţi cele bune, odată ce sunteţi răi?' si 'După roadele lor îi veţi cunoaşte. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini?'. Adica viata fiecarui om trebuie sa marturiseasca pentru el? Cum sa nu va intereseze daca e un impostor si carierist care face castig din invataturile sale???
Da, dar tot Mantuitorul spune : Cărturarii şi fariseii au şezut în scaunul lui Moise;
Deci toate câte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac.Matei 2,3
Deci iata ca avem porunca sa invatam si sa ascultam si de cei cu fapte rele atita timp cit invatatura lor nu-i gresita, fara sa ne luam dupa faptele lor.
AMaria scrie:
Aicea e problema parinte Haralambie. Ca dvs va sta pe limba si mie imi sta pe suflet. Infruntare cu repros? V-am spus cu durere, daca sfintia voastra stie ce-i aia. Durere ca preotilor nostri le e mai usor sa ne arda cu cuvinte usturatoare decat jeleasca decaderea spirituala in care au lasat sa ajunga turma incredintata lor.
Care-i motivul decaderii turmei incredintata mie ? Ce trebuia sa fac si n-am facut? Pt durerea suferita imi pare rau, dar dvs m-ati infruntat, cred ca mai mult tine de turma decaderea decit de preoti, cunosc f multi preoti cu viata sfinta.
AMaria scrie:
Durere ca isi linistesc constiintele laudand un mirean 'curajos' care, cred ei, face misiune. Dar ce va tine parinte Haralambie sa faceti misiune in locul lui Danion? Frica?
Dupa cum vedeti cit v-am scris , nu stau nepasator si laud nu numai un mirean ci pe toti citi sunt curajosi si barbatosi inclusiv pe femei curajoase si barbatoase.
Dar ce va faceti sa credeti ca nu fac misiune? Si de ce ar trebui in locul lui Danion si nu al meu? Sau credeti ca misiunea se rezuma doar la conferinte?
AMaria scrie:
Pe mine nu ma tine frica, ci deplina intelegere ca nu e rostul meu sa invat oamenii
Bravo ca nu aveti frica, si totusi vad ca mie imi dati lectii.
AMaria scrie:
Dar pe dumneata ce te tine? De ce trebuie sa existe un Danion in primul rand? Pentru ca cei din cinul dumitale nu isi fac datoria. Ma tem ca din cauza acestei 'muste' de pe culioanele lor, preotii si monahii nu il pun la locul lui pe impostor.
Pe mine nu ma tine nimeni, dar Danion exista ca la facut Dumnezeu , ca-i in primul rind, ca-i in ultimul...nustiu , cunosc multi preoti care-si fac binisor datoria.
Nu stiu ce inseamna 'muste' de pe culioanele lor va rog sa fiti mai explicita.
AMaria scrie:
'Sa analizam putin ce se poate face cu sânii tai. Ca sa îi maresti ai doua metode clasice: prin silicoane sau cu ajutorul tratamentului medicamentos, între care la loc de cinste se afla anticonceptionalele. Sa iei anticonceptionale nu te sfatuiesc, pentru ca au o gramada de efecte secundare. Am o prietena care cu ani în urma a luat astfel de pastile, ca sa i se regleze ciclul. Acum, sotie fiind, nu poate sa faca copii. Pastilele i-au dereglat organismul, si nu se stie daca îsi va mai reveni.'

Parinte Haralambie, zice bine?
Aici are un raspus bun georgedimoiu, in care spune:Un aspect pozitiv, totuși, aduce Evanghelia și problematica existențială actuală la nivelul de percepție de astăzi, dacă nu pleci de la nivelul ascultătorilor și ești mereu pe înalte culmi teologice riști să vorbești în van. Apoi încet poți să îi urci. dar si maria_andrea spune bine
Asa se facea si sf ap Pavel tutror toate , sa ras in cap si a facut curatirile iudaice dupa ce sa increstinat.Iertati.
Ultima oară modificat 01 Apr 2011, 00:13 de către Pr Haralambie, modificat de 3 ori în total.
Cu mult respect.

AMaria

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde AMaria » 06 Mai 2010, 07:52

Parinte Haralambie, va jucati cu cuvintele si e pacat, va bate Dumnezeu... Aratati-mi mie unde a scris parintele Arsenie Boca sau parintele Cleopa ca biserica ortodoxa si cu cea catolica sunt plamanii aceluiasi trup. Va spun eu ca n-o sa gasiti nicaieri. Si stiti de ce? Pentru ca aceasta aberatie a fost spusa de papa Ioan Paul al II-lea, puteti gasi oricand citatul respectiv pe Wikipedia. E un mit parinte Haralambie, un mit rautacios inventat de dusmanii lui Dumnezeu si ai parintelui Arsenie.
Si chiar daca ati gasi anumite citate din Arsenie Boca care vi s-ar parea nepotrivite, cum se face ca sunteti atat de ingaduitor cu Danion, un nechemat care la 23 de ani s-a apucat sa invete multimile ce este ortodoxia, dupa ce pana atunci se ocupase intens cu tantra yoga (adica pe romaneste cu exercitii de spalare a creierului si exacerbare a functiilor sexuale) dar sunteti in acelasi timp atat de aspru cu parintele Cleopa care si-a daruit de copil viata lui Dumnezeu sau cu parintele Arsenie! Parintele Arsenie care a murit mucenic, care avea darul vindecarii si al vederii inainte, care se purta in Duhul si vedea pe Dumnezeu! Adica la Danion Vasile ati avut rabdare sa sariti peste gafe ca sa ajungeti la 'partea buna' dar in cazul parintelui Arsenie v-ati poticnit de o pictura al carui inteles nu il puteti patrunde si la zvonuri, si ati abandonat? Atata tot este parintele Arsenie? L-ati inchis in cutia lui si i-ati pus eticheta de eretic pana la a Doua Venire? La fel in cazul parintilor Cleopa si Ioanichie?
Sunteti poate din Moldova de peste Prut? Doar asa s-ar explica oarecum necunoasterea sfinteniei acestor parinti.

De ce va adunati pacat peste pacat interpretand cu rautate pictura parintelui Arsenie? Sunteti preot, ar trebui sa dati dovada de mai multa intelepciune si retinere decat mirenii. Caci daca ochiul sfintiei voastre ar fi fost curat, ar fi vazut ca aureola 'sfantului' Francisc de Assisi nu este la fel cu cea a sfintilor si infatiseaza tocmai caderea catolicilor prin sfintenie imaginara. Ati fi vazut ca pictarea impreuna a bisericii ortodoxe cu cea catolica sugereaza caderea ortodoxiei odata cu unirea cu latinii. Dar nu, ati ales sa credeti interpetarea Danionica, pentru ca sunt aproape convinsa ca nu ati fost la Draganescu.
bravo ca nu aveti frica,si totusi vad ca mie imi dati lectii!


Bineinteles ca va dau lectii parinte Haralambie pentru ca aveti mare nevoie, desi sfintia voastra ar fi trebuit sa fie in masura sa-mi dea lectii mie. Sincer va spun nu am crezut sa traiesc momentul in care sa vad un preot batjocorind si barfind mortii, necum sfintii!. Sunt mai mult decat trista si indurerata de ceea ce ati scris si mai ales de ceea ce ganditi, sunt dezamagita, sunt absolut deceptionata.
sf Efrem sirul nu sa rusinat cind a invatat de la desfrinata ,cind a intrebato de ce se uita la el si ea ia spus ca se uita la el pt ca din coasta lui a fost luata dar el trebuie sa se uite in pamint ca de acolo a fost luat,ci ia multumit lui Dumnezeu si ei
si nici awa Moisei marele staret de la optina cind a intrebat un copil daca sa faca clopotnita nu sa rusinat ci a luato ca din gura lui Dumnezeu pt ca sa rugat !


De ce imi rastalmaciti cuvintele? Stiati foarte bine la ce m-am referit cand am spus ca nu poti sa inveti de la oricine. Ca una este sa inveti de la cineva un lucru, o idee, un gest, si alta sa il pui invatator. Da, toti invatam de la o albina si de la furnica munca si organizarea sau de la desfranata smerenia, dar n-o sa-i punem pe acestia niciodata in amvon. Cand vreodata sfintii pe care mi-i aduceti cu atata usurinta martori, au afirmat ca poti sa pui un betiv, o desfranata sau un copil sa invete multimea?

Iar prin ce afirmati mai apoi, parinte iertati-ma, dar dati o interpretare cu totul straina si eronata Scripturilor:
da dar tot Mintuitorul spune : Cărturarii şi fariseii au şezut în scaunul lui Moise; Deci toate câte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac.Matei 2,3
deci iata ca avem porunca sa invatam si sa ascultam si de cei cu fapte rele atita timp cit invatatura lor nu-i gresita,fara sa ne luam dupa faptele lor!
Asta vrea sa spuna Mantuitorul aici??? Ca putem sa ascultam de orice fariseu si carturar care vorbeste bine? Dar nu cumva fariseii si carturarii din poveste erau PREOTI? Nu cumva Mantuitorul ii indemna pe iudei sa asculte prin ei de Lege? Pentru ca, daca tineti minte, in vremurile acelea Scriptura nu era la indemana tuturor si nu sedea plina de praf prin casele necredinciosilor. Numai fariseii si carturarii erau aceia care aveau acces la invatatura, numai ei erau cei care citeau si interpretau Legea lui Dumnezeu, pentru ca erau alesi de Dumnezeu anume in acest scop din generatie in generatie! Aici Mantitorul nu face trimitere la orice fariseu si 'carturar' de pe strada (precum Danion), ci indeamna multimea sa asculte de aceia care isi indeplineau slujirea la Templu, adica de preoti! Si nici de ei oricand, ci numai cand erau 'executantii' lui Dumnezeu, la fel cum si de dumneata nu suntem obligati sa ascultam decat in timpul slujbei sau cand va asezati in scaunul de spovedanie. Pentru ca tot El a spus foarte clar ca in restul timpului, aceiasi carturari si farisei erau pui de vipere si mormintele varuite.
Si atunci se pune intrebarea, cine l-a uns pe Danion dascal? Cine l-a uns preot? De ce sa ascultam de el? De cineva care n-are nimic de spus, de un nimeni, mai putin intelept decat un copil, o furnica sau o albina, pentru ca aceia fac lucruarile lor din incredintarea lui Dumnezeu si nu iau plata pentru asta.

La sfarsit, dupa ce l-ati pus pe Danion alaturi de Ioan Maximovici, Sf. Grigorie de Nyssa si Ioan Hristostom ajungeti sa il puneti alaturi si de Sfantul Pavel care s-a ras in cap dupa botez pentru a nu sminti iudeii. Ce se mai poate comenta la asta? Ma tem ca nimic.

In concluzie parinte Haralambie cred ca ati face bine sa reluati patristica. Acolo e adevarul, acolo e filonul de aur. Daca nu cumva aveau si ei greseli prea mari (Danion Vasile indeamna printre altele s-o lasam mai usor cu patristica ca nu se mai potriveste timpului) veti gasi multe de invatat despre smintelile veacului din urma.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde Petre C » 06 Mai 2010, 10:18

Orice text trebuie analizat în context nu în afara lui, despre ce era tema?
Problema cea mai mare a lui Danion Vasile este autoritatea, cine i-a încredințat propovăduirea? În Biserică nu învață oricine ci doar cine are dreptul( clericii). Dacă nu ai acest drept învățătura ta este un dat cu părerea.
Din cate stiu, din primele conferinte ale sale (dar a mai repetat) sau din primele carti, la inceputul intoarcerii sale in Biserica de dupa interesul pentru yoga, a auzit o voce care i-a spus ca trebuie sa ii invete invatatura sfintilor Parinti pe cei din afara.

Sper ca am citat corect, daca nu, puteti verifica. Cred ca ati inteles ideea. Dupa asta a primit binecuvantari de la duhovnic si toti marii duhovnici (cel putin asa spune el) pentru a vorbi.



Oricum, forumul acesta era dedicat ultimelor luni (ultimului an) din activitatea scriitorului Danion Vasile si mai putin perioadei in care chiar a reusit sa aduca tineri la Biserica.

Ca Danion parca este altul, putem vedea din ultimul tun tras in revista haiduceasca "Axa" unde trage un titlu bomba: "Apostazia Patriarhului Teoctist". Mi-e teama ca aceia care au vorbit despre "o viclenie" a lui Danion au dreptate. Trage in toti ierarhii si marii duhovnici BOR cu gandul la altceva.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde danadoina » 06 Mai 2010, 14:10

........

Din cate stiu, .......
...astfel de formulari vagi aduc a clevetire... ;)

Sper ca am citat corect, daca nu, puteti verifica. ........
...nu ar fi mai simplu sa verifici tu frate Petre C afirmatia inainte de a o posta ?

Pentru ca locuiesc in strainatate unde coexista toate jurisdictiile ortodoxe imi dau seama cat de neavenita este impartirea ortodocsilor pe doua calendare. Imi dau seama deasemenea si ca in Romania oamenii nu isi pot imagina de ce ar fi calendarul nou o atat de mare greseala. Cat despre Danion, cred ca parintele Haralambie are dreptate in aprecierile Sfintiei Sale, la fel parintele Petru. In ce priveste parintele Arsenie Boca, trebuie sa recunosc, ca am citit mult depre el in ultimul timp, cred ca a fost un om sfintit insa intr-adevar pictura de la Draganescu si afirmatia cu "plamanii Bisericii" ma smintesc. Am intrebat nu demult pe cineva care l-a cunoscut personal si indeaproape daca intr-adevar invata "teoria plamanilor" si mi-a spus ca da, BC ar avea dupa afirmatiile Sfintiei Sale Har Mantuitor, ceea ce de fapt Sfintii Bisericii noastre neaga (pe de alta parte am citit afirmatia unei maici care l-a cunoscut deasemenea ca interzicea oamenilor sa se duca la catolici la biserica ). Oricum asa cum scrie parintele Haralambie, poate sa fie Sfant chiar daca a avut greseli in invatatura... ;) . Pentru rugaciunile lui dea Domnul sa se linisteasca spiritele pe tema Danion.

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde georgedimoiu » 06 Mai 2010, 14:10

Și duhovnicilor cine le-a dat autoritatea ca să-l autorizeze să învețe?
Sună ca prin ziare când vrăzitoarele care "leagă și desleagă" au "aprobarea mai multor mitropoliți". Parcă și văd șirul de duhovnici stând la coadă ca să-i dea binecuvântare.
Acest om are studii de teologie că parcă era actor?
Iar despre vociile care te îndeamnă......
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde Petre C » 06 Mai 2010, 16:01

Se pare ca orice as spune, suna a clevetire pentru Doina. Am reeditat acest mesaj de cateva ori si am sters cateva replici care riscau sa para un razboi intre mine si Doina (??!!).


Iata insa pasajul mentionat mai sus:
După noaptea petrecută în peşteră, în noaptea următoare am avut un vis care mi-a schimbat viaţa. Am visat cum căutam într-o carte cu canoane pentru păcate ce canon ar trebui să fac pentru păcatele mele. Şi, în timp ce visam, dar fără nicio legătură cu visul, am auzit o voce clară, puternică, o voce care m-a sculat din somn: „Canon: să îi înveţi pe cei din afară filosofia Sfinţilor Părinţi”.

M-am sculat brusc, neînţelegând de ce canonul respectiv – pe care îl simţisem ca fiind un mesaj dumnezeiesc – nu îmi ceruse să îi învăţ pe oameni teologia, ci filosofia Sfinţilor Părinţi. Un duhovnic mi-a explicat că Dumnezeu a rânduit aşa ca să fiu sigur că nu era o simplă autosugestie. Pe vremea aceea nu ştiam că filosofia Sfinţilor Părinţi e tocmai teologia, vorbirea cu şi despre Dumnezeu…

Vocea aceea dumnezeiască mi-a schimbat viaţa. M-am întors la părintele care mă gonise de două ori şi i-am spus că vreau să pornesc pe drumul Bisericii. M-am pregătit de spovedanie – am scris şapte pagini mari de păcate – şi m-am spovedit… Am simţit cum viaţa mea s-a schimbat, cum sufletul s-a curăţit… Deşi nu eram vrednic, părintele mi-a spus să mă împărtăşesc cu Sfintele Taine…

Am avut un moment de îndoială, dacă e bine sau nu să merg pe calea ascultării. Am fost chiar ispitit să îmi părăsesc duhovnicul, pentru că mi se părea că nu îmi dă cele mai bune îndrumări. Şi atunci am avut un vis. Am visat că eram într-o biserică în care se aflau moaştele întregi ale Sfântului Nectarie. Duhovnicul meu se ruga de o parte a raclei, iar eu stăteam de cealaltă parte. Sfântul a început să se mişte în raclă… Atunci i-am cerut să mă binecuvânteze. Sfântul avea o cruce mare de metal în mână şi a început să îmi facă cruci pe cap, spunând: „Fii binecuvântat, fii binecuvântat…” Când m-am trezit, îmi era teamă ca nu cumva visul să fi fost de la diavol. Seara mi-am sunat duhovnicul pe telefonul mobil. I-am spus: „Părinte, ştiţi că nu cred în vise.” Şi i-am povestit visul, după care l-am întrebat: „A fost visul de la diavol, de la fire sau de la Dumnezeu?” „Cum să fie de la diavol, când eu m-am rugat astăzi dimineaţă pentru tine la moaştele Sfântului Nectarie? Sunt în Grecia, nu ştiai?” Nu, nu-mi trecea prin cap… Credeam că îl sunasem pe mobil în România, dar îşi activase roaming-ul şi vorbisem cu el în Grecia… I-am povestit totul unui părinte cu viaţă sfântă de la o mănăstire, care mi-a zis: „Nu putea să îţi spună duhovnicul clar că visul a fost de la Dumnezeu, ca să nu se mândrească că l-ai văzut lângă racla sfântului. A fost un vis de la Dumnezeu, Sfântul Nectarie vrea să te încurajeze să mergi înainte pe drumul mărturisirii lui Hristos…”

Visul acesta a fost încurajarea de care aveam nevoie ca să merg înainte. Drumul e greu, ispitele sunt mari, dar am nădejde că Hristos mă va ajuta să merg înainte…
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

AMaria

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde AMaria » 06 Mai 2010, 19:24

Se pare ca orice as spune, suna a clevetire pentru Doina. Am reeditat acest mesaj de cateva ori si am sters cateva replici care riscau sa para un razboi intre mine si Doina (??!!).
Ce va asteptati de la mireni domnule Petre? Uitati ce atitudine au preotii.. Stau si ma intreb si ma framant, cum de a putut un om atat de neconvingator si nepregatit ca Danion sa vrajeasca efectiv o tara intreaga? Cata putere diabolica zace intr-insul incat pana si fetele bisericesti i se prosterneaza? Va rog sa ma credeti, cand l-am ascultat prima data acum vreo 8, poate 9 ani, dupa zece minute mi s-a facut rusine de prostiile pe care le insira. Ma gandeam cu mila la el 'saracul', crezand ca va fi huiduit si fluierat la sfarsit, atat de penibila mi s-a parut prestatia lui..
De unde sa stiu eu ca peste ani si ani, omuletul acela complexat si penibil avea sa ajunga mare predicator! Un invatator care isi consulta duhovnicul prin celular, care ia binecuvantari din vise... La ce adancimi duhovnicesti s-a scufundat poporul nostru!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde danadoina » 06 Mai 2010, 22:21

......pana si fetele bisericesti i se prosterneaza? .........
:shock: cine i s-a prosternat ? parintele Haralambie nu a facut altceva decat a spus ca in unele privinte are dreptate in ceea ce spune, asta numiti prosternare :shock: , uitati ce a scris
eu n-am scris ca tot ce a spus Danion este bine dar am scris ca are si dreptate!
cititi cu atentie inainte sa jigniti ...

Se pare ca orice as spune, suna a clevetire pentru Doina
nu orice ci doar ceea ce am citat... ;) suna asa

AMaria

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde AMaria » 07 Mai 2010, 00:58

Chiar daca termenul prosternare este poate prea tare pentru situatia de fata, totusi parintele Haralambie este intru totul de acord cu Danion Vasile in mai multe puncte decat vrea sa admita, adica se pleaca in fata opiniei acestuia.
Insa despre pr Cleopa nu este batjocura ci aratarea unor greseli cu dovezile pe masa si aici Danion are perfecta dreptate, cit despre BOR ca a gresit pt ca a schimbat calendarul de dragul ereticilor, ignorind nemilos schisma din interior, are iarasi perfecta dreptate .
si despre pr Arsenie in ceea ce a scris si a pictat nu e o simpla gafa ci tine de marturisirea de credinta tinandu-se cont si de faptul ca in ziua de azi e foarte venerat si poate crea confuzie si aici Danion are perfecta dreptate,
si mai sint si altele de spus dar nu am timp...
Pana una alta, dupa parerea sfintiei sale, Danion Vasile are perfecta dreptate din mai toate punctele de vedere. Sunt curioasa care or mai fi si altele pe care n-a avut timp sa le mentioneze, pentru ca nu-i mai ramasese de admis ca are perfecta dreptate decat in privinta absentei Harului din BOR.

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde Cosmin Florin » 07 Mai 2010, 06:28

......pana si fetele bisericesti i se prosterneaza? .........
:shock: cine i s-a prosternat ?
„Câtă vreme [Danion Vasile] mărturisește cu seninătate că, pe cărările Athonului, arhimandriți ori vlădici îi cad în genunchi, așteptând binecuvântarea sa (pe care nu a ezitat, ca mirean, să o acorde, cu seninătate și mărinimie!), poate că un astfel de fapt spune totul”. - Gheorghiță Ciocioi în Lumea Credinței/mai 2010, p.49.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde danadoina » 07 Mai 2010, 09:27

......pana si fetele bisericesti i se prosterneaza? .........
:shock: cine i s-a prosternat ?
„Câtă vreme [Danion Vasile] mărturisește cu seninătate că, pe cărările Athonului, arhimandriți ori vlădici îi cad în genunchi, așteptând binecuvântarea sa (pe care nu a ezitat, ca mirean, să o acorde, cu seninătate și mărinimie!), poate că un astfel de fapt spune totul”. - Gheorghiță Ciocioi în Lumea Credinței/mai 2010, p.49.
draga Cosmine, oamenii de bunacredinta si cu siguranta tu esti asa, isi imagineaza ca tot ce scrie in ziar trebuie de bunaseama sa si fie asa... de multe ori cei care dau interviuri se mira de ce "au spus" ;) , poate o fi spus omul ca cineva i-a cerut binecuvantarea la Athos si din asta o fi iesit...ce e scris sus, sau poate chiar i-or fi cerut-o vreunul, doi pentru ca cei de acolo se smeresc extrem, ...trebuie sa recunosti ca articolul este scris clar impotriva lui asa ca o informatie de genul asta poate fi exprimata cu iz foarte negativ si foarte mare efect....

Chiar daca termenul prosternare este poate prea tare pentru situatia de fata, totusi parintele Haralambie este intru totul de acord cu Danion Vasile in mai multe puncte decat vrea sa admita, adica se pleaca in fata opiniei acestuia.
...
Pana una alta, dupa parerea sfintiei sale, Danion Vasile are perfecta dreptate din mai toate punctele de vedere. Sunt curioasa care or mai fi si altele pe care n-a avut timp sa le mentioneze, pentru ca nu-i mai ramasese de admis ca are perfecta dreptate decat in privinta absentei Harului din BOR.
draga Maria, daca asta este parerea pr. Haralambie care este problema ? Fiecare este indreptatit sa aiba o parere ca si tine dealtfel...sa o expune si sa o argumenteze (ceea ce pr. Haralambie a facut foarte bine chiar ) tot ce trece peste asta, acuze si atacuri la persoana vin din dorinta de a "castiga" o disputa si al face pe celalalt sa ne dea dreptate noua...daca Dumnezeu respecta persoana si ii lasa "parerea" si voia de ce trebuie sa o ingradim noi ? NU inteleg, care e problema ta si a fratelui PetreC, pr. Haralambie crede ca Danion are dreptate cu unele lucruri, de ce sariti asa pe el ? Cred ca e normal sa iei nota de cele doua pozitii pro si contra, de argumente si atat, ce rost are sa incepi sa il toci marunt pe pr. Haralambie, crezi ca o sa isi schimbe parerea si o sa zica brusc. "Uau, AMaria are Adevarul obiectiv,... " . Pr. Dimoiu gaseste ca e bine ce afacut IPS Corneanu, eu sunt la polul opus cu parerea mea, asta e, sa ne lumineze Domnul pe amandoi, capcana este sa ma apuc acum sa il judec si sa il toc marunt. Asa reuseste vrajmasul cu Forumurile astea care au dealtfel si mult folos sa ne faca sa cadem in pacat.
....v-am scris cu drag si iertati-ma dar asta este experienta mea dupa ani multi de participare activa si mai putin activa pe forumuri... ;)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde maria_andreea » 07 Mai 2010, 11:22

Mă bucur pentru că d-na Doina a limpezit puţin lucrurile. Are perfectă dreptate mai ales că şi în regulamentul forumului (pe care a demonstrat că îl cunoaşte :) ) se specifică 2. Atitudini: Nu este permis atacul la persoana .

Eu aş mai vrea ca atunci când cineva aduce atacuri la persoane fără a aduce argumente credibile şi unanim acceptate adică când se află în pericolul de a greşi să i se spună aşa cum a spus-o d-na Doina, fără a-l ataca pe respectivul prin răspunsuri ironice sau care denotă superioritate.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

AMaria

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde AMaria » 07 Mai 2010, 21:03

DanaDoina, Maria-Andreea, ma iertati, credeam ca discutiile pe acest forum se poarta la un anumit nivel. Dar se pare ca m-am inselat. Remarci ieftine gen '"Uau, AMaria are Adevarul obiectiv,... " nu folosesc intr-o discutie civilizata. Atate eu cat si PetreC si Florin Cosmin am adus argumente serioase si am sprijinit cu citate tot ce-am afirmat. Insa atitudinea dvs de 'gospodine ultragiate' nu fac cinste genului feminin, ci doar coboara standardele si face dialogul imposibil.
Ramaneti cu bine si Dumnezeu sa va deschida ochii!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde Pr Haralambie » 08 Mai 2010, 12:10

AMaria scrie :
Parinte Haralambie, va jucati cu cuvintele si e pacat, va bate Dumnezeu... Aratati-mi mie unde a scris parintele Arsenie Boca sau parintele Cleopa ca biserica ortodoxa si cu cea catolica sunt plamanii aceluiasi trup.
Numai pr Arsenie spune referitor la papistasi .

Pr Cleopa in volumul „Călăuză în credinţa ortodoxă”, apărută la Editura Mănăstirea Sihăstria, la paginile 413-427, părintele Cleopa analizează într-un capitol problema schimbării calendarului.
Pr Cleopa face urmatoarea afirmatie : In anul 1923 s-au adunat la Constantinopol, intr-un sinod, reprezentanti ai tuturor Bisericilor Ortodoxe.
Insa afirmatia este falsa deoarece la Constantinopol, în 1923, nu a fost Sinod. A fost o întrunire ortodoxă, la care au refuzat să participe Patriarhia Alexandriei, a Antiohiei, a Ierusalimului, Arhiepiscopia Sinaiului, Biserica Ortodoxă Bulgară (bulgarii erau consideraţi schismatici, şi pentru a reintra în comuniune cu Patriarhia de Constantinopol li s-a cerut să accepte schimbarea calendarului, în 1968). Patriarhia Rusă nu a avut delegaţi.pt asta se poate citi aici
AMaria scrie:
Si chiar daca ati gasi anumite citate din Arsenie Boca care vi s-ar parea nepotrivite, cum se face ca sunteti atat de ingaduitor cu Danion, un nechemat care la 23 de ani s-a apucat sa invete multimile ce este ortodoxia, dupa ce pana atunci se ocupase intens cu tantra yoga (adica pe romaneste cu exercitii de spalare a creierului si exacerbare a functiilor sexuale) dar sunteti in acelasi timp atat de aspru cu parintele Cleopa care si-a daruit de copil viata lui Dumnezeu sau cu parintele Arsenie! Parintele Arsenie care a murit mucenic, care avea darul vindecarii si al vederii inainte, care se purta in Duhul si vedea pe Dumnezeu! Adica la Danion Vasile ati avut rabdare sa sariti peste gafe ca sa ajungeti la 'partea buna' dar in cazul parintelui Arsenie v-ati poticnit de o pictura al carui inteles nu il puteti patrunde si la zvonuri, si ati abandonat? Atata tot este parintele Arsenie? L-ati inchis in cutia lui si i-ati pus eticheta de eretic pana la a Doua Venire? La fel in cazul parintilor Cleopa si Ioanichie?
1 Toate aceste criterii pe care le aduceti nu ma pot convinge ca ei nu pot gresi ex: cazul celui care de mic a crescut in pustie ajunge in iad pt mandrie , pateric egiptean
Altul dupa 60 de ani de pustie trece la iudaism, pateric egiptean pg333, iar despre harisme...minuni multe in n Tau am facut...dar, ducetiva de la mine blestematilor nu va cunosc pe voi ...NTestament; sau cel care vedea la liturghie ingeri nu-i venea sa-l creada pe diacon ca greseste pina nu i-a intrebat pe ingeri (Minuni si descoperiri din timpul sf Liturghii ed egumenita pg 61)
2 Cat despre Danion ca la 23 de ani s-a apucat sa invete multimile ce este ortodoxia ar trebui sa va uitati in patristica/ (pateric egiptean )pe care mi o invocati ca un om poate ajunge la indumnezeire intr-o jumatate de zi. Intelepciunea nu se masoara cu varsta , Ecclesiastul; cititi vietile sf ca e plin de astfel de exemple in care din inchinatori la idoli au devenit spontan marturisitori pt Hristos in public , nefiind nici unsi nici preoti. Sau de cele mai multe ori cei din urma ajung sa fie cei dintai ex:
Andrei Kuraev convertit matur din ateu ; la ora actuala mare teolog si conferentiar ,Serafim Rosse , etc etc.
Cu Danion sunt ingaduitor pt ca e un simplu mirean si nu pot sa am pretenti prea mari de la el daca greseste , mai cu seama ca, dupa dumneavoastra e si nechemat , impostor , carierist , cu expierena in yoga dar care astazi sufera ocari, denigrari, batjocuri, pt unele afirmati adevarate si tocmai de la confrati care ar fi trebuit sa-l ajute acum.
Insa pt parintii Arsenie si Cleopa, de la asa o varsta in manastire si cu atitea harisme mentionate de dumneavoastra mai sus, este extrem de grav sa greseasca in felul acesta(daca au gresit) si va spun aceasta de la martori oculari , pt ca mi-ati cerut argumente trebuie sa va dau, (mai exact altii marturisesc ca el zicea asa) si acum sa trecem la subiect, despre plamini v-a zis danadoina , este suficent.
In carte marturii din tara fagarasului pg 92 (sora Aurica Tinca sf M Simbata de Sus )zice:Cu privire la biserica Ortodoxa si cea Catolica, Parintele zicea ca sint doua strane ale aceleiasi biserici.
(Gheorghe silea -45 ani Simbata de Sus)Parintele zicea"Biserica Catolica este aproape fara de greseala''.
Cu privire la sfinti, in cartea'' Noi marturi despre Pr Arsenie Boca'' pg 80 (moraru Gheorghe de la Ucea de Sus)zice:Odata l-am intrebat pe pr daca avem voie sa veneram sf catolici. Eu ma gindeam la sf Anton de Padova. Parintele mi-a spus''Da ,putem avem voie sa-i veneram, dar sa nu-i uitam nici pe ai nostri ;) .
Cu privire la Greco-Catolici Greavu Toma 55 ani zice :La inceput nu i-a primit la impartasanie pe greco-catolici, dar le-a dat binecuvintare sa mearga sa ceara aprobare de la vladica, de la episcop, ca sa fie impartasiti. Si a venit Mitropolitul Balan si a spus ca se pot spovedi si impartasi.
Va place dn-a Maria ?
Si apoi te mai miri de un Corneanu care se impartaseste la greco-catolici si care spune ca n-are pt ce sa se pocaiasca?
Astea sint neghini care otravesc sufletul (si care din nefericire a otravit pe multi, inclusiv prelati) trebuie smulse cu grija din griul cel bun, care slava Domnului este destul la pr Arsenie , fie ca-s de la el sau de la altii strecurate in invataturile lui si asta pt a nu duce in confuzie pe cei ce nu au discernere.
Nu este batjocorire a arata unele greseli , care ar putea vatama si pierde pe veci pe multi, precum nici Biserica nu-i batjocoreste pe acei sfinti pe care iam aratat in foia 4 din acest topic , in care arata greselile lor .
Si nici nu e normal a condamna pe acei sfinti, atit timp cit nimeni nu i-a indreptat si ei n-au fost constienti de greselile lor.
Sunt vrednici de condamnare si de tot dispretul acei oameni care dupa ce au cunoscut erezia persista cu buna stiinta in ea .BOR nu se afla in erezie si repet are deplinatatea harului.
Eu nu-i condamn pe marii nostri parinti Arsenie, Cleopa, (care eu ai cosider sfinti )inca daca ar fi dupa mine i-as canoniza astazi, inlaturind public aceste greseli, pt ca una din caracteristicile Bisericii noastre este Adevarul, si el nu poate fi ascuns atunci cind trebuie spus, pt slava LUI Dumnezeu si mintuirea noastra a tutror , Amin.
[
AMaria scrie:
sincer va spun nu am crezut sa traiesc momentul in care sa vad un preot batjocorind si barfind mortii, necum sfintii!.
Dupa mintea dvs, da asa este, numai ca ei nu sunt morti doamna ,ci vii si pe deasupra si sfinti si eu nu-i batjocoresc ci ii cinstesc.
AMaria scrie:
Sunt mai mult decat trista si indurerata de ceea ce ati scris si mai ales de ceea ce ganditi, sunt dezamagita, sunt absolut deceptionata.
Atita puteti...atita faceti...
AMaria scrie:
Cand vreodata sfintii pe care mi-i aduceti cu atata usurinta martori, au afirmat ca poti sa pui un betiv, o desfranata sau un copil sa invete multimea?
Am afirmat eu asta ?? dvs mati intrebat daca sunt gata sa invat de la oricine si eu v-am spus ca da si v-am adus si citeva argumente de la sfinti care n-au ezitat sa se foloseasca de orice imprejurare, dar ce sa-i faci ''graba strica treaba!''daca nu faceati in pripa va iesea mai bine ... :D
AMaria scrie:
Iar prin ce afirmati mai apoi, parinte iertati-ma, dar dati o interpretare cu totul straina si eronata Scripturilor:

pr Haralambie scrie:
da dar tot Mantuitorul spune : Cărturarii şi fariseii au şezut în scaunul lui Moise; Deci toate câte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac.Matei 2,3
deci iata ca avem porunca sa invatam si sa ascultam si de cei cu fapte rele atita timp cit invatatura lor nu-i gresita,fara sa ne luam dupa faptele lor!
AMaria scrie:
Asta vrea sa spuna Mantuitorul aici??? Ca putem sa ascultam de orice fariseu si carturar care vorbeste bine?
Asta! n-aveti decit sa rasfoiti PSB 23 a lui I G Aur la pg 819
AMaria scrie:
Dar nu cumva fariseii si carturarii din poveste erau PREOTI?
In primul rind nu era poveste si-n al doilea nu erau toti preoti; sf ap Pavel era fariseu din tagma cea mai riguroasa si nu era preot, ''fapt sf ap ''
AMaria scrie:
Nu cumva Mantuitorul ii indemna pe iudei sa asculte prin ei de Lege?
Da !
AMaria scrie:
Pentru ca, daca tineti minte, in vremurile acelea Scriptura nu era la indemana tuturor si nu sedea plina de praf prin casele necredinciosilor. Numai fariseii si carturarii erau aceia care aveau acces la invatatura, numai ei erau cei care citeau si interpretau Legea lui Dumnezeu, pentru ca erau alesi de Dumnezeu anume in acest scop din generatie in generatie! Aici Mantitorul nu face trimitere la orice fariseu si 'carturar' de pe strada (precum Danion), ci indeamna multimea sa asculte de aceia care isi indeplineau slujirea la Templu, adica de preoti! Si nici de ei oricand, ci numai cand erau 'executantii' lui Dumnezeu, la fel cum si de dumneata nu suntem obligati sa ascultam decat in timpul slujbei sau cand va asezati in scaunul de spovedanie. Pentru ca tot El a spus foarte clar ca in restul timpului, aceiasi carturari si farisei erau pui de vipere si mormintele varuite.
Si atunci se pune intrebarea, cine l-a uns pe Danion dascal? Cine l-a uns preot? De ce sa ascultam de el? De cineva care n-are nimic de spus, de un nimeni, mai putin intelept decat un copil, o furnica sau o albina, pentru ca aceia fac lucruarile lor din incredintarea lui Dumnezeu si nu iau plata pentru asta.
D-na, argumentati ca numai ei (fariseii si carturarii) aveau acces , ca erau alesi de Dumnezeu din generatie in generatie? Pina o sa veniti cu argumente , va spun ca, cartile de ist V.T. (athanasie Negoita pg 184 si Petre Semen pg 261)arata ca Fariseii au luat fiinta prin separare (pharas=a separa),ca un partid politic de restul poporului si si-au arogat dreptul de invatatori cu de la ei putere, nu de la Dumnezeu si istoria lor nu coboara mai jos de robia babilonica! aprox anuii 500 i d H
Mai incolo spuneti unele inadvertente.
Asa este d-na Maria , preotul e bun numai cind dezleaga pacatele si impartaseste si se roaga, in rest nu mai foloseste la nimic si nu mai are ce se amesteca in viata oamenilor, doar daca vrea sa-i predati lectii de religie, poti sa-l faci de panarama pe forum , sa-l jignesti, sa-l mustri, sa-i vb ironic si multe altele numai sa fi cu bun simt e un pic mai greu.
AMaria scrie:
cine l-a uns pe Danion dascal ?
Cu ce drept faci tu aceasta? Si cinea ti-a dat tie aceasta putere...? Il intrebau indignati fariseii pe Mantuitorul , dar el raspunde linistit ,vintul sufla unde voieste si tu auzi vuitul lui ,dar nu sti de unde vine si-ncotro se duce ,vine fuga umil si Gamaliil si spune ,lasatil...! de va fi invatatura de la om se va risipi... iar de nu, sa nu va faceti impotrivitori si lui DUMNEZEU!, dar se ridica arhiereul si incruntat zice, cercetati biiineee, ca invatatooor din neamul impostoriloor , curvariloor, yoghiniloor si al celoor de nimiiic, in Rominia , nu sa pomenit !!! :D
N. Floca in talcuirea de la canonul 65 Trulan spune ca si mireanul poate sa invete in public chestiuni de doctrina daca este cunoscator, cu rinduiala si daca are binecuvintare de la episcop sau preot!'' Canoane I N Floca pg 157''
V-am trimis eu sa faceti ascultare de Danion? Nu m-ati inteles, v-am dat doar argumentul pt folosul dvs , ca viata chiar daca e rea invatatura poate fi uneori buna , precum si a fariseilor de atunci.
Dar daca viata e curata cu atit mai mult, dar nu fara a avea riscul de a gresi. Si acum va rog sa-mi aduceti argumente pt cele cu care l-ati denigrat pe Danion.
Pt ca asa va-ti laudat ca ati adus argumente valoroase si cu citate.
AMaria scrie:
La sfarsit, dupa ce l-ati pus pe Danion alaturi de Ioan Maximovici, Sf. Grigorie de Nyssa si Ioan Hristostom ajungeti sa il puneti alaturi si de Sfantul Pavel care s-a ras in cap dupa botez pentru a nu sminti iudeii. Ce se mai poate comenta la asta? Ma tem ca nimic.

Afirmatia este fara logica si sens, pe Sf. Grigorie de Nyssa si Ioan Hristostom si celalti , vi i-am adus ca argument ca si sf pot gresii , in timp ce dvs sustineati contrariul, fara sa-mi aduceti argumente, si desi acestia au gresit, Biserica si sf Ioan Maximovici îi considera sfinti . Iar ap Pavel nu a facut curatirea iudaica ca sa nu-i sminteasca pe iudei, ci ca sa-i cistige, e o diferenta, si Danion poate a facut ceva asemanator sa-i cistige pe tineri, Multumita? ;)

Bravo, danadoina si maria_andreea ginditi bine!
Cosmin Florin scrie:
„Câtă vreme [Danion Vasile] mărturisește cu seninătate că, pe cărările Athonului, arhimandriți ori vlădici îi cad în genunchi, așteptând binecuvântarea sa (pe care nu a ezitat, ca mirean, să o acorde, cu seninătate și mărinimie!), poate că un astfel de fapt spune totul”. - Gheorghiță Ciocioi în Lumea Credinței/mai 2010, p.49.
,
Eu personal l-am intrebat pe Danion ieri de acest lucru si a spus ca nu este adevarat, ca este o aberatie, o minciuna, pt ca n-au argumente unii ca sa-l doboare vor sa-l denigreze personal in fel si chip.
Ultima oară modificat 01 Apr 2011, 00:37 de către Pr Haralambie, modificat de 4 ori în total.
Cu mult respect.

AMaria

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde AMaria » 08 Mai 2010, 19:17

parinte Haralambie, ma iertati dar ati oferit un spectacol jalnic.. Insa pe de o parte ma bucur ca cititorii acestui forum au avut ocazia sa vada din ce aluat sunt alcatuiti anumiti preoti si cat de mare este ratacirea timpurilor pe care le traim. Citisem si auzisem ca biserica va cadea prin oamenii ei dar nu banuiam ca o sa am ocazia sa ma conving de asta la prima mana si atat de curand. Va multumesc pentru lectie parinte, este nepretuita, am sa povestesc tuturor romanilor pe care ii cunosc despre respectul si cinstirea care se da sfintilor Arsenie, Cleopa si Ioanichie in anumite locuri din Moldova de peste Prut si despre felul in care toti trei impreuna nu reusesc sa incline in favoarea lor balanta care are pe celalalt taler pe Danion Vasile. Sper ca sfintia voastra isi da seama ca prin aceste aspre cuvinte de judecata nu intineaza doar imaginea acestor sfinti ci loveste in acelasi timp fara mila in inima tuturor romanilor de buna credinta.
Dumnezeu sa va ierte si sa va adune de pe drumurile pietroase si neluminate in care v-ati impotmolit! Doamne ajuta!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde danadoina » 08 Mai 2010, 21:59

“Cum trebuie sa-i cinstim pe preoti?
Trebuie sa-i cinstim mai mult decat pe parintii trupesti. Sfantul Ioan Gura de Aur spune: Stiti voi cine este preotul? Este Ingerul Domnului. De aceea, preotii trebuie cinstiti mai mult decat parintii trupesti, caci sunt slujitorii Domnului pe pamant. Cei care-i cinstesc pe ei, Il cinstesc pe Hristos”.

Sfaturile unui preot pentru enoriasii lui
Pr. Valentin Mordasov

Sf. Siluan "Fratilor, sa ramanem in ascultare de pastorii nostri si atunci va fi pace obsteasca si Domnul va ramane prin Duhul Sfant cu noi toti. (…) Cine intristeaza un preot intristeaza pe Duhul Sfant Care viaza in el. "

cu drag,
Ultima oară modificat 08 Mai 2010, 23:24 de către danadoina, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Mai 2010, 22:41

Brosura ,,Marsul distrugatorului antihrist si a slujbasilor lui" Editura ,, Credinta Stramoseasca" 2004:
,,Iar Lucifer a continuat: ....
...Va asteapta cea mai grea sarcina, fara de care nu vom reusi nimic, iar toate uneltirile noastre nu-si vor avea rostul. Oamenii poseda o cetate- cea mai inaccesibila. Aceasta este maternitatea: nasterea urmasilor si educarea lor. Femeia fecioara si femeia mama: iata acea fortareata de necucerit a omenirii, care trebuie permanent avuta in vedere....
....Cu ajutorul femeii vom reusi sa punem laba pe intreaga omenire in prezentul si viitorul ei, s-o rapim in intregime...
...sistemul nervos la femei este altfel tesut, fiind mai sensibil la sugestii. Sugerati-le cu indrazneala, dar si cu precautie, deplina egalitate cu barbatul......, imbracandu-le ( aceste idei) imediat intro teorie stiintifica, impreuna cu un sistem de factori doveditori, gasiti anume pentru a justifica ideia, oricat de aberanta ar fi aceasta...
...Dar sa fiti atenti ca femeia e mai prevazatoare decat barbatul, mai elevata, mai pura....De aceea, la inceput trebuie sa-i sugeram treptat si cu maximum de prudenta notiuni false asupra feminitatii, maternitatii, castitatii, gratiei si iubirii gingase, asupra acestei iubiri ideale, nascocite de catre oameni. Apoi, tot mai insistent, sugeratii dispretul fata de acele forme sentimentale, ce dau in vileag slabiciunea femeii care cauta aparare din partea jumatatii mai puternice...loviti-o in amorul propriu. Tot ce cosntituie in femeie o forta si o lumina mareata( delicatetea) trebuie prezentat in ochii ei ca fiind o rusinoasa neputinta si lasitate; principalul: continuati atacul asupra sentimentului religios, inradacinat cu putere in sensibilul suflet feminin.... In acest scop inspirati-le cu insistenta femeilor dorinta de a studia stiintele superioare, unde predomina deja sistemul nostru evolutionist de gandire, calea rationala de cunoastere experimentala..... Atunci femeile se vor grabi sa imparta cu barbatii dreptul la stiinta, se vor inscrie la facultati, vor ocupa catedrele..iar pe parcursul permanentei apropieri de partea barbateasca...psihicul femeii se va polariza firesc cu insusirile de acelasi pol cu cel masculin si, astfel, toata forta fascinatiei, tandretii, modestiei feminine si acelei atractii divine, care necesita cele mai sublime sentimente de frumusete si perfectiune sufleteasca, aflate in posesia femeilor, vor disparea de la sine...O! acesta va fi un afront remarcabil, inca nemaintalnit in achizitiile noastre culturale, la adresa Celui Preavesnic. Sa mai admire si acum ,,cununa creatiei Sale!...Ha-ha-ha!! Lucifer izbugni in hohote de ras...."
Aceasta vedenie s-a petrecut in anul 1905
Aici este sursa.
Nu vă cer decât să reflectaţi fără a da crezare neapărat vedeniei pt că nu ştim cât de reală a fost.
Mie personal mi se pare realistă pt că aceste consecinţe ale de-feminizării se petrec.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

AMaria

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Mesaj necititde AMaria » 09 Mai 2010, 00:34

Nu voi tacea a ma ruga Domnului pana cand ma va auzi si va face aratata judecata Sa spre invatatura celor ce cu indraznire si fara de socotinta iau in gura lor Cuvantul Adevarului!. Urati sunt de Dansul proorocii mincinosi si grea este pedeapsa ce atarna asupra capetelor lor. Luati aminte la lucrarea Proniei Sale asupra lui Danion Vasile si va invatati si va intoarceti de la desertaciune.

Doamne Dumnezeul nostru, Dumnezeul cerurilor si al pamantului, care cu lucrarea mainii tale ai zidit pe om din tarana si ai suflat Duhul Tau cel Sfant asupra lui si i-ai dat viata si binecuvantare sa se inmulteasca si sa mosteneasca Pamantul, care Ti-ai ridicat din pietre popor sfant care sa Te laude pe Tine, si caruia i-ai fagaduit sa cineze cu Tine intru Imparatia Ta daca va rabda pana la sfarsit, asculta rugaciunea nevrednicei roabei Tale care se arunca acum la picioarele Tale si te implora cu umilinta: asculta Doamne plansul oilor Tale si fa mila si dreptate in poporul Tau! Ca iata lupi salbatici au tabarat in staul prin usi si prin ferestre, si mananca turma Ta care ti-ai agonisit-o cu sudoare si cu sange. Vino Doamne intru puterea Ta si aseaza lucrurile intru fagasele lor, dintru care oameni fara de minte si fara de intelepciune le-au scos si le-au tulburat la indemnul sarpelui. Intinde mana Ta cea sfanta cu care ai batut alta data pe israelitii care au calcat legamantul lor cu Tine si s-au abatut spre desfatarile Egiptului si leaga vrajmasii care jefuiesc astazi Biserica Ta. Alunga-i si nimiceste-i pe dansii Doamne, ca sa vada dusmanii Tai ai cui robi suntem. Nu ne parasi pe noi Doamne la ceas de ispita si nu ne lasa sa pierim! Ca iata in Scaunul tau au sezut din nou fariseii si cu inaltare de suflet isi freaca palmele lor si-si zic intru nebunia lor: Domnul este cu noi! Vino Doamne si arata intru noi dreptatea Ta! Intareste-ne pe noi Parinte si mantuieste sufletele noastre! Nu intarzia Doamne si nu lasa apele deznadejdii sa intre la sufletele noastre si trimite indreptarea Ta inaintea pasilor nostri! Lumineaza-ne noua calea pe care o vom urma si du-ne pe noi la pasunea cea grasa unde si-au gasit alinare toate sufletele scarbite de desertaciunile acestei lumi! Fie-ti mila de noi Doamne si nu ne parasi! Mila Ta intru noi de-a pururea si dragostea sfant numelui Tau sa se reverse in inimile noastre ca un torent de apa vie! Vino Doamne si straluceste dreptatea Ta in mijlocul poporului Tau. Cu rugaciunile Preasfintei Maicii Tale de Dumnezeu Nascatoarea si pururea Fecioara Maria si alte tuturor sfintilor Tai. Amin. Amin.


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX