Ştiri din Biserica Greciei şi Patriarhia de Constantinopol

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:
Re: Ştiri din Biserica Greciei şi Patriarhia de Constantinop

Mesaj necititde daniel tuduran » 27 Dec 2010, 19:18

Mitropolitul Serafim de Pireu: “Evreii sunt de vină pentru situaţia actuală din Grecia şi din lume”
aici
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: Ştiri din Biserica Greciei şi Patriarhia de Constantinop

Mesaj necititde emy777 » 14 Dec 2011, 14:45

Ce rusinos chiar inadmisibil sa slujesti cu eretici care s-au despartit de adevar.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Ştiri din Biserica Greciei şi Patriarhia de Constantinop

Mesaj necititde dimitrie » 15 Dec 2011, 00:55

Mitropolitul Serafim de Pireu: “Evreii sunt de vină pentru situaţia actuală din Grecia şi din lume”
aici
Psamul 90 spune altceva! Ia gândiţi-vă la reversul celor scrise acolo: "Cel ce nu locuieşte în ajutorul ... "
Dar asta nu trebuie să ne facă să nu mai ascultăm de Domnul când zice: "Feriţi-vă de oameni!". Cu atât mai mult când e vorba de potrivnicii Săi.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: Ştiri din Biserica Greciei şi Patriarhia de Constantinop

Mesaj necititde emy777 » 15 Dec 2011, 19:42

Eu cred la fel ca tot evrei sunt deoarece ei sunt impartiti in lume si au putere mare mai ales politica.Ei au bani desigur sunt cu scopul de a darama crestinismul.Dar situatia actuala din Constantinopol este chiar inadmisibila chiar sa slujesti cu eretici Sf Liturghie.Da ce chiar am ajuns sa ne batem jok de Biserica lui Hristos si sa o vindem dracului.Catolici sunt eretici s-au despartit de biserica,de adevar,Duhul Sfant nu poate exista la ei deoarece daca ar exista asta ar insemna o binecuvantare a pacatului.(Psalmul 33)Aproape este Domnul de toti ce-i ce il cheama pe el intru adevar.Ce adevar au ei cand au plecat de la adevar.Au schimbat dogmele in cea mai mare parte,au venit cu invataturi gresite.


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX