BOSVR la ananghie

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:
BOSVR la ananghie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 03 Iul 2010, 01:50

O piatra de incercare pt BOSVR, iata o critica, venita chiar din interior in persoana d-lui Aurel Botezatu, sau ''danionul'' lor, mitropolia inca nu a dat un raspuns, se pare ca-i grea propblema...
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 19:49 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde protopsalt » 11 Iul 2010, 05:47

o piatra de incercare pt BOSVR ,iata o critica venita chiar din interior in persoana d-lui Aurel Botezatu,sau ''danionul'' lor; mitropolia inca nu a dat un raspuns,se pare ca-i grea propblema...
Am citit scrisoarea. E interesanta ecleziologia lor. Dar nu pot sa nu observ, gandindu-ma si la alte "Biserici" de stil vechi, ca toate s-au nascut din mandrie, si nu din ascultare. Unul n-a fost facut mitropolit, si-a facut propria mitropolie. Altul, n-a fost facut arhiereu, si-a facut propriul sinod care sa-l hirotoneasca. Sunt atatea si atatea cazuri. In opinia mea, sinodul de la Slatioara nu prea (mai) are succesiune apostolica.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 11 Iul 2010, 12:59

o piatra de incercare pt BOSVR ,iata o critica venita chiar din interior in persoana d-lui Aurel Botezatu,sau ''danionul'' lor; mitropolia inca nu a dat un raspuns,se pare ca-i grea propblema...
Am citit scrisoarea. E interesanta ecleziologia lor. Dar nu pot sa nu observ, gandindu-ma si la alte "Biserici" de stil vechi, ca toate s-au nascut din mandrie, si nu din ascultare. Unul n-a fost facut mitropolit, si-a facut propria mitropolie. Altul, n-a fost facut arhiereu, si-a facut propriul sinod care sa-l hirotoneasca. Sunt atatea si atatea cazuri. In opinia mea, sinodul de la Slatioara nu prea (mai) are succesiune apostolica.
vreţi sa spuneţi, gruparile numite ''stiliste'', pt ca biserica de stil vechi sa nascut de la Hristos.
Eu nu cred ca toate bisericile de stil vechi (''stiliste'')sau nascut din mandrie, cred ca sau nascut si dintr-o mantuitoare frica de a nu strica ceva din ceea ce au lasat biserica in hotaririle sinodale si sf parinti in scrierele lor, de acea eu nu-i condamn, si cred ca au si succesiune apostolica si au si har, nici la ei nu se strica aghiazma, si au si comuniune cu unele biserici recunoscute, de ex clerici de la Slatioara au slujit anul acesta la Ierusalim de Pasti ( dar este doar parere personala).
De pilda ROCOR-ul , care la dat pe sf Ioan Maximovici , se poate sustine asa ceva ca a fost nascuta din mandrie? A fost singura Biserica locala care oficial s-a declarat impotriva ridicarii anatemei asupra papistasilor de la 7 decembrie 1965, si nu recunoaste acest act nici pina in ziua de azi, or celelalte Biserici au tacut iar tacerea inseamna consimtire intr o asemenea imprejurare.

Cred ca starea actuala a Bisericilor de stil nou/vechi din Romania, sunt ca doi preoti certati care slujesc oricum cu nevrednicie fiecare, dar care au succesiune apostolica amindoi.
Problema e complicata, dar pe scurt, cauzele importante ale dezbinarii sunt compromisurilor si exagerarilor tot din Biserica(ierarhia bisericii) si aici asi aminti doar.
Compromisurile modernist-ecumeniste, prin incalcarea canoanelor si inovatiile facute , impuse in mod abuziv cu autoritate de stapin, netinindu-se cont ca ascultarea este si ea limitata de poruncile evanghelice si hotaririle sinodale, ea merge pina acolo unde ierarhii cad si ei din ascultarea bisericii.
Situatia complicata a BOSVR-ului e ca a rupt comuniunea cu Biserica din care si-a luat succesiunea apostolica si sa unit cu kiprianitii(care si ei sau desprins fara un motiv serios), care au aceleasi tendinte ecumeniste ,fara un motiv intemeiat si cunoscut public, am inteles ca situatia pt ei este extrem de grava si se cere o dezbatere urgenta la sinodul care va urma, pina acum nimeni n-a dat nici o explicatie.
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 20:03 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde protopsalt » 12 Iul 2010, 10:43

Stilul vechi e de la Hristos? :lol: Oare ce legatura avea Hristos cu calendarul? Calendarul este o facere omeneasca, iar nu dumnezeiasca, contrar celor spuse de 99% din stiliti.

Unele grupari stilite, de fapt toate, sunt plecate din neascultare. Cum am spus-o si intr-o alta postare: lipsa de comuniune este grava. Eu, de exemplu, imi exprim rezerve asupra hirotoniilor efectuate in BOSVR si anume pentru ca prima hirotonie a fost facuta de un singur ierarh. Sigur, expresia latina "ecclesia supplet" este o realitate DAR daca tot o dam cu canoane in sus si in jos, nu inteleg de ce nu se uita in propria ograda. De asemenea, ei (BOSVR) aparent neaga Tainele de la stilul nou, insa primul lor arhiereu tot de la stilul nou a provenit, fiind hirotonit in 1935, deci iata prima contradictie. NU mai intru in alte amanunte, dar BOSVR are unele aspecte destul de intunecate, aspecte care de altfel sunt comune tuturor gruparilor schismatice de acest fel.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 12 Iul 2010, 16:37

Stilul vechi e de la Hristos? :lol: Oare ce legatura avea Hristos cu calendarul? Calendarul este o facere omeneasca, iar nu dumnezeiasca, contrar celor spuse de 99% din stiliti.
Va rog sa fi mai atent, eu m-am referit la Bisericile care tin calendarul neindreptat nu la calendar, trebuie sa intelegem ca nu toate Bisericile canonice(recunoscute oficial) tin calendarul pe stil nou ,cum ar fi:B Rusa,Patriarhia Ierusalimului ,a Serbiei,Sf Munte Athos, din Moldova, Biserica Rusiei din diaspora si altele mai mici ca numar, iar vechimea calendarului trece dincolo de Hristos.
dar trebuie facuta diferenta intre biserica de stil vechi si gruparile stiliste, si atunci dispar dubiile...
Cu mult respect.

Lukianos
Mesaje:28
Membru din:11 Ian 2013, 03:54
Confesiune:ortodox "stilist"
Preocupări:Adevarul

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde Lukianos » 12 Ian 2013, 04:01

Stilul vechi nu inseamna numai calendar, ci si refuzul ecumenismului, erezia ereziilor. Dealtfel, calendarul este doar virful icebergului, bresa prin lucrare masonica pentru a deschide Biserica Ortodoxa ecumenismului.

Neasculatare fata de cine? De episcopii care au schimbat Sfinta Traditie adoptind calendarul reformat?! Si rau faceti ca nu vreti sa intrati in detalii. Astfel ati fi aflat ca hirotoniile lor au fost indreptate de Biserica Ortodoxa (cea adevarata) a Greciei si de ROCOR (Biserica Rusa din Afara Rusiei, cea a sfintilor Ioan Maximovici si Filaret Noul Marturisitor, ambii cu moaste neputrezite) cu care s-au aflat in comuniune.
Stilul vechi e de la Hristos? :lol: Oare ce legatura avea Hristos cu calendarul? Calendarul este o facere omeneasca, iar nu dumnezeiasca, contrar celor spuse de 99% din stiliti.

Unele grupari stilite, de fapt toate, sunt plecate din neascultare. Cum am spus-o si intr-o alta postare: lipsa de comuniune este grava. Eu, de exemplu, imi exprim rezerve asupra hirotoniilor efectuate in BOSVR si anume pentru ca prima hirotonie a fost facuta de un singur ierarh. Sigur, expresia latina "ecclesia supplet" este o realitate DAR daca tot o dam cu canoane in sus si in jos, nu inteleg de ce nu se uita in propria ograda. De asemenea, ei (BOSVR) aparent neaga Tainele de la stilul nou, insa primul lor arhiereu tot de la stilul nou a provenit, fiind hirotonit in 1935, deci iata prima contradictie. NU mai intru in alte amanunte, dar BOSVR are unele aspecte destul de intunecate, aspecte care de altfel sunt comune tuturor gruparilor schismatice de acest fel.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde protopsalt » 12 Ian 2013, 21:19

In general nu intru in dispute de genul asta. Refuzul ecumenismului apare si pe Athos si ei nu sunt rupti de comuniunea cu Bisericile Ortodoxe canonice...

Cat priveste moastele... sunt pana astazi sfinti (si indraznesc sa-i numesc astfel...) la precalcedonieni-cum sunt coptii ,sau la altii cum sunt armenii, etc, considerati de Biserica Ortodoxa ca fiind eretici, care au multe moaste neputrezite, pastrate intacte si placut mirositoare. Moastele nu confera niciodata si autoritate canonica!

Lukianos
Mesaje:28
Membru din:11 Ian 2013, 03:54
Confesiune:ortodox "stilist"
Preocupări:Adevarul

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde Lukianos » 13 Ian 2013, 01:15

O manastire intreaga si zeci de parinti zeloti in Athos nu sint comuniune cu Bisericile carora le spui “canonice”.

Biserica asa zis canonica nu-i mai vede de multa vreme pe monofiziti eretici (vezi acordul de la Chambesy si deciziile sinodale ale Bisericilor Antiohiei si Alexandriei), dar pentru mine ramin eretici si ca toti ereticii nu au sfinti indiferent de cit de placut mirositoare or fi sustinind ca le sint trupurile decedatilor.

Problema este ca Sf. Ioan Maximovici este cinstit si in Bisericile care zici ca sint “canonice”. Vladica Ioan, indiferent de extravagantele lui ocazionale, a fost fara intrerupere membru al Sfintului Sinod ROCOR, Biserica care la acea vreme era stilista.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde protosinghel » 13 Ian 2013, 02:15

Problema este ca Sf. Ioan Maximovici este cinstit si in Bisericile care zici ca sint “canonice”. Vladica Ioan, indiferent de extravagantele lui ocazionale, a fost fara intrerupere membru al Sfintului Sinod ROCOR, Biserica care la acea vreme era stilista.
1. Ia lăsaţi-o mai moale şi nu vă privatizaţi sfinţii care nu vă aparţin. Sf. Ioan Maximovici era în ROCOR din cauza "serghianismului" şi nu a calendarului. Toţi ruşii, indiferent de jurisdicţie, sunt pe vechi, dar sunt în comuniune cu Bisericile de stil nou şi nu cu rătăciţii de la Slătioara.
Şi eu ţin calendarul vechi şi slujesc pe vechi, dar atunci când sunt în Grecia sau România, slujesc pe nou, nu cu stiliştii. Şi fac asta inclusiv pentru că tot aşa procedează marii stareţi din Athos a căror stare duhovnicească eu nu o pun la îndoială.
2. Nu vreţi să vorbim ceva despre Hristos, despre Evanghelie, despre împărtăşirea cu Sfintele Taine, de rugăciune? Sau stilişti "au puţine idei şi toate fixe"?

Lukianos
Mesaje:28
Membru din:11 Ian 2013, 03:54
Confesiune:ortodox "stilist"
Preocupări:Adevarul

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde Lukianos » 13 Ian 2013, 05:20

Glumiti? Episcopii nostri au succesiune apostolica prin ROCOR, cu consacrari facute in 1960 si 1961, dupa ce ierarhia greceasca s-a stins in 1955, si re-confirmate ca si toate celelalte consacrari si hirotonii ulterioare de intregul Sfint Sinod ROCOR in 1969. Bisericile noastre au fost in comuniune, iar nu ROCORUL cu Patriarhia Moscovei!

De ce scrieti serghianismul cu ghilimele? A incetat de a mai fi erezie?

Stiti foarte bine ca “stilismul” nu se refera numai la calendar (care, de altfel, nu a fost decit bresa prin care s-a introdus ecumenismul in Biserica), ci si la ecumenism si serghianism si, in general, la modernism.

Sigur, putem vorbi despre orice doriti dumneavoastra daca va deranjeaza subiectele pe care le-am abordat.
Problema este ca Sf. Ioan Maximovici este cinstit si in Bisericile care zici ca sint “canonice”. Vladica Ioan, indiferent de extravagantele lui ocazionale, a fost fara intrerupere membru al Sfintului Sinod ROCOR, Biserica care la acea vreme era stilista.
1. Ia lăsaţi-o mai moale şi nu vă privatizaţi sfinţii care nu vă aparţin. Sf. Ioan Maximovici era în ROCOR din cauza "serghianismului" şi nu a calendarului. Toţi ruşii, indiferent de jurisdicţie, sunt pe vechi, dar sunt în comuniune cu Bisericile de stil nou şi nu cu rătăciţii de la Slătioara.
Şi eu ţin calendarul vechi şi slujesc pe vechi, dar atunci când sunt în Grecia sau România, slujesc pe nou, nu cu stiliştii. Şi fac asta inclusiv pentru că tot aşa procedează marii stareţi din Athos a căror stare duhovnicească eu nu o pun la îndoială.
2. Nu vreţi să vorbim ceva despre Hristos, despre Evanghelie, despre împărtăşirea cu Sfintele Taine, de rugăciune? Sau stilişti "au puţine idei şi toate fixe"?

Avatar utilizator
FlorinOnutu
Mesaje:16
Membru din:31 Ian 2012, 15:45
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică
Localitate:Pașcani, jud. Iași

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde FlorinOnutu » 13 Ian 2013, 14:37

Tu încă nu înțelegi ce înseamnă succesiune apostolică. Deși condamnați romano-catolicismul, pe bună dreptate, gândiți exact ca ei (ăștia cred că preotul are o ”valiză” plină cu ”har” de care dispune după bunul plac). Succesiunea apostolică nu înseamnă să iei harul de la un episcop canonic și apoi să faci ce vrei. Astfel, mulți ar avea pretenții la succesiune, inclusiv anglicanii. Succesiunea apostolică presupune mai ales sinodalitatea. De aceea, în trecut multe hirotonii puteau fi nerecunoscute, tocmai din motivul neacceptării celor hirotoniți în cadrul unui Sinod canonic în comuniune cu celelalte Sinoade (vezi cazul lui Maxim Cinicul, hirotonit pe ascuns, culmea, de episcopi egipteni canonici, ca să ia locul Sf. Grigorie Teologul și alte numeroase cazuri). Chiar ar trebui să aprofundați mai mult aceste chestiuni. Ne-am cam săturat de clișee gen: avem succesiune pentru că avem comuniune cu ROCOR, etc. Dacă la început ați fost primiți în unele Biserici (Ierusalim), s-a făcut ca un pogorământ, iar problema calendarului nu era încă rezolvată. Apoi ROCOR-ul a revenit la Biserica Mamă. Asta da smerenie. Dar voi stăruiți în schismă, din prea multă mândrie ”duhovnicească”.

Lukianos
Mesaje:28
Membru din:11 Ian 2013, 03:54
Confesiune:ortodox "stilist"
Preocupări:Adevarul

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde Lukianos » 13 Ian 2013, 18:46

Nu neg faptul ca sint destul de incet la minte, dar in cazul de fata cred ca tu nu citesti tot ceea ce scriu. Am spus foarte clar ca Sfintul Sinod ROCOR a confirmat in 1969 consacrarile facute de episcopii lor in 1960 si 1961 si toate celelalte consacrari si hirotonii ulterioare si ca au intrat in comuniune cu sinodul nostru. La ce altceva mai mult te-ai astepta?

Parte din ROCOR a revenit, intr-adevar, la Patriarhia Moscovei in 2007, in acelasi mod in care greco – catolicii au revenit la “Biserica Mama”. Depinde, dupa cum vezi, foarte mult de unghiul din care analizezi problema.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde protopsalt » 14 Ian 2013, 04:26

O manastire intreaga si zeci de parinti zeloti in Athos nu sint comuniune cu Bisericile carora le spui “canonice”.

Biserica asa zis canonica nu-i mai vede de multa vreme pe monofiziti eretici (vezi acordul de la Chambesy si deciziile sinodale ale Bisericilor Antiohiei si Alexandriei), dar pentru mine ramin eretici si ca toti ereticii nu au sfinti indiferent de cit de placut mirositoare or fi sustinind ca le sint trupurile decedatilor.

Problema este ca Sf. Ioan Maximovici este cinstit si in Bisericile care zici ca sint “canonice”. Vladica Ioan, indiferent de extravagantele lui ocazionale, a fost fara intrerupere membru al Sfintului Sinod ROCOR, Biserica care la acea vreme era stilista.
1. Nu stiu care e manastirea aceea. Si, ca sa fiu sincer, nici nu ma intereseaza. De foarte multe ori insa, Athosul se crede mai autocefal decat Biserica in ansamblul ei. Sfintenia vietii nu da si autoritate teologica! Si nici sfintenia locului in care vietuiesti ca monah, teolog, etc. Chiar si sfintii pot gresi in opinii teologice, iar aici exemple sunt suficiente.

2. Ca dvs. invocati moaste de sfinti, dar si Bisericile eretice au moaste la fel de bine mirositoare ca si cele ale unor sfinti 'autentici'. Asta nu da autoritate canonica sau teologica. Faptul ca la unii sunt mai... bine mirositoare decat la altii, nu inseamna nimic. Chiar dvs. afirmati asta.

3. Sfintii nu pot fi particularizati si gasiti ca motive de schisma! Ei insisi, dupa cum am spus, pot fi gresitori in privinta opiniilor teologice. Unitatea Bisericii este, pana la urma o Taina, doar se realizeaza la nivel euharistic. Dar ruperea de comuniunea canonica, in ansamblul mare al Bisericii, este, indiferent ce succesiune apostolica exista si incearca sa fie demonstrata, o privatizare a lui Hristos insusi.

4. Ecumenismul e o problema, intr-adevar. Nu si iubirea aproapelui. Indiferent in ce erezie traieste cel de langa tine, exemplul personal este esential, iar nu polemicile sterile, care nu ne duc nicaieri, in care doar unii cred ca sunt detinatorii adevarului absolut. Dupa ce ti-ai anatemizat si spurcat aproapele, mai putem discuta de iubire de aproapele?

5. Chiar si Bisericile schismatice stilite, folosesc, pe alocuri, in occident, altare ale unor biserici catolice. http://www.mitropoliaslatioara.ro/stire.php?id=110 Deci catolicii sunt eretici, dar cand e vorba de cladire, sunt foarte buni. Mai stiu unii pe Athos care spurca ecumenismul si Uniunea Europeana ca diavoli si isi reconditioneaza manastirea in baza unui proiect cu fonduri europene!

Mesajul de azi al Bisericii trebuie sa fie cel al exemplului personal, nu habotnicia baticurilor stranse pe cap, a fustelor lungi si a barbilor si a canoanelor. Intr-o lume tot mai necrestina si mai ales anticrestina, care incearca sa-l faca pe Hristos un simplu personaj istoric, mandria unora mai rupe si azi camasa lui Hristos si din insusi Trupul Sau!

Si cu asta am terminat discutia!

Lukianos
Mesaje:28
Membru din:11 Ian 2013, 03:54
Confesiune:ortodox "stilist"
Preocupări:Adevarul

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde Lukianos » 14 Ian 2013, 06:12

Pentru protopsalt, mesajul de mai sus:

In multe privinte sint de acord cu dumneavoastra, dar sincer sa fiu nu-mi dau seama de va adresati mie. De exemplu, n-am afirmat nicaieri ca sfintii sint motiv de schisma, ca sfintii nu pot gresi si n-am contestat importanta iubirii de apropele.

Insa cu anumite idei pe care le exprimati ma simt nevoit sa va contrazic. Ruperea comuniunii este chiar necesara in caz de erezie si nu inseamna in nici un caz “o privatizare a lui Hristos”, ci raminere in comuniune cu Hristos. Iar in ce priveste anatemele, ierarhul drept credincios este obligat sa anatemizeze erezia si ereticii pentru ca iubirea de Dumnezeu este intotdeauna mai importanta decit iubirea de aproape. Si nu cred ca mesajul Bisericii trebuie sa fie cel al exemplului personal, ci cel al lui Hristos si al Sfintilor Parinti, iar canoanele sint si ele sfinte ca lucrare a Duhului Sfint. In orice caz, aveti o conceptie asupra Bisericii foarte... interesanta.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde protosinghel » 14 Ian 2013, 10:13

Propun să-l lăsăm pe Lukianos să vorbească singur până se satură...
Mie chiar îmi displac astfel de discursuri, mai ales că slujesc pe stilul vechi şi ecumenist nu sunt. Dar, cu mila lui Dumnezeu, nici habotnic nu sunt...

Lukianos
Mesaje:28
Membru din:11 Ian 2013, 03:54
Confesiune:ortodox "stilist"
Preocupări:Adevarul

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde Lukianos » 15 Ian 2013, 01:50

Imi pare bine ca nu sinteti ecumenist, dar nu cred ca va derajeaza prea mult nici ecumenistii, cu care, de altfel, va aflati in comuniune de parca ecumenismul n-ar fi erezie, ci vreun current ortodox harismatic, pentru ca, altfel, v-ar fi atras atentia probabil si “prapastiile” scrise de ‘protopsalt’ sau altii ca el. Nu-i un repros, pur si simplu o constatare. Este forumul dumneavoastra si sinteti indreptatit sa-l administrati cum credeti de cuviinta.

In rest, va multumesc pentru generozitate, pentru spatiul pe care mi-l acordati. Am sa caut sa abordez numai subiecte interesante fara sa abuzez prea tare.

Lukianos
Mesaje:28
Membru din:11 Ian 2013, 03:54
Confesiune:ortodox "stilist"
Preocupări:Adevarul

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde Lukianos » 15 Ian 2013, 01:55

Revin cu o rugaminte; observ ca discutiile cu romano – catolicii si greco – catolicii, protestantii si neo – protestantii, adventistii si martorii lui Iehova, cu cei din sectele extreme si din alte religii au fiecare threadurile lor pe forum. N-ati putea, va rog, sa deschideti un thread si pentru mult hulita ortodoxie numai dupa invatatura Sfintilor Parinti, in aceeasi sectiune, pentru a nu se crea confuzii? - Cu ceva vreme in urma am avut o discutie cu o doamna foarte incapatinata care refuza sa creada ca nu sinteti stilist, probabil din necunostinta si determinata de afirmatiile dumneavoastra repetate ca slujiti pe stilul vechi. Sint convins ca asemenea confuzii nu pot fi nici pe placul dumneavoastra.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde protosinghel » 15 Ian 2013, 03:02

N-ati putea, va rog, sa deschideti un thread si pentru mult hulita ortodoxie numai dupa invatatura Sfintilor Parinti, in aceeasi sectiune, pentru a nu se crea confuzii?
Ortodoxia are locul ei pe forum.
Cu ceva vreme in urma am avut o discutie cu o doamna foarte incapatinata care refuza sa creada ca nu sinteti stilist, probabil din necunostinta si determinata de afirmatiile dumneavoastra repetate ca slujiti pe stilul vechi. Sint convins ca asemenea confuzii nu pot fi nici pe placul dumneavoastra.
Eu nu sunt "stilist", ci doar slujesc pe stilul vechi pentru că fac dintr-o Biserică care ţine stilul vechi. Când sunt în România sau Grecia slujesc cu cei pe stilul nou, nu cu schismaticii de la Slătioara sau din altă parte!

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde protopsalt » 15 Ian 2013, 05:58

Iubirea de aproapele nu este mai putin importanta decat iubirea de Dumnezeu. Ele merg impreuna. O zice insusi Mantuitorul.

In ceea ce ma priveste, discutia e incheiata, pentru ca n-am de gand sa dau apa la moara unor conversatii sterile si nici sa incurajez propaganda unor schismatici si eretici. N-am incurajat niciodata nici habotnicia.

Lukianos
Mesaje:28
Membru din:11 Ian 2013, 03:54
Confesiune:ortodox "stilist"
Preocupări:Adevarul

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde Lukianos » 16 Ian 2013, 04:48

Cred ca trebuia sa inchei discutia cu mult mai devreme. Inainte de a te apuca sa scrii din cea de-a V-a evanghelie!

In cazul tau, ceva habotnicie chiar nu ti-ar strica. In ce ma priveste, nu sint nici schismatic, si nici eretic, dar pot sa-ti documentez exact ca tu te incadrezi in amindoua categoriile.


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX