Pr. Nichita a parasit BOR

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
DOMETIE
Mesaje:35
Membru din:02 Sep 2010, 15:25
Confesiune:ortodox
Pr. Nichita a parasit BOR

Mesaj necititde DOMETIE » 29 Sep 2010, 20:33

Parintele-Nichita a plecat vineri noaptea cu un autocar cu 50de maici in Grecia,intr-o insula,MANASTIREA BRANCOVENI,JUD.OLT

DOMETIE
Mesaje:35
Membru din:02 Sep 2010, 15:25
Confesiune:ortodox

Re: Viaţa călugărească Vs viaţa mirenească?

Mesaj necititde DOMETIE » 30 Sep 2010, 22:10

Si-a luat oastea (cifra oficiala nu se stie inca, dar se vorbeste despre 50 de maicute) si in puterea noptii de vineri spre sambata au plecat cu totii cu un autocar intr-o insula din Grecia unde pot duce mai departe lupta pentru mantuirea sufletelor, fara a isi pierde, sau mai bine spus vinde LIBERTATEA. Ce poate face un mare duhovnic sa isi paraseasca credinciosii si sa dispara fara a instiinta pe nimeni?Se vorbeste despre conferinte si atitudini publice in care parintele Nichita lua pozitie inflexibil pentru apararea libertatii omului spre ingradirea careia nu intervine Dumnezeu, dar intervine clerul bisericesc de la cel mai inalt nivel, oferind fara frica numele celor responsabili in frunte cu actualul patriarh. Este vorba bineinteles despre girarea tacita a implementarii cipurilor in actele de identitate.Verba volant, si vorbele ajung si la urechile noastre. Vorbe privind intrigi din interiorul manastirii incepand cu maica stareta, ce incearca acum sa diminueze amploarea celui mai grav incident monahal din istoria post-decembrista, aruncand vina in spatele parintelui Nichita ce nu mai poate replica acum.

Imaginatia fiecaruia dintre noi este libera sa alerge in cautarea raspunsului. Ce presiuni (si de catre cine aplicate) pot face un duhovnic al neamului sa se refugieze in alt stat. Ce amenintari (si de catre cine indeplinite) au condus la organizarea plecarii in taina, semanad mai mult a evadare. Ne face sa ne gandim la incercarea de asasinare a parintelui Iustin Parvu, ne face sa ne gandim la parintele Corogean si cazul Tanacu. Ne face sa ne gandim ca am pierdut un pastor si ce sansa mai are turma in fata lupilor ce l-au alungat? Lupii ce nu ne vor carnea sau pielea, ci singurul lucru ce nu se poate fura, dar se poate vinde: sufletul…Plecarea parintelui Nichita este o mare pierde pentru neamul nostru romanesc si credinta noastra ortodoxa.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Viaţa călugărească Vs viaţa mirenească?

Mesaj necititde Petre C » 05 Oct 2010, 12:59

Si-a luat oastea (cifra oficiala nu se stie inca, dar se vorbeste despre 50 de maicute) si in puterea noptii de vineri spre sambata au plecat cu totii cu un autocar intr-o insula din Grecia unde pot duce mai departe lupta pentru mantuirea sufletelor, fara a isi pierde, sau mai bine spus vinde LIBERTATEA. Ce poate face un mare duhovnic sa isi paraseasca credinciosii si sa dispara fara a instiinta pe nimeni?Se vorbeste despre conferinte si atitudini publice in care parintele Nichita lua pozitie inflexibil pentru apararea libertatii omului spre ingradirea careia nu intervine Dumnezeu, dar intervine clerul bisericesc de la cel mai inalt nivel, oferind fara frica numele celor responsabili in frunte cu actualul patriarh. Este vorba bineinteles despre girarea tacita a implementarii cipurilor in actele de identitate.Verba volant, si vorbele ajung si la urechile noastre. Vorbe privind intrigi din interiorul manastirii incepand cu maica stareta, ce incearca acum sa diminueze amploarea celui mai grav incident monahal din istoria post-decembrista, aruncand vina in spatele parintelui Nichita ce nu mai poate replica acum.

Imaginatia fiecaruia dintre noi este libera sa alerge in cautarea raspunsului. Ce presiuni (si de catre cine aplicate) pot face un duhovnic al neamului sa se refugieze in alt stat. Ce amenintari (si de catre cine indeplinite) au condus la organizarea plecarii in taina, semanad mai mult a evadare. Ne face sa ne gandim la incercarea de asasinare a parintelui Iustin Parvu, ne face sa ne gandim la parintele Corogean si cazul Tanacu. Ne face sa ne gandim ca am pierdut un pastor si ce sansa mai are turma in fata lupilor ce l-au alungat? Lupii ce nu ne vor carnea sau pielea, ci singurul lucru ce nu se poate fura, dar se poate vinde: sufletul…Plecarea parintelui Nichita este o mare pierde pentru neamul nostru romanesc si credinta noastra ortodoxa.
Exista intr-adevar informatii ca respectivul parinte a plecat. Insa motivele sunt cu totul altele. Bloggerul Gigel Chiazna a scris despre asta. Dar si aici se comenteaza pe larg.

In orice caz ultimele postari de la acest subiect nu au legatura cu titlul, de aceea ar merita un subiect separat.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Pr. Nichita de la man Brancoveni a plecat in Grecia

Mesaj necititde Cosmin Florin » 05 Oct 2010, 13:43

COMUNICAT

Cu privire la părăsirea Bisericii Ortodoxe de către Preotul Nichita Paşcan de la Mânăstirea Brâncoveni, Episcopia Slatinei şi Romanaţilor face următoarele precizări:

- În seara zilei de vineri, 24 septembrie a.c., susnumitul şi 29 de maici şi surori (din cele 65 existente) au părăsit mânăstirea fără înştiinţarea Maicii Stareţe şi a Episcopului locului;

- În prezent, cei dispăruţi se află în Grecia, afiliaţi la o grupare religioasă stilistă ce nu are comuniune cu nicio Biserică Ortodoxă (nici cu Biserica Rusă, nici cu cea a Ierusalimului şi nici cu Sfântul Munte). Este vorba de gruparea schismatică a aşa zisului arhiepiscop Macarie, autointitulat „al Atenei şi al Eladei”.

În urma anchetei desfăşurate de către Inspectoratul Eparhial imediat după producerea acestui incident, precum şi din declaraţiile obştii rămase, privind comportamentul susnumitului preot, au reieşit în principal următoarele:

- În mai multe rânduri şi faţă de mai multe persoane şi-a exprimat în mod repetat simpatia pentru diferite grupări religioase stiliste, afirmând că doreşte să părăsească Biserica Ortodoxă, pentru a trece la acelea;

- A îndemnat călugăriţele şi pe credincioşii care se spovedeau la dânsul la neascultare faţă de Biserica noastră Ortodoxă, sub pretextul că este eretică. În acest context a făcut nu o dată afirmaţia că “unitatea Bisericii este în jurul duhovnicului”;

- A contestat hirotonia Ieromonahului Antonie Veselin (slujitor la aceeaşi mănăstire) întru preot, numindu-l în chip batjocoritor “domnul Adrian” (pe numele său de mirean), deşi părintele Antonie a fost tuns în monahism şi hirotonit întru diacon încă din anul 1996. În acest sens, a interzis maicilor şi unor mireni să participe la slujbele săvârşite de Ierom. Antonie, pe care le-a catalogat “blestemate şi pângărite”.

La scurtă vreme după plecarea din mănăstire a difuzat, sub semnătura sa şi a monahiilor şi surorilor care i-au urmat, o aşa numită “Mărturisire de credinţă”, prin care afirmă în mod expres ruperea de Biserica Ortodoxă, care îl alesese slujitor şi căreia îi jurase credinţă, şi confirmă, de fapt, cele de mai sus.

Luând act de toate acestea, Permanenţa Consiliului Eparhial al Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor a hotărât deferirea preotului Nichita Paşcan în judecata Consistoriului Monahal Eparhial, în vederea caterisirii.

Biroul de presă al Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor

DOMETIE
Mesaje:35
Membru din:02 Sep 2010, 15:25
Confesiune:ortodox

Re: Pr. Nichita de la man Brancoveni a plecat in Grecia

Mesaj necititde DOMETIE » 05 Oct 2010, 14:18


Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pr. Nichita de la man Brancoveni a plecat in Grecia

Mesaj necititde protosinghel » 05 Oct 2010, 15:48

Mă mir cum de nu le-a dat în gând să vină în Basarabia. E aceeaşi limbă şi chilii libere prin mănăstirile noastre sunt din plin...

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Pr. Nichita a parasit BOR

Mesaj necititde Petre C » 06 Oct 2010, 09:34

Pr. Eftimie de la Schitul Huta a scris in "Lumea credintei" urmatoarele:

Cazul Brancoveni - o alegere in duhul Sfintilor Parinti?


Este trist ce s-a intamplat la manastirea Brancoveni. Primii care au facut valva despre acest subiect au fost stilistii, nu cei de la Slatioara ci cei din cercul de prieteni al lui Danion Vasile. Anul trecut Danion mi-a facut propunerea sa trec la ROCOR deoarece "ierarhul Sofronie de la Oradea a cazut in erezie". Firesc, nu sunt de acord cu abaterile canonice ale ierarhului meu dar asta nu inseamna ca trebuie sa parasesc Biserica in care am fost botezat atata timp cat ea e recunoscuta de celelalte Biserici Ortodoxe canonice din lume. Banuiesc ca acelasi lucru s-ar fi petrecut si in cazul de fata.

In marturisirea de credinta a parintelui Nichita am vazut expresii folosite de Danion Vasile cum ar fi "Biserica Oficiala". A apara Biserica si dreapta credinta nu o poti face din afara ei, parasind-o. Nu ierarhii sunt Biserica ci intreaga comunitate de credinciosi. Din pacate, am ajuns sa facem un lucru pe care nu dorim sa il facem, sa luam apararea unor episcopi care au abateri. Aceasta datorita atitudinii exagerate si lipsite de discernamant a unora care mereu se folosesc de "pacatele" episcopilor pentru a lovi in Biserica. Sunt multi preoti din Romania care au avut de suferit din partea ierarhilor lor din cauza marturisirii lor antiecumeniste dar totusi nu si-au parasit Biserica. Deocamdata in Biserica noastra asa cum e ea, cu ierarhii ei buni sau rai, lucreaza Harul prin ierurgii si Sfintele Taine.

Textul din introducere, in marturisirea de credinta a parintelui Nichita, ne pune pe ganduri: "Aducem la cunoștință episcopilor, clericilor, monahilor, monahiilor, tuturor fiilor și fiicelor duhovnicești și întregului popor român, ca mângâiere și întărire întru adevărul lui Hristos, că noi am încetat orice comuniune euharistică și de rugăciune cu Patriarhia Română. Nu am ajuns să luăm această decizie în grabă sau fără discernământ. Cu profundă durere sufletească, fiind deplin conștienți de situația prezentă a Patriarhie Române (B.O.R.), precum și a tuturor Patriarhiilor oficiale aflate în comuniune unele cu altele care sunt împreună-mădulare ale organismului paraeclesiastic eretic C.M.B. (Consiliul Mondial al Bisericilor), conștiința noastră ortodoxă nu ne mai îngăduie să rămânem în comuniune cu voi."

Se vede clar ca se adreseaza nu ierarhului locului ci intregii comunitati ortodoxe din Romania. Seamana mai mult a manipulare cu tenta stilista. Acesti ierarhi care se cred mai infailibili ca episcopul Romei nu au un duh ortodox atata timp cat se folosesc de zelul unor clerici si credinciosi pentru a-si atrage adepti.

Nu cred ca pr Iustin Parvu, Arsenie Papacioc, Adrian Fageteanu, Rafaiel Noica, Proclu, Iacob de la Putna, Simeon de la Sihastria etc. sunt de acord cu aceasta decizie. Cu siguranta nici pr Cleopa Ilie, Arsenie Boca, Nicodim Mandita, Nicodim de la Tarcau, Dumitru Staniloae, Lavrentie de la Frasinei, Paisie Olaru si multi altii vii sau adormiti nu ar fi procedat la fel in astfel de situatii. Mai degraba am putea spune ca Parintele Nichita e victima a schismaticilor ce se pretind a fi din ROCOR. Biserica Greciei nu e pe stil Vechi. Parintele Nichita a fost ucenicul parintelui Visarion de la Clocociov. Cu siguranta ca parintele Visarion nu ar fi fost de acord cu acest gest.

Sunt de acord cu ce spun cei de la ASTRADROM. Parintele Nichita nu trebuie condamnat. Sunt sigur ca dupa ce lucrurile se vor linisti isi va da seama ca trebuie sa se intoarca in Biserica in care a fost botezat si care i-a dat harul preotiei. Si, nici nu trebuie sa dam curs dorintei unora de a face scandal pe aceasta tema.

ierom. Eftimie Mitra,

Schitul Ortodox Huta, jud. Bihor
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Viaţa călugărească Vs viaţa mirenească?

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 02:53

......... Este vorba bineinteles despre girarea tacita a implementarii cipurilor in actele de identitate.Verba volant, si vorbele ajung si la urechile noastre. Vorbe privind intrigi din interiorul manastirii incepand cu maica stareta, ce incearca acum sa diminueze amploarea celui mai grav incident monahal din istoria post-decembrista, aruncand vina in spatele parintelui Nichita ce nu mai poate replica acum.

Imaginatia fiecaruia dintre noi este libera sa alerge in cautarea raspunsului. Ce presiuni (si de catre cine aplicate) pot face un duhovnic al neamului sa se refugieze in alt stat. Ce amenintari (si de catre cine indeplinite) au condus la organizarea plecarii in taina, semanad mai mult a evadare. Ne face sa ne gandim la incercarea de asasinare a parintelui Iustin Parvu, ne face sa ne gandim la parintele Corogean si cazul Tanacu. Ne face sa ne gandim ca am pierdut un pastor si ce sansa mai are turma in fata lupilor ce l-au alungat? Lupii ce nu ne vor carnea sau pielea, ci singurul lucru ce nu se poate fura, dar se poate vinde: sufletul…Plecarea parintelui Nichita este o mare pierde pentru neamul nostru romanesc si credinta noastra ortodoxa.
- Hai sa nu exageram !!! pierderea oricarui suflet este o mare pierdere nu numai alu` parintele asta decare zici tu! Vad ca de maici nu zici nimic, pe ele nu le plangi.... sufletele lor nu sunt si ele o mare pierdere?
- Eu cred ca aici (in textul tau) sunt cateva probleme:
1. faza cu cipurile (daca asta e motiv sa te lepezi.... Doamne iarta-ma)
2. faza cu marele duhovnic al neamului - pai asa e plina tara/lumea asta de mari duhovnici. Daca era asa mare statea ferm pe pozitie, pana la martiraj.martiriu; mari duhovnici sunt Cleopa, Arsenie Boca s. multi altii pe care ii stim
3. faza cu amenintarile bla bla bla. Cine sa-l ameninte? Si daca-l ameninta ce? Vorba Sf. Ioan Hrisostom in scrisoarea catre celallt aflat in exil. Putea sa si-l omoare - se facea martir, nu?
4. bagi cazul Corogeanu - pai de ce n-a luat exemplu de la el ca e in puscarie si acolo face rugaciuni (cand iese asta din inchisoare aduce toti puscariasii de acolo in manastire si-i face calugari) DAR mai ales nu s-a lepadat!!!
5. Plangi ca am pierdut un pastor si te intrebi ce sanse mai avem ? PAi ce, nu-L avem p Hristos? Zi si tu ca ARHANGHELUL la caderea ingerilor: Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte.... sa nu cadem si noi.

Nu prea cunosc cazul... nu am auzit de parintele asta pana acum. Interesant ca nemultumirea lui cica ar fi fost numirea acolo a altui ieromonah!

PACAT ca s-a ajuns pana aici! Poate-l intoarce Dumnezeu.... si pe el si pe maici. Eu am inteles ca nu 50 de maici.... ci mai putine.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Pr. Nichita a parasit BOR

Mesaj necititde Petre C » 10 Oct 2010, 22:09

Un editorial in Lumea Credintei pe tema aceasta:
Din seraiul ortodox „pe nou” a fost răpită o ceată de maici. Nu una, nu doua ci 29. Autorul acestui act de bravură duhovnicească, de vitejie dreptslăvitoare? Tocmai cel care trebuia să le păzească, să le îndrume, să le poarte de grijă. A făcut-o? Da, cu asupra de măsură ar zice unii...

Prieteni, se pare că ne-am jucat prea mult cu dracu' şi ăla ne-a plesnit peste faţă, de nu ne mai vedem. Nici unii cu alţii, nici pe noi înşine.

De vreo câţiva ani încoace s-a umplut Biserica Ortodoxă de băieţi deştepti, revoltaţi, mergând ca tramvaiul pe "linia Sfinţilor Părinţi", fiind anti-totcemişcă. Prin aceşti băieţi deştepţi şi informaţi „pe surse” sau din blogosferă acum culegem roadele. Sunt roadele unor ani întregi de sminteală pe bloguri, de conferinţe "duhovniceşti" şi vieţuire "curata" prin mânăstiri rascolnice, din vârf de munte.

Nu ne-a plăcut de bătrânul Teoctist că era, vezi Doamne, prea moale. Acum avem un patriarh tare! Nu ne place de "Biserica Oficială", dar începem să avem parte făţiş (şi hoţiş) de grupări stiliste schismatice taman din Grecia. Doamne apară şi păzeşte! Ne-o facem cu mâna noastră, gălăgios şi iresponsabil, iar aceştia mai mici ca noi (ca părintele-fugar Nichita) sunt victimele noastre directe, ale celor care ne-am jucat prea mult cu vorbele şi cu atitudinile de frondă - copilăroasă şi total nepotrivită pentru o maturitate duhovnicească pe care nu am atins-o, de fapt, niciodată... Zgândărim lucrurile acolo unde nu ne pricepem să le îndreptăm. Dezbinăm – prin cârteală, nemulţumire continuă, cuvinte usturătoare şi atitudine infantilă – acolo nu ne pricepem să facem pace. Nu ştim nimic, nu simţim nimic, dar vorbim întruna ca adevăraţi salvatori ai Bisericii. Aflatul în treabă duhovnicească este scump, costă foarte mult. Şi, până la urmă, cine plăteşte preţul? Tot Hristos, sărmanul... E vrednic de plâns Dumnezeul răstignit al creştinilor, cu asemenea fii/ucenici/învăţători/apăratori/misionari/etc!

Prieteni, şi eu sunt vinovat, într-un fel, de această „răpire din serai”... Iar când spun asta, ştiu exact ce spun. Şi prietenii mei, şi cititorii mei, şi duhovnicul meu. Şi aşa aş vrea să se simtă orice creştin. Orice creştin care, luându-l gura sau pixul pe dinainte, s-a lăsat ispitit de a comenta vehement greşelile reale sau nu ale altora (ierarhi de toată mâna, preoţi sau călugări), s-a lăsat ispitit de a desconsidera şi jigni alţi mireni, de a vedea la alte Biserici Ortodoxe numai lucruri bune iar la noi acasă numai grozăvii, de a fi atotştiutori în ale conspiraţiei, docţi în ale masoneriei universale şi experţi în ale cipuirii planetare; care s-au lăsat ispitiţi până la un punct de un naţionalism prostesc şi agresiv iar mai apoi de un filetism ceva mai subţire – distructiv şi el; cei care caută cu ardoare duhovnici ai neamului, căutare care este contrazisă de însăşi natura personalistă a trăirii ortodoxe; cei care-şi fac idoli din persoane vii şi păcătoase, ca şi noi, cei care venerează un trecut de legendă - care de multe ori nici nu a existat; în fine, cei care au ajuns să fie indiferenţi la stimuli ecleziali şi liturgici, refugiindu-se într-un protestantism lăuntric, cu înveliş ortodox şi patină intelectuală.

Tot ce ai dezbinat, dezbinat rămâne, tot ce ai jignit, maculat este... Există iertare personală, dar nu am auzit până acum de iertare comunitară. Şi faţă de această comunitate creştină, vinovaţi suntem cu toţii! Şi nici măcar nu avem de gând, în marele nostru orgoliu, să ne cerem iertare, îndreptându-ne mai întâi pe noi înşine, iar apoi poate şi pe ceilalţi!
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

DOMETIE
Mesaje:35
Membru din:02 Sep 2010, 15:25
Confesiune:ortodox

Re: Pr. Nichita a parasit BOR

Mesaj necititde DOMETIE » 11 Oct 2010, 19:05

in momentul plecarii maicilor era prezenta atat maica stareta cat si un diacon , reprezentant al episcopiei. sa arunci cu noroi este usor, la fel sa spui eu nu stiu nimic despre plecarea lor. maica stereta stia de plecarea maicilor si a parintelui, caci fusese intrebata daca merge impreuna cu dansele. afirmatia ca parintele a indemnat credinciosii la neascultare fata de biserica este falsa. eu fac parte din cei cativa oamenii care si-au luat ramas bun de la parinte si da la maicii in dimineata de sambata cand au parasit Romania si pot sa marturisesc ca parintele nu a indemnat pe nimeni sa treaca la stilisti sau la neascultare fata de biserica ortodoxa. Parintele a urcat tacut in autocar

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Pr. Nichita a parasit BOR

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 21:06

O sa mai auzim de parintele asta.... sunt convins. Mai trimite el niste mesaje... acusi. rabdare. Mai vedem!

Fac si eu ca protosinghel? cum de nu le-a dat în gând să vină în Basarabia. E aceeaşi limbă şi chilii libere prin mănăstirile de-acolo din plin. Sau in Bulgaria....!
Ce-i drept.... acolo nu-i Grecia!

DOMETIE
Mesaje:35
Membru din:02 Sep 2010, 15:25
Confesiune:ortodox

Re: Pr. Nichita a parasit BOR

Mesaj necititde DOMETIE » 16 Oct 2010, 16:21

Mi se pare deosebit de grav ce se intampla in Biserica noastra. Din pacate, semnalele trase din timp de catre cei carora nu le este indiferenta viata Bisericii Ortodoxe Romane, nu au fost luate in seama.In acest moment, cred ca ar trebui cerut ca Danion Vasile sa treaca in biserica pe care o pretuieste si sa nu mai stea in biserica stramoseasca, precum un lup in bana de oaie, otravind mintile unor nefericiti care se cred mai sfinti decat Sfintii. Politica dusa de acesta de a musca din Trupul Bisericii, de a fragiliza si de a deschide fisuri deja existente dintre ierarhie pe de o parte, preoti si laici pe de alta, nu mai poate fi tolerata. Trebuie, in sfarsit, ca si in cazul de cealalta extrema, Corneanu, trebuie deci ca trupul viu al Bisericii sa reactioneze si sa se debaraseze de zelotismul unor credinciosi care se simt incredintati de marea lor “evlavie”, de credinta lor “fierbinte”, de “constiinta ortodoxa”(!), de “dragostea” fata de Hristos. Totul pana aici! Nu are nimeni dreptul sa faca bucati Biserica Ortodoxa Romana, indiferent de cat ar gresi unii ierarhi. Daca Sinodul inca mai reactioneaza – greoi, sovaitor, dar o face – daca gesturile eretice sunt sanctionate si prevenite, nu avem dreptul, noi, ca oameni credinciosi, sa ne indreptatim in judecatori supremi ai pacatelor altora pana acolo incat sa facem Biserica farame. Doar diavolul se poate bucura de astfel de actiuni. Daca are acea “constiinta ortodoxa”, Danion Vasile ar face bine sa plece acolo unde se simte bine, intr-una dintre puzderiile de biserici stiliste cu episcopi de colt de strada. Asta nu inseamna ca fac apel la tolerarea prigoanei instituite de Patriarhie impotriva celor care au alte pareri decat cea oficiala, in general vorbind. Nici vorba de aceasta. Dar nu avem niciun drept, o consider chiar o blestematie, sa facem apel la sfartecarea Bisericii de dragul pozei de “salvator” al acesteia. Consider gestul parintelui Nichita la fel de nociv ca acela al Mitr. Corneanu. Iar cei ce stau in umbra acestui gest, nu au scuze. Sunt instigatori la o mare crima impotriva Crucii! Chiar daca se bucura pentru moment, vai! nu as vrea sa fiu in pielea lor, saracii.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Pr. Nichita a parasit BOR

Mesaj necititde IOACHIM » 17 Oct 2010, 22:36

ME 2 - IN CAZUL IN SPETA.


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX