Dezlegari la peste in post - confuzie

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Dezlegari la peste in post - confuzie

Mesaj necititde Victor » 26 Noi 2011, 21:29

Vreau sa va cer parerea asupra unor pozitii confuze ale BORo asupra zilelor in care se face dezlegare la peste in acest post.
Spre exemplu aici: http://www.basilica.ro/ro/stiri/dezlega ... _8711.html sunt trecute zile de dezlegare la peste in 23 noi, 30 noi; 5 dec, 7 dec. insa in calendarul editat de patriarhie, cel care il am si eu cumparat, care se poate gasi si aici: http://www.patriarhia.ro/ro/calendar/ca ... ox_12.html, nu sunt trecute aceste zile ca fiind zile cu dezlegare la peste. Ba mai mult, ziua de 7 dec pica miercurea, iar conform regulii ca este dezlegare la peste in zi cu cruce neagra, doar daca nu este o zi de miercuri sau vineri, nu ar trebui sa fie dezlegare.
La sfarsitul articolului de pe basilica, scrie ca zilele de dezlegare sunt in numar de 16, insa daca aduni toate zilele din calendar, inclusiv cele prezentate in articol, da 14 zile, nu 16.
Am observar ca mai sunt si alte calendare, cumparate de pe la manastiri, care difera unele de altele.
Unde este greseala si de ce nu exista o pozitie unanima, ci una confuza, cu privire la aceste randuieli bisericesti? Cum este bine sa se procedeze?

PS: Conform tipicului pentru sarbatorile cu cruce neagra, se dezleaga la peste cand in calendar este trecuta doar crucea fara paranteza, sau si cruce de acest fel †)

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Dezlegari la peste in post - confuzie

Mesaj necititde IEREU » 27 Noi 2011, 21:23

"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron