Pretul unei Biblii

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Varsanufie
Mesaje:9
Membru din:11 Aug 2011, 21:48
Confesiune:ortodox
Pretul unei Biblii

Mesaj necititde Varsanufie » 10 Aug 2012, 21:50

Azi am cautat pe internet o Biblie Ortodoxa ( aprobata de Sinodul Bisericii Ortodoxe Romane) pe care doresc sa o achizitionez si surprizaaaaaa.......... preturile sunt ( din punctul meu de vedere ca si student fara loc de munca) EXAGERAT DE MARI:

Biblie mica 58 lei
Biblie mijlocie:64 lei
Biblie mare:99 lei
Biblia versiunea Bartolomeu: 120 lei

la fiecare se adauga taxele postale: 13 lei

A doua surpriza a fost ca pe siteul BOR ( editura institutului biblic si de misune ortodoxa) nu exista spre vanzare decat urmatoarele variante:
1)Biblia Bartolomeu ( fara a exista specificatii cu privire la marire) : 70 lei
2)Noul testament cu psalmi : 18 lei

Intrebarea mea este: unde gasesc o biblie la un pret rezonabil ?

BOR construieste o catedrala de sute de milioane de euro, dar nu ofera biblii la preturi rezonabile... oare ce e mai important ca oamenii sa cunoasca Scripturile sau sa vada ditamai catedrala... ( care fie vorba intre noi nu va mantuii neamul romanesc doar prin simpla ei prezenta, atata timp cat credinciosii nu au acces la cuvintul Scripturii)

Edit: Sa nu uitam un lucru: cultele protestante si neoprotestante ofera Biblii gratuit la colt de strada... de toate dimensiunile, oare BOR nu ar putea sa faca la fel.....?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Pretul unei Biblii

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Aug 2012, 09:32

Eu nu sunt de acord cu tine.
Şi eu mi-am cumpărat o biblie ortodoxă tot în studenţie (cea mijlocie :) ), din bursă şi ţin minte că mi s-a părut că am făcut cea mai grozavă investiţie.

Cred că ortodocşii nu trebuie să fie oameni ieftini. Adică să nu plătească, recompenseze într-o formă sau alta efortul semenilor, în cazul dat traducerea, tehnoredactarea, tipărirea, transportul cărţii.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron