autocefalia

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Avatar utilizator
ClaudiuConstantin
Mesaje:9
Membru din:23 Feb 2013, 21:04
Confesiune:ortodox
Preocupări:medic
Localitate:Bucureşti
autocefalia

Mesaj necititde ClaudiuConstantin » 25 Feb 2013, 23:16

Va intreb ca un necunoscator, poate ma puteti lamuri intr-o problema simpla, pe care probabil o invata studentii la teologie. Stiu ca BIserica, care in fond este una, avea la inceput 5 patriarhate, dintre care unul a cazut. Mai stiu ca Bisercia Ortodoxa Romana este autocefala. Din cuvantul "autocefala" eu inteleg "ca se conduce singura". Aceasta inseamna ca BOR s-a adaugat celor 4 patriarhii vechi? Le fel si Biserica Rusiei si Bulgariei? Care este relatia dintre autocefalie si patriarhatele traditionale?
-Micşoratu-l-ai pe dânsul cu puţin faţă de îngeri, cu mărire şi cu cinste l-ai încununat pe el
-Omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte şi s-a asemănat lor

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: autocefalia

Mesaj necititde protosinghel » 26 Feb 2013, 01:01

În prezent sunt 15 Biserici Autocefale şi toate au aceleaşi drepturi şi obligaţii, chiar dacă unele sunt patriarhate vechi, altele mai noi, iar altele mitropolii sau arhiepiscopii autocefale.

Avatar utilizator
ClaudiuConstantin
Mesaje:9
Membru din:23 Feb 2013, 21:04
Confesiune:ortodox
Preocupări:medic
Localitate:Bucureşti

Re: autocefalia

Mesaj necititde ClaudiuConstantin » 26 Feb 2013, 11:12

foarte clar! va multumesc pentru raspus!
cu deosebit respect,
Claudiu
-Micşoratu-l-ai pe dânsul cu puţin faţă de îngeri, cu mărire şi cu cinste l-ai încununat pe el
-Omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte şi s-a asemănat lor


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX