ROLUL DE SLUJITOR ȘI ANGAJAT AL PREOTULUI

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
michael
Mesaje:8
Membru din:04 Dec 2009, 19:13
Confesiune:ortodox
Localitate:mun. Bălţi
ROLUL DE SLUJITOR ȘI ANGAJAT AL PREOTULUI

Mesaj necititde michael » 02 Mar 2013, 17:06

Bună ziua!
Cu puțin timp în urmă mi-a venit o idee despre preot ca slujitor și angajat, chiar încercam să caut careva informații pe această temă. Angajat în câmpul muncii cu salariu și impozit la stat, fapt care ar ușura modalitățile de viețuire al preoților slujitori care sunt pe lîngă o parohie cu preot paroh și îndeplinesc funcția de ajutori. Cel puțin la noi în Moldova ar fi un lucru bun, deoarece Statul nu susține în niciun fel Biserica. Problema ar fi în profesiile pe care li s-ar permite preoților să le practice. Am găsit ceva informații pe un sait rusesc despre această problematică și aș vrea să aflu care ar fi reacția oamenilor, cum priviți părinte dvoastră acest lucru și poate careva propuneri pe marginea acestui subiect.
Vă mulțumesc!
"Patria este biserica noastră vremelnică, după cum Biserica este patria noastră veşnică!"
Lacordaire

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ROLUL DE SLUJITOR ȘI ANGAJAT AL PREOTULUI

Mesaj necititde dimitrie » 03 Mar 2013, 23:44

Bună ziua!
Cu puțin timp în urmă mi-a venit o idee despre preot ca slujitor și angajat, chiar încercam să caut careva informații pe această temă. Angajat în câmpul muncii cu salariu și impozit la stat, fapt care ar ușura modalitățile de viețuire al preoților slujitori care sunt pe lîngă o parohie cu preot paroh și îndeplinesc funcția de ajutori. Cel puțin la noi în Moldova ar fi un lucru bun, deoarece Statul nu susține în niciun fel Biserica. Problema ar fi în profesiile pe care li s-ar permite preoților să le practice. Am găsit ceva informații pe un sait rusesc despre această problematică și aș vrea să aflu care ar fi reacția oamenilor, cum priviți părinte dvoastră acest lucru și poate careva propuneri pe marginea acestui subiect.
Vă mulțumesc!
Cui vă adresați aici? Lui protosinghel, bănuiesc...
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

michael
Mesaje:8
Membru din:04 Dec 2009, 19:13
Confesiune:ortodox
Localitate:mun. Bălţi

Re: ROLUL DE SLUJITOR ȘI ANGAJAT AL PREOTULUI

Mesaj necititde michael » 08 Mar 2013, 09:53

Bună ziua!
Cu puțin timp în urmă mi-a venit o idee despre preot ca slujitor și angajat, chiar încercam să caut careva informații pe această temă. Angajat în câmpul muncii cu salariu și impozit la stat, fapt care ar ușura modalitățile de viețuire al preoților slujitori care sunt pe lîngă o parohie cu preot paroh și îndeplinesc funcția de ajutori. Cel puțin la noi în Moldova ar fi un lucru bun, deoarece Statul nu susține în niciun fel Biserica. Problema ar fi în profesiile pe care li s-ar permite preoților să le practice. Am găsit ceva informații pe un sait rusesc despre această problematică și aș vrea să aflu care ar fi reacția oamenilor, cum priviți părinte dvoastră acest lucru și poate careva propuneri pe marginea acestui subiect.
Vă mulțumesc!
Cui vă adresați aici? Lui protosinghel, bănuiesc...
Bună!
Mă adresez Părintelui Petru, dar și tuturor celor care cunosc răspunsul sau iar interesa această problemă!
"Patria este biserica noastră vremelnică, după cum Biserica este patria noastră veşnică!"
Lacordaire


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX