Acord BOR - monofiziti

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT
Acord BOR - monofiziti

Mesaj necititde AndreiDinu » 05 Sep 2013, 14:45

Imi poate spune si mie cineva daca acest acord mai este valabil?Mi-a zis cineva ca s-au razgandit monofizitii si nu mai este valabil,iar pe site-ul Patriarhiei nu e nimic concret si e prezentata problema intr-un mod tipic ecumenist din care reiese ca ei vor binele Bisericii si noi astia care sunt impotriva suntem niste nebuni,plus ca se vorbeste de biserici "ORTODOXE vechi-orientale"....

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Acord BOR - monofiziti

Mesaj necititde Floryan » 06 Sep 2013, 12:17

Imi poate spune si mie cineva daca acest acord mai este valabil?Mi-a zis cineva ca s-au razgandit monofizitii si nu mai este valabil,iar pe site-ul Patriarhiei nu e nimic concret si e prezentata problema intr-un mod tipic ecumenist din care reiese ca ei vor binele Bisericii si noi astia care sunt impotriva suntem niste nebuni,plus ca se vorbeste de biserici "ORTODOXE vechi-orientale"....
Am vazut la TV Trinitas un reportaj in Egipt, mai exact depsre bisericile copte care dupa cate stiu sunt monofizite. Si exact asa erau prezentate si acolo ca biserici vechi ortodoxe orientale.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Acord BOR - monofiziti

Mesaj necititde AndreiDinu » 07 Sep 2013, 16:39

Da,bisericile copte sunt monofizite.Si asta e un alt motiv pentru care sunt curios sa vad ce s-a intamplat cu acel document,daca mai e valabil sau nu,pentru ca BOR are in continuare o atitudine foarte prietenoasa fata de monofiziti.

Mai avem si acest video


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron