Mediatizarea negativa a bisericii ortodoxe

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
radu1984
Mediatizarea negativa a bisericii ortodoxe

Mesaj necititde radu1984 » 28 Iul 2015, 23:49

Ce ma enerveaza la culme e ca de multe ori la tv apar cazuri ca : " Popa cutare a facut,ca episcopul cutarescul a dres si a facut,ca biserica ortodoxa e asa si pe dincolo" dar despre Romano si Greco Catolici,protestanti si si alte ... culte,ioc.nimic,niciodata,oare or fi ei asa de...curati ?

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Mediatizarea negativa a bisericii ortodoxe

Mesaj necititde nemessis » 21 Aug 2015, 08:34

Biserica ortodoxa are cea mai mare putere in tara, asa ca e normal fie criticata mai mult, nu are nimeni impotriva ortodoxiei in special.
Nu inteleg ce propui? Ca biserica sa-si faca de cap prin tara, asa cum era inaintea lui Cuza si nimeni sa nu zica un cuvant? Poate vrei sa privesti cateva minute aici:
Spiritualitatea nemateriala bazata pe bani. Multi multi bani materiali

Vezi? Cum se face, ca cei care zic ca doar spiritualitatea conteaza au foloase materiale consistente? Nu merita sa fie criticati? Stiu ca sunt si parohii sarace si popi cinstiti. De ei nici nu se comenteaza.
Dar vezi care e treaba: daca biserica ortodoxa ar fi asa cum sustine ca este, atunci nu prea ar putea sa fie criticata. Dar cand una zice si exact opusul face, atunci cei ca mine s-ar putea sa puna intrebari.

O clarificare: Mie personal nu-mi pasa asa mult de averea preotilor si opulenta lor de prost gust. Eu am o problema cu biserica din alte motive:
- pretentia de a fi intretinuta din bani publici, desi este practic companie privata
- pretentia preotilor sa fie crezuti pe cuvant ca sunt intr-adevar reprezentantii lui Dumnezeu, fara sa dovedeasca ca intr-adevar ar fi
- impiedicarea oricarui progres, opunerea fata de stiinta (geocentrism, evolutie, cosmologie)
- pretentia ca ortodoxia sa fie ceva public si fortat asupra tuturor, chiar daca insista ca credinta este ceva personal
- discriminarea si intoleranta, refuzul de a acorda aceleasi drepturi tuturor
- promovarea superstitiilor, cum ar fi moaste, rugaciuni pentru ploaie

radu1984

Re: Mediatizarea negativa a bisericii ortodoxe

Mesaj necititde radu1984 » 22 Aug 2015, 19:14

Stimate domn Nemessis , ma bucur ca cineva a "bagat in seama" subiectul,adevarat institutia BO are masini scumpe,luxuri si altele,insa acestea sunt, ale institutiei BO si nu ale conducatorilor ei.Despre preotii de rand cu masini scumpe...ma abtin.Nu am deloc de gand a propune sa isi faca BO "de cap" deoarece nu e normal si nici n-ar fi posibil datorita legilor statului.Stiti zicala "Nu fa ce face popa ci ce zice popa ? ! " Cu asta cred ca ati inteles ceva.Banii sunt in mare parte donatii benevole ale crestinilor,precum si din vanzarea de carti si produse facute in "gospodarie proprie" ! In invatatura crestina da preotii sunt reprezentanti ai apostolilor nu ai lui Dumnezeu,asa cum se crede papa de la roma.Daca ati urmarit mai atent BO accepta multe elemente ale stiintei...Biserica nu se impune asupra nimanui spre a deveni crestin.Egalitatea totala nu exista in mai nici o institutie...nu e ok asa,dar vad ca in priviinta stiintei ca o idee...preotii romano catolici ce sunt si oameni de stiinta cred ca au gasit o planeta asemanatoare cu a noastra si ca exista o alta forma de viata .... extraterestrii or fi gasit martieni :lol: .Romano catolicii gandesc altfel.Iar moastele fac minuni,crestinii o spun nu eu iar rugaciunile pt.ploaie isi fac efectul...oare amerindienii nu invocau ploaia...poate ca o fac si azi. Personal prefer sa ascult sf.scriptura,invataturile BO,iar despre lux prefer sa nu judec . PS-Nu trebuie ca din cauza unui preot beat,ori altul preacurveste,altul se cearta sa bagam BO la "detentie" Oare doua mere strica o caruta plina ? Si ca o incheiere ( cu tot respectul ) stiinta vb. de evolutionism dar are ceva clar cum a luat viata omul,animalele,natura...sincer pe fiecare post gen discovery vezi cate una dar care e plauzibila ! ? Eu prefer pe Adam si Eva ! ;-) o zi buna !

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Mediatizarea negativa a bisericii ortodoxe

Mesaj necititde nemessis » 03 Sep 2015, 09:24

Stiti zicala "Nu fa ce face popa ci ce zice popa ? ! " Cu asta cred ca ati inteles ceva.
Am inteles ca recunoasteti ipocrizia. Si nu as face nimic din ce zice popa, fiindca nu am intalnit nici un preot care sa zica ca este oribil sa-ti ucizi propriul copil. Da, e aluzie la plimbarea sumbra al lui Avraam si Isaac. Unu care gaseste explicatii/scuze/justificari la o tentativa de omor nu mai are dreptul sa vorbeasca de morala.
preotii sunt reprezentanti ai apostolilor nu ai lui Dumnezeu
Numai ca, atunci cand merg la preot mi se spune ce asteptari are Dumnezeu de la mine, nu criminalul pe nume Saul, alias Pavel. Nu de la apostoli avem cele 10 porunci, nu-i asa? Asa ca intreb: pe ce va bazati, cand spuneti ca sunt reprezentantii apostolilor, daca vorbesc numai in numele lui Dumnezeu?
BO accepta multe elemente ale stiintei
Din pacate nu am nici o afirmatie oficiala a bisericii, cu toate ca m-am interesat mult. Insa oamenii din biserica sunt impotriva stiintei. Chiar este o discutie aici pe forum, in care cineva se intreaba daca nu cumva pamantul este in centru. Ar mai fi circurile cu cardurile cu cip. Si desigur, teoria evolutiei.
Biserica nu se impune asupra nimanui spre a deveni crestin.
Asta este minciuna. Sunt sigur ca stiti ca nu este adevarat. Stiti ca am fost botezat cu forta? La o varsta la care eram incapabil sa ma apar. Parintii mei sunt niste idioti conformisti, care au mutilat-o si pe sora-mea, "ca asa se face", i-au batut doua gauri prin urechi ca sa agate bucati de aur. Pe ei ii absolv de vina, dar nu o sa-i iert pt asta. Insa biserica a facut traditia cu botezul copiilor ca toti sa fie fortati si nimeni sa nu aiba scapare.
Faceti un experiment. Mergeti in sat si spuneti ca sunteti ateu. Ia vedeti, mai puteti sta in satul respectiv? Vreti sa aveti parte de iubirea crestineasca de care am avut eu parte?
Iar moastele fac minuni,crestinii o spun nu eu iar rugaciunile pt.ploaie isi fac efectul...oare amerindienii nu invocau ploaia
Cum ziceam, crestinismul sustine ignoranta, sunteti la nivelul triburilor ameridiene. Daca te rogi zilnic dupa ploaie, poate dupa 3 zile, poate dupa o luna va ploua. Cum afli daca a plouat intr-adevar datorita rugaciunii?
PS-Nu trebuie ca din cauza unui preot beat,ori altul preacurveste,altul se cearta sa bagam BO la "detentie"
Atunci de ce insista ca este institiutie divina? Ce ar fi sa renunte la aroganta si sa recunoasca, ca e doar o adunatura de oameni cu interese comune si gata. Vedeti, asta e problema, ca nu se ridica la propriile vorbe. Pe de alta parte, probabil ati vazut ca ceea ce contest eu are legatura cu credinta, nu cu oamenii.

radu1984

Re: Mediatizarea negativa a bisericii ortodoxe

Mesaj necititde radu1984 » 07 Sep 2015, 21:00

Am inteles ca recunoasteti ipocrizia. Si nu as face nimic din ce zice popa, fiindca nu am intalnit nici un preot care sa zica ca este oribil sa-ti ucizi propriul copil. Da, e aluzie la plimbarea sumbra al lui Avraam si Isaac. Unu care gaseste explicatii/scuze/justificari la o tentativa de omor nu mai are dreptul sa vorbeasca de morala.
Da nu-s bas asa ipocrit sa nu vad ce se intampla,cu cu Avraam si Isaac sa nu credeti ca Dumnezeu ar fi lasat sa se intample un asa eveniment,era vb. de a vedea cata credinta exista ...
Numai ca, atunci cand merg la preot mi se spune ce asteptari are Dumnezeu de la mine, nu criminalul pe nume Saul, alias Pavel. Nu de la apostoli avem cele 10 porunci, nu-i asa? Asa ca intreb: pe ce va bazati, cand spuneti ca sunt reprezentantii apostolilor, daca vorbesc numai in numele lui Dumnezeu?
Pai sa o luam mai incet,Saul (Pavel) a fost ales cu un scop...a fost iertat de crimele savarsite,acesta ducand "cuvantul lui Dumnezeu" la diverse "neamuri" . Diaconii,preotii,ierarhii se stie ca descind CLAR din apostoli,asemeni unei mosteniri daca vreti...exista multa documentatie in acest sens
Din pacate nu am nici o afirmatie oficiala a bisericii, cu toate ca m-am interesat mult. Insa oamenii din biserica sunt impotriva stiintei. Chiar este o discutie aici pe forum, in care cineva se intreaba daca nu cumva pamantul este in centru. Ar mai fi circurile cu cardurile cu cip. Si desigur, teoria evolutiei.
Biserica a acceptat si cip-ul ...si altele,mai cititi,fara suparare ca asa cum am mai spus purtam o discutie nu o cearta.
Asta este minciuna. Sunt sigur ca stiti ca nu este adevarat. Stiti ca am fost botezat cu forta? La o varsta la care eram incapabil sa ma apar. Parintii mei sunt niste idioti conformisti, care au mutilat-o si pe sora-mea, "ca asa se face", i-au batut doua gauri prin urechi ca sa agate bucati de aur. Pe ei ii absolv de vina, dar nu o sa-i iert pt asta. Insa biserica a facut traditia cu botezul copiilor ca toti sa fie fortati si nimeni sa nu aiba scapare.
Faceti un experiment. Mergeti in sat si spuneti ca sunteti ateu. Ia vedeti, mai puteti sta in satul respectiv? Vreti sa aveti parte de iubirea crestineasca de care am avut eu parte?
Sa fim seriosi...cum ati putea sa faceti oamenii sa renunte la traditia botezului , cred ca am afirmat gresit traditie , copilul poarta pacatul primar al lui Adam si Eva si este , teologic , absolut necesar botezul ! Cat despre urechi , gauri si cercei mai ramane de discutat ...


Cum ziceam, crestinismul sustine ignoranta, sunteti la nivelul triburilor ameridiene. Daca te rogi zilnic dupa ploaie, poate dupa 3 zile, poate dupa o luna va ploua. Cum afli daca a plouat intr-adevar datorita rugaciunii?
Crestinul crede si nu pune la indoiala...vezi "cazul" Toma si invierea lui Hristos , asta in ambele sensuri , iar cu moastele exista dovezi care binenteles vor fi puse la indoiala de cei ce sunt mai ... "psihologi".
Atunci de ce insista ca este institiutie divina? Ce ar fi sa renunte la aroganta si sa recunoasca, ca e doar o adunatura de oameni cu interese comune si gata. Vedeti, asta e problema, ca nu se ridica la propriile vorbe. Pe de alta parte, probabil ati vazut ca ceea ce contest eu are legatura cu credinta, nu cu oamenii.

Este si Institutie divina dar si sociala....

Vasile25
Mesaje:38
Membru din:14 Oct 2015, 08:12
Confesiune:ortodox
Preocupări:Arheologia si Simbolistica religioasa
Localitate:Tg-Mures

Re: Mediatizarea negativa a bisericii ortodoxe

Mesaj necititde Vasile25 » 14 Oct 2015, 10:36

Ce ma enerveaza la culme e ca de multe ori la tv apar cazuri ca : " Popa cutare a facut,ca episcopul cutarescul a dres si a facut,ca biserica ortodoxa e asa si pe dincolo" dar despre Romano si Greco Catolici,protestanti si si alte ... culte,ioc.nimic,niciodata,oare or fi ei asa de...curati ?
Pai daca se intampla cam des acest lucru , cu preoti sarlatani sau calugari , sau bani prea multi pentru inmormantare , masini de lux , cladiri prea scumpe si fastuoase cine e de vina ? . Oamenii respectivi desigur. Si daca putem gresi si cu voie si fara voie ca santem pacatosi , Dumnezeu nu e de vina cu siguranta. El asteapta de la noi de la fiecare , nu sa ,,VINDECAM,, incontinuu , CI SA ,,PREVENIM,, asta este. Atunci cu adevarat s-ar vedea clar comportamentul poporului roman indiferent de ce guvernare corupta avem , ca incercam incet incet sa fim cu adevarat ,,crestini,, asa cum de laudam. Dar cineva va zice desigur , ca padure fara uscaturi nu este. Pai nu este dar ,,uscaturile,, acelea pot fii indepartate cu grija , iar padurea ingrijita asa cum trebuie. Credinta romanilor dupa cum se vede este doar de ,,suprafata,,. Chiar si Stefan Sileanu in rolul lui Vlad Tepes , a zis o fraza in film unui Episcop(George Constantin) , ,,Nu dragostea de Dumnezeu ii aduce pe oameni la Biserica , ci TEAMA de chinurile iadului. Sigur ca se referea atunci la starea poporului roman de pe vremea lui. Dar cat de bine se potriveste azi poporului roman. Si drept vorbind chiar si in Biserica Catolica , sau Anglicana sant cazuri de pedofilie , destul de trist , asta din cauza faptului ca oamenii si-au facut obiceiuri omenesti spunan-d ca nu trebuie sa se casatoreasca preotul catolic etc , etc. Si de aici devierea asta urata. De altfel ca si la noi in monahism acelasi lucru. Nicaieri in Scriptura Iisus su a specificat ca daca o femeie sau un barbat se ,,IZOLEAZA,, si se roaga neincetat ,va fii atlfel si fa vii primit mai bine in cer decat unul care se casatoreste si are copii de exemplu. In comunitatile primilor crestini traiau laolanta si femei si barbati , si vaduve nimeni nu s-a izolat in pustiuri sa manance doar un bob de orez ca Budha , sau sa mearga descult , etc.

Piamater
Mesaje:50
Membru din:26 Ian 2018, 16:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:Vanzatoare

Re: Mediatizarea negativa a bisericii ortodoxe

Mesaj necititde Piamater » 06 Sep 2018, 18:15

Bună ziua
De câteva zile pe Facebook toată lumea critica faptul ca s-a făcut un clopot cu chipul patriarhului pe el și însuși PF l-a sfințit chiar el. Unii spun ca și-a făcut chip cioplit și apoi și l-a și sfințit 😅. Oare ar fi putut, din smerenie, sa refuze sa se facă chipul sau pe acel clopot, și în schimb sa fie pus Mântuitorul, sau Maica Domnului, sau Sfântul Constantin Brancoveanu, sau regele care a făcut marea unire ( Carol sau ferdinand), sau chiar fostul ( ultimul) patriarh ( presupunând ca construcția Catedralei a fost inițiată sub conducerea acestuia)?


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron