"Metode netradiţionale" de misiune

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
"Metode netradiţionale" de misiune

Mesaj necititde protosinghel » 04 Dec 2008, 12:05

Am dori să discutăm despre aşa zisele "metode netradiţionale" de misiune a Bisericii.
Mi se pare că ruşii sunt primii la acest capitol.

Politia rutiera din Rusia a gasit o metoda mai eficienta decat amenda pentru soferii indisciplinati.
Alaturi de politisti, pe strazile din Rusia patruleaza preoti ortodocsi, care le tin contraventientilor predici si le ofera cruci sau icoane, anunta Mediafax.

La Kuznetk, in regiunea Penza (la 700 de kilometri sud-est de Moscova), cand politia rutiera opreste un sofer nu il mai amendeaza, ci il lasa pe preot sa discute cu el. "Efectul a depasit toate asteptarile", afirma seful politiei rutiere din Kuznetk, Serghei Logov, dand asigurari ca numarul accidentelor a scazut cu 33% de la lansarea initiativei.

La Cita, in Siberia, preotii le ofera soferilor icoane cu Sfantul Nicolae, patronul spiritual al celor care calatoresc.

In Kamceatka (Extremul Orient rus), preotii au organizat o campanie intitulata "Nu este niciodata prea tarziu sa te apropii de Dumnezeu". "Este un strigat din inima. Sper ca aceasta initiativa le va deschide ochii oamenilor", afirma seful politiei rutiere, Aleksandr Martinenko.

La Tiumen, in vestul Siberiei, preotul Viaceslav Gorcikov a indemnat soferii sa respecte regulile de circulatie.

Peste 30.000 de persoane mor anual in accidente rutiere in Rusia.
E interesantă şitrea, dar nepotrivit titlul dat de cei de la ProTv.



Aici, de exemplu, puteţi vedea cum diaconul Andrei Kuraev a ţinut 2 predici la un concert rock, care a avut loc în iulie la Kiev, cu ocazia celor 1020 de la creştinarea Rusiei. Au fost zeci de mii de tineri. Pe lângă predicile lui Kuraev, pe un ecran f. mare au fost prezentate cuvintele de salut ale patriarhului Alexie II al Moscovei şi al mitropolitului Vladimir al Kievului, către tineretul ortodox.

Ce părere aveţi de aceste motode şi cât de eficiente pot fi ele?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: "Metode netradiţionale" de misiune

Mesaj necititde Florina » 04 Dec 2008, 21:43

Mi se pare ceva absolut firesc! Si in Pateric vedem calugari si preoti care le vorbeau desfranatelor despre Judecata. De ce sa nu facem TOTUL pentru a le vorbi semenilor care au cazut in ispite grele despre Dumnezeu? Un suflet daca se mantuieste, se face mare bucurie in ceruri!!!

era

Re: "Metode netradiţionale" de misiune

Mesaj necititde era » 10 Dec 2008, 17:48

Eu am aflat despre aceasta acctiune a preotilor din rusi mai demut.
Dar ce se face in cazul in care soferul tot este preot? ;)
(aseara eu mergem ca um om pe zebra, dar o masina era cit pe ce sa ma calce, ghinion la volan era un preot)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: "Metode netradiţionale" de misiune

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 11 Dec 2008, 01:23

Dar ce se face in cazul in care soferul tot este preot? ;)
(aseara eu mergem ca um om pe zebra, dar o masina era cit pe ce sa ma calce, ghinion la volan era un preot)
Daca te calca te spovedea si te impartasea si mureai spovedita...

Cred ca daca preotul satului e la volan, e la fel cu daca politistul satului e la volan: trebuie sa discute cu sine insusi, si daca nu se intelege cu sine insusi, in acest monolog shakesperian sa isi dea amenda singur...


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron