Reguli in biserica

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox
Reguli in biserica

Mesaj necititde ccristi » 24 Aug 2009, 15:38

Cine are voie sa intre in altar?;am vazut ca o multime de barbati sau copii se plimba prin altar,,ca voda prin loboda,,
Trebuie o dezlegare de la preot pentru asta?
Este permisa trecerea prin fata usilor imparatesti?;am observat un caz in care prin spatele preotului in timp ce tinea predica treceau diverse persoane.
Cum trebuie sa se aseze credinciosii in biserica?;ex.barbatii in dreapta femeile in stinga sau barbatii in fata femeile in spate!
Va multumesc

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde ccristi » 16 Sep 2009, 10:04

Se observa in BOR ca o parte din preoti au barba iar altii nu?
Cum ar trebui sa se poarte?
Este vreun temei biblic sau dogmatic pentru aceasta?
Va multumesc

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde Administrator3 » 16 Sep 2009, 17:49

Rugaciune la imbracarea vesmintelor preotesti: Binecuvântat este Dumnezeu, Cel ce varsă harul Său peste preoţii Săi, ca mirul pe cap, ce se pogoară pe barbă...
Poate fi considerata regula!

kamadeva
Mesaje:47
Membru din:01 Sep 2009, 19:00
Confesiune:ortodox
Localitate:RM

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde kamadeva » 17 Sep 2009, 23:40

Cine are voie sa intre in altar?;am vazut ca o multime de barbati sau copii se plimba prin altar,,ca voda prin loboda,,
Trebuie o dezlegare de la preot pentru asta?
Este permisa trecerea prin fata usilor imparatesti?;am observat un caz in care prin spatele preotului in timp ce tinea predica treceau diverse persoane.
Cum trebuie sa se aseze credinciosii in biserica?;ex.barbatii in dreapta femeile in stinga sau barbatii in fata femeile in spate!
Va multumesc
Cristi, am sa-mi expun parerea mea personala, care mi-am facut-o citind unele surse ortodoxe, si poate mai vine cineva mai competent sa lamureasca mai bine lucrurile!
1.In altar se intra numai cu permisiunea preotului si doar cu scopul de a ajuta la unele lucrari...Nimeni in afara de preot nu atinge altarul...Sa nu te mire faptul daca vei vedea si femei(maicute) intrind in altar! Aici se poate de vorbit mult mai mult...
2. Barbatii se aseaza in dreapta si femeile in stinga!

kamadeva
Mesaje:47
Membru din:01 Sep 2009, 19:00
Confesiune:ortodox
Localitate:RM

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde kamadeva » 17 Sep 2009, 23:50

Se observa in BOR ca o parte din preoti au barba iar altii nu?
Cum ar trebui sa se poarte?
Este vreun temei biblic sau dogmatic pentru aceasta?
Va multumesc

Cristi, eu din contra am observat ca cei de la BOR sunt mereu in rasa chiar si in afara bisericii si cu barba!!! ;) Iar preoteasa se vede ca-i preoteasa: mereu in rochie si cu capul acoperit, fie in biserica sau dupa cumparaturi! Dar asta nu inseamna ca nu sunt asftfel de familii preotesti si-n Mitr. Moldovei!De la caz la caz, si nu cred c-i vina vreo unei Biserici sau Mitropolii, ci totul depinde de persoana in cauza!

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde ccristi » 18 Sep 2009, 08:12


Cristi, eu din contra am observat ca cei de la BOR sunt mereu in rasa chiar si in afara bisericii si cu barba!!! ;)
Probabil erau calugarii ca preotii de mir jumatate nu au barba si mai rau este ca nu-i poate obliga nimeni sa poarte barba;de ce? pentru ca cei mari nu poarta barba(ex pr prof univ dr,,,)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde protosinghel » 18 Sep 2009, 08:48

Iată ce scrie în Legea Veche despre preoţi şi cred că ar trebui să rămână valabil:
Levitic 21:5 - "Să nu-şi radă capul, să nu-şi tundă marginea bărbii şi să nu-şi facă tăieturi pe trupurile lor pentru morţi."
Iezechiel: 44:20 - "Capetele lor nu trebuie să şi le radă, dar nici părul să nu-şi lase să crească, ci să-şi tundă neapărat capul."

De aici reiese clar că preoţii de mir (căsătoriţi) trebuie să nu-şi tundă barba, iar părul capului să-l aibă nici mare, nici mic. Monahii însă, în virtutea nazireatului lor, au şi părul capului mare.
Bineînţeles, "nu în barbă stă mântuirea", aşa cum au grijă să ne amintească cei în cauză, dar barba preotului ţine de Tradiţia Bisericii şi de comportamentul sfinţilor, pe care noi trebuie să-i urmăm.

kamadeva
Mesaje:47
Membru din:01 Sep 2009, 19:00
Confesiune:ortodox
Localitate:RM

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde kamadeva » 18 Sep 2009, 11:47


Cristi, eu din contra am observat ca cei de la BOR sunt mereu in rasa chiar si in afara bisericii si cu barba!!! ;)
Probabil erau calugarii ca preotii de mir jumatate nu au barba si mai rau este ca nu-i poate obliga nimeni sa poarte barba;de ce? pentru ca cei mari nu poarta barba(ex pr prof univ dr,,,)
Mesajul dvs se refera si la preotii Mitr Basarabiei? Caci pe citi ii cunosc, atit din BOR cit si din Mitr Basarabii, toti au barba(scurta, lunga-nu conteaza) si mereu sunt in rasa!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde protosinghel » 18 Sep 2009, 11:50

Frate, Mamvri.
Ccristi, ca şi majoritatea forumiştilor, sunt din România. Acolo, mai ales prin Ardeal, foarte mulţi preoţi umblă fără barbă. E de la sine înţeles că e vorba de o influenţă catolică.
În R. Moldova, indiferent de Mitropolie, la acest capitol situaţia e mai bună. Numai că ai noştri au barbă, dar n-au minte... Nivelul de pregătire al preoţilor e foarte slab.

kamadeva
Mesaje:47
Membru din:01 Sep 2009, 19:00
Confesiune:ortodox
Localitate:RM

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde kamadeva » 19 Sep 2009, 07:11

Cer iertare, dar omul aici are dreptul la libera exprimare, sau....se admit doar parerile si opiniile celor "cu minte"???? :arrow: mai pe scurt: iesi afara!!!!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde protosinghel » 19 Sep 2009, 07:36

Mamvri, faci nişte concluzii primite, fără să înţelegi ce am vrut să spun eu.
Am zis că în România preoţii n-au bărbi, dar au minte, iar în Basarabia invers. Sigur, ideal este să ai şi una şi alta, aşa cum îmi place să cred despre mine... :)

kamadeva
Mesaje:47
Membru din:01 Sep 2009, 19:00
Confesiune:ortodox
Localitate:RM

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde kamadeva » 19 Sep 2009, 08:00

Am inteles foarte bine mesajul dvs! Si sunt de parerea ca nu trebuie sa vorbim la general fiindca nu-i padure fara uscaturi! Unui preot trebuie sa-i atribui cinstrea cuvenita, indiferent are barba, minte...sau nu le are!El va da raspuns p/u faptele sale in fata lui Dumnezeu....Si daca exista o astfel de problema cu unii preoti din RM sau Romania, ea trebuie rezolvata si nici de cum de-o lasat balta...caci departe nu vom ajunge! Bine. Dar asta nu tine de competenta noastra(mireni), sint oameni intariti p/u a rezolva problemele bisericii.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde ccristi » 19 Sep 2009, 08:24

Exista sau cumva se poate creea un serviciu in cadrul eparhiilor de urmarire a tipicului in bisericii,de conduita preotiilor in societate si in biserica?

Acest serviciu trebuie sa se stie de el si trebuie sa se faca cunoscuta existenta lui prin mijlocele specializate de informare media.
Daca ma duc de la o parohie la alta observ diferente inimaginabile(de la tipic bisericesc,infatisare biserica,vesminte,tinuta preotii etc)
Sa se poata sesiza aceste probleme pe email sau altfel si rezolvarea urgenta a lor.
Sa stiti ,citind despre nasi,am fost si sunt nasul unui baietel dar sotia a tinut pruncul in brate si tot ea a spus crezul(asta la o biserica din centru Bucurestiului).
Trebuie facut ceva si toate astea vor disparea in timp.

kamadeva
Mesaje:47
Membru din:01 Sep 2009, 19:00
Confesiune:ortodox
Localitate:RM

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde kamadeva » 19 Sep 2009, 08:55

Sunt deacord cu Cristi!!! Pe baietelul meu la botez la tinut nasa mea de cununie in brate dar crezul l-a rostit cu totul alta persoana: sora mamei! Reese ca sora mamei mele este de fapt nasa copilului! Corect ar fi fost ca crezul sa fie rostit de NASUL!!! Pe viitor vom fi mai atenti si nu vom permite astfel de incalcari! Am s-al rog pe Parintele nostru ca sa ne lamureasca aceste lucruri dupa slujba, ca lumea sa inteleaga corect!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde protosinghel » 19 Sep 2009, 12:46

Exista sau cumva se poate creea un serviciu in cadrul eparhiilor de urmarire a tipicului in bisericii,de conduita preotiilor in societate si in biserica?
Nimeni nu-l împiedică pe fiecare ierarh în parte să găsească soluţia cea mai potrivită pt eparhia pe care o conduce...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde ccristi » 19 Oct 2009, 10:47

Va rog sa spuneti ce rol au lumanarile in biserica? Pentru ce se aprind? Cand se da la altar sf liturghie,acatist sau cum se numeste se da cu luminare aprinsa (apropo cum se numeste asta?); afara din biserica se aprind luminari la vii si adormiti; la sf impartasanie,la morti se da un nr de luminari,cand se da de pomana se da luminare aprinsa; de ce?
La liturghie este indicat sa se dea o sticla de vin bun, negru sigilat, prescuri si bani, un pomelnic cu vii si adormiti si o lumanre aprinsa; de ce? Ce rol au fiecare?
Ultima oară modificat 19 Oct 2009, 11:00 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am obosit de pus spaţii între propoziţii şi le-am şters pe cele de dinaintea semnelor de punctuaţie. Vă rog să fiţi serioşi! Şcoala românească îşi arată colţii...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde protosinghel » 19 Oct 2009, 11:23

Când am văzut că pe alte forumuri doar discuţii din astea se poartă, am hotărât să deschis eu un forum mai serios. Văd că şi aici au început să se pună lucruri din astea, populare. Nu ne supărăm, dar oamenii trebuie să nu complice lucrurile atunci când e vorba despre mărunţişuri...
Va rog sa spuneti ce rol au lumanarile in biserica? Pentru ce se aprind?
Pentru a lumina! Restul sunt simboluri, iar uneori simple speculaţii pt care eu nu dau nici un ban. La noi la mănăstire, mai ales la slujbele zilnice de noapte, fără lumănări (la strană şi în altar) ar fi imposibil, pt că nu folosim curentul electric la slujbe.
Cand se da la altar sf liturghie, acatist sau cum se numeste se da cu luminare aprinsa (apropo cum se numeste asta?);
Totul trebuie să se numească şi să se facă logic. Când vrei să pomenit la Liturghie, mergi la altar şi dai un pomelnic pt asta. Când vrei să pomenit la un Acatist, scrii un pomelnic special şi pt asta. (Ele se pot numi în funcţie de slujba pt care au fost scrise şi la care vor fi pomenite.) Vrei să dai cu lumânare aprinsă, poftim. Dacă nu, tot e primit.
afara din biserica se aprind luminari la vii si adormiti;
Este un obicei întâlnit mai mult în BOR. În Basarabia (şi în toată Biserica Rusă), există sfeşnice în biserică (nu afară) şi lumânările se aprind, în primul rând, la icoana X sau Y şi doar pe un plan secundar creştinii au în vedere că ele sunt pt vii sau adormiţi. În Athos, de exemplu, n-am văzut lumânări aprinse decât în altar, în faţa altarului şi la choros (candelabru). Sfeşnice şi locuri speciale pt lumânări nu au.
Deci sunt nişte obiceiuri locale, care nu sunt bătute în cuie...
la sf impartasanie, la morti se da un nr de luminari, cand se da de pomana se da luminare aprinsa; de ce?
Toate astea deja au implicaţii simbolice, dar despre asta eu nu iubesc să vorbesc. Nu mi se pare relevant.
La liturghie este indicat sa se dea o sticla de vin bun, negru sigilat, prescuri si bani, un pomelnic cu vii si adormiti si o lumanre aprinsa; de ce? Ce rol au fiecare?
La Liturghie, alături de pomenlnic, se dau prescuri şi vin roşu (nu negru şi nici alb). Se pot da şi lumânări, tămâine şi, la urma urmei şi bani, ca mulţumire preotului pt că te pomeneşte. Darurile sunt jertfă pt Biserică şi, nemijlocit, chiar pt Liturghie.
Bineînţeles nu e nevoie (şi chiar aş zice este inutil) ca fiecare să aducă câte o sticlă de vin. Asta-i poate pune în încurcătură pe preoţi :D
La Liturghie se folosesc de la 250 ml până la 1l de vin (dacă Potirul e mare şi sunt mulţi la împărtăşit, mai ales în Postul Mare). Deci o sticlă este suficientă. Şi nu-i neapărat să fie sigilat, că poate fi şi vin bun de casă. Preoţii preferă vin sigilat pt că nu au încredere în cel fabricat în condiţii casnice, dar de multe ori acesta este mai bun.
Ar fi bine ca Biserica să aibă o rezervă de vin roşu bun pt slujbă pentru întregul an, şi să nu apeleze la vinul care se aduce de fiecare...

Mă iertaţi, dar acesta e genul de întrebări la care eu sunt pus în mare încurcătură. Aş fi bucurat dacă alţii ar completa răspunsurile mele.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde ccristi » 02 Noi 2009, 13:01

S-a intimplat (am vazut cu ochii mei) ca un copil, care de obicei iese cu preotul cu luminarea la vohod s.a.m.d, sa treaca prin fata sfintei mese din altar; bineinteles ca copilul stia ca nu are voie si din greseala a trecut.
Le trecem l-a capitolul intimplari (greseli) sau ce credeti dvs ca se va intimpla?
Ultima oară modificat 02 Noi 2009, 13:02 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: Dl Ccristi aşa şi nu ştie să scrie corect; cel puţin să pună spaţiile corect...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde ccristi » 16 Noi 2009, 10:48

Am auzit pe trinitas tv zilele astea si sper ca am inteles eu bine ca preotul daca nu este imbracat complet ( banuiesc cu vesmintele pentru sf Liturghie ) nu are voie sa treaca prin usile imparatesti.
La vecernie am observat ca totusi preotii intra prin usile imparatesti daca au felonul si epitrahilul.
Cum este corect ?
Si vis-a- vis de intrebarea de mai sus nu mi-ati raspuns daca totusi un copil scapa din mainile parintilor si intra pe unde este interzis (usile impartasti,iconostas,prin fata sf mese s.a.m.d.) ce se mai poate face ?
Stim doar ca este interzis ; dar vedeti dvs daca ai gresit in viata de zi cu zi primesti poate o amenda dar in cazul acestei greseli ce se intimpla ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde protosinghel » 16 Noi 2009, 20:49

Am auzit pe trinitas tv zilele astea si sper ca am inteles eu bine ca preotul daca nu este imbracat complet ( banuiesc cu vesmintele pentru sf Liturghie ) nu are voie sa treaca prin usile imparatesti.
La vecernie am observat ca totusi preotii intra prin usile imparatesti daca au felonul si epitrahilul.
Cum este corect ?
Pentru a trece prin Sf. Uşi, e suficient ca preotul să fie îmbrăcat cu epitrahilul şi felonul. Astfel de situaţii avem atât la Vecernie, cât şi la Utrenie, dacă preotul încă nu este îmbrăcat în toate veşmintele pt a săvârşi Proscomidia.
Deci informaţia de la Trinitas nu a fost f. exactă.
Si vis-a- vis de intrebarea de mai sus nu mi-ati raspuns daca totusi un copil scapa din mainile parintilor si intra pe unde este interzis (usile impartasti,iconostas,prin fata sf mese s.a.m.d.) ce se mai poate face ?
Stim doar ca este interzis ; dar vedeti dvs daca ai gresit in viata de zi cu zi primesti poate o amenda dar in cazul acestei greseli ce se intimpla ?
Păi ce poate să fie. Clar că nu e bine şi tb mare grijă. Celui vinovat: preot, paraclisier, părinţi etc., în cazul unei încălcări grave, i se poate da un anumit canon, câteva metanii. Nu este însă un lucru extrem de grav. Trebuie multă grijă...


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX