Naşii de cununie şi de botez

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 16 Oct 2014, 00:23

Eu am înţeles ce doriţi. Dvs aţi înţeles ce v-am răspuns?

IOAANA
Mesaje:2
Membru din:31 Ian 2015, 15:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde IOAANA » 31 Ian 2015, 15:44

Buna ziua! M-am inregistrat pe acest forum deoarece am gasit raspunsuri la intrebari cheie pt mine si tin sa va multumesc pt acest lucru! Am insa o mare neliniste si as dori sa ma sfatuiti: sunt de foarte multi ani cu cineva, avem planuri de casatorie si acest lucru se va realiza abia in august 2016 (sunt anumite lucruri de rezolvat). El este catolic nepracticant, merge des cu mine la Biserica la ortodocsi, va trece la ortodoxism pt a ne putea cununa. Acum vine marea mea neliniste: urma ca dupa casatoria noastra sa o cununam pe prietena mea din copilarie (este persoana de care eu depind, am depins si voi depinde foarte mult) doar ca ea astazi m-a anuntat ca este insarcinata si probabil va face nunta inainte de a noastra. Deduc ca va fi imposibil sa o cununam noi, insa imi doresc si ea isi doreste ca eu sa fiu nasa bebelusului, Pt mn este o mare bucurie, de neimaginat! Imi doresc din tot sufletul sa botez acest bebelus impreuna cu iubitul meu, el isi doreste la fel de mult ca si mine! Vom putea boteza copilul impreuna? Daca nu, ce solutii am putea gasi? Am mare nevoie de raspunsul dvs. deoarece este un subiect care ma nelinisteste foarte tare! Va multumesc!
Doamne ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 01 Feb 2015, 22:33

Nu vă supăraţi, dar eu o să vă dau un răspuns "ca la carte". Chiar nu văd loc de prea multă diplomaţie...
M-am inregistrat pe acest forum deoarece am gasit raspunsuri la intrebari cheie pt mine si tin sa va multumesc pt acest lucru!
Mă bucur mult.
Am insa o mare neliniste si as dori sa ma sfatuiti: sunt de foarte multi ani cu cineva, avem planuri de casatorie si acest lucru se va realiza abia in august 2016 (sunt anumite lucruri de rezolvat).
De unde ştiţi vă veţi ajunge? Concubinajul ăsta este CURVIE (NE)CURATĂ!
El este catolic nepracticant, merge des cu mine la Biserica la ortodocsi, va trece la ortodoxism pt a ne putea cununa.
Adică să devină din "catolic nepracticant" - "ortodox nepracticant". La ce bun să primească Ortodoxia în acest caz? O astfel de trecere nu este valabilă.
Acum vine marea mea neliniste: urma ca dupa casatoria noastra sa o cununam pe prietena mea din copilarie (este persoana de care eu depind, am depins si voi depinde foarte mult) doar ca ea astazi m-a anuntat ca este insarcinata si probabil va face nunta inainte de a noastra.
Bine că măcar copiii sunt în măsură să schimbe planurile nebune ale oamenilor.
Deduc ca va fi imposibil sa o cununam noi, insa imi doresc si ea isi doreste ca eu sa fiu nasa bebelusului, Pt mn este o mare bucurie, de neimaginat!
Naşi de cununie clar că nu puteţi fi. Dar având în vedere starea morală a Dvs, mă tem că nici naş de botez la cununie nu puteţi fi. O fi mare bucuria, dar responsabilitatea e şi mai mare. Ce veţi învăţa copilul, ca la maturitate să trăiască câţiva ani în concubinaj şi să se căsătorească abia după ce-şi rezolvă treburile? Sau poate să se căsătorească cu bărbaţi care acceptă treceri formale la Ortodoxie? V-aţi pus întrebarea ce înseamnă să fii naş de botez?
Vom putea boteza copilul impreuna? Daca nu, ce solutii am putea gasi? Am mare nevoie de raspunsul dvs. deoarece este un subiect care ma nelinisteste foarte tare!
Neliniştea Dvs este justificată. Dvs nu puteţi fi naş de botez, atâta timp cât trăiţi în aşa păcat grav. Puteţi şi chiar trebuie să fiţi alături de aceşti prieteni şi la nunta lor, şi la botezul copilului lor, iar atunci când Dvs vă veţi rezolva problemele şi veţi hotărî să vă căsătoriţi, deja ei ar putea să vă devină naşi de cununie. Iar ca naşi de botez să caute nişte oameni de biserică, care realmente să-i poată ajuta la educarea duhovnicească a copilului. Năşia nu are nimic cu prietenia.

Faceţi efortul de a nu vă supăra, ci înţelegeţi că ăsta-i adevărul. Nu exclud că veţi găsi preoţi care să vă spună altceva, mai ales de dragul de a vă lua banii. Dar în timp vă veţi convinge de cele pe care le-am scris eu mai sus. N-am zis nimic de la mine. Asta învaţă Biblia şi Biserica!

IOAANA
Mesaje:2
Membru din:31 Ian 2015, 15:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde IOAANA » 01 Feb 2015, 23:56

Buna seara! Sunt constienta ca aveti dreptate in ceea ce spuneti si nu as ar putea fi niciodata motiv de suparare! Nu caut sa ma justific, dar faptul ca nu ne-am casatorit pana acum nu inseamna ca ne va impiedica sa o facem! Si vom face acest lucru impotriva problemelor care le avem! Va multumesc pt raspunsuri! O seara buna!
Doamne ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 05 Feb 2015, 02:48


luca1010
Mesaje:3
Membru din:01 Aug 2014, 22:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:religie

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde luca1010 » 12 Mar 2015, 22:44

Doamne ajuta!
Va rog sa-mi spuneti daca exista vreun impediment ca preotul care boteaza un copil sa fie si nasul copilului(sotia preotului sa primeasca in brate copilul botezat de sotul ei)
Multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 12 Mar 2015, 22:58

Va rog sa-mi spuneti daca exista vreun impediment ca preotul care boteaza un copil sa fie si nasul copilului(sotia preotului sa primeasca in brate copilul botezat de sotul ei
Nu e nici un impediment. Ba chiar e un lucru bun...

sorin
Mesaje:2
Membru din:10 Mai 2015, 15:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:bugetar

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde sorin » 10 Mai 2015, 16:17

Buna! Am si eu o intrebare ,vreau sa ma cunun religios insa nasa mea de botez a murit acum multi ani, barbatul ei nu s-a mai recasatorit s-a cam izolat in sine,fiul lor nu e casatorit si am vrut sa il punem nas insa nu se poate,am dorit sa o punem pe sora nasei noastre care si ei i-a murit barbatul s-a recasatorit a divortat si ni s-a spus ca nici asa nu se poate, nu vrem sa ne lepadam de nasi dar nici ce sa facem in aceasta situatie , vrem un sfat.Multumesc!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde Pr Haralambie » 10 Mai 2015, 19:51

Cei care v-au botezat nu trebuie obligatoriu sa va cunune. Cautati-va alti nasi. Si daca va cautati alti nasi, asta nu inseamna ca v-ati lepadat de nasii de la botez.
Cu mult respect.

sorin
Mesaje:2
Membru din:10 Mai 2015, 15:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:bugetar

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde sorin » 11 Mai 2015, 17:56

Multumesc frumos!

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde presviter » 15 Mai 2015, 15:31

In cazul in care finii de cununie au divortat, este ingaduit ca nasii lor sa fie din nou nasi la a doua cununie a unuia dintre fini ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 20 Mai 2015, 09:32

In cazul in care finii de cununie au divortat, este ingaduit ca nasii lor sa fie din nou nasi la a doua cununie a unuia dintre fini ?
Cred că este îngăduit, dar trebuie să se întrebe: dacă nu i-am putut ajuta să-şi păstreze prima familie, oare vom reuşi acum?

DamianDenis
Mesaje:1
Membru din:26 Noi 2015, 16:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student la Facultatea de Teologie Alba

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde DamianDenis » 02 Dec 2015, 17:35

Doamne ajuta!


Parinte am de facut o lucrare de seminar la Liturgica intitulata:,,Institutia nasilor. Aparitie si simbolism in Taina Cununiei”. Am cautat la biblioteca facultatii in revistele si cartile de specialitate informatii despre acest subiect, insa am gasit putine detalii despre acest lucru. Va rog sa-mi sugerati cateva reviste sau carti care sa-mi serveasca drept suport bibliografic. Astept totodata, daca binevoiti, parerea dumneavoastra despre acest subiect!Eu doresc sa-mi structurez lucrarea pe cateva intrebari si idei: trebuie sa fie casatoriti nasii?, comparatia cu Rusia si Grecia , care accepta nasi necasatoriti, ce spun canoanele Bisericii?, cand au aparut nasii? cum au aparut?, rolul nasilor, simbolismul lor, nasii in alte religii,etc. Bineinteles o sa fac si o paralela cu nasii de la botez. Astept cu mare drag raspunsul dumneavoastra.Va multumesc anticipat!
Cu fiasca supunere,
Denis Damian

luca1010
Mesaje:3
Membru din:01 Aug 2014, 22:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:religie

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde luca1010 » 15 Dec 2015, 12:14

Doamne ajuta!
O familie, sa zicem Ionescu(nume imaginar), boteaza copilul familiei Marin. Poate familia Marin sa boteze la randul ei, copilul familiei Ionescu?
Multumesc

doina
Mesaje:1
Membru din:08 Sep 2016, 11:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:casnice

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde doina » 08 Sep 2016, 11:26

buna ziua am o asa intrebare pot sa fiu nasa la copilul nasilor mei.multumesc anticipat

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 27 Sep 2016, 17:25

buna ziua am o asa intrebare pot sa fiu nasa la copilul nasilor mei
Nu este interzis, dar nici nu văd rostul. Dacă Dvs i-aţi luat ca naşi, înseamnă că-i consideraţi mai buni decât Dvs, iar dacă ei vă iau ca naşi de botez al copilului lor, înseamnă că deja ei vă consideră mai bună decât ei. Luăm ca naşi pe cei care-i considerăm mai buni decât noi şi care ne pot ajuta în creşterea duhovnicească. Năşia nu trebuie să devină o înrudire pur omenească, cu scopul unor sponsorizări sau daruri reciproce...

GeorgeChirita
Mesaje:52
Membru din:18 Apr 2012, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu si oamenii
Localitate:Piatra Neamt

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde GeorgeChirita » 14 Feb 2017, 20:56

Dupa noul regulament al instantelor de judecata bisericesti, din 2015, nasii de botez trebuie sa fie doi crestini ortodocsi cununati religios. Stiti cumva motivul acestei limitari parut anormale? De ce nu mai poate fi nas unul singur? M-am gandit ca s-ar dori limitarea accesului la nasie al tinerilor in concubinaj, chiar si cand boteaza numai unul din ei. Ce-i drept, tanarul nas se spovedeste inainte de a boteza, dar tot nu se cununa vazand ca trebuie sa fie un model crestin... Dar nu prea cred? Stie cineva mai multe?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 20 Mar 2017, 13:46

1. Daţi-ne şi nouă acest regulament, ca să-i studiem textul şi contextul. Se pare că a fost adoptat cam pe furiş...
2. Cred că aveţi dreptate în ce priveşte "intenţia legiuitorului", dar "logica legiuitorului" mi se pare totuşi greşită şi necanonică. .

Mihai1980
Mesaje:2
Membru din:03 Feb 2018, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sofer profesionist

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde Mihai1980 » 03 Feb 2018, 22:09

Bună seara Părinte.
Am o nedumerire si va rog sa mă lămuriți dumneavoastra.
Acum aproximativ 7 ani eu împreună cu soția mea am cununat religios în fața Lui Dumnezeu un cuplu de prieteni de familie . In ultimii ani relația nasi-fini sa cam racit având în vedere că finii s-au mutat la 80 km de noi si am ajuns sa ne vedem 1-2 ori pe an (În general mergeam noi la ei de fiecare dată). Anul trecut fina a rămas însărcinată și în decembrie cu ajutorul Lui Dumnezeu a nascut un băiețel. Noi am fi dorit din toată inima să botezam baietelul finilor (noi am presupus că îl vom creștina pe micuț din moment ce nimeni nu a spus nici Da nici Nu ) dar aceștia nu au spus nimic, atunci de Crăciun împreună cu soția mea am fost la ei acasă și i-am întrebat noi pe ei daca suntem nașii copilului si am primit un răspuns negativ ( motivul invocat a fost că au nevoie să cunoască și alți prieteni si că noi avem deja prea mulți fini). Noi le vom respecta decizia pentru că este dreptul lor de a-și alege nașii copilului lor.
La noi este o tradiție (nu o oblgativitate) că nașii de cununie sa fie si nasi de botez .
Nu era just fața de noi ca nași de cununie ca măcar să ne informeze ca nu ne vor ca nași de botez ?( ei stiind foarte bine că noi ne dorim să îl botezam pe micut).
De ce a trebuit să mergem noi sa întrebam dacă botezam? Daca nu întrebam ( ma gandesc hilar) poate aflam în ziua botezului că nu suntem noi nașii?
Mie personal mi se pare o totală lipsă de respect din partea finilor faptul că nu au putut să spună un simplu Nu.
Sper ca intr-o zi Dumnezeu sa îmi dea înțelepciunea de a trece peste .
Va multumesc anticipat pentru raspuns si va rog sa îmi iertati necunoașterea

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde Pr Haralambie » 05 Feb 2018, 23:16

Finii dumneavoastră au procedat corect și nu este deloc lipsa de respect. Nu prea este normal in Biserica obiceiul ăsta de a cununa fini și a boteza și copiii lor.
Cu mult respect.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX