Naşii de cununie şi de botez

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Nasii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 18 Sep 2009, 16:02

Nasii de cununie trebuie sa fie si nasii de botez ai copilului?
În unele locuri, precum R. Moldova, de exemplu, aceasta a devenit o regulă (nescrisă), dar în realitate, lucrurile stau altfel.
Canoanele şi regulile bisericeşti nu vorbesc absolut nimic despre naşii de Cununie, ci doar despre prezenţa unor "martori", care şi acum sunt numiţi chiar aşa la ruşi. De mai multe secole însă, la noi (şi nu numai) s-a instaurat tradiţia de a lua o familie drept naşi de Cununie şi e de la sine înţeles ca aceştia să fie credincioşi ortodocşi, mai mari ca vârstă decât finii şi cu un comportament exemplar.
Cât despre naşii de botez, Canoanele ne spun ceva mai mult.
- Un candidat la botez, care este prea mic pt aşi exprima singur voinţa de se boteza şi de a mărturisi Simbolul de credinţă, trebuie obligatoriu să aibă un naş.
- Naşul trebuie să fie un creştin ortodox de acelaşi sex cu finul şi este obligat să poarte grijă de educaţia duhovnicească a acestuia.
- Naşul (de botez) nu se poate căsători cu unul din părinţii finului (în cazul în care aceia divorţează).
- Dacă copilul este pe moarte şi nu se găseşte un naş, chiar mama copilului poate servi ca naşă (ca o excepţie).

Din moment ce nici nu avem reguli privind naşii de cununie, nu există nici o aprobare şi nici o dezaprobare a ideii ca aceşti naşi să devină şi naşi de botez ai copiilor care se vor naşte din finii de cununie.

Am explicat mai pe larg, ca să nu apară nedumeriri.

kamadeva
Mesaje:47
Membru din:01 Sep 2009, 19:00
Confesiune:ortodox
Localitate:RM

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde kamadeva » 19 Sep 2009, 07:06

Parinte Petru foarte bine ati explicat! SI personal cu aceste lucruri sunt cunoscut. Dar totusi nu inteleg, de ce cind se boteaza un prunc de sex masculin, preotul nu-i indeamna pe nasi ca sa marturiseasca simbolul credintei NASUL dar nu NASA! Caci cum ati spus mai sus nasul trebuie sa fie de un sex cu cel care se boteaza? De ce nu se explica asemenea lucruri simple si elementare :?: Si inca un lucrur doresc sa precizez: nasul de botez este acel care Marturiseste Simbolul Credintei? :roll:

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 19 Sep 2009, 07:37

Da, naşul este cel care spune Crezul, ţine pruncul în braţe şi jură (în locul pruncului) că se leapădă de Satana şi se împreună cu Hristos. Restul celor prezenţi sunt simpli rugători (ca să nu zic spectatori)...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re:nasul

Mesaj necititde ccristi » 05 Dec 2009, 19:33

Doresc sa stiu pana la ce varsta este nevoie de nas la botez ? ; Este necesara prezenta nasului la botez indiferent de varsta celui ce urmeaza a se boteza ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Re:nasul

Mesaj necititde protosinghel » 05 Dec 2009, 23:17

Doresc sa stiu pana la ce varsta este nevoie de nas la botez ?
La toate vârstele...
Este necesara prezenta nasului la botez indiferent de varsta celui ce urmeaza a se boteza ?
Da, numai că în cazul botezului maturilor, Crezul nu mai este rostit de naş, ci de neofit.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde ccristi » 10 Dec 2009, 10:08

Doresc sa stiu pana la ce varsta este nevoie de nas la botez ?
La toate vârstele...
Si ce rol mai au nasii la varsta la care se poate marturisi credinta in Hristos ?
Revin cu acest mesaj intrucat nu mi se pare normala prezenta nasului la botez de la varsta la care tanarul poate marturisi credinta in Hristos.
Daca nu gresesc nasul chiar este un garant pentru asta. Si normal ar fi sa existe o slujba de dezlegare a angajamentului nasului pentru finul sau. De ce spun asta ?! ; Nasul prin imbatrinirea sau moartea sa nu mai poate garanta pentru finul sau ; acesta poate ajunge un mare ateu sau prigonitor de crestini si vi se pare normal sa mai garnateze pentru finul ratacit....?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde Florina » 12 Dec 2009, 20:40

Şi la călugărie există naş, deşi cei ce se călugăresc sunt chiar majori. În Biserică facem ascultare de cei cu experienţă. Tot aşa, cei ce se botează la maturitate vor fi îndrumaţi ca neofiţi de cineva mai matur duhovniceşte.

Cât despre cazul naşului bătrân care moare, Dumnezeu nu îl va întreba de ce nu şi-a învăţat finul DUPĂ moarte, ci înainte. Iar finul este liber să asculte sau nu.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde ccristi » 14 Dec 2009, 12:20

Şi la călugărie există naş, deşi cei ce se călugăresc sunt chiar majori. În Biserică facem ascultare de cei cu experienţă. Tot aşa, cei ce se botează la maturitate vor fi îndrumaţi ca neofiţi de cineva mai matur duhovniceşte.

Cât despre cazul naşului bătrân care moare, Dumnezeu nu îl va întreba de ce nu şi-a învăţat finul DUPĂ moarte, ci înainte. Iar finul este liber să asculte sau nu.
Cred ca ar trebui sa incep cu abc-ul..pe care eu nu cred ca-l cunosc :geek:
De cand a aparut chestia asta cu nasul si de ce ? Nu stiu , cred ca tot timpu incercam sa fugim de responsabilitate si ne ascundem in spatele altora . Hmm , nu prea mi se pare corect .
Din cate stiu eu in primul rand sfaturile duhovnicesti nu prea se iau de la nas (care se poate intimpla sa nu prea il mai vedem pe la biserica si nici o viata in Hristos sa duca ) ci de la duhovnic :D.
Nasiile si cumetriile nu prea le vad rostul de la o anumita varsta , poate gresesc , dar asta simt .

iustina
Mesaje:12
Membru din:30 Aug 2009, 20:58
Confesiune:ortodox

Re: Nasii de cununie şi de botez

Mesaj necititde iustina » 20 Mar 2010, 16:32

Nasii de cununie trebuie sa fie si nasii de botez ai copilului?
În unele locuri, precum R. Moldova, de exemplu, aceasta a devenit o regulă (nescrisă), dar în realitate, lucrurile stau altfel.
Canoanele şi regulile bisericeşti nu vorbesc absolut nimic despre naşii de Cununie, ci doar despre prezenţa unor "martori", care şi acum sunt numiţi chiar aşa la ruşi. De mai multe secole însă, la noi (şi nu numai) s-a instaurat tradiţia de a lua o familie drept naşi de Cununie şi e de la sine înţeles ca aceştia să fie credincioşi ortodocşi, mai mari ca vârstă decât finii şi cu un comportament exemplar.

Am explicat mai pe larg, ca să nu apară nedumeriri.
Parinte Petru, am incercat mai devreme sa postez si nu am reusit, deci incerc iar.
Am nevoie urgent de raspunsul d-voastra.
Daca nu scrie nimic despre nasii de la cununie in Canoanele si regulile bisericesti de unde este atunci invatatura ca ei trebuie sa fie cununati religios?
Este doar o traditie a vreunui loc sau doar o invatatura morala?
A scris vreun sfant parinte in vreo lucrare de a sa ca nasii de la cununie trebuie sa fie cununati religios?
Astept raspunsul d-voastra...
Va multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 20 Mar 2010, 22:36

Este logic şi moral ca cineva să aibă el însuşi ceea ce încearcă să dea şi altuia!
Dacă naşii nu sunt cununaţi şi nu doar atât, dar să trăiască concret taina unirii lor în Dumnezeu, ei nu vor putea să-i povăţuiască pe finii lor de cununie. Aşa cum nu poate un necreştin să fie naş de botez pt cineva, la fel e şi cu cununia.

iustina
Mesaje:12
Membru din:30 Aug 2009, 20:58
Confesiune:ortodox

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde iustina » 20 Mar 2010, 22:51

Este logic şi moral ca cineva să aibă el însuşi ceea ce încearcă să dea şi altuia!
Dacă naşii nu sunt cununaţi şi nu doar atât, dar să trăiască concret taina unirii lor în Dumnezeu, ei nu vor putea să-i povăţuiască pe finii lor de cununie. Aşa cum nu poate un necreştin să fie naş de botez pt cineva, la fel e şi cu cununia.
Deci o prietena de a mea vrea sa o puna pe sora ei sa-i fie nasa (sora nefiind casatorita) si mi-a zis ca a cautat peste tot si prin arhivele patriarhiei si nu a gasit ca ar fi ceva obligatoriu acest lucru, dar s-a lovit de reticenta preotului care a refuzat sa oficieze cununia.
Deci daca ar insista ca preotul sa o cunune, pentru ca tine neaparat ca sora sa-i fie nasa, sa inteleg ca ar incalca doar o lege morala nescrisa si doar atat, nu?
Ea mi-a zis ca a aflat ca in alte tari ortodoxe ca Grecia, Cipru, se pot pune ca nasi doi oameni, fie si necasatoriti, unul din partea mirelui si altul din partea miresei, numai ca garanti.
Si atunci ea se intreaba oare de ce acest lucru nu e posibil si in Romania?
Deci o sa-i spun ca nu e lege canonica ci doar morala si ea sa faca cum considera, ok?
Va multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 20 Mar 2010, 23:06

Întradevăr, aşa cum am mai spus, e vorba despre o regulă cunoscută doar la români (inclusiv în Basarabia), prin imitaţie, chiar şi terminologică, a naşilor de botez. Defapt, dpdv teologic, nu există noţiunea şi statutul de "naş de cunununie", dar în BOR el nu poate fi neglijat.
Ruşii şi grecii impun prezenţa unor martori, nu contează din partea cui şi ce vârstă au. Doar să aibă majoratul. E vorba despre un concept juridic de manifestare a căsătoriei ca act public. Regula e luată încă din dreptul roman.
În BOR însă nu cred că se va putea trece peste tradiţia locului...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 25 Aug 2010, 07:42

Parinte Petru, as dori sa stiu daca pot sa botez cumetrei mele care ea mea botezat baiatu.Si daca ea la randul ei poate sa ma cunune.Pentru ca isi doreste foarte mult,ca ea sa ma cunune ,dar in acelasi timpvrea sa si ii botez.Se poate?.Cum ar trebui sa facem .
Teoretic nu este nici un impediment de a face şi una şi alta. Practic însă, puteţi da peste un preot care să spună nu.
Şi dacă e să rămân în plan practic, cred că nu e rău să mai diversificaţi rudele...

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde Alexandru b17 » 25 Aug 2010, 10:36

Parinte care este varsta minima pentru a fi nas de botez? Nasul se mai poate casatori dupa aceea?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Naşii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 25 Aug 2010, 19:07

Parinte care este varsta minima pentru a fi nas de botez?
Acest lucru nu este prevăzut în canoane, dar cred că e bine să aibă cel puţin majoratul, pt a fi capabil de îndrumarea finului.
Nasul se mai poate casatori dupa aceea?
Da, numai nu cu finul sau unul din părinţii lui.

Avatar utilizator
Alina Ana
Mesaje:3
Membru din:28 Iul 2010, 12:48
Confesiune:ortodox
Localitate:Iasi

Re: Nasii de cununie şi de botez

Mesaj necititde Alina Ana » 07 Oct 2010, 18:21

- Naşul trebuie să fie un creştin ortodox de acelaşi sex cu finul şi este obligat să poarte grijă de educaţia duhovnicească a acestuia.
de ce trebuie nasul/nasa safie de acelasi sex cu finul? eu am deja 2 fini :(

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Nasii de cununie şi de botez

Mesaj necititde protosinghel » 07 Oct 2010, 18:32

- Naşul trebuie să fie un creştin ortodox de acelaşi sex cu finul şi este obligat să poarte grijă de educaţia duhovnicească a acestuia.
de ce trebuie nasul/nasa safie de acelasi sex cu finul? eu am deja 2 fini :(
Această normă canonică vorbeşte despre o situaţie ideală. Şi iată de ce:
1. În trecut se botezau foarte mulţi maturi, care putea să aibă naşi de o vârstă apropiată cu ei. Şi ca naşul şi finul să nu se căsătorească între ei, s-a hotărât ca ei să fie de acelaşi sex. Pentru cazurile când naşul e cu 20 sau chiar 40 de ani mai mare ca finul, regula nu mai are aceeaşi putere.
2. Există diferite situaţii în viaţa duhovnicească a finului / finei, când naşul fiind de acelaşi sex, îl poate ajuta mai mult. Şi aceasta rămâne valabil doar atunci când naşul se ocupă de viaţa duhovnicească a finului şi nu este doar un sponsor al acestuia sau prieten al părinţilor lui.

Avatar utilizator
Alina Ana
Mesaje:3
Membru din:28 Iul 2010, 12:48
Confesiune:ortodox
Localitate:Iasi

Re: Nasii de cununie şi de botez

Mesaj necititde Alina Ana » 07 Oct 2010, 18:47

- Naşul trebuie să fie un creştin ortodox de acelaşi sex cu finul şi este obligat să poarte grijă de educaţia duhovnicească a acestuia.
de ce trebuie nasul/nasa safie de acelasi sex cu finul? eu am deja 2 fini :(
Această normă canonică vorbeşte despre o situaţie ideală. Şi iată de ce:
1. În trecut se botezau foarte mulţi maturi, care putea să aibă naşi de o vârstă apropiată cu ei. Şi ca naşul şi finul să nu se căsătorească între ei, s-a hotărât ca ei să fie de acelaşi sex. Pentru cazurile când naşul e cu 20 sau chiar 40 de ani mai mare ca finul, regula nu mai are aceeaşi putere.
2. Există diferite situaţii în viaţa duhovnicească a finului / finei, când naşul fiind de acelaşi sex, îl poate ajuta mai mult. Şi aceasta rămâne valabil doar atunci când naşul se ocupă de viaţa duhovnicească a finului şi nu este doar un sponsor al acestuia sau prieten al părinţilor lui.
multumesc mult pt raspuns.
citesc de multa vreme blogul Sfintiei Voastre si am gasit ft multe informatii de folos.
azi mi-am facut curaj si am pus si eu o intrebare :D

sevenx
Mesaje:13
Membru din:15 Aug 2010, 17:43
Confesiune:ortodox

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde sevenx » 16 Sep 2011, 13:08

Spuneti-mi si mie va rog, exista interdictia ca sotia sa boteze un copil iar mai tarziu sotul sa boteze fratele primului copil? Am auzit ca in acest caz cei doi soti nu mai au voie sa traisca impreuna . E adevarat?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 17 Sep 2011, 12:21

Spuneti-mi si mie va rog, exista interdictia ca sotia sa boteze un copil iar mai tarziu sotul sa boteze fratele primului copil?
Dacă vă referiţi la faptul că ei au fost naşii propriilor copii, atunci acest lucru este interzis. Dar există şi excepţii: când botezul e făcut în grabă şi nu se făsesc naşi sau când oamenii nu ştiu, iar preotul nu-i întreabă şi nu le explică.
Am auzit ca in acest caz cei doi soti nu mai au voie sa traisca impreuna . E adevarat?
Da este adevărat şi unii chiar au profitat de acest canon pt a divorţa. Dacă însă situaţia ţine de excepţiile de mai sus (sau chiar dacă nu ţine), să meargă la episcopul locului şi să ceară o dezlegare pt a trăi mai departe, pt că acest principiu canonic nu este unul vital.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX