Va faceti semnul crucii cand treceti pe langa o biserica?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
dan_ion
Mesaje:43
Membru din:03 Mai 2008, 17:16
Va faceti semnul crucii cand treceti pe langa o biserica?

Mesaj necititde dan_ion » 04 Noi 2009, 12:45

Va faceti semnul crucii cand treceti pe langa o biserica?
Unii crestini marturisesc ca totdeauna isi fac semnul crucii asa cum se cuvine, altii ca doar cu limba pentru a nu parea ridicoli.
Mai sunt unii care spun ca ocazional sau niciodata, caci numai la tara se mai obisnuieste.
In afara de acestia, sunt crestini care nu sunt ortodocsi sau catolici (caci si ei isi fac semnul crucii, putin diferit) care spun ca semnul crucii nu are baza scripturistica si e idolatrie.
Care este adevarul? Este bine sa ne facem semnul crucii atunci cand trecem pe langa o biserica?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Va faceti semnul crucii cand treceti pe langa o biserica?

Mesaj necititde Florina » 04 Noi 2009, 23:44

Eu imi fac de fiecare data si ii invat si pe elevi sa isi faca semnul Sfintei Cruci.

Pentru elevii mei (care au varste f fragede), am scris aici cateva explicatii:

http://florina.megablog.ro/2009/09/11/t ... -ortodoxe/

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Va faceti semnul crucii cand treceti pe langa o biserica?

Mesaj necititde andr3y » 15 Dec 2009, 16:28

Trebuie frate facut semnul crucii!!! Cum sa nu il facem?? Una din rugaciunile de seara asa spune "...asa sa piara diavolii de la fata celor ce il iubesc pe Dumnezeu si se insemneaza cu semnul Crucii si zic cu veselie: Bucura-te preacinstita si de viata facatoare Crucea Domnului, care alungi pe diavoli cu puterea celui ce s-a rastignit pe tine, a Domnului nostru Iisus Hristos..." Deci semnul crucii facand sa innalti si o rugaciune catre Dumnezeu in acelasi timp (ca se spune in rugaciune "... si zic). Si apoi frate draga cred ca este si o forma de a te duce macar cu gandul in Sfanta Biserica sa te inchini, daca nu poti altfel! si apoi este si o forma de manifestare a dragostei noastre catre Dumnezeu (din iubire catre El se nasca toate celelalate fapte ale noastre, inclusiv facerea semnului Sfintei Cruci ).
Deci sa nu te rusinezi sa il faci, ca si asta, eu cred, ca e o forma de a ne marturisi credinta noastra cea dreapta!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Va faceti semnul crucii cand treceti pe langa o biserica?

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Dec 2009, 20:16

sunt crestini care nu sunt ortodocsi [...] care spun ca semnul crucii [...] e idolatrie.
Daca nu sunt ortodocsi sa nu te astepti sa spuna "drept". Ei nu pot face diferenta intre mijlocul (cinstirea Crucii, a Icoanelor etc) si scopul (slavirea Lui Dumnezeu) actiunilor crestine.
Este bine sa ne facem semnul crucii atunci cand trecem pe langa o biserica?
E ca si cum ai intreba de cine trebuie sa ne rusinam/sa punem capul in pamant/sa ne smerim de "neamul acesta desfranat si pacatos" sau de Dumnezeu ?
Va faceti semnul crucii cand treceti pe langa o biserica?
Spune-mi tu un motiv pentru care sa nu ne facem cruce ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Va faceti semnul crucii cand treceti pe langa o biserica

Mesaj necititde valercosma » 04 Mai 2011, 17:40

Trecem pe langa biserica atunci cind avem de rezolvat probleme curente, si cind gandul nostru este ocupat cu ele.Facandu-ne semnul Sf.Cruci, pe moment gandul nostru se detaseaza de lumesc si se indreapta spre Dumnezeu ,si acel moment chiar scurt fiind este o rugacine a mintii.Am citit o pilda la Paulo Coelho; la un calugar celebru s-a dus un talhar care s-a spovedit si care a intrebat, parinte sapte ani de cainta or fi deajuns? ,calugarul i-a raspuns: prea mult, atunci sapte luni, din nou primeste raspuns: prea mult, atunci sapet saptamani, tot prea mult, atunci sapte zile, raspuns : si sapte zile sunt prea multe... talharul a zis: parinte nu ai inteles ce pacate am facut eu probabil . Calugarul i-a zis: zi un Tatal nostru din toata inima ta si crede ca Hristos a murit pentru tine si-ti este de ajuns. Un semn al Sf, Cruci facut cu credinta (nu de mantuiala sau formal) si ne este de ajuns.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Va faceti semnul crucii cand treceti pe langa o biserica

Mesaj necititde dumio » 04 Mai 2011, 18:23

Trecem pe langa biserica atunci cind avem de rezolvat probleme curente, si cind gandul nostru este ocupat cu ele.Facandu-ne semnul Sf.Cruci, pe moment gandul nostru se detaseaza de lumesc si se indreapta spre Dumnezeu ,si acel moment chiar scurt fiind este o rugacine a mintii.Am citit o pilda la Paulo Coelho; la un calugar celebru s-a dus un talhar care s-a spovedit si care a intrebat, parinte sapte ani de cainta or fi deajuns? ,calugarul i-a raspuns: prea mult, atunci sapte luni, din nou primeste raspuns: prea mult, atunci sapet saptamani, tot prea mult, atunci sapte zile, raspuns : si sapte zile sunt prea multe... talharul a zis: parinte nu ai inteles ce pacate am facut eu probabil . Calugarul i-a zis: zi un Tatal nostru din toata inima ta si crede ca Hristos a murit pentru tine si-ti este de ajuns. Un semn al Sf, Cruci facut cu credinta (nu de mantuiala sau formal) si ne este de ajuns.
Noua ne trebuie pocainta toata viata si ne rugam staruitor ca Dumnezeu sa ne dea inca timp de pocainta si tu spui ca cu o cruce facuta in viteza ne mantuim? A-propos de Paulo Coelho, asta e new-ageist! Nu mai aduceti exemple din rataciti si apostati, ci din Sfintii Bisericii noastre!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Va faceti semnul crucii cand treceti pe langa o biserica

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Mai 2011, 10:33

"dumio" tu nu ai inteles mesajul lui "valercosma"...

"valercosma" pe Paulo Coelho, în postare, adevărul e că nici eu nu i-am inteles rolul ;) , a scris el pilda redata de tine ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Naty
Mesaje:21
Membru din:11 Mar 2011, 00:01
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Va faceti semnul crucii cand treceti pe langa o biserica

Mesaj necititde Naty » 05 Mai 2011, 12:17

De fapt credeam ca nu e la liberul albitrul al fiecarui, dar e odatoria a noastra sa o facem. Iar sa nu -ti faci cruce ca sa nu pari ridicol... Cred ca mai ridicol esti de crezi cu adevarat si ti-i rusine sa marturesesti ce simti, in ce crezi, si ca credinta acesta e adevaratul sensul al vietii tale.
Stiu ca adesea sunt priviti ciudat oamneii cand isi fac semnul Sfintei Cruci, dar oare ar trebui sa ne gandim la ceea ce cred cei ce ne privesc sau ca ne priveste si Domnul. Si as mai zice ca poate vazandu-ne ai altii isi mai aduc aminte ca mai exsta Biserca, capul ei - Hristos, dar nu doar goana dupa cele lumesti.
Cu iertare.

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: Va faceti semnul crucii cand treceti pe langa o biserica

Mesaj necititde PanainteGabriel » 09 Mai 2011, 09:38

Ca si metanierul care il vedem cu precadere la calugari, semnul crucii reprezinta o marturisire a credintei noastre.Atunci cand facem semnul crucii, marturisim toata doctrina Bisericii Ortodoxe, marturisim pe Dumnezeu si tot efortul Lui de mantuire a intregii creatii.
Cand trecem pe langa o Biserica, tine de trairea noastra interioara, de respectul nostru pe care il avem fata de casa lui Dumnezeu si Insusi Dumnezeu.Daca avem respect fata de Dumnezeu care sta in Sfanta Biserica si-i asteapta pe cei osteniti de pacate, de icoanele care sunt ferestre catre cer, catre infinitul absolut, pentru trupul lui Hristos care se afla chivotul de pe Sfanta Masa.Trebuie sa constientizam ca in Sfanta Biserica se afla toata Dumnezeirea impreuna cu Sfintii si Sfanta Nascatoare de Dumnezeu.Constientizand aceste lucruri, vom constientiza necesitatea sfintei cruci.
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Va faceti semnul crucii cand treceti pe langa o biserica

Mesaj necititde valercosma » 09 Mai 2011, 10:03

Pentru maria andreea : nu ma pune sa recitesc toate cartile lui P.Coelho, fiindca sunt prea batran si nu mai am"rezerva de murit" cum zice Gabriel Liiceanu dar este in una din cartile lui, cea mai frumoasa pilda este cea din Alchimistul, de fapt in fiecare carte are o pilda....am spus-o pt. ca ne rugam de multe ori mecanic ore in sir, nustiu daca rugaciunile acestea sunt cele mai primite, dar daca zicem un Tatal nostru cu toata cainta inimii noastre cred ca e mai primit decat rug. dintai.

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Va faceti semnul crucii cand treceti pe langa o biserica

Mesaj necititde valercosma » 09 Mai 2011, 10:13

Pt. dumio; si de la diavol avem ce invata: SA NU FIM CA EL....1Tes.5,21, cercetati toate lucrurile si alegeti (pastrati)ce este bun.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Va faceti semnul crucii cand treceti pe langa o biserica

Mesaj necititde dumio » 09 Mai 2011, 22:46

Pt. dumio; si de la diavol avem ce invata: SA NU FIM CA EL....1Tes.5,21, cercetati toate lucrurile si alegeti (pastrati)ce este bun.
Multumesc de sfat! ;)


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 72 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX