Despre purtarea baticului

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Despre purtarea baticului

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Dec 2009, 20:05

Modelul nostru trebuie sa fie cel al Mantuitorului, al Maicii Domnului si al Sfintilor. Ca femeie in legatura cu purtarea baticului ne raportam la Maica Domnului, Ea apare in toate Icoanele capul acoperit. Unii mi-au spus asa erau obiceiurile locului si ale vremii, totusi desi nu apare ca regula scrisa unele Biserici cer femeilor sa intre cu capul acoperit, iar Manastirile sunt stricte din acest pdv: "femeile trebuie sa-si acopere capul".
In asta sta smerenia noastra ? Iar daca numai cand trecem pragul Bisericii suntem acoperite, inseamna ca smerenia nostra tine doar atat ? adica este ceva pur formal, ca daca este formalism se poate cadea usor in slava desarta: "uite ce smerita sunt!"

O femeia mai invarsta spunea ca celor care nu au capul acoperit Dumnezau nu le asculta rugaciunea, de unde o sti nu stiu, insa o pot contrazice cu fapte concrete.

Care este argumentul vostru convingator ca femeia trebuie sa poarte batic ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde Florina » 21 Dec 2009, 07:00

3. Dar voiesc ca voi să ştiţi că Hristos este capul oricărui bărbat, iar capul femeii este bărbatul, iar capul lui Hristos: Dumnezeu.
4. Orice bărbat care se roagă sau prooroceşte, având capul acoperit, necinsteşte capul său.
5. Iar orice femeie care se roagă sau prooroceşte, cu capul neacoperit, îşi necinsteşte capul; căci tot una este ca şi cum ar fi rasă.
6. Căci dacă o femeie nu-şi pune văl pe cap, atunci să se şi tundă. Iar dacă este lucru de ruşine pentru femeie ca să se tundă ori să se radă, să-şi pună văl.
7. Căci bărbatul nu trebuie să-şi acopere capul, fiind chip şi slavă a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bărbatului.
8. Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.
9. Şi pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.
10. De aceea şi femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri.
11. Totuşi, nici femeia fără bărbat, nici bărbatul fără femeie, în Domnul.
12. Căci precum femeia este din bărbat, aşa şi bărbatul este prin femeie şi toate sunt de la Dumnezeu.
13. Judecaţi în voi înşivă: Este, oare, cuviincios ca o femeie să se roage lui Dumnezeu cu capul descoperit?
14. Nu vă învaţă oare însăşi firea că necinste este pentru un bărbat să-şi lase părul lung?
15. Şi că pentru o femeie, dacă îşi lasă părul lung, este cinste? Căci părul i-a fost dat ca acoperământ.
16. Iar dacă se pare cuiva că aici poate să ne găsească pricină, un astfel de obicei (ca femeile să se roage cu capul descoperit) noi nu avem, nici Bisericile lui Dumnezeu.

(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel, capitolul 11)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde maria_andreea » 21 Dec 2009, 09:13

Iar orice femeie care se roagă sau prooroceşte, cu capul neacoperit, îşi necinsteşte capul; căci tot una este ca şi cum ar fi rasă.[...] Iar dacă este lucru de ruşine pentru femeie ca să se tundă ori să se radă, să-şi pună văl.
Ce legatura sa existe intre capul acoperit si cinstea fata de barbat, Hristos, Dumnezeu care izvoraste din inima ?
Ooo, dar daca capul neacoperit e acelasi lucru cu parul tuns, atunci multe femei cu batic din Biserica au capul descoperit.
7. Căci bărbatul nu trebuie să-şi acopere capul, fiind chip şi slavă a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bărbatului.
8. Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.
Sa inteleg ca numai femeia trebuie sa poarte batic, fetele nu ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde protosinghel » 21 Dec 2009, 10:49

Descărcaţi textul cu comentariile mele la Epistola I Corintheni şi citiţi ce scrie acolo despre asta.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde maria_andreea » 21 Dec 2009, 13:23

Tare as fi vrut sa citesc ce scrie acolo daca mi-ar fi descifrat PC-ul explicatiile. Se pare ca e din cauza fontului pe care l-ati utilizat. Dar daca nu aveti timp, lasa-ti, timpul le rezolva pe toate ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde protosinghel » 21 Dec 2009, 15:26

Texul e în PDF şi n-ar trebui să fie probleme, indiferent de fontul utilizat, dar ca să nu rămâneţi amărâtă, vă dau comentariile mai jos:
Comentând textul de la I Cor 11:6 am scris:Cele spuse de Sf. Pavel privind vălul ca "semn de supunere faţă de bărbatul ei" nu este o noutate creştină, ba din contra. Toate religiile antice, inclusiv la păgânii greco-romani, femeia căsătorită trebuia să-şi acopere capul, iar în unele religii, chiar şi faţa - anume ca semn al supunerii ei faţă de bărbatul ei – ea ne mai fiind liberă. În creştinism însă, problema raportului dintre bărbat şi femeie se punea altfel, însuşi Sf. Pavel spunându-le creştinilor că în Hristos nu mai este bărbat şi femeie, ci toţi sunt una (cf. Coloseni 3:11 ş.a.) şi că ei sunt egali în faţa lui Dumnezeu (cf. cap. 7 din această Epistolă). Aceasta le-a făcut pe femeile din Corinth să creadă că au dreptul să nu mai poartă acel văl pe cap, şi făceau asta cu de la sine putere, fără a cere sfatul Apostolului în această privinţă.
În sine nu era ceva rău, căci şi Sf. Pavel reduce toate argumentele sale la o problemă de "bun simţ / buna cuviinţă" (11:13), "argumentele teologice" neavând o prea mare consistenţă în acest context. Trebuie să mai adăugăm că Sf. Pavel pune problema "bunei cuviinţe" şi pentru că prostituatele din acea vreme umblau cu capul descoperit, iar uneori chiar îşi tundeau părul pentru a fi recunoscute şi deosebite de fecioarele necăsătorie, care nu erau obligate să-şi acopere capul la greco-romani (dar nici nu se tundeau). De aceea Sf. Pavel spune că este ruşine să se tundă o femeie (11:6), pentru că în felul acesta s-ar fi asemăna cu desfrânatele, lucru care chiar începuse să se creadă despre femeile creştine. Aceasta pentru că femeile mergeau seara la Cina Domnului numită "agapă", iar pentru păgâni, o masă comună care se numea "agape-iubire" şi la care femeile mergeau cu capul descoperit, era perceput ca o orgie ridicată la nivel de cult, un fel de "prostituţie sacră", practicată mai ales la romani. Anume aşa era perceput acest lucru mai ales vizavi de o femeie creştină de către însuşi soţul ei (dar şi de alţii), în cazul în care acesta era păgân. Iată de ce Sf. Pavel insistă pe necesitatea de a nu da prilej de sminteală. În toate trebuia să fie păstrat obiceiul locului pentru a nu împiedica propovăduirea Evangheliei lui Hristos.
Cât despre actualitatea problemei, credem că e bine ca şi astăzi femeile căsătorite, cel puţin la biserică, să fie cu capul acoperit. Nu sunt obligate să facă acest lucru şi fecioarele necăsătorite, deşi nu-i rău nici în cazul lor. Totuşi, dacă o femeie intră în biserică cu capul descoperit, nu este o crimă sau un păcat. E o chestiune de "bună cuviinţă", bazată pe tradiţia multiseculară a popoarelor ortodoxe. Bineînţeles, nu putem nega faptul că părul capului este "podoaba femeii", iar uneori şi o ispită pentru bărbaţi (mai ales dacă luăm în calcul multiplele tehnici de coafare şi vopsire a părului). Femeia însă trebuie în mod deosebit să se ferească de a ispiti pe bărbaţi, pentru că vor da seama înaintea lui Dumnezeu de ispitirea cu voie şi chiar fără de voie.
La I Cor 11:10 am scris:La rugăciunile comunităţii, dar mai ales când se manifesta harisma glossolaliei la unii creştini (vezi cap. 12 şi mai ales 14), se credea că de faţă sunt prezenţi şi Sf. Îngeri şi dacă femeia se considera liberă faţă de bărbatul ei (vezi nota de mai sus), ea trebuia să-şi pună semn de supunere cel puţin faţă de acei Îngeri, prezenţi în chip nevăzut la rugăciune.
Iar la I Cor 11:14 am scris:Firea noastră (umană) nu ne învaţă de fapt nimic despre părul scurt sau lung al bărbatului, căci bărbaţii din popoarele nordice, de exemplu, până nu demult purtau numai părul lung – aceasta nefiind considerat un lucru nefiresc pentru ei. Şi în prezent monahii, după obiceiul nazireilor din Vechiul Testament (cf. Numerii 6:5 ş.a.) îşi lasă părul lung, făcând însă aceasta cu mult discreţie. Considerăm deci că aici Sf. Pavel se referă mai degrabă la „firea lucrurilor”, adică la bunăcuviinţa de care vorbeşte în versetul de mai sus, dorind în acelaşi timp să arate distincţia (cunoscută în mai toată lumea de atunci) între bărbatul cu părul scurt şi descoperit vizavi de femeia cu părul lung şi acoperit.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde maria_andreea » 21 Dec 2009, 17:01

Uau, ce concis! O sa-l listez si de acum inainte pot dormi linistita in privinta asta :) . :)
Va multumesc!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Angelica
Mesaje:16
Membru din:26 Noi 2009, 20:53
Confesiune:ortodox

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde Angelica » 21 Dec 2009, 21:04

Parinte,
sa intelegem ca fetele batrane, vaduvele si divortatele indiferent de varsta, pot sta la Sfanta Liturghie in fata Maicii Domnului, a Ingerilor si a Sfintilor cu capul descoperit? Sa nu fie o asemena rusine!
Draga Maria_Andreea - ce te impiedica sa-ti acoperi capul, daca nu iti palce baticul, cu alte accesorii, caci nicaieri nu se spune"batic" sau "basma", important este sa fie acoperit parul, caci degeaba iti pui basma daca iti flutura parul pe sub ea !!
Eu cred ca trebuie sa ceri sfat duhovicului sa faci ce-ti va spune dansul...
Smerenia "se lucreza" cu fapte mici...

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde Victor » 21 Dec 2009, 21:39

Parinte,
sa intelegem ca fetele batrane, vaduvele si divortatele indiferent de varsta, pot sta la Sfanta Liturghie in fata Maicii Domnului, a Ingerilor si a Sfintilor cu capul descoperit? Sa nu fie o asemena rusine!
Totusi au fost sfinte care au stat asa la liturghie.
Sunt sfinte care s-au imbracat in haine barbatesti, de calugar, si au trait in manastiri de calugari si sunt considerate sfinte. Evident ca au avut si capul descoperit la slujbe.... Atunci, cat de pacat este sa vezi o femeie ca imbraca pantaloni, sau nu are capul acoperit?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde protosinghel » 22 Dec 2009, 07:53

Parinte,
sa intelegem ca fetele batrane, vaduvele si divortatele indiferent de varsta, pot sta la Sfanta Liturghie in fata Maicii Domnului, a Ingerilor si a Sfintilor cu capul descoperit? Sa nu fie o asemena rusine!
Poţi să înţelegi şi aşa. Iar ca să fiu mai senzaţional, îţi spun că orice "soră de mănăstire" din Grecia, chiar şi dacă a fost căsătorită sau este bătrână, stă obligatoriu şi tot timpul cu capul descoperit până la tunderea în monahism. Interesant, nu?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde maria_andreea » 26 Dec 2009, 23:13

sa intelegem ca fetele batrane, vaduvele si divortatele indiferent de varsta, pot sta la Sfanta Liturghie [...] cu capul descoperit? [...] Draga Maria_Andreea - ce te impiedica sa-ti acoperi capul
Nu sunt fata batrana, nici vaduva, nici divortata :) (se intelege din mesaj ca aceasta categorie trebuie sa poarte batic) , glumesc bine inteles. Ce ma impiedica... niste argumente solide ca trebuie sa-l port.
important este sa fie acoperit parul
De ce? Sa pp ca am un par aranjat la cel mai scump salon, vopsit etc si duminica la slujba imi pun baticul pe cap (sau mi-l acopar) sa inteleg de aici ca comparativ cu o alta femeie care are un par neingrijit (pt ca aceeasi bani a preferat sa-i imparta saracilor) si neacoperit va ajunge in rai pt ca a castigat smerenia !?
Eu cred ca trebuie sa ceri sfat duhovicului sa faci ce-ti va spune dansul
Tocmai ca fac ce imi spune dansul. Intre noi fie vorba preotul meu cand l-am intrebat de fusta (lunga) mi-a spus ca el daca vrea vede tot prin fusta, asta daca femeia este in lumina zilei (sa nu-l intelegeti gresit pt ca a spus adevarul si de altfel este un excelent orator) deci pt el fusta si probabil baticul nu sunt foarte importante.
Smerenia "se lucreza" cu fapte mici
Total de acord, insa baticul de pe cap sa-mi fie iertat nu face nicio fapta, poate impiedica alte fapte insa numai in incinta locasului de rugaciune pt ca in restul timpului (cand marea parte a femeilor nu il ai poarta) multa mandrie "lucreaza".
Sa nu credeti ca sunt nebuna, dar chiar vreau sa ma convingeti ca e necesara purtarea baticului.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde andr3y » 29 Dec 2009, 13:20

Niciodata nu ai sa vezi femeie/fata (indiferent de varsta) care voind sa urmeze lui Hristos, se va imbraca la fel ca la discoteca nu numai atunci cand intra intr-o biserica, ci si atunci cand este inafara bisericii! Acum facand o paranteza, spunea un parinte ca daca femeile musulmane, care vorba aia nu slujesc lui Dumnezeu, se imbraca in asa fel incat sa nu se vada mai nimic (doar ochii), cu cat mai mult trebuie sa isi ascunda femeile care vor sa urmeze lui Hristos, fetele si chiar si trupurile? Dar situatia in fapt e alta: mai degraba as spune (fara sa stiu ca una e musulmana si alta ortodoxa) ca cea musulmana e urmatoarea a lui Hristos si cea ortodoxa a diavolului (si doar bazandu-ma pe vestimentatie). Mare grija! E adevarat ca haina nu il face pe om, dar aceeasi haina iti poate da o gramada de raspunsuri cu privire la acea persoana. Sa nu fiti pricina de sminteala pentru altii! Eu unul pe toate fetele si chiar si femeile pe care le cunosc si care voiesc cu adevarat sa urmeze lui Hristos, le-am vazut purtand batic pe cap; si nu doar de forma (ca sa nu isi strice coafura), ci chiar isi acopera si o parte a gatului. Lui Hristos ii place smerenia, iar acest fapt (chiar si formal) e un semn al smereniei si al supunerii (pe langa multe altele; caci smerenia nu se manifesta doar prin purtatul baticului sau a fustei). Sa nu facem compromisuri si sa ne mintim pe noi insine! Cum am putea noi infaptui lucrurile mari daca nu suntem in stare nici pe astea mici sa le facem? De obicei lucrurile astea marunte (purtatul baticului, a fustei, barba la barbati si altele) se explica prin existenta unor lucruri destul de mari (chiar virtuti). Hristos este un Dumnezeu la ordinii! Poate ca pe preotul tau nu il deranjeaza vazandu-te asa, dar pe altul cu siguranta ca da! "Femeia care se tunda mai bine ar fi sa se rada" asa spunea apostolul, fortand putin intelesul acestora as putea spune ca asa ar trebui sa se simta toate femeile atunci cand ies in societate; imaginati-va sa sunteti fara par(ce ati face in situatia asta? nu v-ati acoperi capul?). Noi trebuie sa fim smeriti, in sensul ca trebuie ca in fiecare zi sa ne simtim goi de fapte bune si plini de pacate ca astfel sa ne imbracam in smerenie, ca atunci cand femeia isi acopera capul in semn de smerenie si supunere. Si mai e si intrebarea "oare este chiar asa de greu de purtat un batic pe cap si o fusta?" Sau oare este un semn de neoranduiala si de nesupunere? Nu uita ca toate aceste impotriviri ale femeilor s-au inmultit enorm de mult in ultima vreme (mai exact dupa miscarile feminime din Franta). Si nu uita ca sfarsitul va veni din pricina femeii!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Dec 2009, 14:06

Da Andrei ai dreptate si eu mi-am pus intrebarea daca nu cumva toate aceste subterfugii (in ziua de astazi e greu de tinut post fara ulei, e greu de stat seara 1 ora la rugaciune, nu e timp de mers la casele de batrani si copii, e si mai greu pentru o fata sa poarte batic si fusta etc, etc) sunt pasi mici, dar siguri de a ne indeparta de adevarata credinta.
Imi vine sa plang :cry: pt ca sunt foarte slaba in privinta asta, urmez o scoala cu profil economic, acolo toti colegii mei inclusiv profesorii sunt in rand cu moda pur si simplu nu am atat putere incat sa apar in fata lor cu baticul pe cap, cred ca reactia lor ma va darama. Cu fusta e mai usor o poti masca sub diferite toalete incat sa para si eleganta si cu bun simt... Of, of

Eu sunt putin indignata si pentru ca fata care se imbraca foarte riguros de la noi (fusta ff lunga, baticul strans legat si dupa gat cum spui) in timpul liber ubla chiar si cu pantaloni ori sminteala poti aduce mai ales inafara Bisericii unde sunt mai multi oameni decat inauntrul ei, din pacate.

O sa mai consult un preot de la o manastire, va voi comunica raspunsul lui, deocamdata sa sti ca ai fost 80% convingator ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde Florina » 29 Dec 2009, 14:23

Eu inteleg aici si argumentele contra purtarii baticului in biserica, dar ma declar pro batic.

Pana sa ma spovedesc la preot calugar, nu purtam batic, fiind necasatorita. DAR NU SIMTEAM LINISTE LA SLUJBE, TOTUL ERA IN AFARA INIMII MELE.

La 17 ani, am inceput sa ma spovedesc la un parinte ieromonah foarte traitor, care mi-a spus sa port. Nu pot sa descriu ce bine m-am simtit cu batic pe cap la slujbe, ce liniste! Parintele meu imi zicea: "Nu te uiti la icoane, unde vezi mata sfanta cu capul descoperit?" Iar Sfanta Ecaterina si multe alte sfinte NU AU FOST CASATORITE!

Deci, nu condamn pe cine nu poarta, dar este frumos sa fie purtat baticul DIN EVLAVIE, caci Maica Domnului nu apare nicaieri cu capul descoperit, iar parintele meu zicea ca noi, femeile, suntem fiicele Maicii Domnului si trebuie sa ii urmam.

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde andr3y » 29 Dec 2009, 14:27

Eu sunt putin indignata si pentru ca fata care se imbraca foarte riguros de la noi (fusta ff lunga, baticul strans legat si dupa gat cum spui) in timpul liber ubla chiar si cu pantaloni ori sminteala poti aduce mai ales inafara Bisericii unde sunt mai multi oameni decat inauntrul ei, din pacate.
Tocmai de aceea trebuie sa ne ferim sa fim pricina de sminteala pentru altii (chiar si pentru cele mai mici lucruri), sa dam dovada lui Hristos de trezvie si cumpatare. Daca "fata care se imbraca foarte riguros de la noi" in afara bisericii face lucruri necuviincioase, atunci atrage-i atentia si mustr-o, ca una care nu stie, dar nu o judeca; multi fac greseli ori din nestiinta ori din compromisuri. Nu uita ca vom fi judecati nu numai pentru faptele rele pe care le-am facut, ci si pentru faptele bune pe care nu le-am facut! (in acest caz un sfat bun, o mustrare frateasca si din dragoste). Trebuie sa ne asumam intrutotul consecintele crezului in Hristos! E greu ce e drept sa lupti contra modei, dar nu imposibil! Pentru ca e mai important sa fim placuti inaintea lui Dumnezeu decat inaintea oamenilor! Doamne ajuta!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Dec 2009, 15:02

Florina, parintele tau te-a indemnat sa porti baticul in cadrul Bisericii sau si inafara ei? Eu stiu ca e bine ca noi sa fim consecveti in purtarile noastre, insa mai cred si ca aceasta consecventa se obtine putin cu putin. Din ce ai povestit se intelege ca ti-a cerut macar in incinta Bisericii sa-l porti.
Eu inteleg aici si argumentele contra purtarii baticului in biserica
Argumentele contra purtarii nu exista, exista nelamuriri in ce priveste disonanta dintre comportamnetul femeii in si inafara Bisericii. Parintele a spus ca este bine totusi sa fie purtat atat de fecioare cat si de femei dupa ce explica "stintific" intelesul lui, Angelica este categorica-trebuie purtat, iar Andrei este ferm-femeia neglijenta e pricina de sminteala.
Daca "fata care se imbraca foarte riguros de la noi" in afara bisericii face lucruri necuviincioase, atunci atrage-i atentia si mustr-o
Nu face lucruri necuvioase, pur si simplu in timpul liber se identifica cu ceilalti in imbracminte pe cand in timpul rugaciunii este aparte. Apoi in ce priveste mustrare eu zic ca trebuie "sa fi autorizat" pt a o face, adica tu sa fi pilda si apoi sa certi pe altul.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde Florina » 29 Dec 2009, 15:12

Chiar si asa, este semn de respect fata de Casa lui Dumnezeu purtarea baticului. Acolo se afla, in Sfantul Altar, Sfanta Impartasanie. Cred ca este un motiv suficient pentru a purta in biserica baticul. In afara ei, nu cred ca e obligatoriu. Nici la Sfantul Apostol Pavel nu scria ca ar fi obligatoriu tot timpul.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Dec 2009, 16:08

Bine! :) Multumesc!
Ultima oară modificat 29 Dec 2009, 16:19 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde andr3y » 29 Dec 2009, 16:16

Femeia trebuie sa se imbrace si sa se poarte cuviincios, atat in biserica cat si in societate! Nu putem fi in biserica ingeri si afara draci! Nu, asa ceva este imposibil, chiar Hristos o spune "Nu puteti sluji la doi domni...". Asta ar insemna un compromis. Ce trebuie sa se inteleaga prin imbracaminte decenta? Acea imbracaminte prin care sa nu atraga atentia celorlalti (mai ales atragerea spre pacat)! De multe ori, poate nu ne dam seama, dar comportamentul nostru poate influenta foarte mult starea celorlalti. De pilda, numai parul slobod al unei fete poate starni "curiozitatea" unui baiat; si daca mai punem ca baiatul este si incercat si lupta contra desfranarii, asta (adica fapta, la prima vedere, nevinovata a acelei fete), poate avea o consecinta oarecum tragica pentru ceea ce ar putea urma sa i se intample acelui baiat (in situatia in care va cadea va avea un raspuns la judecata si acea fata). Si cu cat mai grava ar fi aceasta daca s-ar petrece in biserica? Mare grija! Nu mai spun de portul pantalonilor, o adevarata provocare la adresa unor tineri si o foarte mare ispita pentru altii - care numai Dumnezeu stie cum saracii se descurca sa se abtina de la caderea in pacat. De aceea se intampla atatea nedreptati in lumea asta: viol, incest, inceperea vietii sexuale inainte de casatorie, avort, sodomie, gomorie, autosatisfacere si multe altelee.... Mare grija! "Ziditi-va sufleteste unii pe altii" indemnul apostolului, care in aceasta situatie nu prea este respectat (sa imi fie cu iertare). Si daca toate acestea se intampla in afara bisericii si sunt destul de grave, cu cat mai adanci vor fi daca se vor petrece in biserica? Si dupa cum a spus si Florina "Acolo se afla, in Sfantul Altar, Sfanta Impartasanie." va dati seama ce pedeapsa va atrage? Pur si simplu eu cred ca necinstim Trupul si Sangele Domnului nostru Iisus Hristos! Caci si barabtii, eu cred ca gresesc, schimonosindu-si fetele si tolerand atitudinile femeilor. Mare grija!
Iertati si Doamne ajuta!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Dec 2009, 16:31

Andrei, iarta-ma dar aici nu mai sunt de acord cu tine.
Daca un barbat este ispitit de gandul desfranarii, asa cum spui tu, asta nu inseaman ca femeile trebuie sa se inchida intr-o camera pt a nu fi vazute de barbat. Gandul acela il are pt ca nu si-a infranat altele dinainte. Inafara Bisericii sa nu iti inchipui ca umblam cvasi-dezbracate, doamne fereste ci pur si simplu nu cred ca un fir de par care se vede prin neacoperirea lui cu batic este motiv de sminteala pt cineva. In BIserica am motiv sa ma smeresc, in timp ce inafara nu vad nici unul.

Am ajuns la o concluzie baticul il purtam pt a ne smerii in fata cui merita "capetele jos" nu pentru ca (virgula) capul descoperit este motiv de sminteala. Pentru cine este, repet, este din cauze multiple neimputate acelui fir de par nevinovat.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron