Despre incompatibilitatea episcopatului cu monahismul

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Ormylia
Mesaje:39
Membru din:25 Iul 2009, 16:01
Confesiune:ortodox
Preocupări:monahism
Despre incompatibilitatea episcopatului cu monahismul

Mesaj necititde Ormylia » 16 Mai 2010, 14:54

De ce este episcopatul şi monahismul sunt incompatibile? De ce se bat cap în cap??? (Vezi 2 Sinod local din Constantinopol) Şi totuşi de atâta "amar de vreme" episcopii sunt aleşi dintre călugări... De ce?
1. Este chemat să conducă, nu să fie condus (să facă ascultare) cum sunt călugării. De el trebuie să se asculte, el fiind cel mai mare, nu are practic de cine asculta, cum ar trebui să facă un călugăr. Deci votul ascultării este "scos din listă".
2. Este administratorul averii bisericeşti, iar ca monah este chemat la sărăcie şi lepădarea totală de griji.
Mai sunt şi altele? Parcă astea ar fi cele mai importante argumente.

De aici derivă mai multe întrebări pentru mine personal:
a) Până la urmă, monahul (viitor episcop) a făcut nişte făgăduinţe înaintea lui Dumnezeu. Să presupunem că nu ştia din timp că va fi episcop, cum în 99% din prezent ştiu asta "binevol", cum atunci va răspunde pentru ele, le anulează hirotonia întru episcop automat? Cum?
b) Dacă se ştie că astea două nu sunt compatibile (canonic), şi majoritatea episcopilor din zilele noastre nu mai au nici o treabă cu cele călugăreşti, de ce totuşi pe cei ce sunt celibi sau "în aşteaptarea" de a fi episcopi, îi mai trece "ca gâsca prin apă" prin Taina Tunderii în monahism??? Ce-i cu formalitatea asta? Ce fel de canoane care contrazic unul pe altul? Care are mai multă prioritate? Dacă canoanele spun doar (din câte ştiu eu) că episcopul trebuie să fie necăsătorit (12 Sin VI), de ce atunci îl mai încurcă şi cu monahismul?
c)Ştim din Istoria Bisericii că au existat episcopi care au fost la fel sau mai râvnitori decât pustnicii. Cum au reuşit acest lucru? De ce astăzi nu se poate?
d)Observăm astăzi că mai sunt arhierei car au reuşit să facă câţiva ani (mai mult sau mai puţini) de ascultare în mănăstire, şi se remarcă printr-un compartament altfel decât al majorităţii (nu o spun cu judecată): sunt mai ascetici, liturghisesc zilnic în reşedinţa episcopală sau mitropolitană, ţin regula de a nu mânca carne - ca şi monahii, ş.a. într-un cuvânt au un "duh călugăresc". Mă întreb, suferă cu ceva biserica din urma acestui comportament al lor, ca şi cum ar împărţi grija păstorească cu împlinirea făgăduinţelor monahiceşti?
e) Cum se întâmplă că tot noi creştinii, clerici, ş.a. îi judecăm adesea pe episcopi, îi catalogăm, că monahi fiind "...uite ce maşină are, uite ce palat are, uite ce face cu banii Bisericii şi tot aşa..."???
f) În Biserica Greciei, poate şi în alte Biserici (nu ştiu) se practică ca unii episcopii să fie (doar) rasofori. Asta ca să nu aibă prea multe "obligaţii" sau din comoditate??? Nu ştiţi până la urmă rămân ca rasofori, sau spre sfârşitul vieţii acceptă tunderea deplină?

Nu am vrut ca acest mesaj să aibă o notă ofensivă sau de judecată, dar chiar mi-a provocat această problemă multe întrebări şi nedumeriri. Aş vrea un răspuns serios şi teologic argumentat, nu aluzii şi critici la adresa episcopatului.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre incompatibilitatea episcopatului cu monahismul

Mesaj necititde protosinghel » 23 Mai 2010, 21:29

Fără îndoială există o oarecare incompatibilitate dintre monahism şi episcopat, dar nu şi invers! :)

Observaţiile userului "Ormylia" sunt perfect adevărate din punctul meu de vedere, dar ele nu răspund la întrebarea de ce Biserica preferă practica actuală, a trecerii prin monahism. Cred că pe aceasta trebuie să ne concetrăm discuţia şi să vedem cât de actuală este păstrarea acestui principiu. Aştept implicarea altora...

În cazul în care în treapta de episcop este ales un monah cu vocaţie şi oarecare vechime, lucrurile sunt mai simple, chiar dacă apare problema incompatibilităţii despre care tocmai a venit vorba. Dar atunci când cineva este călugărit doar pt a ajunge episcop, mi se pare ridicol şi chiar batjocoritor la adresa monahismului. Poate că ar fi bine să fie un termen minim de aflare în monahism (şi implicit în mănăstire, nu prin palate sau apartamente) înainte de hirotonia în episcop.

Ormylia
Mesaje:39
Membru din:25 Iul 2009, 16:01
Confesiune:ortodox
Preocupări:monahism

Re: Despre incompatibilitatea episcopatului cu monahismul

Mesaj necititde Ormylia » 24 Mai 2010, 10:29

În cazul în care în treapta de episcop este ales un monah cu vocaţie şi oarecare vechime, lucrurile sunt mai simple...
De ce? detaliaţi vă rog.
Dar atunci când cineva este călugărit doar pt a ajunge episcop, mi se pare ridicol şi chiar batjocoritor la adresa monahismului.
Păi este batjocoritor, dar lucrurile continuă pe aceeaşi notă. Cine este de vină? Toţi cei care semnalăm nişte lucruri care se întâmplă în Biserică, tot noi le aprobăm, prin tăcerea, indiferenţa sau "neputinţa" noastră. Pur şi simplu nu văd rostul unor treceri prin monahism a unor candidaţi la episcopat, care cu nimic nu i-a schimbat, atunci ce să crezi? că sunt atei şi batjocoresc Tainele Bisericii.

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Despre incompatibilitatea episcopatului cu monahismul

Mesaj necititde IEREU » 18 Iul 2010, 19:35

Am studiat acesta problema in "Dreptul Canonic", pt ca am avut neplaceri din partea unui ieromonah. L-am minunat :o cand i-am spus ce scrie in aceasta carte ca "pentru a nu impiedica pe monahi in nazuintele lor ascetice, nu li s-a permis la inceput intrarea lor in cler" (v.1, p.512). Deci incompatibilitatea era privita la inceput si fata de hirotonie in preot si sunt actuale si astazi, pt ca sunt manastiri in orase, lepadarea de lume nu e privita ca o virtute, deci saraci de buna voie cam la nimeni nu ne place, mancarea carnii a devenit un moft. A mai ramas valabil ceva din ascultare si castitate. Dar mai exista si exceptii.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Despre incompatibilitatea episcopatului cu monahismul

Mesaj necititde dumio » 10 Noi 2010, 13:50

De ce este episcopatul şi monahismul sunt incompatibile? De ce se bat cap în cap??? (Vezi 2 Sinod local din Constantinopol) Şi totuşi de atâta "amar de vreme" episcopii sunt aleşi dintre călugări... De ce?
1. Este chemat să conducă, nu să fie condus (să facă ascultare) cum sunt călugării. De el trebuie să se asculte, el fiind cel mai mare, nu are practic de cine asculta, cum ar trebui să facă un călugăr. Deci votul ascultării este "scos din listă".
2. Este administratorul averii bisericeşti, iar ca monah este chemat la sărăcie şi lepădarea totală de griji.
Mai sunt şi altele? Parcă astea ar fi cele mai importante argumente.
H
Dar staretii din manastiri, care conduc si povatuiesc, de cine asculta? Asa e si in cazul episcopilor! Ei asculta de Sinod, de Evanghelie si, deci, de Biserica (Hristos). In acelasi timp, pentru ca au depus votul monahal, ei se supun juramantului (dar cu ajutorul lui Dumnezeu :)). Cat priveste averea, episcopul trebuie sa fie doar administratorul, nu si beneficiarul ei! Deci, daca ramanem in parametrii astia, se pot vedea compatibilitati!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre incompatibilitatea episcopatului cu monahismul

Mesaj necititde protosinghel » 10 Noi 2010, 15:19

daca ramanem in parametrii astia, se pot vedea compatibilitati!
:D Se pot vedea, dar nu se văd...

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Despre incompatibilitatea episcopatului cu monahismul

Mesaj necititde dumio » 11 Noi 2010, 00:25

daca ramanem in parametrii astia, se pot vedea compatibilitati!
:D Se pot vedea, dar nu se văd...
Nu trebuie sa judecam noi, doar sa constatam :P. Cred ca in lumea ortodoxa mai sunt cazuri de compatibilitati, chiar daca putine.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 71 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX