Câte nume e bine să purtăm ?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Câte nume e bine să purtăm ?

Mesaj necititde maria_andreea » 25 Iul 2010, 16:39

Dacă la botez ţi s-a pus 2 nume de botez la pomenire le trecem pe amândouă ? E bine să ai 2 nume de botez, dacă nu de ce şi pe care să-l păstrăm ?

Am auzit cum că un părinte deşii ai 2 nume trecute pt pomenire el rosteşte doar unu, considerând că un singur nume trebuie să poarte creştinul :? .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Câte nume e bine să purtăm ?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 25 Iul 2010, 19:58

Dacă la botez ţi s-a pus 2 nume de botez la pomenire le trecem pe amândouă ? E bine să ai 2 nume de botez, dacă nu de ce şi pe care să-l păstrăm ?

Am auzit cum că un părinte deşii ai 2 nume trecute pt pomenire el rosteşte doar unu, considerând că un singur nume trebuie să poarte creştinul :? .
Parerea mea (daca imi este peris ) este ca de preferat ar fi unul, dar nu-i o problema daca sunt si doua, cei care fac o dogma dintr-un singur nume ar trebui sa li se spuna ca si Mantuitorul are mai multe nume, mai mult de doua...
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 20:44 de către Pr Haralambie, modificat de 3 ori în total.
Cu mult respect.

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Câte nume e bine să purtăm ?

Mesaj necititde hodor cristiuc » 25 Iul 2010, 22:40

Ideal ar fi ca cei ce vor fi botezati,sa poarte un singur nume de botez,pentru ca e o singura faptura sufleteasca si are doar natura umana.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Câte nume e bine să purtăm ?

Mesaj necititde protosinghel » 25 Iul 2010, 22:56

Numele e bine să fie unul, dar nu e o catastrofă şi cu două.
Despre asta s-a discutat aici.

filoaghioritul
Mesaje:15
Membru din:12 Aug 2011, 17:29
Confesiune:ortodox
Localitate:BN, Ro

Re: Câte nume e bine să purtăm ?

Mesaj necititde filoaghioritul » 17 Aug 2011, 15:49

O persoana nu poate fi DOUA in acelasi timp! Deci un nume defineste DOAR o persoana! Este un SINGUR Dumnezeu, UN Botez, O Credinta, iar copilul primeste la Botez NUMAI un inger spre ocrotirea lui! Una este Sf.Cruce, si UNUL este Dumnezeu!
Daca apar situatii de cearta intre soti pt numele copilului, unul vrand un nume si celalalt altul, atunci e bine sa fie PACE, sa puna DOUA!
Harul Domnului nostru Iisus Hristos si dragostea lui Dumnezeu-Tatal si impartasirea Sfantului Duh, sa fie cu Voi cu toti!


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 91 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX