Rigorile vieţii creştine. Istorie şi actualitate

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox
Re: Rigorile vieţii creştine. Istorie şi actualitate

Mesaj necititde danadoina » 09 Iul 2011, 00:10

La TV ne indeamna acum mai nou sa bem 2 litri de apa pe zi.Nu cred ca este rau, dar cum impacam asta cu rigorile vietii crestine?E cam greu sa bei atata apa intr-o zi de post(fara ulei), si in celelalte fara sa fii prea saturat...
Parinte, eu am auzit prima data sfatul asta cand am venit in occident, acum nu mai pot auzi chestia asta. Dupa o multme de ani de zile aici am ajuns sa cred ca asta este o gaselnita a comerciantilor de ape minerale si sucuri, ganditi-va despre ce sume enorme se discuta...generatii de tarani romani nu au stiut ca trebuie sa bea 2 l, oare cum de traiau mult si cu mult mai sanatosi decat oraseniii din ziua de astazi ? Dpdv medical exist achiar oameni pt care 2 l este prea mult, ex. insuficienta cardiaca. Este normal sa bei cand tie sete, este semnalul organismului ca are nevoie de lichid, insa atunci neaparat (unii din cauza stressului nu au timp sau uita...si senzatia de sete trece ptr moment) si bineinteles nu cafea, ceai negru sau red bull :roll:

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rigorile vieţii creştine. Istorie şi actualitate

Mesaj necititde protosinghel » 09 Iul 2011, 09:28

Fără îndoială, trebuie măsură în toate. Eu chiar nu ştiu dacă beau mai mult de un litru pe zi. Maxim 1,5. Dar chiar dacă aş bea şi 2 nu mi-aş face procese de conştiinţă.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Rigorile vieţii creştine. Istorie şi actualitate

Mesaj necititde maria_andreea » 09 Iul 2011, 20:59

La TV ne indeamna acum mai nou sa bem 2 litri de apa pe zi.Nu cred ca este rau, dar cum impacam asta cu rigorile vietii crestine?E cam greu sa bei atata apa intr-o zi de post(fara ulei), si in celelalte fara sa fii prea saturat...
În filocalie se spune că atunci când observi o sete nesăţioasă ca şi cum chiar dacă tot Nilul l-ai bea, tot nu ţi-ar astâmpăra setea (adică bei, bei dar în loc să se oprească setea ea parcă mai tare se aprinde), să-ţi pui problema înfrânării, până atunci să nu facem din legea Lui Dumnezeu o lege omenească ;)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rigorile vieţii creştine. Istorie şi actualitate

Mesaj necititde protosinghel » 10 Iul 2011, 23:07

Vai, cât de departe sunt eu de Filocalie şi Pateric... :?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Rigorile vieţii creştine. Istorie şi actualitate

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Iul 2011, 07:24

Vai, cât de departe sunt eu de Filocalie şi Pateric... :?
În Filocalie şi Pateric se găsesc sfaturi de Dumnezeu insuflate pentru păcătoşii plini de patimi. Consider că unui creştin bine plăcut Lui Dumnezeu, cu discernământ în toate îi este suficient Cuvântul Lui din Scriptură şi Sfintele Tine pt că în ele se găsesc poruncile pe când în pateric şi filocalie se lămuresc, de cele mai multe ori, abaterile de la porunci ;) .
Iertaţi-o pe Andreea păcătoasa.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Rigorile vieţii creştine. Istorie şi actualitate

Mesaj necititde porfirie » 11 Iul 2011, 11:26

Vedeti ce efecte buna are indemnul televizat la consumul de apa? Este icoana a scrierilor ascetice si niptice. :)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Rigorile vieţii creştine. Istorie şi actualitate

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Iul 2011, 11:17

Vedeti ce efecte buna are indemnul televizat la consumul de apa? Este icoana a scrierilor ascetice si niptice. :)
Haideţi să renunţăm la construirea Turnului Babel (neînţelegere, confuzie, lipsa Lui Dumnezeu) şi să aşteptăm Cincizecimea (pogorârea Duhului Sfânt, la nivelul nostru) înainte de a răspunde pt că aşa se cuvine unor mădulare vii ale Bisericii Lui Hristos. Pentru a ne fi de real folos aceste discuţii de pe forum ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Rigorile vieţii creştine. Istorie şi actualitate

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Iul 2011, 11:37

Şi totuşi "porfirie" cred că aţi spus ceva interesant.
Scrierile Sfinţilor Părinţi, pot fi o reprezentare plastică a realităţilor (icoană, numită de tine) sau un semnal de alarmă la ameninţările mass mediei de azi, însă consider că e exagerată asocierea. Acest îndemn televizat vine din partea oamenilor de ştiinţă, a medicilor spre binele omului. Ca orice lucru din lumea aceasta şi apa este bună foarte, însă modul în care se întrebuinţează poate fi rău, aici e problema. Omul trebuie să se cunoască pe sine, pt că nu cantitatea îi subjugă sufletul ci renunţarea la stăpânirea de sine.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Rigorile vieţii creştine. Istorie şi actualitate

Mesaj necititde maria_andreea » 14 Iul 2011, 09:41

Tot referitor la înfrânare am găsit printre învăţăturile părintelui Arsenie Boca:
Înfrânarea patimilor principale, în regim de post şi abstinenţă, poate duce organismul în situaţii prin care energia cinetică (de mişcare) a acestora se "travesteşte" în alte patimi care în primă aparenţă n-ar avea nicio legătură cu patimile capitale istovite conştient. "Transferul" energiei oarbe a instinctelor, mai ales dacă acestea au dat de "gustul" patimilor care le-au viciat rostul, poate duce la deranjuri mintale întrucât "cenzura" minţii poate fi "învăluită" de "obsesii" încât echilibrul se clatină, şi astfel putem să ne trezim în domeniul psihiatriei.
Deci cu privire la post şi înfrânare trebuie observate mai întâi pe concret care sunt posibilităţile reale, în timp mai îndelungat, pentru că factorii ereditari ai fiecărui ins sunt diferiţi, şi abia la urmă să ne aranjăm totul.
Strămutarea ordinii naturale a organismului şi a minţii care-l serveşte la acest nivel este totuşi cu risc, cu salt în ordinea mai presus de fire a lucrurilor.
Însăşi credinţa e un risc al raţiunii.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

new
Mesaje:41
Membru din:11 Ian 2013, 19:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:viata duhovniceasca, lectura

Re: Rigorile vieţii creştine. Istorie şi actualitate

Mesaj necititde new » 09 Mai 2014, 11:53

In legatura cu rigorile vietii crestine, iata un articol care lamureste anumite lucruri: http://ortodox.md/articole/este-ortodox ... terorista/


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX