Randuieli bisericesti (+ Molitfele Sf. Vasile)

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:
Re: Draga parinte,

Mesaj necititde daniel tuduran » 04 Ian 2011, 15:13

......... Eu cred ca le facem chiar mai mult rau ca la Judecata o sa li se ceara socoteala si de toate adevarurile auzite si neinsusite!........
...incet, incet am ajuns si eu la acelasi gand, cel putin in cazul unora dintre ei :|
Este adevarat ca unii dintre ei sunt tari de cerbice si n-au smerenie sa-si deschida mintea si sufletul pt a primi invatatura ortodoxa,dar exista si intre np oameni care cauta si care sunt dornici sa cunosca adevarul.Cu cei tari de cerbice nici nu s-ar merita sa discutam caci pierdere de vreme este dar cu ceilalti putem dialoga,poate ca Dumnezeu le va lumina mintea.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Draga parinte,

Mesaj necititde Pr Haralambie » 04 Ian 2011, 19:34

or.Eu cred ca le facem chiar mai mult rau ca la Judecata o sa li se ceara socoteala si de toate adevarurile auzite si neinsusite!
Nu trebuie sa ne facem griji in privinta asta, iar ceea ce facem noi nu se socoteste un rau ci un bine in fata Lui Dumnezeu, si Mantuitorul S-a pronuntat candva referitor la evreii care lau ignorat asa :Ev Ioan Cap. 15

22. De n-aş fi venit şi nu le-aş fi vorbit, păcat nu ar avea; dar acum n-au cuvânt de dezvinovăţire pentru păcatul lor.
Si in alta parte se spune ca legea s-a dat ca sa se inmulteasca greseala, si prin asta ce consideram ca a gresit Dumnezeu, pt ca El le-a facut mai mult rau informandu-i? nicidecum
Sau ca, Hristos a fost, si este inca, spre ridicarea si caderea multora, deci iata ca nu numai se ridica prin El ci si cad multi, cu toate astea vina caderilor se datoreaza numai celor care Il refuza si doresc acest lucru.
Cu mult respect.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 65 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX