Mersul la (o anumită) biserică

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox
Mersul la (o anumită) biserică

Mesaj necititde porfirie » 27 Oct 2010, 17:13

Exista vreo regula, vreun canon care sa indrume crestinul sa mearga la o singura biserica, sa apartina de o singura comunitate? Asta in afara de cazuri exceptionale cand cineva are doua domicilii sau ma rog...calatoreste cu serviciul.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Mersul la (o anumită) biserică

Mesaj necititde protosinghel » 27 Oct 2010, 17:47

Exista vreo regula, vreun canon care sa indrume crestinul sa mearga la o singura biserica, sa apartina de o singura comunitate? Asta in afara de cazuri exceptionale cand cineva are doua domicilii sau ma rog...calatoreste cu serviciul.
Din câte ştiu eu, există doar reguli interne, care se prezintă ca nişte recomandări (uneori cu argumente teologice foarte forţate). Acestea însă nu au suficientă autoritate şi nu doar pt că nu se regăsesc în Canoane, ci pt că societatea de astăzi este cu totul diferită. Multe Canoane pur şi simplu nu mai sunt valabile, iar acesta ar fi unul dintre ele, în cazul în care ar exista.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Mersul la (o anumită) biserică

Mesaj necititde porfirie » 27 Oct 2010, 22:27

iar acesta ar fi unul dintre ele, în cazul în care ar exista.
De ce?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Mersul la (o anumită) biserică

Mesaj necititde protosinghel » 28 Oct 2010, 07:07

iar acesta ar fi unul dintre ele, în cazul în care ar exista.
De ce?
Nu vreau să intru în prea multe detalii, căci asta ar însemna o radiografie amănunţită a modului de viaţă a lumii, ceea ce este şi peste puterile mele, dar voi spune doar un lucru:
- într-o societate cosmopolită, unde foarte mulţi oameni de la oraş sunt obişnuiţi să facă zilnic câte o oră de drum dus la serviciu şi alta întors, nu poţi să-l obligi pe om să meargă la biserica de la 10 minute distanţă, dacă lui îi place să meargă la cea de la 30 de minute distanţă. Lumea merge în week-end merge în alte ţări după cumpărături mai ieftine şi ma bune (lucru de neimaginat chiar şi acum câteva decenii), iar dvstră vreţi să-i impuneţi cuiva să asculte un cor slab şi o predică proastă doar pentru că ar aparţine de nu ştiu ce parohie?

Sunt canoane şi reguli mult mai importante ca astea şi care sunt uitate. În acest caz, va funcţiona, vrem noi sau nu vrem, "legea concurenţei constructive" - mă refer în special la oraşe, căci la ţară omul nu prea are ce alege, decât poate între Biserica Ortodoxă şi vreo sectă.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Mersul la (o anumită) biserică

Mesaj necititde porfirie » 28 Oct 2010, 18:23

Eu nu ma refeream la impartirea asta parohiala care o face nu stiu cine...nici nu m-am gandit la asta.ma refeream la faptul ca e recomandat sa mergi la o (anumita) biserica, sa te impartasesti acolo, se te spovedesti acolo, sa te invesnicesti acolo.ti-o alegi tu dupa cor,dupa lungimea slujbei, dupa privegheri :) ,dupa faptul ca rosteste anaforaua(tare) sau dupa ce vrei tu dar sa mergi acolo, nu din floare in floare...

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Mersul la (o anumită) biserică

Mesaj necititde Florina » 28 Oct 2010, 19:34

Eu ma simt mai aproape de Dumnezeu in anumite biserici. La starea de rugaciune necesara in biserica (si peste tot, de fapt) contribuie, intr-adevar, si cantarea, si preotul. Am fost in unele biserici de tara unde preotul slujea ca si cum facea o meserie oarecare si am iesit complet rece de la slujba. M-am simtit de parca si eu am bifat prezenta la biserica in acea duminica si atat. In schimb, atmosfera de rugaciune din alte biserici m-a facut si cand eram coplesita de ganduri sa pot sa simt cate ceva din slujba.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Mersul la (o anumită) biserică

Mesaj necititde protosinghel » 28 Oct 2010, 20:24

Eu nu ma refeream la impartirea asta parohiala care o face nu stiu cine...nici nu m-am gandit la asta.ma refeream la faptul ca e recomandat sa mergi la o (anumita) biserica, sa te impartasesti acolo, se te spovedesti acolo, sa te invesnicesti acolo.ti-o alegi tu dupa cor,dupa lungimea slujbei, dupa privegheri :) ,dupa faptul ca rosteste anaforaua(tare) sau dupa ce vrei tu dar sa mergi acolo, nu din floare in floare...
Am înţeles. Poate voi avea o exprimare mai nepotrivită, dar în acest depinde cum fiecare reuşeşte să-şi ţină lipiţi anume de acea biserică.
Spunea un părinte o vorbă, pe care mulţi au interpretat-o ad literam, dar cei care au idee de păstorit înţeleg corect:
eu încerc să-mi conving oile că ştiu mai bine ca alţii să le mulg; nici nu le stric pulpa lăsând laptele nemuls, dar nici nu le slăbesc cerând lapte fără să le dau de mâncare. Eu le dau mâncare bună şi mulg atât cât "are Domnul trebuinţă".
:)

Piamater
Mesaje:50
Membru din:26 Ian 2018, 16:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:Vanzatoare

Re: Mersul la (o anumită) biserică

Mesaj necititde Piamater » 07 Feb 2018, 13:28

Ce se întâmplă dacă devii "dependent" de o anume biserica (și eventual de un anume duhovnic)? Adică pe lângă faptul ca te-ai simți neîmplinit ducandu-te în alta parte ( exceptând desigur un pelerinaj la locuri sfinte), sa ajungi sa simți și sa crezi ca nu poți sa te mai muți vreodată din acel loc, cartier, oraș, tara, de dorul și de dragul acelei biserici??? Chiar daca îți este rău în acel loc și chiar dacă trăiești în păcat ...
Pana la urma din experiența personala pot spune doar ca "timpul le rezolva pe toate" , însă nu neapărat în bine :D (adică poți reuși pana la urma sa pleci din acel loc, dar sa Îți fie în continuare rău și sa trăiești în păcat însă sa nu îți mai fie atât de dor de acea biserica sau de biserica în general :( )


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX