intrebari legate de logodna

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
nickk
Mesaje:2
Membru din:31 Oct 2010, 14:30
Confesiune:ortodox
intrebari legate de logodna

Mesaj necititde nickk » 31 Oct 2010, 21:53

Buna seara!
As vrea sa stiu daca la logodna trebuie nasi si daca da, acestia trebuie sa fie cununati?
Si mai am o intrebare. O femeie insarcinata trebuie sa se spovedeasca si sa se impartaseasca? daca da, de ce?
Multumesc pentru raspunsuri!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: intrebari legate de logodna

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2010, 22:31

As vrea sa stiu daca la logodna trebuie nasi si daca da, acestia trebuie sa fie cununati?
Rânduiala ortodoxă (românească) a logodnei presupune prezenţa naşilor, care sunt implicaţi în schimbarea inelelor. Aşa cum am spus şi în alt topic, aceştia trebuie să fie cununaţi.
O femeie insarcinata trebuie sa se spovedeasca si sa se impartaseasca? daca da, de ce?
Orice om trebuie să se spovedească şi să se împărtăşească cât mai des. Pentru o femeie însărcinată acestea sunt şi mai necesare din 3 motive:
- starea duhovnicească a mamei şi comuniunea ei cu Hristos se transmite şi pruncului din pântece, chiar dacă împărtăşirea mamei nu înseamnă şi împărtăşirea copilului. Mă refeream însă la starea ei duhovnicească;
- spovedanie şi împărtăşania o vor ajuta pe mamă să fie sănătoasă şi să nască uşor şi, de ce să ne ascundem după deget, sunt şi o pregătirea pt o eventuală moarte a mamei la naştere. În trecut mamele mureau mai des, acum mai rar, dar totuşi se întâmplă, iar un creştin trebuie permanent să fie pregătit pt asta;
- motiv general: creşterea duhovnicească a acestei persoane, nu neapărat ca mamă, ci ca creştină.

nickk
Mesaje:2
Membru din:31 Oct 2010, 14:30
Confesiune:ortodox

Re: intrebari legate de logodna

Mesaj necititde nickk » 01 Noi 2010, 13:10

Multumesc frumos pentru raspunsuri! M-am luminat.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 58 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX