Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 27 Noi 2012, 02:21

1. Eu nu întâmplător evit folosirea categoriilor juridice de valid şi nevalid. Prefer o terminologie mai ortodoxă şi vă rog să nu mă întrebaţi care-i aia...
2. Fără credinţa familei botezul pur şi simplu nu trebuie săvârşit, pentru că este anti-evanghelic, dar despre "valabilitatea" lui chiar şi după o astfel de săvârşire eu nu pot judeca. N-am astfel de aparate ca să măsor gradele de har.
În istoria Bisericii se cunoaşte un singur caz când botezul a fost declarat nevalabil chiar dacă era săvârşit de preot ortodox canonic. E vorba de un Sinod Constantinopolitan din sec. 12 (vezi Sintagma Atheniană) care a constatat că în unele regiuni părinţii musulmani duceau băieţii la botez, ca aceştia să suporte mai uşor tăierea împrejur. Aveau musulmanii superstiţia asta legată de botezul creştin. Iar Sinodul ţinut sub patriarhul Lucra Chrysoverghis a declarat toate aceste botezuri nule, caterisind pe preoţii care vor mai îndrăzni să facă aşa ceva, fiind sigur că acel copil nu intenţionează să trăiască creştineşte. Din acest exemplu se pot trage multe concluzii, dar cred că nu trebuie să ne grăbim.
3. Aşa cum am scris şi în articolul respectiv, chiar Canoanele admit catehizarea şi după botez, dacă există o mărturisire sumară a credinţei. Şi cine ne împiedică să o facem? Eu cred că preotul pur şi simplu trebuie să înveţe cu timp şi fără timp, dar nu să programeze botezuri şi cununii prin telefon. Altfel devine mai simplu să faci un botez decât să mergi la Metro...

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde presviter » 27 Noi 2012, 09:22

Fără credinţa familei botezul pur şi simplu nu trebuie săvârşit, pentru că este anti-evanghelic, dar despre "valabilitatea" lui chiar şi după o astfel de săvârşire eu nu pot judeca. N-am astfel de aparate ca să măsor gradele de har.
De acord. Eu vreau să subliniez că cei care desființează botezul catolic nu sunt mai deloc preocupați de calitatea botezului ortodox, ci se concentrează exclusiv pe problema validității. Ei afirmă sus și tare că erezia este cel mai mare păcat posibil, dar eu cred că formalismul ortodox este mai grav, și mult mai periculos, o infecție care a afectat în mare măsură clerul și poporul nostru.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

mariangrajdan
Mesaje:16
Membru din:16 Aug 2012, 14:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:pastrarea canoanelor, predaniei, traditi

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde mariangrajdan » 18 Dec 2012, 11:14

Fără credinţa familei botezul pur şi simplu nu trebuie săvârşit, pentru că este anti-evanghelic, dar despre "valabilitatea" lui chiar şi după o astfel de săvârşire eu nu pot judeca. N-am astfel de aparate ca să măsor gradele de har.
De acord. Eu vreau să subliniez că cei care desființează botezul catolic nu sunt mai deloc preocupați de calitatea botezului ortodox, ci se concentrează exclusiv pe problema validității. Ei afirmă sus și tare că erezia este cel mai mare păcat posibil, dar eu cred că formalismul ortodox este mai grav, și mult mai periculos, o infecție care a afectat în mare măsură clerul și poporul nostru.
Sfintii Parinti acceptau sa primeasca orice apelativ - curvar, lacom, mincinos, formal, etc - doar cu cel de eretic nu erau de acord.
Adica fugeau de erezie ca de cel mai mare pacat cu putinta.
Sa luam aminte!

mariangrajdan
Mesaje:16
Membru din:16 Aug 2012, 14:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:pastrarea canoanelor, predaniei, traditi

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde mariangrajdan » 18 Dec 2012, 11:21

Botezul se manifestă în toată puterea sa odată cu credinţa omului. Deci el este valabil chiar şi fără catehizare, dar devine pe deplin lucrător atunci când omul crede,
Fără catehizare mai merge, dar fără credința familiei ??? Că doar despre asta ați scris în studiul recent publicat. Ați afirmat și în alte rînduri că fără credință nu este permisă săvîrșirea vreunei Taine. Și atunci cum de este validă ? Despre acest aspect Metallinos nu suflă nimic.
Sf. Chiril al Ierusalimului: "apa i-a primit, dar Duhul nu i-a primit".
Sf. Chiril o spune adulților care urmau o catehizare extrem de exigentă, el însuși fiind la catedră și în comisia de examinare. Cu toată această catehizare era posibil ca intenția unor catehumeni să rămînă mai puțin curată, iar în aceste cazuri doar Duhul mai făcea diferența.

Mi se pare că și în această privință umblăm cu două măsuri.
Sunt doua masuri pentru ca sunt doua masuri si la cei ce urmeaza a primi Taina Botezului; unii sunt prunci si altii sunt adulti.
Vezi 1 Corinteni 13,11:
<<Când eram copil, vorbeam ca un copil, simţeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului. >>
Deci doua masuri.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 10 Ian 2013, 02:29

Sunt doua masuri pentru ca sunt doua masuri si la cei ce urmeaza a primi Taina Botezului; unii sunt prunci si altii sunt adulti.
Vezi 1 Corinteni 13,11: "Când eram copil, vorbeam ca un copil, simţeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului." Deci doua masuri.
Sf. Pavel aici se referă la cu totul altceva, nu la Botez. Nu există 2 măsuri în privinţa Sfintelor Taine. În cel mai bun caz putem vorbi despre regulă (maturii) şi excepţii de la regulă (copiii).

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde barbosioan » 25 Sep 2014, 16:19

Da pe mine mă indignează cununia miresei în rochie albă (în cazul când nu e virgină, pare o glumă proastă), înțeleg că dacă nu e albă atunci e o ruşine pentru mireasă, dar, altfel, e rușine pentru biserică.
Şi la noi în orășel preotul refuză să meargă de la biserică la cimitir, dacă răposatul nu mergea la biserică. Drept că cu ceva $ se recurge la iconomie :)
Pai si ce sa facem trimitem mireasa acasa ? . Traim uneori "IN SPIRITUL LEGII" iar nu in "LITERA LEGII"

Sa nu il inmormantezi ???????????? CATERISIRE !!! :x11
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 28 Sep 2014, 23:47

Şi la noi în orășel preotul refuză să meargă de la biserică la cimitir, dacă răposatul nu mergea la biserică. Drept că cu ceva $ se recurge la iconomie :)
Sa nu il inmormantezi ???????????? CATERISIRE !!! :x11
În primul rând nu aţi înţeles ce a zis Vlah, iar în al doilea rând aţi dat-o în baltă cu caterisirea! Pe ce temei să fie caterisit preotul care refuză înmormântarea unui ateu (declarat sau nu)? Mai degrabă să fie caterisit cel care îndrăzneşte să-l înmormânteze!

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde barbosioan » 29 Sep 2014, 05:29

Parinte acolo scria asa :
"preotul refuză să meargă de la biserică la cimitir, dacă răposatul nu mergea la biserică."
eu la asta ma refeream,trebuia sa citez doar asta,mi se para absurd sa refuzi !
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 29 Sep 2014, 08:27

Parinte acolo scria asa :
"preotul refuză să meargă de la biserică la cimitir, dacă răposatul nu mergea la biserică."
eu la asta ma refeream,trebuia sa citez doar asta,mi se para absurd sa refuzi !
Preotul nu ar trebui sa oficieze slujba inmormantarii unui "ortodox" care in viata lui nu a mers la biserica din ignoranță.
Ca ce chestie, sa-i spui lui Dumnezeu ,, cu sfintii odihneste Hristoase, sufletul adormitului robului Tau", daca cel mort nu a dorit aceasta in timpul vieti lui?
Oare sfintii vor ca un betivan, curvar, avar, criminal, nedrept, sa fie împreună asezati cu ei? Cred ca nici unii nici altii nu vor, si nici Dumnezeu. Si atunci de ce sa fim atat de formalisti si ignoranti in exprimarile noastre? Nu vom da socoteala oare pentru fiecare cuvant in desert? Cu atat mai mult pentru un asemenea act oficial al Bisericii, care la urma urmei este si o marturisire de credinta pentru cei de față. Ce inteleag si invata cei prezenti? Ca indiferent ce faci in această viață, cand mori esti asezat cu sfintii, in loc de odihna, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin...
Cu mult respect.

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde barbosioan » 29 Sep 2014, 15:10

Parinte aveti dreptate insa...eu vb. de faptul ca nu se prea....practica acest obice si da va dau dreptate.Nu sunt aici spre a "imprastia gresita invatatura" !
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 29 Sep 2014, 19:34

Eu îl practic. Şi sunt şi mulţi alţi preoţi care refuză să săvârşească înmormântarea sau anumite Taine celor care nu au avut o legătură vie cu Biserica. La ruşi tot mai mult se discută despre asta, dar în BOR acesta este încă un subiect taboo.

Piamater
Mesaje:50
Membru din:26 Ian 2018, 16:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:Vanzatoare

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde Piamater » 29 Sep 2018, 13:51

Bună ziua
Dacă puteți sa refuzați săvârșirea unor sfinte taine sau altor slujbe atunci când considerați de cuviință , atunci de ce lumea in tara noastra se teme ca dacă se modifica sau nu se modifica constituția biserica ar putea fi obligata prin lege sa săvârșească sfântă taina a cununiei și persoanelor de același sex?
Biserica catolica de exemplu Cum procedează în atare situații , dacă i se solicita așa ceva? ( ei sunt mai mulți. Și mai bine reprezentați în tarile "moderne " și probabil se confrunta de mai mult timp cu astfel.de solicitari)

Avatar utilizator
Maria888
Mesaje:31
Membru din:09 Dec 2016, 21:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:O prea larga deschidere pentru mistic

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde Maria888 » 01 Oct 2018, 12:43

Bună ziua
Dacă puteți sa refuzați săvârșirea unor sfinte taine sau altor slujbe atunci când considerați de cuviință , atunci de ce lumea in tara noastra se teme ca dacă se modifica sau nu se modifica constituția biserica ar putea fi obligata prin lege sa săvârșească sfântă taina a cununiei și persoanelor de același sex?
Biserica catolica de exemplu Cum procedează în atare situații , dacă i se solicita așa ceva? ( ei sunt mai mulți. Și mai bine reprezentați în tarile "moderne " și probabil se confrunta de mai mult timp cu astfel.de solicitari)
Uitati si parerea catolicilor:
http://ercis.ro/actualitate/viata.asp?id=201809165
In Vest catolicii refuza sa celebreze casatorii intre gay si sunt presati sa o faca. Mare parte din protestanti le celebreaza. Biserica Luterana este condusa de o episcopeasa lesbiana.
Deci va exista presiune asupra Bisericii Ortodoxe dupa legiferarea casatoriilor cuplurilor gay? Cu siguranta!

Piamater
Mesaje:50
Membru din:26 Ian 2018, 16:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:Vanzatoare

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde Piamater » 06 Oct 2018, 11:04

Din câte știu eu biserica catolica nu s-a schimbat nici chiar în urma "reformei". Celor care nu le-a convenit si-au făcut biserica lor "reformata"( luterana). Regele Angliei Henric 8 ( parca) la fel si-a făcut biserica lui autonoma fata de Roma. De asemeni Biserica din răsărit ( ortodoxa)a continuat sa existe în paralelcu cea de la Roma. Acum de ce vor sa se schimbe rânduiala? De ce nu își fac biserica lor ? Plus ca mai au atetea alte opțiuni , biserici și "bisericuțe " plus repet posibilitatea cereri uneia noi oricând. De ce latră toată lumea împotriva ortodoxiei ? Cui nui convine e liber sa se duca unde vrea sau sa își facă propria religie. Li sa pus acuma pata sa o desființeze? Dacă nu a reușit Luther cu marea reforma sa desființeze ( si nici macar sa schimbe ) biserica catolica la 1500 credeți ca sunt șanse acum ?

În ce privește subiectul inițial în discuție, respectiv despre posibilitatea refuzarii slujbei de înmormântare trebuie sa mărturisesc ca mă îngrozește cumplit. Chiar am întrebat părintele și pe Facebook când a postat subiectul ce ar trebui sa fac când o sa îmi moara cineva apropiat care nu a fost cu biserica, am.primit notificare ca mia răspuns părintele dar intre timp pana sa accesez răspunsul postarea a fost ștearsă și am ramas pana în ziua de azi fără răspuns :(.
Eu nu pot sa îmi imaginez inmormantarea cuiva apropiat , din familie, fără preot :(. Ce sa fac sa aduc un speaker motivațional sau un stand up comediant ? Am întrebat și pe fb pe cei care latră ca nu au nevoie de popi și de biserica Cum au de gând sa își îngroape morții ? Îi baga intrun sac și îi arunca în gârlă ???)
Ce o sa îi spun la copilul meu când o muri taica-su, bunicii pe care ia iubit și l-au iubit, unchii, mătușile ? Ca s-au dus dracului ? ???
( în loc sa îi zic ce mi sa zis și mie la vremea respectiva ca au plecat la doamne doamne și ca avem posibilitatea când ne e dor de ei sa mergem la biserica sa îi pomenim și la cimitir sa aprindem o lumânare )
Sau ar trebui sa mă rog sa mă duc eu prima? Dar atunci povara va rămâne pe umerii copilului :(... ( atât plecarea mea întro destinație "necunoscuta" cât și înmormantarea "necrestineasca ")


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron