Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Sep 2012, 09:15

Necredinţa cuiva este primul şi cel mai mare impediment pentru săvârşirea oricărei Taine.
Neparticiparea la slujbele Bisericii şi trăirea înafara rânduielilor stabilite de aceasta (de ex.: post, străduinţa pentru o viaţă ferită de păcat) poate fi considerată necredinţă?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 20 Sep 2012, 11:42

Credinţa autentică este legată de prezenţa noastră în Biserică şi împărtăşirea din Tainele ei şi nu înseamnă nicidecum credinţa în existenţa lui Dumnezeu, căci pe aceasta o au şi diavolii, care ştiu sigur că Dumnezeu există, dar asta nu-i ajută la nimic.
Credinţa trebuie înţeleasă ca încredere în mântuirea adusă de Hristos şi credincioşie faţă de Evanghelie.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Sep 2012, 13:40

Acestea fiind stabilite, în realitate se constată că acest impediment (al necredinţei) nu este respectat. Îi poţi număra pe degete pe cei care sunt cu adevărat credincioşi (merg frecvent la Biserică, se împărtăşesc cu Sf. Taine) în timp ce ceilalţi "creştini" iau în derâdere pe credincioşi, considerându-i "că le-a sărit vreo doagă" şi că nu trebuie să fi creştin ca să te botezi, cununi, etc fiind suficient să fi ignorant (sau "să te bucuri" de viaţă) ca ei, să dormi somnul suficienţei, ignoranţei, iar la asta cred că contribuie mult şi faptul că impedimentul de care vorbeaţi nu se aplică de către toţi preoţii.

De ce nu aplică preoţii ceea ce au învăţat în cărţile Sf. Părinţi, la facultate? sau de la ierarhul care i-au hirotonit? E atât de simplu şi atât de sigur, încât e de mirare de ce atât de multe nereguli.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 20 Sep 2012, 15:49

Îi poţi număra pe degete pe cei care sunt cu adevărat credincioşi
Ortodoxia şi Împărăţia lui Dumnezeu este a celor puţini. "Mulţi chemaţi, dar puţini aleşi..."
De ce nu aplică preoţii ceea ce au învăţat în cărţile Sf. Părinţi, la facultate? sau de la ierarhul care i-au hirotonit?
Dar la ce facultate se învaţă asta? Sau când ierarhii discută cu preoţii pe care-i hirotonesc şi-i trimit în parohii?

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde presviter » 21 Sep 2012, 15:05

Aici în Portugalia noi nici nu stăm de vorbă de cei care spun că "noi vrem să ne botezaţi copilul la data de...".
Noi am rămas pe planeta strămoșească, dovadă și faptul că aceste discuții nu interesează nici măcar pe preoții de pe acest forum. :x8
slujba este unită cu Liturghia.
Asta înseamnă ca faceți mai multe botezuri odată ? Cum se desfășoară fără tulburarea Liturghiei ?
Abia la penultima sau chiar ultima cateheză fixăm data
Câte cateheze organizați ? Cum putem afla și noi programa (să nu fie în rusă) ? Participă la ele mai mulți părinți ? Există examen la sfîrșit ?
Ortodoxia şi Împărăţia lui Dumnezeu este a celor puţini. "Mulţi chemaţi, dar puţini aleşi..."
Cum ar arăta în România (sau în orice altă țară ortodoxă) o Biserică a celor puțini ?
Eu nu pot să mi-o imaginez :-?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Sep 2012, 00:29

Câte cateheze organizați ?
:) n când n tinde la infinit.
Există examen la sfîrșit ?
Neapărat examen, fără de care nu se absolvă intrarea în biserică.

Şi acum serios. Din experienţă vă spun că e suficientă 1 cateheză, dar izvorâtă dintr-o iubire sinceră...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 22 Sep 2012, 17:37

slujba este unită cu Liturghia.
Asta înseamnă ca faceți mai multe botezuri odată ? Cum se desfășoară fără tulburarea Liturghiei ?
Nu, dar se poate întâmpla ca mai multe duminic la rând să avem "liturghie baptismală" la care să botezăm un prunc. Şi chiar dacă se facă o mică tulburare, este mult mai relevant faptul că şi cei prezenţi la slujbă, dar şi cei veniţi cu botezul, ajung să înţeleagă că botezul nu e o chestie personală, ci e unirea cu Biserica şi acea Biserică este prezentă, te susţine, se roagă pentru tine, iar la sfârşit toţi se împărtăşesc. Astfel şi cuvântul "împărtăşire" nu e mai văzut ca ceva personal, ci ca taina comuniunii tuturor în şi prin Hristos.
Abia la penultima sau chiar ultima cateheză fixăm data
Câte cateheze organizați ? Cum putem afla și noi programa (să nu fie în rusă) ? Participă la ele mai mulți părinți ? Există examen la sfîrșit ?
De obicei facem 4 cateheze înainte de Botez, dar care sunt nişte discuţii vii, nu după careva şabloane. Iată o schemă orientativă:
1. Despre credinţă şi relaţia omului cu Dumnezeu. Descoperirea lui Dumnezeu prin Sf. Scriptură şi în împrejurările concrete ale vieţii;
2. Începe tâlcuirea Crezului. Despre Sf. Treime cu accent pe mânturiea adusă de Hristos;
3. Despre Biserică şi Sf. Taine la general. Sfinţirea şi desăvârşirea în Biserică.
4. Tâlcuire a slujbei Botezului. Scopul şi efectele Botezului.
5. (în predica de după botez) Despre viaţa în Hristos prin împărtăşirea sistematică cu Sf. Taine.

La aceste cateheze participă nu doar părinţii, ci şi naşul şi alţi doritori. Examen la sfârşit nu dăm, dar le simţim pulsul atunci când vin la spovedanie înainte de a-şi boteza odrasla.
Ortodoxia şi Împărăţia lui Dumnezeu este a celor puţini. "Mulţi chemaţi, dar puţini aleşi..."
Cum ar arăta în România (sau în orice altă țară ortodoxă) o Biserică a celor puțini ?
Ar fi unda dinamică, care nu se îmbată cu apă rece şi cu statistici false, ci ar face în permanenţă misiune. Ar dispărea cârdăşia cu conducerea atee şi ar fi responsabilitate pentru fiecare suflet în parte.

Apropo, am văzut la mai multe Biserici din Rusia obiceiul de a scrie într-un registru special numărul celor care se împărtăşesc la fiecare Liturghie. Îi numără diaconul sau pălimarul care ţine pocrovăţul la împărtăşire. Ce părere aveţi despre asta? Pare o formalitate, dar e şi o imagine asupra adevăratului corp al Bisericii.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde presviter » 22 Sep 2012, 19:11

chiar dacă se facă o mică tulburare, este mult mai relevant faptul că şi cei prezenţi la slujbă, dar şi cei veniţi cu botezul, ajung să înţeleagă că botezul nu e o chestie personală, ci e unirea cu Biserica şi acea Biserică este prezentă, te susţine, se roagă pentru tine, iar la sfârşit toţi se împărtăşesc.
Dacă nu voi vedea, nu voi înțelege. ;)
Examen la sfârşit nu dăm, dar le simţim pulsul atunci când vin la spovedanie înainte de a-şi boteza odrasla.
Dar în momentul spovedaniei mai puteți să-i întoarceți sau să-i mai amânați ? Spovedania este o cercetare a vieții, iar examenul o cercetare a cunoștiințelor. De amândouă ar fi nevoie.
obiceiul de a scrie într-un registru special numărul celor care se împărtăşesc la fiecare Liturghie. Îi numără diaconul sau pălimarul care ţine pocrovăţul la împărtăşire. Ce părere aveţi despre asta?
Ar fi mai bine să fie scriși o dată, și tăiați când e cazul. Și să primească o legitimație de membru cu viză anuală și cu ceva beneficii și înlesniri.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Constantinos

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde Constantinos » 22 Sep 2012, 20:51

In cazul ortodocsilor formali le-as refuza Impartasania , spovedania si preotia (au liber la aghiazma ; daca nu iau zilnic aghiazma nu sunt in stare nici de cele mai mari , idee venita dintr-o posibil talcuire gresita la " cine este credincios in putin si in mult este credincios... "). Maslu , nunta si botez nu as refuza chiar daca as sti sigur ca ei mor dupa primirea tainei si ajung in iad.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 22 Sep 2012, 23:11

Tocmai Spovedania (nu şi dezlegarea) nu trebuie refuzată nimănui, mai ales că dpdv teologic nu se încadrează 100% la Taine. Dar celelalte trebuie refuzate. Şi în primul rând botezul. Generalizarea botezului pruncilor şi a celor necredincioşi a ruinat Biserica Ortodoxă.

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde Cosmina » 20 Oct 2012, 20:32

Aveti dreptate dar cred ca refuzul de a oficia aceste slujbe celor ce nu cred sau ortodocsilor nepracticanti, ar starni o revolta, o ura in masa manifestata impotriva Bisericii.

Ganditi-va ce reactii pline de ura impotriva Bisericii si/sau clerului (sa tinem cont ca pt multi biserica= exclusiv cler) au oamenii, cand aud de cate un bebelus-mort nebotezat -caruia preotul refuza sa-i faca inmormantarea...prezinta treburile astea la stiri de parca preotii ar fi niste monstri nemilosi ca nu se indura de suferinta familiei. Si asta e o chestiune minora inca... ce spuneti dvs ca ar trebui sa refuzati (si aveti dreptate...) ar starni inca o prigoana impotriva Bisericii. Nu se poate pune in practica...

Si in general majoritatea conflictelor cat de mici sunt prezentate in mass media dand vina pe cler- preotii, episcopii, etc, in capul lor se sparg toate oalele, chiar daca de cele mai multe ori vina e a "dreptcredinciosilor".. prigoana o sa fie, ca-s nebuni rau oamenii (mare parte) cand e vb de Biserica. Din chestii de nimic ajung sa traga episcopii de vesminte si sa strige "huo", sa arunce cu pietre... cum o sa fie cand o sa se puna in practica toata dreptatea asta de care vorbiti?

...neghina creste la un loc cu graul bun... sa ne straduim sa nu fim neghina si atata tot.
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 20 Oct 2012, 23:25

Eu am vorbit nu din teorie, ci din practică. Singura problemă e că nu toţi preoţii fac asta şi unul refuzat la mine poate merge la altul.
În rest nu văd nici un pericol de ură. Va fi în primul rând o platformă de dialog şi oamenii vor regândi ce înseamnă Biserică şi în ce măsură ei aparţin Bisericii sau nu. Acceptând eticheta că "Biserica este o agenţie de servicii religioase", iar "preotul e ca un chelner, care trebuie să deservească bine şi frumos", vom intra în scandal cu Însuşi Capul Bisericii şi aia e mult mai grav.
Chiar în seara asta am făcut ultima cateheză pentru un botez de mâine. Oamenii voiau să boteze aşa ca în Moldova. Aici li s-au pus nişte condiţii, au fost chemaţi la lecţii, li s-a explicat şi..., carul s-a mişcat din loc. Mai departe depinde de ei, dar măcar am avut ocazia să le spun la ce se înjugă. Dar când nici asta nu se face sau ei nu acceptă să li se facă, atunci trebuie refuz total.

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde Cosmina » 21 Oct 2012, 16:26

Eu am vorbit nu din teorie, ci din practică.
in Basarabia? Nu stiu cum e, va cred. P-aici eu n-am auzit preot sa refuze slujbe pe astfel de motive. Am auzit sa le refuza sa intre cu lautari in biserica cel mult... in rest... doar sinicigasii si pe cei nebotezati nu-i inmormanteaza, cum e normal, si atat.

N-am auzit niciodata sa fie refuzata oficierea unei casatorii sau ceva de genul asta. Bine- sunt mireanca, deci mai putin la curent cu ce se intampla prin biserici. Dar cred ca aflam daca se intampla asa ceva, ajungea in presa locala stirea :)

Apropos de slujbe, am si eu o nelamurire, ce slujba e aia care se face la 25 de ani de casatorie (nunta de argint)? a doua cununie exista? :x4 am mai auzit pe ici pe colo de asa ceva. Cum adica de cununa inca odata daca ei sunt deja cununati?

edit edit- am citit mai in urma despe Impartasnie ceva. Sunt de acord, preotii nu trebuie sa impartaseasca persoane pe care nu le cunosc. Stiu pe cineva care s-a impartasit de 2 ori intr-o zi fiindca s-a mai dus la o biserica si a uitat ca s-a mai impartasit odata. :shock:
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 21 Oct 2012, 21:26

in Basarabia?
Nu, în Portugalia. E demult nu mai sunt în Basarabia. Şi cred că degrabă nici nu voi fi...
Cred că doar în diaspora poţi implimenta unele practici sănătoase. În toate ţările ortodoxe schizofrenia e prea mare, iar compromisurile sunt prea multe.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde presviter » 22 Oct 2012, 12:51

Cred că doar în diaspora poţi implimenta unele practici sănătoase. În toate ţările ortodoxe schizofrenia e prea mare, iar compromisurile sunt prea multe.
Asta nu este prea încurajator pentru noi, cei ce am rămas după cortina de tămâie. Fiecare pe barba lui...

Schizofrenia își trage originea din Bizanțul bicefal, și s-a tot multiplicat.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 22 Oct 2012, 13:36

Asta nu este prea încurajator pentru noi, cei ce am rămas după cortina de tămâie. Fiecare pe barba lui...
Aşa este, dar asta-i realitatea. M-aş bucura să fie alta.
Schizofrenia își trage originea din Bizanțul bicefal, și s-a tot multiplicat.
De foarte multe ori slujbele noastre sunt în primul rând bizantine şi abia în al doilea rând ortodoxe.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 15 Noi 2012, 02:01

În ultimul articol despre botez ating şi problema refuzului săvârşirii Botezului din motive obiective.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde presviter » 26 Noi 2012, 18:50

Studiul este foarte percutant. Atît pe blog, cît şi pe forum, se pare că preoţii au rămas fără cuvinte !

Am citit cartea părintelui Metallinos despre Botez şi eretici. Am înţeles de ce nu este valid la eretici. Dar vreau să întreb:
Un botez ortodox şi corect după formă, dar lipsit de catehizare, şi aplicat în situaţia în care părinţii şi naşii copilului sunt ortodocşi doar cu numele, este mai valid decît un botez săvîrşit de eretici ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 26 Noi 2012, 20:52

Studiul este foarte percutant. Atît pe blog, cît şi pe forum, se pare că preoţii au rămas fără cuvinte !
Am primit multe mesaje pe email. Dar oricum discuţiile pe marginea subiectului sunt cam puţine...
Un botez ortodox şi corect după formă, dar lipsit de catehizare, şi aplicat în situaţia în care părinţii şi naşii copilului sunt ortodocşi doar cu numele, este mai valid decît un botez săvîrşit de eretici ?
Harul Botezului nu lucrează, ci conclucrează. Deci Botezul se manifestă în toată puterea sa odată cu credinţa omului. Deci el este valabil chiar şi fără catehizare, dar devine pe deplin lucrător atunci când omul crede, de aceea e nevoie de o cateheză permanentă, atât înainte, cât şi după botez (mai ales în cazul copiilor).
Dar în cazul ereticilor nici botezul nu e valabil şi nici credinţa nu este dreaptă ca să-l pune în lucrare.

Asta-i teoretic. Practic însă:
- prin excepţie, Dumnezeu poate lucra şi prin cei care nu au botezul în Biserica Adevărată, dacă credinţa lor este sinceră. Calea însă este periculoasă şi necanonică (adică împotriva sau pe lângă normele lăsate de Dumnezeu);
- cei mai mulţi din cei cu botez valabil, tocmai că este fără catehizare, nu mai ajung să-l facă lucrător în viaţa lor şi în cazul lor se pot spune cuvintele Sf. Chiril al Ierusalimului: "apa i-a primit, dar Duhul nu i-a primit".

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde presviter » 26 Noi 2012, 22:13

Botezul se manifestă în toată puterea sa odată cu credinţa omului. Deci el este valabil chiar şi fără catehizare, dar devine pe deplin lucrător atunci când omul crede,
Fără catehizare mai merge, dar fără credința familiei ??? Că doar despre asta ați scris în studiul recent publicat. Ați afirmat și în alte rînduri că fără credință nu este permisă săvîrșirea vreunei Taine. Și atunci cum de este validă ? Despre acest aspect Metallinos nu suflă nimic.
Sf. Chiril al Ierusalimului: "apa i-a primit, dar Duhul nu i-a primit".
Sf. Chiril o spune adulților care urmau o catehizare extrem de exigentă, el însuși fiind la catedră și în comisia de examinare. Cu toată această catehizare era posibil ca intenția unor catehumeni să rămînă mai puțin curată, iar în aceste cazuri doar Duhul mai făcea diferența.

Mi se pare că și în această privință umblăm cu două măsuri.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron