servetele dupa Sfanta Impartasanie

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
kairos
Mesaje:2
Membru din:02 Ian 2011, 21:22
Confesiune:ortodox
servetele dupa Sfanta Impartasanie

Mesaj necititde kairos » 08 Ian 2011, 17:30

Blagosloviti, Parinte,

As avea nevoie de un raspuns avizat la o problema la care de obicei exista mai multe raspunsuri.
Ce ar trebui sa faca parintii cu servetelele cu care sterg buzele pruncilor dupa impartasanie?
Desigur, preotul este cel care face acest lucru imediat dupa momentul impartasirii, dar dupa ce
ies din Biserica, pentru parinti apar alte probleme, mai ales daca copilul este foarte mic:
copilului ii poate curge saliva din gura, poate vomita etc. Am auzit nu putini preoti care spun
ca acele servetele trebuie sa fie arse la Biserica de catre preot, insa parintele Cleopa spune
ca nici macar Anafora veche nu trebuie sa fie arsa, fiindca acest lucru este pacat. Dupa mintea mea,
de aici se subintelege ca servetelele de dupa Impartasanie in nici un caz nu trebuie sa fie arse. Asadar,
ce spune Biserica despre acest subiect? De asemenea, cand parintii spala hainele copiilor care
au vomitat dupa Impartasanie, ce ar trebui sa faca cu apa care ramane dupa spalarea acelor haine?
Este oare o solutie ingroparea servetelelor la loc curat si aruncatul apei la fel, intr-o groapa, la loc
ferit si curat?

Nu stiu daca s-a mai discutat despre acest subiect pe forum. Daca asa este, imi cer iertare, si va
rog sa imi dati link-ul catre acea discutie.

Multumesc.
Ultima oară modificat 09 Ian 2011, 14:56 de către kairos, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: servetele dupa Sfanta Impartasanie

Mesaj necititde protosinghel » 08 Ian 2011, 21:30

1. Anafura, aşa cum spune şi p. Cleopa, nu se arde, ci se îngroapă aşa cum este. În schimb acele ştergare folosite de clerici, precum şi eventualele şerveţele necesare pt a şterge saliva, tb arse, iar cenuşa îngropată la rădăcina unui copac (de dorit acolo pe unde nu umblă animale).
2. Apa de după spălarea hainelor pătate de Sf. Taine se toarnă tot la rădăcina unui copac, dar e şi mai bine în groapa/fântâna specială care se află la biserică, acolo unde se toarnă apa de la botez, precum şi cea cu care-şi spală preotul mâinile.

kairos
Mesaje:2
Membru din:02 Ian 2011, 21:22
Confesiune:ortodox

Re: servetele dupa Sfanta Impartasanie

Mesaj necititde kairos » 09 Ian 2011, 14:52

Multumesc, Parinte.

Doamne ajuta!


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 87 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX