Despre ingenunchierea in biserica

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Re: Despre ingenunchierea in biserica

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Iun 2010, 13:10

Numai că sub forma de închinăciuni, nu metanii. Preoţii trebuie să ştie ce fel de canoane să dea şi în ce perioade.
Sunt creştini care primesc canon de a face şi metanii, iar cononul este nelimitat iniţial. Şi apoi cel pentru care Hristos a inviat eu cred că prin metanii reuşeşte să-L menţină viu şi nu subevaluează taina Învierii, din contră reuşesc să-l ţină pe creştin treaz că păcatul înaintea lui este pururea. Sau greşesc ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

catehumen
Mesaje:72
Membru din:26 Iun 2011, 23:36
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde catehumen » 17 Aug 2011, 23:10

Nu v-aţi pus întrearea pt ce se citesc cele 7 rugăciuni "ale îngenunchierii"?
Problema e defapt mult mai complicată, dar o voi dezvălui altă dată (la cerere).
Pentru ce totuşi se citesc cele cele 7 rugăciuni "ale îngenunchierii" de la Vecernia din Duminica Cincizecimii?
În ce constă această "problemă complicată"?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 21 Aug 2011, 01:39

Pentru ce totuşi se citesc cele cele 7 rugăciuni "ale îngenunchierii" de la Vecernia din Duminica Cincizecimii?
Haideţi să revenim la context: merge vorba despre îngenunchierea şi neîngenunchierea în biserică în anumite perioade sau zile. Rugăciunile de la Cincizecime, numite "ale îngenunchierii" se citesc după o perioadă în care îngenunchierea era interzisă. După cum spun şi unele Canoane, e vorba de perioada de la Paşti până la Cincizecime. Dacă s-ar fi permis metaniile şi şederea în genunchi în toată această perioadă, atunci nu s-ar mai face atâta "tam-tam" din aceste rugăciuni.
În ce constă această "problemă complicată"?
Problema este complicată pentru că şi istoria celor 7 rugăciuni e complicată, dar mai ales datorită părerii unora (foarte instruiţi, de altfel), care consideră că în perioada pascală erau interzise nu îngenunchierile în general, ci doar cele de la ectenii, pt că exista practica îngenunchierii la ectenii şi de aceea multe dintre ectenii se încheiau (ca şi alte noastre doar la Cincizecime) cu "Apără, mântuieşte, ridică şi ne păzeşte..." (vezi: "Constituţiile Apostolice").
Cred că în anumite regiuni şi perioade existau tradiţii locale vizavi de acest subiect, dar în prezent este bine să se respecte regula neîngenunchierii generale în perioada pascală, ca semn al bucuriei şi al izbăvirii din robia morţii, prin devenirea de "fii ai Împărăţiei", mai ales că una dintre interpretările date îngenunchierii este tocmai aceea legată de starea noastră de robi.

catehumen
Mesaje:72
Membru din:26 Iun 2011, 23:36
Confesiune:ortodox

Re: Despre ingenunchierea in biserica

Mesaj necititde catehumen » 23 Aug 2011, 17:55

Vă mulţumim pentru explicaţie!

Avatar utilizator
Andrey
Mesaje:72
Membru din:20 Iun 2011, 19:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:dogmatică, liturgică, patristică
Localitate:Baia Mare
Contact:

Re: Despre ingenunchierea in biserica

Mesaj necititde Andrey » 16 Apr 2012, 01:05

Aş dori să ştiu când se îngenunchează sau dacă se îngenunchează la Sfânta Liturghie.
Iar în perioada de la Paşti şi până la Cincizecime, nu se îngenunchează doar în biserica sau şi cand ne rugam acasă ?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Despre ingenunchierea in biserica

Mesaj necititde Pr Haralambie » 16 Apr 2012, 03:09

Aş dori să ştiu când se îngenunchează sau dacă se îngenunchează la Sfânta Liturghie.
Iar în perioada de la Paşti şi până la Cincizecime, nu se îngenunchează doar în biserica sau şi cand ne rugam acasă ?
Normal, nu ar trebui nici intr-o Duminică să se ingenuncheze în biserica.
Mai exact, începând cu vecernia de Sâmbătă seara până vecernia de Duminică seara.
Acestă practică apostolică, a fost întărită şi de canoanele. 20 , sin I ecumenic. Canonul 90 Trulan şi 91 al sf Vasile C Mare, unde se găsesc şi explicaţiile respective.
La fel şi în toate zilele cincizecimii . Canoanele fac referire mai mult la timp şi lasă să se înţeleagă că în biserica. Dar , eu cred că şi în particular(părerea mea) pt cei care pot, bineînţeles.
Cu mult respect.

magda
Mesaje:3
Membru din:12 Iun 2013, 06:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:credinta ortodoxa;mantuirea

Re: Despre ingenunchierea in biserica

Mesaj necititde magda » 12 Iun 2013, 07:08

As vre sa se precizeze,referitor la ne-ingenunchierea in duminici si in toata perioada de la Invierea la Inaltarea Domnului,daca se refera si la momentele cand se citeste Sf Evanghelie,se iese cu Cinstitele Daruri(si la rugaciunea care precede aceasta) sau se sfintesc Darurile(Epicleza).
Va multumesc frumos,
Doamne,ajuta!

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Despre ingenunchierea in biserica

Mesaj necititde silvestru » 12 Iun 2013, 12:47

Da, la toate momentele, mai ales ca la evanghelie chiar ni se spune. Întelepciune, ( sa stam) drepti, sa ascultam sf evanghelie, etc...
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

magda
Mesaje:3
Membru din:12 Iun 2013, 06:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:credinta ortodoxa;mantuirea

Re: Despre ingenunchierea in biserica

Mesaj necititde magda » 12 Iun 2013, 15:05

"Da, la toate momentele, mai ales ca la evanghelie chiar ni se spune. Întelepciune, ( sa stam) drepti, sa ascultam sf evanghelie, etc..."

1.Drepti-eu intelegeam in sensul de intelegere,dreapta,corecta,in spiritul Bisericii,cu atentia indreptata catre toate acestea...
2.Toate momentele-chiar si in timpul rugaciunii de sfintire a Darurilor,cand Parintii ingenuncheaza in Sf.Altar?Si la Crez ,la Tatal Nostru?...
Multumesc,oricum.Nu m-ar deranja si alte raspunsuri...

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Despre ingenunchierea in biserica

Mesaj necititde silvestru » 12 Iun 2013, 16:54

Da, inclusiv la toate momentele, chiar si la epicleza.
Chiar si părintii in sf Altar nu ar trebui sa ingenuncheze, iar daca se intampla, o fac din obisnuinta ,sau inertie, sau necunostinta. Sau pur si simplu nu si bat capul cu asa ceva, tratând problema ca fiind fara prea mare importanta...
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre ingenunchierea in biserica

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Iun 2013, 19:57

Da, inclusiv la toate momentele [se îngenunchează], chiar si la epicleza.
Chiar si părintii in sf Altar nu ar trebui sa ingenuncheze, iar daca se intampla, o fac din obisnuinta ,sau inertie, sau necunostinta. Sau pur si simplu nu si bat capul cu asa ceva, tratând problema ca fiind fara prea mare importanta...
Off, dar de ce şi la Epicleză :x4 . În seara de Înviere, pentru că se oficiază în aer liber şi se observă şi actul Epiclezei, părintele de la noi din parohie îngenunchează şi deci şi eu am îngenunchiat de la Paşti până acum la Epiclează.

Mie mi se pare grav să tratezi cu superficialitate, "din inerţie" un gest liturgic. Pentru cei mai puţini citiţi gesturile sunt sursa lor unică de înţelegere corectă a Liturghiei, a sursei vieţii veşnice...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre ingenunchierea in biserica

Mesaj necititde protosinghel » 17 Iun 2013, 14:50

Închinarea la epicleză este o influenţă catolică ("adorarea ostiei"), care a fost introdusă de Petru Movilă chiar cu formulă specială de închinare. Apoi a fost lăsată fără acele cuvinte, dar cu un sens asemănător, ceea ce nu e chiar bine... Grecii nu o au.

magda
Mesaje:3
Membru din:12 Iun 2013, 06:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:credinta ortodoxa;mantuirea

Re: Despre ingenunchierea in biserica

Mesaj necititde magda » 18 Iun 2013, 07:12

Multumesc frumos,parinte protosinghel!
Cu asa argumente,acum,m-ati convins!

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Despre ingenunchierea in biserica

Mesaj necititde silvestru » 18 Iun 2013, 11:17

Da, inclusiv la toate momentele [nu se îngenunchează], chiar si la epicleza.
Chiar si părintii in sf Altar nu ar trebui sa ingenuncheze, iar daca se intampla, o fac din obisnuinta ,sau inertie, sau necunostinta. Sau pur si simplu nu si bat capul cu asa ceva, tratând problema ca fiind fara prea mare importanta...
Off, dar de ce şi la Epicleză :x4 . În seara de Înviere, pentru că se oficiază în aer liber şi se observă şi actul Epiclezei, părintele de la noi din parohie îngenunchează şi deci şi eu am îngenunchiat de la Paşti până acum la Epiclează.

Mie mi se pare grav să tratezi cu superficialitate, "din inerţie" un gest liturgic. Pentru cei mai puţini citiţi gesturile sunt sursa lor unică de înţelegere corectă a Liturghiei, a sursei vieţii veşnice...
Trebuie sa tinem cont ca Liturghirul actual, care are multe greseli, prevede si ingenuncherea la epicleza. Si atunci, este bine sa nu ne grăbim sa aruncam cu piatra in cei care se conformează Liturgierului actual, singurul aprobat si impus de sf Sinod...
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre ingenunchierea in biserica

Mesaj necititde protosinghel » 18 Iun 2013, 12:10

Trebuie sa tinem cont ca Liturghirul actual, care are multe greseli, prevede si ingenuncherea la epicleza. Si atunci, este bine sa nu ne grăbim sa aruncam cu piatra in cei care se conformează Liturgierului actual, singurul aprobat si impus de sf Sinod...
Iar Dvstră nu vă grăbiţi să exageraţi chiar în halul ăsta. Eu nu condamn pe nimeni. Am fost întrebat cu ar fi corect dpdv teoretic. Dar şi eu fac metania, numai că înţeleg prin ea altceva.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Despre ingenunchierea in biserica

Mesaj necititde silvestru » 18 Iun 2013, 17:56

Părinte, dar eu nu am facut referire la sf vs, eu am vrut s o previn pe maria_andrea, si pe altii câti vor mai citii, sa nu desconsidere pe preoti care fac altfel. Imi pare rau ca ati inteles asta. Eu nici metania ai n o fac in zilele neingenuncherii...
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre ingenunchierea in biserica

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Iun 2013, 18:00

Trebuie sa tinem cont ca Liturghirul actual, care are multe greseli, prevede si ingenuncherea la epicleza. Si atunci, este bine sa nu ne grăbim sa aruncam cu piatra in cei care se conformează Liturgierului actual, singurul aprobat si impus de sf Sinod...
Off topic: Dacă sf Sinod aprobă şi alte greşeli, dvstră vă conformaţi?! Nu trebuie să-mi răspundeţi, dar aş dori mai multă iniţiativă, răspundere din partea celor direct implicaţi într-un proces, act...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron