Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...

După părerea Dvstră, CUM TREBUIE PRIMIŢI ROMANO-CATOLICII LA ORTODOXIE

prin Botez-Mirungere-Împărtăşire
28
64%
prin Mirungere-Împărtăşire
6
14%
prin condamnarea ereziilor, apoi Spovedanie şi Împărtăşire
6
14%
direct prin Spovedanie şi Împărtăşire cu Trupul şi Sângele Domnului
0
Niciun vot
după caz, cum binecuvântează episcopul locului
3
7%
nu ştiu / nu mă interesează
1
2%
 
Voturi totale: 44

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 19 Dec 2012, 09:01

A pune întrebări deja înseamnă a gândi. Şi asta nu-i păcat, ci chiar vârtute.
Şi când am spus de gândire nu am vrut să ironizez pe nimeni. Şi totuşi, în teologie trebuie să citit nu numai ce ne place nouă, care ne formează o gândire oarecum îngustă, ci în primul rând să avem şi o viziune istorică, care ne ajută să înţelegem că nu tot ce avem în Biserică este de la Hristos şi Apostoli, iar unele sunt chiar influenţe nu tocmai ortodoxe, pe care noi le-am preluat accidental şi le repetăm papagaliceşte. Şi de multe ori, a renunţa la ele înseamnă a fi cu Tradiţia, nu a le ţine pentru că aşa le-am aflat la primul nostru contact cu Biserica şi teologia.

OLGA

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde OLGA » 19 Dec 2012, 10:25

Vă mulţumesc.
Din fericire, nu m-am gândit la nicio ironie. Eu L-am rugat foarte mult să îmi spună ce să gândesc şi nu sunt mulţumită de cum gândesc. De exemplu, nu ştiu ce să mă gândesc sau nu ştiu ce este mai important să mă gândesc la un moment dat sau nu gândesc frumos sau cred ca gândesc bine şi , de fapt, nu este bine. A gândi înseamnă să ne întrebăm sau să întrebăm de ce aşa şi nu altfel. Dar cred că a gândi înseamnă mult mai mult şi vreau să gândesc mereu frumos, cât de frumos se poate.A învăţa să iubim înseamnă a învăţa să gândim frumos.
Cred că am înţeles şi eu destul de bine că şi studiul istoriei este important. M-am gândit că, în afară de faptul că Adevărul trebuie făcut cunoscut atât cât ne stă în putere, mai sunt şi oameni care se cramponează de nişte neînţelegeri istorice , pe drumul lor spre Adevăr.
Chiar dacă nu sunt pasionată de niciun fel de istorie, şi eu mă cred în stare să studiez cât se poate de bine orice istorie, dacă nu aş crede că am altceva mai important de făcut.
Doamne ajută.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 19 Dec 2012, 14:37

Revenim la subiect...

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde nikolai » 12 Ian 2013, 12:53

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:14 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde porfirie » 13 Ian 2013, 21:09

Semnalez pe acest subiect, a aparut o carte de părintele Metallinos la editura Evanghelismos : Mărturisesc un botez - năucitor de lămuritoare.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 02 Apr 2013, 11:11


pcs95
Mesaje:8
Membru din:17 Apr 2013, 18:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:elev

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde pcs95 » 17 Apr 2013, 19:02

Eu cred că romano-catolicii care au fost botezaţi prin întreită afundare (cum se întâmplă uneori şi la ei), prin iconomie pot fi primiţi prin Mirungere, dar cei care nu au trecut prin întreita afundare şi care sunt cei mai mulţi, trebuie (re)botezaţi.
Mai intai doresc sa va salut si sa imi cer scuze pentru eventualele erori teologice, totodata sa va spun sa nu va luati dupa ceea ce spun eu , doar intreb. Apoi va intreb la ce logica teologica apelati atunci cand spuneti ca papistasii nu trebuie neaparat botezati atunci cand se convertesc la ortodoxie. Petru ca din afirmatia dumneavoastra rezulta valabilitatea tainei botezului in ,,biserica" r-catolica, mai departe rezultand prezenta harului in ,,biserica" romano-catolica; iar daca consideram ca in ,,biserica" romano-catolica este prezent harul, iar din aceasta pot rezulta aspecte care din cunostiintele mele nu sunt in concordanta cu invatatura de credinta ortodoxa.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 18 Apr 2013, 18:08

Aşa cum este practica Bisericii şi cum spune şi pr. D. Stăniloae, tainele romano-catolicilor nu sunt valabile cât ei sunt în afara Bisericii celei Adevărate, dar dacă forma săvârşirii ei este corectă, Biserica poate confirma valabilitatea ei prin ungerea cu Sf. Mir. Şi aceasta e valabil doar în cazul Botezului, nu şi a celorlalta Sfinte Taine. Şi de asemenea e valabil doar în cazul romano-catolicilor, care au foarte multe în comun cu Biserica cea Adevărată, primind toate dogmele Bisericii. E altceva că ei au mai făcut adăugiri, unele foarte grave, dar n-au scos totuşi nimic din ceea ce s-a afirmat pe parcusul primului mileniu.

pcs95
Mesaje:8
Membru din:17 Apr 2013, 18:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:elev

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde pcs95 » 19 Apr 2013, 02:23

Aşa cum este practica Bisericii şi cum spune şi pr. D. Stăniloae, tainele romano-catolicilor nu sunt valabile cât ei sunt în afara Bisericii celei Adevărate, dar dacă forma săvârşirii ei este corectă, Biserica poate confirma valabilitatea ei prin ungerea cu Sf. Mir. Şi aceasta e valabil doar în cazul Botezului, nu şi a celorlalta Sfinte Taine. Şi de asemenea e valabil doar în cazul romano-catolicilor, care au foarte multe în comun cu Biserica cea Adevărată, primind toate dogmele Bisericii. E altceva că ei au mai făcut adăugiri, unele foarte grave, dar n-au scos totuşi nimic din ceea ce s-a afirmat pe parcusul primului mileniu.
Multumesc pentru raspuns !
PRECIZEZ CA NU SUNT TEOLOG CI DOAR UN AMATOR, DECI NU GARANTEZ PENTRU NIMIC DIN CELE PE CARE LE SPUN, E DOAR O OPINIE.
Cu doua chestiuni doresc sa va mai deranjez.
1.Hristos spune:,,cine nu se naste din apa si din duh nu va intra in Imparatita Cerurilor".Astfel Taina Botezului este absolut necesara mantuirii=> un botez considerat valabil pe jumatate si completat prin Mirungere este mult prea nesigur. Iar prin structura ,,din duh" se face referinta la prezenta tainica a Sfantului Duh in apa din cristelnita, Duh Sfant care este invocat prin harul preotesc, har preotesc care nu mai exista in ,,Biserica'' romano-,,catolica''.
2.Sunt preoti (din cunostintele mele cu precadere in spatiul grecesc) care considera ca si ortodocsii botezati necorespunzator trebuie (re)botezati, atunci cum mult mai mult in cazul papistasilor convertiti...

pcs95
Mesaje:8
Membru din:17 Apr 2013, 18:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:elev

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde pcs95 » 19 Apr 2013, 02:29

Cred că în cazuri particulare papistaşii trebuie botezaţi, iar dacă ar fi treceri în masă, să fie primiţi în baza unei hotărâri sinodale, aşa cum se va considera de cuviinţă. De fapt ăsta este sensul şi hotărârilor din vechime, când anumiţi eretici erau primiţi prin mirungere sau pocăinţă, Era vorba de treceri în masă, nu de cazuri particulare.
Ereticii din vechime care erau reprimiti fusesera deja botezati in mod ortodox.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde dimitrie » 19 Apr 2013, 11:25

Ereticii din vechime care erau reprimiti fusesera deja botezati in mod ortodox.
Rectificați: Cei mai mulți eretici... De ce? Deoarece unii primiseră Botezul de la cei căzuți în erezie ori schismă.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

avramiulian
Mesaje:1
Membru din:19 Apr 2013, 21:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:inginer

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde avramiulian » 04 Mai 2013, 06:46

numai prin botez. Asa zisul botez romano-catolic nu este valid pt. ca preotia lor nu este sacramentala, datorita intreruperii succesiunii apostolice infaptuite la 1054, deci "tainele" lor nu sunt valide.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde Dionysie » 06 Mai 2013, 08:03

Hristos a înviat!
Nu se susţine ceea ce par că ar spune respectivele fotografii, iar argumentul foarte clar este că, după părerea mea, nu doar acel om botezat trebuia să strălucească aşa. Având în vedere că acolo sunt şi preoţi, care nu doar că sunt botezaţi, dar mai au şi harul preoţiei, mai se şi împărtăşesc din Sfintele Taine, în mod normal ar fi trebuit să strălucească şi ei, şi chiar mai mult decât acel individ botezat. Raţionamentul este foarte simplu. Nu ştiu şi nu spun că aceea este o făcătură; nici nu mă interesează. Dar dacă acea poză ar fi surprins ceea ce unii numesc acea "lumină de har", atunci vă întreb dacă ceilalţi credincioşi, plus preoţii sunt sau nu lipsiţi de harul dumnezeiesc, şi mai precis aici de harul botezului? Dacă am merge pe raţionamentul dumneavoastră ar trebui să concluzionăm că doar acel om ar avea har, iar ceilalţi, inclusiv preoţii nu ar avea pentru că nu le străluceşte imaginea în poză. Ceea ce este absurd. De aceea părerea mea este că ceea ce par că ar spune acele fotografii nu se susţine din punct de vedere logic. Şi prin urmare nu se poate trage vreo concluzie pe baza lor.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde dimitrie » 09 Mai 2013, 17:57

Hristos a înviat!
Nu se susţine ceea ce par că ar spune respectivele fotografii, iar argumentul foarte clar este că, după părerea mea, nu doar acel om botezat trebuia să strălucească aşa. Având în vedere că acolo sunt şi preoţi, care nu doar că sunt botezaţi, dar mai au şi harul preoţiei, mai se şi împărtăşesc din Sfintele Taine, în mod normal ar fi trebuit să strălucească şi ei, şi chiar mai mult decât acel individ botezat. Raţionamentul este foarte simplu. Nu ştiu şi nu spun că aceea este o făcătură; nici nu mă interesează. Dar dacă acea poză ar fi surprins ceea ce unii numesc acea "lumină de har", atunci vă întreb dacă ceilalţi credincioşi, plus preoţii sunt sau nu lipsiţi de harul dumnezeiesc, şi mai precis aici de harul botezului? Dacă am merge pe raţionamentul dumneavoastră ar trebui să concluzionăm că doar acel om ar avea har, iar ceilalţi, inclusiv preoţii nu ar avea pentru că nu le străluceşte imaginea în poză. Ceea ce este absurd. De aceea părerea mea este că ceea ce par că ar spune acele fotografii nu se susţine din punct de vedere logic. Şi prin urmare nu se poate trage vreo concluzie pe baza lor.
Cred că acest răspuns este cel mai potrivit, întemeiat fiind pe discernământ duhovnicesc și pe experiența Bisericii. Sfântul Siluan Atonitul are un cuvânt lămuritor aici:
"Dacă oamenii ar vedea în ce slavă slujeşte preotul, atunci la această vedere ar cădea la pământ; şi
dacă preotul însuşi s-ar vedea în ce slavă cerească stă [îşi săvârşeşte slujirea sa], ar deveni un mare nevoitor
[ascet], ca să nu întristeze cu nimic harul Duhului Sfânt care viază în el."
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Gabriel
Mesaje:11
Membru din:12 Iul 2013, 18:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preot Profesor

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde Gabriel » 22 Aug 2013, 03:04

Eu am fost botezat de mic în ritul calvin sau reformat, pentru că tatăl este reformat, iar bunicul din partea tatălui a dorit astfel. Fratele meu a fost botezat ortodox, mama fiind ortodoxă. La 14 ani am vrut să intru la liceul de arte plastice, însă ai mei nu au vrut să mă lase, dorind ca să fac liceul economic, dar pe care l-am refuzat eu; nu pentru că am dorit să fiu potrivnic părinților mei, ci pentru simplul fapt că nu-mi place să lucrez cu banii, pe care, de mic copil îi adunam pentru a-mi cumpăra cărți. Eram obsedat să știu de toate și totul. Nu vroiam să fie întrebare la care să nu știu răspunde. :x7
Astfel stând lucrurile riscam să nu dau la niciun liceu. :D Dar (cum îmi place să cred că a avut Dumnezeu grijă :D ), în acel an 1994 s-a înființat la noi la Beiuș Liceul Teologic Ortodox - Seminarul -. Am spus mamei şi tatălui meu, că dacă nu mă lasă la liceul de arte, atunci să mă lase la seminarul teologic. Părinții mei au fost de acord. Am fost dus la preotul paroh ortodox de care aparținea cartierul nostru, care doar m-a miruit, spunând că botezul se recunoaște între culte; nu mai țin minte dacă mi-a și dat Sfânta Împărtășanie sau nu. Și astfel am devenit Ortodox!
Cu ajutorul lui Dumnezeu și al părinților am terminat Seminarul, Facultatea de Teologie Ortodoxă, iar azi sunt unul dintre preoții ortodocși cu rădăcini maghiaro-române, fapt ce-i miră pe unii.
Astăzi, ca preot, cred că este necesară rebotezarea celor care trec la ortodoxie, mai ales a protestanților și a neoprotestanților, care inventează și încep a crede baliverne mai mari decât ceea ce credeau strămoșii lor eretici!
Dumnezeu să ne ajute!
Amin!

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde silvestru » 22 Aug 2013, 10:32

Astăzi, ca preot, cred că este necesară rebotezarea celor care trec la ortodoxie, mai ales a protestanților și a neoprotestanților, care inventează și încep a crede baliverne mai mari decât ceea ce credeau strămoșii lor eretici!
Dumnezeu să ne ajute!
Amin!
Asa cred si eu si sunt convins ca trebuie botez pt cei care trec la ortodoxie si nu au forma completa a afundarilor in Sf Treime. Insa cred ca si exceptiile ( mirungerii) sunt suficiente pentru primirea harului. La fel, doar prin mirungere, a fost primit pr Serafim Rose, in Biserica. Si harul a lucrat, ca si in cazul sf voastre, ca daca n-ar fi asa n-ati fi ajuns unde ati ajuns. Va doresc sa fiti un slujitor si duhovnic vrednic.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 18 Oct 2013, 23:01

Cum apreciaţi studiul teologului georgian Kshutashvili Jambul, Legislaţia canonică ortodoxă privind "tainele" eterodocşilor? Eu cred că e un punct de vedere care nu trebuie ignorat, mai ales că e destul de bine documentat.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde presviter » 20 Oct 2013, 22:30

Nu conţine nimic nou. De astfel de teorii eu m-am săturat. Practica este cea care ne omoară. Vedem că aplicarea iconomiei s-a făcut destul de haotic în secolele trecute, şi azi cu atît mai mult. Există destul ţări occidentale unde nici un preot ortodox n-ar primi un eretic prin botez, iar dacă acela insistă, n-are altă şansă decît să meargă la Athos. În aceste cazuri se vede clar că iconomia constituie o piedică în calea celui convertit, nu o uşurare.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

ierodumitru
Mesaje:23
Membru din:20 Aug 2011, 16:26
Confesiune:ortodox

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde ierodumitru » 09 Noi 2013, 08:06

Treimea caracterizată cu adaosul filioque este Sfânta Treime? Chiar dacă se respectă „procedeul” întreitei afundări, este afundarea făcută în numele Sfintei Treimi?
Cu drag, Dumitru

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 09 Noi 2013, 15:03

Treimea caracterizată cu adaosul filioque este Sfânta Treime? Chiar dacă se respectă „procedeul” întreitei afundări, este afundarea făcută în numele Sfintei Treimi?
Bineînţeles este aceeaşi Treime (în ciuda unor comentarii diabolizatoare făcute de ortodocşi de-a lungul timpului). Latinii se închină Aceluiaşi Tată, Fiu şi Duh Sfânt şi greşesc doar în privinţa relaţiilor dintre cele 3 Persoane.
Dacă Sinoadele Ecumenice recunoşteau botezul unor eretici precum arienii, nestorienii, monofiziţii, este evident că latinii sunt mult mai puţjn rătăciţi decât aceia. Şi totuşi sunt rătăciţi, iar "procedeul" botezului este şi el important.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX