Mirenii pot binecuvânta?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox
Mirenii pot binecuvânta?

Mesaj necititde ellena » 30 Apr 2010, 22:47

Cum se binecuvanteaza cineva?Mi s-a spus ca atunci cand am un conflict cu o persoana,sa il binecuvantez.Si nu stiu exact cum se face.E suficient sa spun in gand:"Sa te binecuvanteze Dumnezeu!"?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Ormylia
Mesaje:39
Membru din:25 Iul 2009, 16:01
Confesiune:ortodox
Preocupări:monahism

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Ormylia » 16 Mai 2010, 13:41

1. Eu ştiam că binecuvintează numai episcopul, preotul, stareţul/stareţa .... şi părinţii trupeşti pot binecuvânta pe copii lor pentru un pas important în viaţă, dar de alte binecuvântări nu am auzit, mai ales în situaţia pe care o aduci.
2. Când ai un conflict cu cineva e bine să te rogi şi să eviţi certurile, şi chiar prezenţa acelei persoane, până se potoleşte furtuna.
3. Apropo, am avut "fericita ocazie" ;) să fiu binecuvântată şi de sectari, la ei binecuvintează toţi de-a valma... :roll:

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ellena » 17 Mai 2010, 21:47

1. Eu ştiam că binecuvintează numai episcopul, preotul, stareţul/stareţa .... şi părinţii trupeşti pot binecuvânta pe copii lor pentru un pas important în viaţă, dar de alte binecuvântări nu am auzit, mai ales în situaţia pe care o aduci.
2. Când ai un conflict cu cineva e bine să te rogi şi să eviţi certurile, şi chiar prezenţa acelei persoane, până se potoleşte furtuna.
3. Apropo, am avut "fericita ocazie" ;) să fiu binecuvântată şi de sectari, la ei binecuvintează toţi de-a valma... :roll:
Din pacate sunt situatii in care e imposibil sa eviti persoana agresoare,deoarece traiesti cu ea in casa sau chiar in aceeasi camera... :(
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ellena » 20 Mai 2010, 22:02

Mea culpa!Am recitit mesajul celei care ma sfatuia de bine,unde este foarte clar ceea ce vrea sa transmita.O parte il voi posta si aici,pentru a-l citi si altii.Situatia era cam asa:existau conflicte dese intre mine,parinti si socrii cauzate de necredinta lor.Spun "necredinta",deoarece ei se considerau credinciosi,desi de multe ori nu respectau cuvantul Domnului(sa nu injuri,sa nu te manii,sa nu fii violent etc).Imi faceam probleme in special pentru copilul nostru,deoarce nu vroiam sa invete sa fie certaret si nervos.Si eram sfatuita asa: ", cat poti de mult sa-i binecuvintezi pe toti cei care vin in apropierea copilului: si pe parinti tai, si pe socrii si pe cumnati. Sa zici :"Doamne, binecuvinteaza pe..."Acum,datorita Domnului,a sfaturilor primite de la oameni binevoitori si datorita si bunavointei familiei mele,lucrurile s-au schimbat mult in bine.Sper ca ceea ce am scris mai sus sa ajute si pe altii care au probleme asemanatoare.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Mirenii pot binecuvânta?

Mesaj necititde protosinghel » 09 Ian 2013, 15:24

O discuţie privată cu cineva, care cred că e de folos şi altora:
Parinte, in legatura cu cartea de rugaciuni diortosita de sfintia voastra, as vrea sa va intreb: de ce dupa rugaciunile inaintea meselor ati adaugat si binecuvantarea data (de obicei) de preot (:,,Hristoase, Dumnezeule...) ?
Nu-i nici o problemă dacă acea binecuvântare o dă un mirean. Mireanul nu are dreptul să facă cruce ca preotul, dar poate să facă ca mirenii sau să nu facă deloc, ci doar să rostească cuvintele. Prea am clericalizat noi toate...
Da...totusi, un argument mai solid mi-ati putea da ? Pentru ca eu sunt traditionalist, si deci mai greu de convins...doar daca aveti timp...
ăsta nu-i tradiţionalism...
Pai na, nu am gasit pana acum vreun sfant care, nefacand parte din cler, binecuvanta masa cu aceasta formula. Aceasta practica este intalnita la Oastea Domnului, si mi se pare a fi nepotrivita, deoarece persoanele nehirotonite nu pot presta nicio actiune de sfintire...iertati
1. A binecuvânta, nu înseamnă a sfinţi.
2. Rugăciunea "Tatăl nostru" se face tocmai în vederea binecuvântării mesei, dar fără să facă o referire clară la aceasta. De aceea este nevoie de careva cuvinte care să ceară binecuvântarea lui Dumnezeu asupra celor puse pe masă. Nu mireanul binecuvintează, ci el cere ca Hristos să binecuvânteze.
3. Dacă ar fi un preot de faţă, bineînţeles acesta ar da binecuvântarea, iar dacă ar fi mai mulţi preoţi, ar face-o cel mai mare. Dacă un mirean spune "Domnul să te binecuvinteze", nu înseamnă că el e din Oastea Domnului sau din vreo sectă. Noi ortodocşii am pierdut această dimensiune şi am clericalizat totul. Dar ar trebui să revenim la vechile formule dintre creştini, pe care monahii în mănăstiri le mai folosesc, chiar dacă nu sunt hirotoniţi. Dacă sunteţi tradiţionalist, înseamnă că aţi văzut cum simplii monahi şi chiar fraţii îşi spun unii altora "blagosloviţi/binecuvântaţi". Iar într-o familie, bărbatul este "preotul familiei" şi el trebuie să invoce binecuvântarea lui Dumnezeu asupra celor puse înainte.
Multe altele se pot adăuga, dar cred că la moment s-au mai clarificat lucrurile.

Mariatwix
Mesaje:3
Membru din:21 Iul 2013, 22:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sotie si mama

Re: Mirenii pot binecuvânta?

Mesaj necititde Mariatwix » 14 Aug 2013, 08:36

Am citit de curand un articol in care scrie ca unui laic ii este interzis sa faca semnul crucii asupra altei persoane. In ignoranta mea crunta, nu am stiut acest lucru pana la varsta asta.

Eu am un obicei pe care l-am preluat de la bunica mea care m-a crescut. Imi inchin seara copilul pe frunte dupa ce ii spun Tatal Nostru (el e inca mic si abia acum invata sa-si faca semnul crucii, cam stangaci). Nici nu mi-a trecut vreo clipa prin minte ca ar fi interzis. L-am mai inchinat si in Biserica atunci cand el se incurca in manute, parintele m-a vazut si nu mi-a atras atentia (dar e posibil sa fi uitat).
Eu nu am privit-o chiar ca pe o binecuvantare, ci mai mult ca pe ceva ce fac in locul lui pana va fi destul de mare sa o faca singur. E pacat? Ar trebui sa nu o mai fac?

Iertati-mi nestiinta. Doamne ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Mirenii pot binecuvânta?

Mesaj necititde protosinghel » 14 Aug 2013, 13:04

Faceţi-i semnul crucii copilului şi nu mai citiţi articole dubioase, scrise de oameni care nu-şi fundamentează părerile decât pe propria logică.

Mariatwix
Mesaje:3
Membru din:21 Iul 2013, 22:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sotie si mama

Re: Mirenii pot binecuvânta?

Mesaj necititde Mariatwix » 15 Aug 2013, 06:51

Multumesc mult pentru raspuns, parinte!


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX