Clericalismul

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT
Clericalismul

Mesaj necititde AndreiDinu » 26 Aug 2013, 15:37

As dori sa discutam cate ceva despre clericalism.Daca poate sa-mi zica cineva care era atitudinea credinciosilor vizavi de cler pana la patrunderea clericalismului in Biserica.Stiu ca si acesta,pe langa altele,e o inventie romano-catolica si de acolo a fost preluat si la noi,in rest nu am gasit prea multe informatii.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Clericalismul

Mesaj necititde protosinghel » 27 Aug 2013, 16:59

Mai întâi spuneţi ce înţelegeţi Dvstră prin clericalism. Care-i sunt caracteristicile?

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Clericalismul

Mesaj necititde AndreiDinu » 28 Aug 2013, 08:46

Unii ii zic "episcopocentrism".Mai exact e vorba de modul in care ne raportam la autoritatea clericilor in Biserica.Oamenii in ziua de azi "fac ascultare" la orice ar zice un episcop,"pentru ca e episcop!"

Zice si parintele Theodoros in conferinta de la Adamclisi ca trebuie sa dispara din Biserica acest clericalism,dar nu a explicat exact ce este si cum ar trebui din punct de vedere al Traditiei ortodoxe,sa ne raportam la cler.
http://www.youtube.com/watch?v=5YtTLhpokNs

Tocmai de aceea caut mai multe lamuriri parinte.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Clericalismul

Mesaj necititde protosinghel » 28 Aug 2013, 12:28

Mă iertaţi, dar nu am putut să ascult prostiile alea anti-evanghelice. N-am ştiut că pentru "Ortodoxia" înseamnă să demonizezi totul în jur...
Iar cât priveşte subiectul "clericalismului", eu aş dori să se implice toată lumea şi să abordăm treaba asta din mai multe puncte de vedere:
- canonic
- liturgic
- pastoral
- duhovnicesc.
Trebuie să clarificăm clar ce înseamnă şi ce nu înseamnă "clericalism" din aceste puncte de vedere.
Acum nu am timp să detaliez, dar poate se implică şi alţii.

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Clericalismul

Mesaj necititde AndreiDinu » 30 Aug 2013, 10:38

Ce am inteles eu in primul si in primul rand,e ca acest clericalism provine din romano-catolicism.Eu cred totusi ca este ceva rau,ca a influentat oamenii sa lase totul in baza clerului,neintelegand ca suntem toti madulare si egali in fata lui Dumnezeu si toti avem datoria sa "zidim trupul Bisericii"(Efeseni 4,11-12).Dar cum a zis parintele,trebuie discutat si canonic si liturgic etc.,mai ales ca am nelamuriri in continuare si trebuie pus la punct subiectul din perspectiva ortodoxa.

Raman intrebarile:
Care e relatia ortodoxa cler-popor?
Ce ne facem cu episcopii din ziua de azi (unii,nu toti),care nu mentin nici-o relatie cu poporul pastorit si cred ca stau pe un tron regal?
Ce ne facem cu poporul care a invatat ascultarea oarba fata de episcop,chiar si atunci cane e "viclean in chestiunile credintei"(Sf. Ioan Gura de Aur)?

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Clericalismul

Mesaj necititde AndreiDinu » 11 Sep 2013, 09:29

"Sf. Ioan Gură de Aur spune că în privința împărtășirii nu există diferență între mirean și cleric, iar canoanele cer mai multă pregătire de la cleric decât de la mirean, de vreme ce el este mediator pentru popor la Tronul Ceresc. Oare nu există o anume ipocrizie în a cere alte măsuri tocmai poporului, acest gest fiind generat de un anume clericalism prezent la noi?"

din articolul acesta

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Clericalismul

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2013, 10:45

1. În mintea lui Zissis, Metallinos, Tselengidis şi compania, tot ce-i rău vine de la romano-catolici ("papistaşi"), căci la ei e numai rău. Este o teorie falsă şi periculoasă, care niciodată nu ne va ajuta să scăpăm de propriile probleme. Bizanţul nu a fost mai puţin clericalist decât Vaticanul, iar bizantinismele prezente până astăzi în cult, în orânduirea canonică şi chiar în mentalitatea popească, încă generează mari probleme. Prin aceasta nu-i apăr pe papistaşi, ci doar nu văd rostul învinuirii lor.
2. Ca ierarhii să înceteze de a mai fi boieri şi să se apropie de popor, ar trebui ca fiecare judeţ (sau cel mult 2) să fie mitropolie, cu câte 2-3 episcopi sufragani, iar protopopiatele să dispară. Bineînţeles, în cazul acesta, salariile ierarhilor primite de la stat trebuie scăzute drastic, pentru că nici statul n-ar fi de acord cu o asemenea reformă pe banii lui.
3. Problema împărtăşirii se va rezolva parţial atunci când ierarhii de orientare "colivadă" vor fi mai activi în Sinod şi vor cere o clarificare a lucrurilor la nivel sinodal. Acesta va fi un prim pas, dar unul foarte important. Şi el ar contribui la dispariţia clericalismului.

Sunt şi multe alte de spus, dar cred că la moment avem ce dezbate.

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Clericalismul

Mesaj necititde IEREU » 11 Sep 2013, 18:14

Mi-ar plăcea să dăm exemple de clericalism, fără a da nume. Încep primu'
Consider că este clericalism atunci când un arhiereu opreşte de slujire un cleric fără a convoca judecata eparhială şi îl penalizează din motive financiare sau că e prea îndrăzneţ.... Lista poate continua...
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron