Intrerupere de sarcina impusa medical

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
ela
Mesaje:6
Membru din:12 Feb 2014, 10:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:cresterea copiilor
Intrerupere de sarcina impusa medical

Mesaj necititde ela » 12 Feb 2014, 11:12

Doamne ajuta!
Cu tristete adanca marturisesc si imi plang pacatul meu.La 12 saptamani de sarcina cand s-au facut masuratorile copilului am aflat ca lipsesc mai multe parti ale craniului. Acranie se cheama malformatia . Si mortalitatea e de 100%. La noi lipsea osul de la nas si cel mai important calota craniana, iar creierul nu se putea divide in 2 emisfere lipsind osul, insa cel mai grav e ca plutea in lichidul amniotic creierul….neavand os sa fie inchis in cutia craniana…. Mi s-a propus chiuertaj imediat, insa am refuzat, incercand sa repet analiza la inca alte doua spitale nespunand ca am deja un diagnostic negativ. Am primit acelasi diagnostic si aceleasi indicatii de urgenta. Mi s-a spus ca nu imi poate garanta ca mai traieste pana in seara zilei respective copilul, sau inca doua zile, saptamani sau luni… Si ca si daca s-ar naste ar muri in primele 5 minute, neputand sa traiasca cu creierul asa. Asta era a 3a sarcina din viata mea, pe primele doua reusind sa le duc la capat si ambii copii sunt sanatosi. In cea de-a doua insa am facut tromboza in sarcina si am facut o luna inainte de nastere si o luna dupa nastere Fragmin, niste injectii in burta sa nu circule cheagurile de sange prin organism si sa blocheze vreun organ vital si sa mor…. ( puteam face emfizem pulmonar de ex si muream) Asa ca mi-au zis si acum ca daca nu inteleg sa intrerup sarcina asta si moare intrauterin copilul nu garanteaza nimeni pt mine…. putand sa se declansese si acum vreo tromboembolie… Nici eu si nici sotul meu nu am crezut vreodata ca vom face noi avort, insa fiind impus de peste 5 medici pe care i-am consulatat si toti zicand ca imi pun si viata mea in pericol si imi pot ramane si cei doi copiii fara mama am acceptat sa mi se induca travaliul la 14 saptamani si jumatate….Speram sa se nasca viu, si fie si 1 minut daca ar fi trait sa il fi botezat urgent… Insa nu a rezistat travaliului si iesit fara suflare. Sunt inca lauza si urmeaza sa merg la duhovnic sa ma spovedesc apoi, insa tare necajita sunt si nu stiu ce se intampla cu sufletelul copilasului pierdut si nici cu sufletele noastre, al meu si al sotului care si-a dat si el acordul…. E o crima, fie si asa impusa medical. El zice ca daca nu acceptam si lasam lucrurile sa se intample cum vrea Dumnezeu…daca muream ajungeam martira…Asa mi-am ratat sansa si acum am si pacatul pe cap…. care nu stiu cand si cum va fi iertat….cati ani de pocainta imi trebuie pana sa ma pot impartasesc din nou….
Ce zice biserica in astfel de cazuri? Pe langa cele spuse, copilul mai avea si sindrom Down, pentru care nu as fi intrerupt sarcina, ca se poate trai cu asa ceva, insa acrania era grava si faptul ca imi putea fi si mie pusa in pericol viata…. Imi amintesc cum am intors o femeie de la avort stand la usa ginecologului acum cativa ani buni si acum nu imi vine sa cred ca am ajuns in situatia asta….

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrerupere de sarcina impusa medical

Mesaj necititde protosinghel » 12 Feb 2014, 12:58

Soră dragă, liniştiţi-vă şi nu vă îmbolnăviţi mai tare. Aţi făcut tot ce s-a putut face.
Restul lăsaţi-le pe seama lui Dumnezeu. Nu vă puneţi prea multe întrebări ce-i cu sufletul copilului. Fiţi sigură cu Dumnezeu îl iubeşte mai mult decât Dvs şi nu-l va da pieirii, chiar dacă nu a reuşit să fie botezat. Important e că intenţia a existat şi, cum spune Sf. Ioan Gură de Aur, Dumnezeu ne va judeca mai mult după intenţii, decât după fapte (şi asta e valabil atât în cele bune, cât şi în cele rele).
Aveţi nevoie de linişte şi pace. Citiţi din psalmi (în special ps. 118) şi Evanghelia după Luca. La 40 de zile veţi merge la Biserică, se vor citi rugăciunile respective, vă veţi spovedi şi căutaţi să vă împărtăşiţi cât mai des, gândidu-vă că ceilalţi 2 copii au nevoie de mamă sănătoasă trupeşte şi duhovniceşte.
Domnul să vă binecuvânteze. Eu vă aprecize curajul şi credinţa.

ela
Mesaje:6
Membru din:12 Feb 2014, 10:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:cresterea copiilor

Re: Intrerupere de sarcina impusa medical

Mesaj necititde ela » 12 Feb 2014, 14:41

Sarut-mana parinte!
Multumesc mult pentru raspuns. Incerc sa ma linistesc insa tare mult ma macina gandurile si nu am liniste nici ziua, nici noaptea.
Pana ajung la duhovnic sa ma spovedesc as face un canon special pentru asta daca exista.... Aveti idee de asa ceva?
Doamne ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrerupere de sarcina impusa medical

Mesaj necititde protosinghel » 12 Feb 2014, 18:28

Păi v-am spus mai sus ce să faceţi.
Nu vă tulburaţi. N-aţi făcut nici un păcat. A fost o lucrare a lui Dumnezeu pe care noi n-o putem înţelege...

ela
Mesaje:6
Membru din:12 Feb 2014, 10:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:cresterea copiilor

Re: Intrerupere de sarcina impusa medical

Mesaj necititde ela » 12 Feb 2014, 19:50

Da, luasem deja seama la cele de mai sus. Eu imi amintesc ca vazusem o copie xerox la cineva a unui acatist pentru pruncii avortati, insa era acum 6-7 ani. Nu stiu nici daca era alcatuit de biserica si daca avea aprobarea sf-lui sinod.

O sa citesc cele recomandate mai sus, deocamdata.

Multumesc frumos!

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Intrerupere de sarcina impusa medical

Mesaj necititde alexandru82 » 15 Feb 2014, 20:39

Poate pentru cineva va fi de folos.
La minutul 1:05:08 vorbeste un Preot la tema data.

ela
Mesaje:6
Membru din:12 Feb 2014, 10:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:cresterea copiilor

Re: Intrerupere de sarcina impusa medical

Mesaj necititde ela » 16 Feb 2014, 12:38

Da, e de inteles gestul femeii. Chiar parintele i-a spus sa nu mai faca nici un tratament pentru cancer si sa duca sarcina pana la capat ca ea oricum va muri ( zice parintele, insa pana la urma s-a vindecat si cancerul ei). Si copilul s-a nascut sanatos. La mine insa era diferita situatia. Nu am cancer, slava Domnului! Desi nimeni nu isi stie zilele ce ii sunt date de Dumnezeu.... un banal accident te poate scoate din aceasta viata mai repede decat cancerul care stiind ca il ai te poti stradui sa te pregatesti din viata aceasta ....ca asa e omul lasa pe ultima suta de metri pocainta adevarata..... insa daca mori intr-un accident nu stiu cat de pregatit esti in acel moment sa treci dincolo... si aici intram toti, nu inseamna ca fac referire numai la altii, ca nici eu nu sunt mai presus cu nimic.
Despre copilasul pierdut pot zice ca l-am vazut si avea intr-adevar o gaura in cap, nefiind inchisa cutia craniana, ca o oala fara capac si creierul tot iesit in afara, atarnand ca un intestinele varsate la hernie.... asa si aici...ziceau: creierul herniaza in lichidul amniotic, mortalitatea e de 100 %, mai devreme sau mai tarziu, adica intrauterin sau imediat dupa nastere.... 5 minute maxim datea dr.... insa in cazul in care ai si tromboza si moare intrauterin nu garanteaza nimeni ca nu mori si tu ca mama si iti raman si ceilalti copii pe drum..... asa mi s-a spus.... Nu mi-a fost usor si nu imi este nici acum. Sper doar ca avem vreme de pocainta... Nu stiu insa ce spun canoanele in astfel de cazuri.... Nu am gasit scris nicaieri clar...

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Intrerupere de sarcina impusa medical

Mesaj necititde alexandru82 » 16 Feb 2014, 14:30

Doamna Ela ,acest video l-am postat ,posibil cineva sa caute pe internet si sa dea de aceasta postare si poate ii va fi de folos.
Refiritor la dvs. si video ,Parintele zice ,defapt intreaba daca copilul se va naste sanatos, intreg ,ce risc are ..de aici putem intelege ca in asa cazuri avorturile s-ar putea permite in anumite situatii :x1 .. Concluzia: impreuna cu Duhovnicul se hotaraste ..cel putin asa am inteles eu din avest video.
Scris clar este in canoanele parintilor ,dar de ce sunt Preoti? Ca sa ne ajute cu sfaturi si canoane si mai ales cu dezlegarea de pacate ,Ei au aceasta putere ,
Ioan 20-23. Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute.
Indiferent de cum este Preotul ca om ,dar Harul este valabil.
Nu deznadajduiti ,credeti ,bateti si totul va fi bine .
Este important la spovedanie să avem inima înfrântă şi smerită, pe care Dumnezeu nu o va urgisi. (Psalmul 50) (Eu sunt singurul/a vinovat/a)
Doamne ajuta.

ela
Mesaje:6
Membru din:12 Feb 2014, 10:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:cresterea copiilor

Re: Intrerupere de sarcina impusa medical

Mesaj necititde ela » 16 Feb 2014, 18:09

Sa dea Dumnezeu sa fie de folos cuiva!
In cazul meu eu m-am spovedit inainte si m-am sfatuit cu duhovnicul. Mi-a zis ca el ar merge pe calea medicala in asa caz.... cu toate ca sotul insista sa lasam totul in seama lui Dumnezeu, el fiind total impotriva avortului, ca si mine dealtfel. Parintele zicea ca poate noi suntem mai slabi in credinta acceptand varianta impusa de medici...insa daca era sa fie sotia lui in cazul meu a zis ca el nu ar fi avut taria sotului meu... Apoi s-a sfatuit si sotul cu duhovnicul lui si a cedat apoi... Insa toti suntem oameni si suntem slabi....d-asta inca mi-e teama....ma gandesc ca poate nu murea intrauterin si chiar daca murea el poate muream eu neaparat.....si poate se nastea viu... si reuseam sa-l botezam in scurtele minute de viata si ajungea in Imparatia Cerurilor... La varsta asa mica, la ( 14 saptamani si ceva ) nu a reusit sa se nasca viu.... Cred ca medicamentele care mi le-au administrat pt inducerea travaliului mai devreme l-au omorat.... am sperat insa pana in ultima clipa.... Tare greu e cu gandurile astea....

ela
Mesaje:6
Membru din:12 Feb 2014, 10:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:cresterea copiilor

Re: Intrerupere de sarcina impusa medical

Mesaj necititde ela » 16 Feb 2014, 18:34

asa as avea si un video de dat mai departe, care poate i-ar ajuta pe altii ce se gandesc la avort ....http://www.youtube.com/watch?v=ghaCCZvxUEM


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron