Cinstirea icoanelor și Sfânta Împărtășanie

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
Rodin
Mesaje:1
Membru din:04 Mar 2015, 21:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgice, misionare
Cinstirea icoanelor și Sfânta Împărtășanie

Mesaj necititde Rodin » 28 Mar 2015, 12:38

Există mai multe manifestări ale evlaviei și cinstei cuvenite Sfintei Împărtășanii. Una dintre aceste manifestări este și aceea care implică cinstea ce se cuvine icoanelor după ce credinciosul a primit Trupul și Sângele lui Hristos. Unii dintre credincioși se feresc de a mai săruta icoanele - și bineînțeles extinzând acest fapt și asupra membrilor familiei și continuând cu a nu mai consuma pește, ba chiar în cazuri extreme de a nu mai folosi lingura, furculița etc. Aș dori să aflu o opinie pertinentă, autorizată și argumentată despre cum trebuie să ne comportăm după primirea Sfintelor Taine, pentru că am impresia că importanța a căzut asupra ambalajului - manifestările exterioare - uitându-se conținutul. Vă mulțumesc.

radu1984

Re: Cinstirea icoanelor și Sfânta Împărtășanie

Mesaj necititde radu1984 » 21 Iul 2015, 08:51

Nu exista impediment in a saruta icoanele,canoanele (din cate stiu eu) nu o interzic.Cat despre folosirea veselei (a tacamurilor) este cel putin aberant.Comportamentul evident trebuie a fi asa cum cere biserica si mai ales Sfanta scriptura,a fi evlavios si de ce nu mai smerit este unul adecvat nu numai perioadei de dupa impartasanie ci unul zilnic ! Am sa revin cu niste literatura asupra acestui subiect.Omul deseori cade in extreme deloc "sanatoase".

radu1984

Re: Cinstirea icoanelor și Sfânta Împărtășanie

Mesaj necititde radu1984 » 21 Iul 2015, 14:27

Iata mai jos ceva interesant , dupa cum am promis ca revin,sper ca e de folos,cititi intregul articol.


http://www.cuvantul-ortodox.ro/recomand ... ipocrizie/


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron