Ascunderea pacatelor la spovedanie

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
pacatosul1978
Mesaje:4
Membru din:07 Dec 2015, 13:56
Confesiune:ortodox
Preocupări:mantuirea sufletului
Ascunderea pacatelor la spovedanie

Mesaj necititde pacatosul1978 » 11 Dec 2015, 13:22

Bună ziua tuturor. Am o mare nelămurire fiindcă am impresia ca am ascuns păcate la spovedanie. În rugaciunile înainte de spovedanie spune preotul: „Iată, fiule Hristos este de față, nevăzut, primind mărturisirea ta cea cu umilință. Deci nu te rușina ca să ascunzi de mine vreun păcat, ci fără sfială spune toate câte ai făcut ca să primești iertare de la Domnul. Iată, și sfânta lui icoană este înaintea noastră, iar eu sunt numai un martor ca să spun înaintea Lui toate cate mi-ai mărturisit, iar de vei ascunde de mine ceva, să știi că toate păcatele îndoite le vei avea. Ia seama, așadar, să nu te întorci de la doctor nevindecat.”

Ei bine, acest lucru mă tulbură de ceva zile, fiindcă eu am ascuns păcate la spovedanie, și nu am făcut-o de bunăvoie, ci pentru că nu mi-a dictat conștiința să le mărturiesc, pentru că nu mi le-am amintit pe toate și pentru că am crezut că nu sunt necesare. Și tot așa am lăsat timp de multe spovedanii, până când săptămâna trecută mi-am amintit de acele păcate ca prin minune și am început să mă simt vinovat pentru ascunderea lor, așa că am fost și le-am spovedit pe toate, am făcut spovedanie generală din copilărie și am mărturisit toate păcatel (( mai puțin pe cele pe care le-am mărturisit deja la anterioare spovedanii și nu s-au mai repetat )).

Grija mea este următoarea, credeți că păcatele pe care eu deja le-am mărturisit la anterioarele spovedanii îmi sunt iertate? Din moment ce la acelea nu m-am mărturisit complet și, din câte se spune la spovedanie că păcatele ascunse fac spovedaniile nevalabile, asta înseamnă că păcatele mărturisite la acele spovedanii nu sunt iertate?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Ascunderea pacatelor la spovedanie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 12 Dec 2015, 08:33

Pentru liniștea conștiinței puteți să le mai mărturisiți o data pe toate. Dar trebuie sa știți ca, în credința ortodoxa potrivita cu învățătura sfinților, de exemplu, sf.Varsanufie din Gaza ( filocalia11), spune asa: ,,Avem încredințare ca ni s-a iertat păcatul facut atunci când îl urâm și nu îl mai repetam''.
Cu mult respect.

pacatosul1978
Mesaje:4
Membru din:07 Dec 2015, 13:56
Confesiune:ortodox
Preocupări:mantuirea sufletului

Re: Ascunderea pacatelor la spovedanie

Mesaj necititde pacatosul1978 » 12 Dec 2015, 11:03

Va multumesc pentru raspuns. Invatatura pe care eu am primit-o este ca odata ce ai marturisit un pacat la spovedanie acesta este automat iertat si sters de pe sufletul dvs., fara alte conditii, nu este adevarat acest lucru? Eu mi-am marturisit absolut toate pacatele pe care le aveam pe suflet insa nu la o singura spovedanie ci la mai multe, dupa cum mi le-am amintit si dupa cum ma apasa constiinta. Credeti ca am primit iertare pentru pacatele mele?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Ascunderea pacatelor la spovedanie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 12 Dec 2015, 18:55

Mda, scolasticismul si-a făcut destul de mult loc în mințile ortodocșilor actuali.
Dacă am mărturisit toate păcatele, trebuie sa avem încredere in Taina care ni s-a făcut și nu mai sunt necesare alte repetări ale aceleași marturisiri.
Marturisirea păcatelor este doar un act intre altele din Taina Pocăinței, și nu scăpăm așa de ușor doar cu aceasta.
Dacă ar fi fost suficienta doar marturisirea și dezlegarea formală care o face preotul, instituția penitentiei, care se făcea in vechime, ar fi fost de prisos.
Păcatele nu se șterg de pe suflet, va rămâne amintirea lor, dar in măsura indreptarii, va înceta durerea de pe urma lor.
Cu mult respect.

pacatosul1978
Mesaje:4
Membru din:07 Dec 2015, 13:56
Confesiune:ortodox
Preocupări:mantuirea sufletului

Re: Ascunderea pacatelor la spovedanie

Mesaj necititde pacatosul1978 » 12 Dec 2015, 21:28

Ma scuzati ca nu m-am explicat mai bine, am intrebat daca pacatele "sau sters de pe sufletul meu" in sensul ca daca au fost iertate de Dumnezeu...

Deci, ca sa inteleg mai bine, orice pacat marturisit la spovedanie este iertat de Dumnezeu, fara nici o exceptie, fara conditii si contabilitati scolastice?

Piamater
Mesaje:50
Membru din:26 Ian 2018, 16:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:Vanzatoare

Re: Ascunderea pacatelor la spovedanie

Mesaj necititde Piamater » 15 Iun 2018, 17:20

Ce puteți face dacă un creștin vine și "marturiseste" păcatele unui alt confrate, uneori aducând chiar dovezi ( scrise sau inregistrate), pe care acesta nu le-a mărturisit la nici o spovedanie? Îi poate cere preotul socoteala pentru ele ?

Dacă de exemplu o femeie sau un copil tine un jurnal în care își scrie niște gânduri care îl încearcă ( sentimente pe care le are pentru cineva, mergând pana la gânduri de desfrâu cu acea persoana, sau gânduri urate fata de cineva apropiat, părinți sau soț ), și poate le spovedește la un moment dat, dar după mult timp, poate chiar ani, înscrierile îi sunt găsite chiar de către persoanele menționate ( persoana dorită sau persoana "urata"), care îi cere socoteala pentru ele???
Dacă duhovnicul este comun, îi poațe cere socoteala și acestuia , dacă a stiut sau nu a știut, sau dacă a făcut ceva în acest sens???

Piamater
Mesaje:50
Membru din:26 Ian 2018, 16:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:Vanzatoare

Re: Ascunderea pacatelor la spovedanie

Mesaj necititde Piamater » 15 Iun 2018, 17:50

La spovedanie suntem datori sa mărturisi păcatele pe care credem.noi ca le-am făcut împotriva lui Dumnezeu , sau și pe cele împotriva semenilor noștri? Sau mai exact cele pe care aceștia considera ca le-am făcut împotriva lor ???
De exemplu, dacă o femeie căsătorită are gânduri de desfrâu cu un alt barbat, sau, în urma unor conflicte, gandeste ceva rau desore sotul ei ( ii doreste moartea sau gandeste sa il paraseasca), și se marturiseste preotului, și primește iertarea, e datoare sa marturiseasca și soțului? Dacă acesta afla după mult timp și o acuza ca nu i-a spus, ca i-a ascuns aceste gânduri? Dacă Dumnezeu a iertat-o pt ca s-a spovedit și pt ca a renunțat la acele gânduri, s-a căit, poate a și luptat sa le alunge, dar cel.pe care a dorit sa îl însele și sa îi facă rău afla și nu o iartă, îi cere socoteala?
Sau acest lucru se întâmplă , este îngăduit de Dumnezeu, tocmai pentru ca pocăință nu a fost sincera( suficienta) și păcatul nu poate fi ispășit dacă nu îl mărturisim și nu îi "platim" și celui păgubit ?

Piamater
Mesaje:50
Membru din:26 Ian 2018, 16:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:Vanzatoare

Re: Ascunderea pacatelor la spovedanie

Mesaj necititde Piamater » 15 Iun 2018, 18:08

Dacă un soț afla despre niște gânduri necurate pe care le-a avut soția lui la un moment dat ( găsește un jurnal, un mail, o conversație mai veche, etc), și vrea sa verifice dacă i-a marturisit duhovnicului, dacă acesta știe, poate încerca să o "salveze" în fata soțului, spunându-i ca s-a spovedit, i-a părut rău, nu s-a intamplat nimic de fapt, au fost doat niste ispite, etc...?
Dar dacă nu știe nici el, nu a mărturisit nici lui, o poate face cumva sa recunoască, sa afle ce a determinat-o sa aibă acele gânduri rele,.și sa își ceara iertare pentru ele?
Și cel mai grav, dacă un slujitor al bisericii, actual sau fost duhovnic, afla ca a fost el însuși subiect de "sminteala", ca doi soți s-au certat din cauza unor gânduri și sentimente necuvenite pe care le-a avut la un moment dat unul din aceștia fata de d-lui, ce poate face în atare situație?

Piamater
Mesaje:50
Membru din:26 Ian 2018, 16:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:Vanzatoare

Re: Ascunderea pacatelor la spovedanie

Mesaj necititde Piamater » 22 Sep 2018, 13:26

Sau dacă duhovnicul afla despre un păcat de al tău de la o terțe persoana sau chiar din media ( Facebook etc) sau cineva oi redirecționează o postare de a ta sau un mail etc, în care tu comiți păcate grave ( îi faci avansuri cuiva, sau scrii ceva urat despre biserica, credința, sfinți, etc, hulesti), iar apoi vii la spovedanie și nu mărturisești nimic sau mărturisești foarte sumar - am.avut niște gânduri de hula; sau am avut niște gânduri necurate vizavi de alta persoana ( decât sotul/sotia), iar el știe adevărul, ce masuri poare lua ???


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX