Botezul "corect"

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Paula
Mesaje:1
Membru din:26 Dec 2016, 23:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:Traducator
Botezul "corect"

Mesaj necititde Paula » 26 Dec 2016, 23:26

Buna. V-as ruga sa ma lamuriti cum zic scripturile ca se face botezul. Am o polemica pe tema aceasta cu preotul parohiei mele. Eu nu am gasit sa scrie undeva ca botezul se face bagand copilul cu totul in apa...tinut de gura si de nas. Nu inteleg de ce nu se poate baga usor ca spatele...sau turnat apa pe cap...sau alta metoda mai putin "violenta". Fetita mea a plans cateva saptamani bune dupa botez cand ii faceam.baita... a marcato evenimentul...si nu as vrea sa se repete faza cu al.2-lea copil. Va multumesc

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Botezul "corect"

Mesaj necititde dimitrie » 01 Ian 2017, 23:26

Botezul a fost făcut în mod corect, felicitări! Dacă doriți să nu plângă copilul la Botez, o soluție ar fi să-la botezați la vârstă mare. Poate nu-i veți mai da nici medicamentele ce se administrează cu lingurița, că un timp este posibil să manifeste fobie şi față de linguriță :idea:
Cât despre polemica pe care o întrețineți cu părintele respectiv... ar trebui să-i cereți iertare și să-i mulțumiți pentru binele de a vă fi botezat corect copilul. Referitor la acestea, Sfântul Cosma Etolianul spune către preoți că trebuie să aibă mare grijă să afunde complet copilul la Botez, că dacă o mică parte a corpului, fie şi numai cât un vârf de ac, rămâne neafundat, prin acel loc diavolul va găsi poarta de intrare în viața copilului spre a-l necăji. În urmă cu 17 ani, nefiind eu încă preot pe atunci, am înconjurat orașul pentru a găsi un astfel de preot, iar dumneavoastră polemizați... Mila lui Dumnezeu să fie cu noi toți, și să ne ierte Bunul pentru greșelile cele din neștiință!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Botezul "corect"

Mesaj necititde Pr Haralambie » 02 Ian 2017, 10:48

Buna. V-as ruga sa ma lamuriti cum zic scripturile ca se face botezul. Am o polemica pe tema aceasta cu preotul parohiei mele. Eu nu am gasit sa scrie undeva ca botezul se face bagand copilul cu totul in apa...tinut de gura si de nas. Nu inteleg de ce nu se poate baga usor ca spatele...sau turnat apa pe cap...sau alta metoda mai putin "violenta". Fetita mea a plans cateva saptamani bune dupa botez cand ii faceam.baita... a marcato evenimentul...si nu as vrea sa se repete faza cu al.2-lea copil. Va multumesc
Eu personal, daca as fi fost in locul parintelui care v a botezat copilul, si as fi stiut cele care le ati scris, nu v as fi botezat copilul. Pentru ca nu sunteti inca pregătită sa intelegeti invatatura de credinta ortodoxa nici sa educati copilul in în aceasta credinta.
Cu mult respect.

NicolaeStefan
Mesaje:1
Membru din:07 Feb 2017, 19:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Inginer

Re: Botezul "corect"

Mesaj necititde NicolaeStefan » 08 Feb 2017, 02:08

Doamne ajuta,
Doamna Paula insasi cuvantul botez, care vine din grecescul "baptizo"= scufundare, va arata modul in care se savarseste corect Taina Botezului. Dumneavoastra ati fi stiut lucrul acesta daca preotul care a facut botezul ar fi facut si o cateheza despre botez inainte. Ce va rog e sa nu aveti neaparat o disputa cu preotul de care apartineti ci mai degraba axativa pe faptul ca fata Dumneavoastra a fost botezata corect si ca mai important de acum e sa mergeti cat mai des sa va impartasiti fetita.
Copii pana in sapte anisori se pot impartasi duminica de duminica fara nici o opreliste deci e bine sa faceti asta cat mai des.
Beneficiile impartasirii dese a copilului o sa le observati singura nu vreau acum sa stau sa intru prea mult in detaliu.
Acum despre rapunsurile lui Dimitrie si al parintelui Haralambie ce sa zic pline de "intelepciune" si "rabdare crestineasca" ca doar in viziunea lor oamenii ar trebuii sa le cunoasca pe toate.
Fratilor suntem pe un blog unde rabdarea si buna intelegere ar trebuii sa domneasca si sincer pe toti cei care credeti ca cel mai corect mod e sa aruncati cu pietre mai bine abtinetiva.
Stiu ca Hristos pe cruce nu a stat sa huleasca pe nimeni ci a cerut ca toti sa fie iertati pt pacatul lor.
Doamne ajuta.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron