Preotul poate sluji ca diacon?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Daniel991
Mesaje:1
Membru din:21 Ian 2017, 12:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:student
Preotul poate sluji ca diacon?

Mesaj necititde Daniel991 » 21 Ian 2017, 12:27

Sarut mana. De curand am participat la sfanta liturghie, iar unul din slujitori este hirotonit preot, dar a slujit ca diacon. Este canonic?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Preotul poate sluji ca diacon?

Mesaj necititde protosinghel » 01 Feb 2017, 20:26

De curand am participat la sfanta liturghie, iar unul din slujitori este hirotonit preot, dar a slujit ca diacon. Este canonic?
Canoanele interzic doar coborârea oficială din treaptă, adică: dacă un episcop nu poate sluji ca arhiereu, nu i se îngăduie să slujească nici ca preot, iar dacă un preot nu poate să slujească cele ale preoţiei, nu poate să le slujească pe cele ale diaconiei.

Însă problema descrisă de Dvs nu este atât de ordin canonic, cât liturgic. Rânduielile noastre de slujbe prevăd slujba cu diacon, dar nicăieri nu este prevăzut că vreun preot poate să facă cele ale diaconului.
Eu cred că anumite elemente din slujbă pot fi împărţite între preoţi: de exemplu, la Intrarea Mare, unul să ia Discul (cel mai mic), iar altul Potirul (protosul). Dar nu mi se pare corect ca un preot să ia stihar şi orar şi să spună doar ecteniile, iar altul care e în epitrahil şi felon să spună ecfonisele...


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX