casatorie intre nasi si fini de casatorie

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
22031961
Mesaje:1
Membru din:11 Oct 2017, 09:06
Confesiune:ortodox
Preocupări:resurse umane
casatorie intre nasi si fini de casatorie

Mesaj necititde 22031961 » 11 Oct 2017, 09:50

Din invatatura ortodoxa stiu ca este pacat relatia sau catoria intre fini si nasi, dar solicit o clarificare. Am cununat in urma cu 33 de ani un prieten si fost coleg de liceu cu o fata catolica. Cununia s-a oficiat in ritul catolic, fara ca el sa treaca la catolici. Pe vremea comunismului nimeni nu cerea dispense, astfel incat ni s-a dat voie sa fim nasi ortodocsi. Dupa cativa ani eu am divortat, iar fostul sot s-a recasatorit ulterior, dar in urma unui accident rutier a decedat. Finul a fost casatorit pana acum cand sotia sa a luat hotararea ca nu mai vrea sa fie casatorita cu el si ca divorteaza. In urma acestei hotarari, finul meu, pentru ca ne cunoastem de o viata, iar eu sunt in continuare singura vrea sa incepem o relatie. Eu nu vreau sa pacatuiesc cu buna stiinta, desi recunoasc ca mi-ar face placere sa nu mai fiu singura si mai ales ca il cunosc de atatia ani. Ce sa fac???? El insista sa-i dau un raspuns si nu stiu ce sa fac.

preotcristian
Mesaje:9
Membru din:23 Mar 2016, 21:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: casatorie intre nasi si fini de casatorie

Mesaj necititde preotcristian » 01 Noi 2017, 21:49

Daca ati cununat finul acum 33 de ani, inseamna ca nici dumneavoastra nu mai sunteti prea tanara!
Iar daca nu vreti sa pacatuiti cu buna stiinta, atunci sa stiti ca: ,,la Inviere nici nu se insoara nici nu se marita ci sunt ca ingerii lui Dumnezeu"! Mat. 22,30


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX