Cine şi cum trebuie sa poarte reverenda / dulama?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Bogdan Popovici
Mesaje:18
Membru din:09 Iun 2008, 18:46
Confesiune:ortodox
Cine şi cum trebuie sa poarte reverenda / dulama?

Mesaj necititde Bogdan Popovici » 18 Iul 2008, 15:32

Uitandu-ma mai deunazi la Trinitas, am observat ca psaltii patriarhiei sunt in rasa, din care unele au captuseala rosie. Ce inseamna asta? Iertat sa-mi fie, dar lucrurile astea nu le-am facut in facultate, ci doar ce am prins prin seminar, cand stateam in strana doar in vesta... Ma intereseaza simbolistica asta a culorii captuselii, asta daca inseamna ceva, desigur. Inca ceva: citetul (hirtotesit) poate sa poarte reverenda? Eu stiu ca da, insa colegul de parohie m-a facut cu ou si otet ca i-am permis citetului nostru (dascalului) sa isi puna reverenda desi e hirotesit intru aceasta...

diaconul_Catalin

Re: Cine trebuie sa poarte reverenda?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 18 Iul 2008, 19:28

citetul (hirtotesit) poate sa poarte reverenda?
Eu cand am fost hirotesit intru citet, inainte de momentul hirotesiei, am fost pus sa ma imbrac in reverenda binecuvantata de catre episcop; deci, citetul, ipodiaconul si alti hirotesiti pot purta reverenda.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cine trebuie sa poarte reverenda?

Mesaj necititde protosinghel » 21 Iul 2008, 20:24

1. Toţi clericii, atât inferiori (citeţi, psalţi sau ipodiaconi hirotesiţi), cât mai ales cei superiori, trebuie să poartă dulamă /reverendă. În Biserica Greacă, Rusă şi altele, cu excepţia celei Române, toţi aceştia pot lua şi rasă deasupra, chiar dacă nu sunt monahi. Monahii tot timpul poartă şi dulamă şi rasă.
2. În Biserica Greacă este obiceiul ca psalţii nehirotesiţi să poarte nişte rase speciale, distincte de cele ale clericilor. Aceasta pot avea culoare roşie la guler, dau anumite panglici la mâneci. Acest obicei, mai ales după 1990 a trecut şi în BOR şi nu numai. În mod normal, şi acestea trebuie purtate cu binecuvântarea episcopului.
3. În Biserica Rusă se practică ca şi studenţii teologi din anii superiori să poarte dulamă.
4. În Biserica Rusă, dulamele uneori au şi altă culoare decât cea neagră. Culoarea tradiţională însă în Biserica Ortodoxă este cea neagră.

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Cine trebuie sa poarte reverenda?

Mesaj necititde Alexandru b17 » 02 Iul 2011, 20:24

citetul (hirtotesit) poate sa poarte reverenda?
Eu cand am fost hirotesit intru citet, inainte de momentul hirotesiei, am fost pus sa ma imbrac in reverenda binecuvantata de catre episcop; deci, citetul, ipodiaconul si alti hirotesiti pot purta reverenda.
Parinte diacon, din ce zona a tarii (provincie istorica) sunteti (Moldova, Muntenia, Ardeal, Banat,etc)?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cine trebuie sa poarte reverenda?

Mesaj necititde protosinghel » 02 Iul 2011, 23:35

Parinte diacon, din ce zona a tarii (provincie istorica) sunteti (Moldova, Muntenia, Ardeal, Banat,etc)?
Părintele este din Moldova, dar regula e pan-ortodoxă! ;)

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Cine trebuie sa poarte reverenda?

Mesaj necititde porfirie » 14 Iul 2012, 21:44

Vad din ce in ce mai des dulame (ca la noi rasa nu se poartă :( ) de toate culorile mov, gri, albastru...
S-a zis mai sus culoarea traditionala este neagră, asta am citit si eu prin carti negra= care are diferitele simbolistice...
Poate cineva dezvolta mai mult despre acest fapt, este corect/nu... de ce si ce este de facut..?

rmonica
Mesaje:9
Membru din:31 Iul 2012, 14:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesoara de religie

Re: Cine trebuie sa poarte reverenda?

Mesaj necititde rmonica » 31 Iul 2012, 17:29

Eu stiam ca citetul (hirtotesit) poate sa poarte reverenda, asa am si vazut in general.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cine trebuie sa poarte reverenda/dulama?

Mesaj necititde protosinghel » 31 Iul 2012, 20:47

Eu stiam ca citetul (hirtotesit) poate sa poarte reverenda, asa am si vazut in general.
Bineînţeles, numai că de aceştia nu prea avem.

Iustin
Mesaje:15
Membru din:22 Feb 2013, 11:56
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: Culoarea veşmintelor clericale

Mesaj necititde Iustin » 08 Iun 2013, 20:37

Preacuvioase părinte Petru, când a intrat reverenda/dulama ca și uniformă în BO respectiv BOR?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Culoarea veşmintelor clericale

Mesaj necititde protosinghel » 10 Iun 2013, 02:01

Preacuvioase părinte Petru, când a intrat reverenda/dulama ca și uniformă în BO respectiv BOR?
Canonul 27 Trulan (691) obligă pe clerici să poarte uniforma rânduită clericilor (nu se dau detalii), iar Canonul 16 de la Sinodul 7 Ecumenic ne dă de înţeles că aceste haine clericare (care nu-s tot una cu veşmintele liturgice!) trebuie să fie cât mai simple şi mai modeste, fără culori pestriţe. Era tocmai epoca în care regulile monahale începeau să domine viaţa întregii Biserici, de aceea putem crede că e vorba despre haine de culoare neagră.
Cu toate acestea, risc să cred că ambele canoane se referă la rasă, care se îmbracă peste dulamă, şi nu la dulamă. Atâta timp cât toată lumea purta haine mai jos de genunchi şi chiar până la glezne, dulama era de fapt haina uzuală a oricărui om şi doar rasa destingea clericul de omul simplu. De aceea, grecii consideră că un preot fără rasă nu este în uniformă completă.

Dulama în forma şi înţelesul actual, s-a generalizat în BO şi BOR abia în sec. 19, când bărbaţii au început să poarte pantaloni, iar în BOR s-a considerat că nici nu este nevoie de rasă pentru a distinge clericul de laici şi aşa rasa a rămas mai mult în uzul monahal.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron