Hirotonie, hirotesie şi altele

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox
Re: Hirotonie, hirotesie şi altele

Mesaj necititde catalinconstantin » 29 Mai 2011, 21:18

a nu se intelege ca cei care nu au nume de sfant nu sunt pomeniti.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Hirotonie, hirotesie şi altele

Mesaj necititde porfirie » 29 Iul 2011, 11:02

Nu am primit hirotesia intru duhovnic inca, fiind preotit de 5 luni.
Pot sa citesc molitve la credinciosi? (de dezlegare de juramant, blestem s.a)

Va multumesc.
Da. anargyros. :)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Hirotonie, hirotesie şi altele

Mesaj necititde Dionysie » 27 Oct 2011, 19:14

Este obligatorie căsătoria pentru preoţi? Adică nu poate avea loc taina hirotoniei decât pentru inşi care deja sunt căsătoriţi?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Hirotonie, hirotesie şi altele

Mesaj necititde protosinghel » 27 Oct 2011, 21:58

Este obligatorie căsătoria pentru preoţi? Adică nu poate avea loc taina hirotoniei decât pentru inşi care deja sunt căsătoriţi?
Hirotonia se face doar după căsătorie, întrucât căsătoria după hirotonie este interzisă.
Dar există şi preoţi călugăriţi (ieromonahii) şi chiar preoţi celibi.

OLGA

Re: Hirotonie, hirotesie şi altele

Mesaj necititde OLGA » 28 Oct 2011, 15:40

Din câte am aflat eu (fara sa ma interesez) in ortodoxie, nu este obligatorie casatoria pentru cei care vor sa devina preoti. Daca, insa devin preoti nefiind casatoriti, trebuie sa ramana necasatoriti. Tocmai ieri am aflat (tot fara sa ma interesez) că preotii care raman vaduvi sau ale caror sotii savarsesc adulter, pot primi binecuvantarea pentru a se recasatori. Parca ma cutremur si acum de vestea asta. Nu stiu daca din cauza ca nu pot sa inteleg sau accepta asa ceva.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Hirotonie, hirotesie şi altele

Mesaj necititde protosinghel » 28 Oct 2011, 18:42

Tocmai ieri am aflat (tot fara sa ma interesez) că preotii care raman vaduvi sau ale caror sotii savarsesc adulter, pot primi binecuvantarea pentru a se recasatori.
GREŞIT! Canoane nu admit aşa ceva!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Hirotonie, hirotesie şi altele

Mesaj necititde Dionysie » 29 Oct 2011, 06:26

Hirotonia se face doar după căsătorie, întrucât căsătoria după hirotonie este interzisă. Dar există şi preoţi călugăriţi (ieromonahii) şi chiar preoţi celibi.
Evident că nu mă refeream la preoţii călugări, ci la cei din parohii sau cei misionari. Prin urmare văd că evitaţi să răspundeţi la întrebare, şi anume dacă, după canoanele BOR, preoţii (cei despre care vorbeam şi nu cei monahi) sunt obligaţi să fie în prealabil căsătoriţi. Deci ce spun canoanele BOR în această privinţă, şi unde pot fi găsite aceste canoane? Şi întreb pentru că am auzit cu urechile mele la tv odată pe Constantin Stoica, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei române, spunând limpede că este o obligaţie prealabilă aceea a căsătoriei pentru aceia care vor să devină preoţi. De aceea nu înţeleg care este de fapt adevărul. Nu am reţinut dacă faceţi parte din BOR dar pe mine mă interesează canoanele care sunt în funcţiune în BOR.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Hirotonie, hirotesie şi altele

Mesaj necititde protosinghel » 29 Oct 2011, 12:29

1. Parcă am spus clar, şi OLGA aici are dreptate, că preoţii şi diaconii 2de mir trebuie să fie căsătoriţi în prealabil, pentru că nu se mai pot căsători după hirotonie. Clar că nu despre monahi este vorba.
2. Totodată însă, contrar celor afirmate de OLGA, am zis că nu e corect să se spună că Sfintele Canoane ar admite în vreun caz recăsătorirea preoţilor. Aşa ceva nu există.
3. Când se abordează astfel nu de probleme NU CONTEAZĂ ce spun Canoanele sau Regulamentele BOR, pentru că Biserica Română este doar a 15-a parte (matematic vorbind) din plinătatea Bisericii Ortodoxe. Nimeni nu-i dă dreptul să schimbe o prevedere a unui Sinod Ecumenic.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Hirotonie, hirotesie şi altele

Mesaj necititde Pr Haralambie » 29 Oct 2011, 13:05


Evident că nu mă refeream la preoţii călugări, ci la cei din parohii sau cei misionari. Prin urmare văd că evitaţi să răspundeţi la întrebare, şi anume dacă, după canoanele BOR, preoţii (cei despre care vorbeam şi nu cei monahi) sunt obligaţi să fie în prealabil căsătoriţi. Deci ce spun canoanele BOR în această privinţă, şi unde pot fi găsite aceste canoane?
Din câte imi amintesc, în Dreptul Canonic nu există referinţă pt hirotonie celor celibi ( necălugări), acestea sunt cazuri excepţionale lăsate la voinţa episcopului.
Din câte ştiu eu nu a fost interzisă această hirotonie nici intr-o biserică.
Sunt chiar exemple, cazul pr Dimitrie Bejan, a diaconului Gheorghe Băbuţ, a P.S. Petroniu Florea Sălăjeanul, atât ştiu eu, care au fost hirotoniţi celibi.
În Pravila Bisericească , la capitolul Hirotonie, există acest articol
872. -"Cel ce va sa se preoteasca neinsurat (celibatar); acela trebuie sa se intrebe de va putea sa-si tie intreaga inteleptie, adica sa petreaca in curatie, (dand declaratie), pe acela sa-l aprobe si sa-l hirotoneasca, iar de nu va putea sa se tie in curatie, intai sa-si ia femeie, apoi dupa nunta, sa i se faca hirotonia pe rand, adica citet, ipodiacon, diacon si preot. Dupa hirotonie nu s-a dat nimanui voie a se insura fara numai citetilor si cantaretilor". -ILT, 61.
Şi întreb pentru că am auzit cu urechile mele la tv odată pe Constantin Stoica, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei române, spunând limpede că este o obligaţie prealabilă aceea a căsătoriei pentru aceia care vor să devină preoţi. De aceea nu înţeleg care este de fapt adevărul. Nu am reţinut dacă faceţi parte din BOR dar pe mine mă interesează canoanele care sunt în funcţiune în BOR.
Cred că s-a referit la aceia care vor să se, căsătorească, pt aceştia este o obligaţie prealabilă căsătoria înaintea hirotoniei.
Cu mult respect.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Hirotonie, hirotesie şi altele

Mesaj necititde Dionysie » 29 Oct 2011, 21:00

preoţii şi diaconii de mir trebuie să fie căsătoriţi în prealabil, pentru că nu se mai pot căsători după hirotonie. Clar că nu despre monahi este vorba.
----------------------------------
Ultima oară modificat 08 Ian 2012, 16:00 de către Dionysie, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Hirotonie, hirotesie şi altele

Mesaj necititde Florina » 29 Oct 2011, 21:03

Exista si preoti si diaconi celibatari. Acestia insa nu se mai pot casatori dupa hirotonie. Si parintele Petre David (diacon) - autor al manualului de Misiologie - a fost celibatar.

Avatar utilizator
Isihie
Mesaje:19
Membru din:18 Iun 2013, 14:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student

Re: Hirotonie, hirotesie şi altele

Mesaj necititde Isihie » 19 Sep 2013, 14:04

Parinte Petru, in ce fel de circumstante se poate hirotoni de catre arhiereu un diacon (sau preot) celib? Care sunt conditiile pe care candidatul trebuie sa le indeplineasca ? Cunoasteti vreun caz apropiat dumneavoastra?

Doamne Ajuta!

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Hirotonie, hirotesie şi altele

Mesaj necititde silvestru » 19 Sep 2013, 20:22

Pr Petru este plecat intr-un pelerinaj si va mai lipsi vreo saptamana. Din cate stiu eu, in vremurile noastre astfel de hirotonii sunt foarte exceptionale, mai exceptionale decat ar trebuii sa fie. Poate si din cauza ca sunt foarte putini cei care sunt hotarati sa traiasca singuri, si dintre acestia si mai putini care vor sa se hirotoneasca.
Circumstantele: sa aiba nevoie episcopul, sau sa fie convins de catre candidat :)
Stiu ca inainte de perioada comunista, armata folosea astfel de preoti celibatari, intrucat ei neavand obligatii familiale sau manastiresti, se puteau deplasa oriunde si oricand era nevoie in misiune.
Un astfel de preot a fost Dimitrie Bejan. Cred ca pentru misionarism ( apostolat) sunt foarte potriviti astfel de preoti, intrucat nu au obligatiile amintite mai sus. Si cam singurul motiv intemeiat pentru preotia celibatara, parerea mea.
Conditiile: sa fi indeplinit cele cerute de canonele privitoare la moralitate pana la hirotonie, caci dupa nici nu mai vorbesc. Adica, viata feciorelnica si ireprosabila din punct de vedere moral.
Sa aiba vocatie, credinta. Sa fie bun cunoscator al scripturilor si invataturii de credinta, sa fie foarte hotarat in viitorul ales, deorece dupa hirotonie, cale de intoarcere spre casatorie nu mai exista. Sa aiba viata jerfelnica fata de oameni si sfanta fata de Dumnezeu.

Sa cunoasca limba poporului la care va merge in apostolat si sa fie gata de mucenicie, daca este cazul.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

petre175
Mesaje:1
Membru din:24 Sep 2013, 16:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia

Re: Hirotonie, hirotesie şi altele

Mesaj necititde petre175 » 24 Sep 2013, 16:33

Sunt student la teologie didactica. As vrea sa stiu cum pot ajunge preot daca specialitate didactica este de 3 ani, ce trebuie sa fac? dupa aceea master de 2 ani? daca aveti cateva sfaturi pentru mine va multumesc.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Hirotonie, hirotesie şi altele

Mesaj necititde silvestru » 24 Sep 2013, 18:18

Interesati-va la centrul episcopal de care apartineti si vă va spune ce trebuie sa faceti. Totul tine de organizarea locului ,care o face episcopul cu consiliul sau.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Hirotonie, hirotesie şi altele

Mesaj necititde protosinghel » 25 Sep 2013, 09:40

Sunt student la teologie didactica. As vrea sa stiu cum pot ajunge preot daca specialitate didactica este de 3 ani, ce trebuie sa fac? dupa aceea master de 2 ani? daca aveti cateva sfaturi pentru mine va multumesc.
Mesajul Dvs conţinea atâtea greşeli, încât era aproape imposibil de citit. Ce am reuşit, ami corectat. De aceea cred că e mai bine să nu vă faceţi preot. Nu vă supăraţi.
Iar dacă tare doriţi şi duhovnicul confirmă că aveţi chemare pentru asta, atunci faceţi şi pastorala, pentru că doar la pastorală se învaţă unele discipline fără de care slujirea preoţească e foarte complicată. Masterul e o bătaie de jos şi foarte rar o aprofundare a unor cunoştinţe...


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX