Omul nebotezat...

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
Eugenia
Mesaje:31
Membru din:01 Ian 2009, 16:21
Confesiune:ortodox
Omul nebotezat...

Mesaj necititde Eugenia » 07 Ian 2009, 21:22

Are voie omul nebotezat sa intre in biserica ?, sa participe la Sfinta Liturghie ? Este corecta vorba ca biserica primeste pe toti ?, chiar si pe cei nebotezati in Hristos ?
"Fericiţi cei săraci cu duhul, ca a lor este împărăţia cerurilor". (Matei 5,3)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Omul nebotezat...

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 07 Ian 2009, 22:49

Are voie omul nebotezat sa intre in biserica ?, sa participe la Sfinta Liturghie ? Este corecta vorba ca biserica primeste pe toti ?, chiar si pe cei nebotezati in Hristos ?
Din cate stiu eu, are voie pana la "Cei chemati iesiti".

In tarile unde se face misiune poate dura ani pana se boteaza cei ce vor sa fie ortodocsi, nu ii boteaza asa, ca au intrat in biserica, si ei merg la vecernii, Liturghii (pana cand zice "Cei chemati iesiti", sau "catechumens depart" in engleza), si mai ales cateheze, mult si bine, pana sa ii boteze...

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Omul nebotezat...

Mesaj necititde Administrator3 » 09 Ian 2009, 20:39

Canoanele spun ca biserica in care intra eretici trebuie stropita cu aghiazma, ceea ce simbolizeaza o intinare a bisericii. Cei nebotezati fiind asemeni ereticilor, conform canoanelor nu este permisa intrarea lor in biserica. Personal cred ca acest canon nu mai este de actualitate, Traditia Bisericii are un caracter dinamic. Cred totusi ca celor nebotezati (desi de multe ori acest lucru e mai potrivit pentru multi ortodocsi) le-ar prinde bine explicarea liturghiei...

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Omul nebotezat...

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 10 Ian 2009, 20:15

Cei nebotezati fiind asemeni ereticilor, conform canoanelor nu este permisa intrarea lor in biserica.
Pai din cate am vazut pe un forum ortodox in engleza, ceilalti, adica "cei chemati", atei, eretici, pagani, si ce or mai fi sunt chiar incurajati sa participe la slujbe si din cate am vazut, cei care participa adeseori se si convertesc, zicand ca au simtit ca acolo le e locul si alte cele.

Ba chiar cineva a facut o lista cu 12 lucruri bune de stiut inainte sa intrii intr-o Biserica ortodoxa. (in engleza)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Omul nebotezat...

Mesaj necititde Ioan Cr » 11 Ian 2009, 19:33

Este corecta vorba ca biserica primeste pe toti ?, chiar si pe cei nebotezati in Hristos ?
Din fericire, da. Zic din fericire, pentru ca altfel am fi devenit o secta totalitara ca multe altele. Ca sa ilustrez, Sf. Vasile cel Mare si Sf. Ioan Gura de Aur au ramas mult timp nebotezati (si aveau deja experienta duhovniceasca). Biserica este ca si o mama - nu poate sa nu-i primeasca (ceea ce nu inseamna ca pot uita de Tata, Care cere sa-L primim, la randul nostru, pe Hristos in inimile noastre, prin credinta si Botez).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Omul nebotezat...

Mesaj necititde danadoina » 11 Ian 2009, 22:32


.......... Ca sa ilustrez, Sf. Vasile cel Mare si Sf. Ioan Gura de Aur au ramas mult timp nebotezati (si aveau deja experienta duhovniceasca).........
:shock: desi aveau mame atat de credincioase ? Sincer imi vine greu sa cred :? . Unde ati citit asta ? Eu am citit biografiile, e drept ca mai demult, dar nu imi aduc aminte de asa ceva ? :?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Omul nebotezat...

Mesaj necititde protosinghel » 14 Ian 2009, 20:34

Nu te îndoi DanaDoina! Aşa este, cum zice fratele Ioan.
Toţi cei 3 ierarhi mari ai Bisericii, dar şi mulţi alţii, au fost botezaţi după vârsta de 20 de ani.
Pedobaptismul (botezul copiilor) era permis de Biserică, dar nici pe departe obligatoriu. Chiar şi la începutul celui de-al doilea mileniu, deşi părinţii îi botezau pe copii de mici, asta se întâmpla de cele mai multe ori după 3-4 ani. Obiceiul de a boteza copii în primul an este de prin sec. 15 încoace...

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Omul nebotezat...

Mesaj necititde danadoina » 14 Ian 2009, 21:11

Nu te îndoi DanaDoina! Aşa este, cum zice fratele Ioan.
Toţi cei 3 ierarhi mari ai Bisericii, dar şi mulţi alţii, au fost botezaţi după vârsta de 20 de ani.
Pedobaptismul (botezul copiilor) era permis de Biserică, dar nici pe departe obligatoriu. Chiar şi la începutul celui de-al doilea mileniu, deşi părinţii îi botezau pe copii de mici, asta se întâmpla de cele mai multe ori după 3-4 ani. Obiceiul de a boteza copii în primul an este de prin sec. 15 încoace...
Doamne ajuta, Parinte ! (gata, v-au "liberat" cu inventarul complet de discuri si vertebre ? :) Slava Domnului !)

Dupa explicatiile Sfintiei Voastre m-am "indreptat" :P ; dar ma mir si eu ca omu`nepriceput, tocmai pentru ca au fost mame f. credincioase cum de mamele ii cresteau in credinta si nu ii duceau la impartasanie ?! :? Dar imi dau seama ca este o intrebare retorica , cine ar putea raspunde ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Omul nebotezat...

Mesaj necititde protosinghel » 14 Ian 2009, 21:54

Sf. Grigore Teologul nu numai că avea mamă credincioasă, dar avea şi pe tată episcop. :) De familia bine-credincioasă a Sf. Vasile nici nu are rost să mai amintim.
Aşa se credea atunci. Botezul trebuia să fie 100% conştienitizat şi dorit... Mai mult decât atât, catehumenii trebuiau să dea un "examen" înainte de Botez...

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Omul nebotezat...

Mesaj necititde Ioan Cr » 15 Ian 2009, 18:18

Aşa se credea atunci. Botezul trebuia să fie 100% conştienitizat şi dorit... Mai mult decât atât, catehumenii trebuiau să dea un "examen" înainte de Botez...
Din cate stiu, intarzierea Botezului se intemeia si pe dorinta de a nu pangari cumva starea de curatenie cu alte pacate, incat unii visau chiar sa se boteza pe patul de moarte ca sa nu mai poata pacatui.
Obiceiul de a boteza copii în primul an este de prin sec. 15 încoace...
Daca sincer, am citit la cativa Parinti din primele veacuri (sa caut citatele...) ca botezul pruncilor era recomandabil, daca nu chiar universal... :?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Omul nebotezat...

Mesaj necititde protosinghel » 15 Ian 2009, 18:28

Daca sincer, am citit la cativa Parinti din primele veacuri (sa caut citatele...) ca botezul pruncilor era recomandabil, daca nu chiar universal... :?
Nu contest. Problema e că acolo nu cred să găseşti indicată vârsta acelor prunci, deci se poate înţelege şi 6 şi 7 ani... Evhologhiul bizantin din sec. 11 vorbeşte despre vârsta de 3 ani.

Avatar utilizator
Parintele777
Mesaje:25
Membru din:29 Sep 2009, 12:13
Confesiune:ortodox
Localitate:Terra
Contact:

Re: Omul nebotezat...

Mesaj necititde Parintele777 » 29 Sep 2009, 13:54

Are voie omul nebotezat sa intre in biserica ?, sa participe la Sfinta Liturghie ? Este corecta vorba ca biserica primeste pe toti ?, chiar si pe cei nebotezati in Hristos ?
Conform canoanelor bisericesti nu au voie oamenii nebotezati sa intre in biserica, ci doar catehumenii carora li se facea o pregatire teologica in prealabil iar ei isi exprimau adeziunea de a se face fiii Bisericii Crestine prin botez.

Cu toate acestea, din nefericire, in unele tari ortodoxe, chiar si de limba greaca, majoritatea batranilor angajeaza in casele lor persoane din alte tari cu alte religii decat cea crestina pentru a le ajuta batranetile.

Si aveti idee cine ii duce de mana la biserica pe acesti batrani si raman chiar si pana la sfarsitul Sf. Liturghii?

Aceasta este realitatea secolului XXI! :cry:
Daca Dumnezeu nu exista si tu nu crezi, nu ai pierdut nimic, dar daca Dumnezeu exista si tu nu crezi, ai pierdut totul...


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 65 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX