Relatii intre rude?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 01 Mai 2012, 22:14

Deci nu suntem rude spirituale, si canoanele nu ne opresc?
V-am mai spus, pe acest motiv (năşia surorii vitrege) nu vă opresc. Dar dacă sunt şi altele, eu nu cunosc şi nu pot răspunde. V-am dat să citiţi nişte chestiuni generale despre divorţ şi recăsătorire şi trebuie singură să vedeţi dacă e ok sau nu. Nu e aşa simplu cu recăsătoriile...

Stefy
Mesaje:7
Membru din:30 Apr 2012, 12:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:Muzica

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Stefy » 02 Mai 2012, 06:15

Am inteles. Am citit ce mi-ati trimis. Multumesc mult si Doamne ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 03 Mai 2012, 18:39

daca bunicii nostri au fost verisori de gradul 2 noi suntem de gradul patru...?
Da, asta nu înseamnă că sunteţi în gradul 4 de rudenie, ci tocmai în gradul 10.
poate fi vreo relatie intre aceste persoane
"Relaţie" în sensul de astăzi nu poate fi, dar o căsătorie binecuvântată de Dumnezeu - fără probeleme.
un mic detaliu....parintii lui imi sunt mosii de botez.
"Moşi de botez" nu există. Probabil aţi vrut să spuneţi "naşi". Şi în cazul ăsta, dacă părinţii lui sunt primii dintre naşi, adică naşii principali şi nişte cumetri care doar au asistat la botez, preotul s-ar putea să refuze o astfel de căsătorie. Un astfel de refuz însă ar fi neîntemeiat, după cum am scris aici.
va rog sami raspundeti
V-am răspuns (folosind şi cratima). Altceva?
Eu m-aş bucura ca odată cu intrarea pe forum să căutaţi şi să găsiţi lucruri cu adevărat relevante pt mântuire.

OLGA

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde OLGA » 03 Mai 2012, 21:42

De ce nu discutaţi cu duhovnicul despre asta?
Multumesc pt raspuns, dar cce crezi ca ar ma i fi de vorbit cu duhovnicul, dace celelalte raspunsuri au fost clare.Nu as putea sa fac ceva ce biserica interzice. Dumneavoastra credeti i ca e bine sa traiesc toata viata cu gandul ca relatia noastra e interzisa de biserica si ceea ce facem e pacat, si nu e privit bine de biserica nu ar putea fi binecuvantata casatoria intre noi, asa cum trebuie sa fie binecuvantata o casatorie ca fara ajutorul lui Dumnezeu nu cred ca putem trai. Oricum o sa vorbesc si cu duhovnicul macar ca sa imi dea si el un raspuns.
Va multumesc!!
Îmi pare rău că v-aţi supărat. Nu m-am gândit că o să vă supere întrebarea mea. V-am întrebat pentru că vroiam să văd dacă mai sunt şi alţii care, ca şi mine, duc lipsă de duhovnic.

cecyly
Mesaje:5
Membru din:19 Apr 2012, 12:14
Confesiune:ortodox
Preocupări:lucrez intr-o firma de curatenie

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde cecyly » 09 Mai 2012, 21:28

Buna ziua. Am si eu o nelamurire foarte mare: mama mea ma avea pe mine si sa casatorit cu un barbat care avea un baiat, deci fiecare aveau cate un copil cand sa-u casatorit. baiatul este casatorit cu o fata, intrebarea mea ar fi daca intre mine si fratele acelei fete ar putea fi ceva, ne-am putea casatori??El ar vrea ca noi sa avem o relatie, dar mie imi este frica ii zic mereu ca cred ca suntem rude si ca o relatie intre noi ar fi pacat, de acea v-as multumi foarte mult daca as sti raspunsul,
cum eu cu baiatul sotului mamei mele nu avem nici un grad de rudenie de sange, deci intre mine si el nu e nici un grad de rudenie. Va multumesc foarte mult, astept raspunsul vostru.
Deşi, aşa cum aţi spus şi Dvstră, nu există o înrudire de sânge, sunteţi totuşi rude. Canoanele Bisericii egalează înfrăţirea vitregă cu cea de sânge, de aceea, băiatul respectiv este fratele cumnatei Dvstră.
Chiar şi Dvstră confirmaţi că există o înrudire, din moment ce aţi venit cu această întrebare pe un forum teologic, intuind că nu este vorba despre o simplă biologie (genetică) şi amestecare de sânge.
Şi totuşi, păcat că oamenii îşi pun doar problema dacă Biserica le aprobă sau nu căsătoria (deşi această este o preocupare secundară a Bisericii), dar nu sunt interesaţi de viaţa duhovnicească pe care ar trebui să o ducă o familie creştină. Fără o viaţă duhovnicească luată în serios, Cununia nu numai că ajută, ci este chiar la modul cel mai direct batjocorită.
Doamne ajuta!
imi cer scuze ca pun atatea intrebari, eu momentan sunt in Spania si am vorbit cu un preot de aicci si mi-a spus ca faptul ca tatal meu vitreg a mai fost casatorit in biserica cu prima lui sotie, face ca a doua casatorie sa nu mai fie o uniune intre cei doi, doar o ingaduinta pe care biserica o permite. Si ca daca mergem la episcopul din zona mea sa cerem o dispensa. problema e ca mama mea nu a fost casatorita in biserica cu tatal meu biologic, si din casnicia mamei mele cu tatal vitreg au rezultat copii. va multumesc foarte mult daca ati putea sa imi mai raspundeti si la aceasta intrebare.
Cu mult respect, Cecyly!!!

cecyly
Mesaje:5
Membru din:19 Apr 2012, 12:14
Confesiune:ortodox
Preocupări:lucrez intr-o firma de curatenie

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde cecyly » 09 Mai 2012, 21:35

De ce nu discutaţi cu duhovnicul despre asta?
Multumesc pt raspuns, dar cce crezi ca ar ma i fi de vorbit cu duhovnicul, dace celelalte raspunsuri au fost clare.Nu as putea sa fac ceva ce biserica interzice. Dumneavoastra credeti i ca e bine sa traiesc toata viata cu gandul ca relatia noastra e interzisa de biserica si ceea ce facem e pacat, si nu e privit bine de biserica nu ar putea fi binecuvantata casatoria intre noi, asa cum trebuie sa fie binecuvantata o casatorie ca fara ajutorul lui Dumnezeu nu cred ca putem trai. Oricum o sa vorbesc si cu duhovnicul macar ca sa imi dea si el un raspuns.
Va multumesc!!
Îmi pare rău că v-aţi supărat. Nu m-am gândit că o să vă supere întrebarea mea. V-am întrebat pentru că vroiam să văd dacă mai sunt şi alţii care, ca şi mine, duc lipsă de duhovnic.
Buna ziua! Eu imi cer scuze ca sa interpretat asa, nu m-am suparat dumneavoastra doar voiati sa ma ajutati si va multumesc, problema e ca eu acuma sunt in spania si aici este un preot , dar nu as putea spune ca e duhovnic, am vb putin cu el , si sincer el mi-a dat sperante, de aceia i-am scris din nou si i-am cerut ajutorul ieromonarhului Petru Pruteanu .
Doamne ajuta!!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 09 Mai 2012, 22:11

Mergeţi la episcopul locului şi faceţi aşa cum vă va spune Preasfinţia Sa, mai ales că-l aveţi aproape!
Doamne ajută.

Stefy
Mesaje:7
Membru din:30 Apr 2012, 12:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:Muzica

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Stefy » 16 Mai 2012, 11:20

Ma scuzati k insist, mi-ati spus k nu sunt nici un grad de rudenie spirituala cu nasul de casatorie al surorii mele vitrege si k ma pot casatori cu el fara probleme. Totusi preotul meu nu vrea, zice k nu se poate k suntem rude de gradul 3. Puteti sa ma ajutati?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 16 Mai 2012, 12:36

Ma scuzati k insist, mi-ati spus k nu sunt nici un grad de rudenie spirituala cu nasul de casatorie al surorii mele vitrege si k ma pot casatori cu el fara probleme. Totusi preotul meu nu vrea, zice k nu se poate k suntem rude de gradul 3. Puteti sa ma ajutati?
Cum? Cu ce? Aveţi protopopi, episcopi, mitropoliţi...
Eu v-am expus partea teoretică.

Stefy
Mesaje:7
Membru din:30 Apr 2012, 12:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:Muzica

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Stefy » 16 Mai 2012, 21:58

Sora mea vitrega = tatal e comun. Deci sunt gradul 4 cu el?
Unde as putea citi despre astea?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Iul 2012, 00:53

As vrea sa stiu daca exista vreun grad de rudenie intre copii nasilor de botez si cununie si copii finului din alta casatorie?
Nici o legătură de înrudire (spirituală) nu există în acest caz.

miruna
Mesaje:1
Membru din:01 Aug 2012, 13:38
Confesiune:ortodox
Preocupări:tehnician economist

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde miruna » 01 Aug 2012, 13:52

ce grad de rudenie exista intre persoana X si Y daca persoana X a avut un frate ( de pe mama) care a murit in urma cu 10 de zile si sotia acelui frate s-a recasatorit cu un barbat care este fratele (de pe mama) persoanei Y ! ce grad de rudenie exista intre persoana X si acea femeie???? dar intre persoana X si Y???.......Crestineste ....intre X si Y se poate oficializa casatoria date fiind informatiile de mai sus????? va rog din suflet sa imi luminati mintea cu privire la acest caz pt ca sa ajuns la notiune de INCEST (din partea familiei actualului sot al acestei femei-fosta vaduva) intre X si Y.care este adevarata realitate???? VA MULTUMESC FRUMOS !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 17 Aug 2012, 11:32

Unchiul meu (fratele mamei) este casatorit cu matusa mea care are o fiica dintr-o casatorie anterioara. Intre mine si fiica matusii mele nu exista absolut nicio legatura de sange. Singura legatura dintre noi e mariajul dintre unchiul meu si matusa mea. Este acceptata o casatorie intre mine si fiica matusii mele? As dori o explicatie daca se poate.
Prin căsătoria dintre unchi şi mătuşă, aţi devenit verişori prin adopţie cu acea fată şi legile bisericeşti nu acceptă o astfel de căsătorie. Cândva nici statul nu le accepta, dar am auzit că mai nou, în UE sunt acceptate chiar şi căsătoriile dintre fraţii vitregi.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Relatii intre rude?

Mesaj necititde ccristi » 17 Aug 2012, 11:42

Dar daca divorteaza unchiul de matusa ? :x2
Nu asta ar fi solutia sa traiasca pana la adanci batraneti tinerei ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 17 Aug 2012, 12:14

Dar daca divorteaza unchiul de matusa ? :x2
Nu asta ar fi solutia sa traiasca pana la adanci batraneti tinerei ?
În primul rând este absurd să divorţeze din acest motiv, mai ales dacă au şi copii comuni.
În al doilea rând, acesta ar fi un gest 100% fariseic (evreiesc), pentru că ei s-au cunoscut şi au început a se iubi (şi poate chiar a se culca unul cu altul) pe când unchiul încă era căsătorit cu mătuşa. Dacă erosul i-ar fi apucat după divorţ, încă se mai putea admite.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 18 Aug 2012, 17:00

Eu aveam 6 ani cand mama mea s-a casatorit cu un barbat( care de putin timp a murit). Acesta are o fata dintr-o alta casatorie. Eu si baiatul acesteia ne-am indragostit de ceva timp si ne gandim daca am putea sa ne casatorim.Exista vreo sansa?
Există temeiuri şi pentru DA şi pentru NU. Şi nu-i cazul să le enunţăm, pentru că vă pot tulbura şi dezorienta. Dar întrebaţi pe ierarhul locului şi faceţi aşa cum vă va spune el.

MIRABELA
Mesaje:2
Membru din:04 Oct 2012, 03:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:Frati vitregi

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde MIRABELA » 04 Oct 2012, 04:05

Deci,mama mea,care nu este inca divortata de tatal meu,traieste cu un barbat care are un fiu.eu si fiul acestuia ne-ma indragostit unul de celalalt.as vrea Sa stiu daca este posibil Sa avem o relatie si daca este vreun grad de rudenie intre noi.va multumesc frumos.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 04 Oct 2012, 13:19

Deci,mama mea,care nu este inca divortata de tatal meu,traieste cu un barbat care are un fiu.eu si fiul acestuia ne-ma indragostit unul de celalalt.as vrea Sa stiu daca este posibil Sa avem o relatie si daca este vreun grad de rudenie intre noi.va multumesc frumos.
Constat că mama Dvstră trăieşte în adulter şi asta e un păcat mare, de care Dvstră trebuie să vă feriţi. Despre nici un fel de relaţii în afara căsătoriei nu poate merge vorba. Mama este încă căsătorită şi ar fi bine să se întoarcă la bărbatul ei, singurul legitim.
Iar acum la subiect: dacă mama totuşi va divorţa şi se va căsători cu acel bărbat, Dvstră nu vă veţi mai putea căsători cu băiatul bărbatului. Iar dacă Dvsră vă căsătoriţi cu băiatul înainte ca părinţii să se recăsătorească, deja ei nu vor mai putea duce la capăt ceea ce nici nu trebuia început. Ambele căsătorii nu pot avea loc, iar cea mai îndreptăţită dintre ele este ca Dvstră să vă căsătoriţi cu băiatul, iar cei maturi să se reîntoarcă în familiile lor legitime.

MIRABELA
Mesaje:2
Membru din:04 Oct 2012, 03:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:Frati vitregi

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde MIRABELA » 04 Oct 2012, 20:59

Va multumesc din inima.sunt in strainatate si nu am un preot de in credere cu care Sa pot vorbi.va multumesc inca o data din inima.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 04 Oct 2012, 21:07

Va multumesc din inima.sunt in strainatate si nu am un preot de in credere cu care Sa pot vorbi.va multumesc inca o data din inima.
După IP văd că sunteţi din Italia. Biserica Ortodoxă Română are în Italia aproape 200 de parohii, cu tot atâţia preoţi. Cine caută găseşte. Dar ne bucurăm şi de intrarea pe forum. Eu sper că odată ce aţi primit răspuns la întrebare, nu veţi abandona forumul, ci veţi profita de ocazia de a învăţa multe lucruri importante ce ţin de viaţa creştină.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron