Relatii intre rude?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 20 Noi 2012, 02:48

la ce grad de rudenie santem si daca este nevoie de dispensa
Sunteţi în gradul 8 colateral, dar unii preoţi ar putea cere şi dispensă, deşi între voi nu se face nici un amestec de sânge (şi asta de fapt e cel mai important). Canonul 54 Trulan interzice doar căsătoria între 2 fraţi cu 2 surori, pe care o numeşte o înrudire colaterală de gradul 4 colateral.

Iar dacă s-ar pune problema dispensei, trebuie să înţelegem că dispensa este încuviinţarea sau tolerarea unei excepţii. Dvstră vreţi să vă căsătoriţi după regulă sau după excepţie? Conştiinţa mea îmi spune că dacă eu am nevoie de dispensă în ceva, atunci lucrul respectiv eu nu trebuie să-l mai fac, chiar şi dacă cineva mi-ar da dispensa respectivă, iar dacă nu am nevoie de dispensă, înseamnă că totul e ok. Deci în viaţă nu trebuie să umblăm după dispense, ci să înţelegem că numai urmând regula generală putem să ne bucurăm de binecuvântarea Domnului.

gaby
Mesaje:3
Membru din:17 Noi 2012, 14:56
Confesiune:ortodox
Preocupări:liber profesionist

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde gaby » 24 Noi 2012, 14:35

este pacat daca ne casatorim cu toate ca santem de gradul 8 colateral bineinteles dupa regula?

andrei92
Mesaje:1
Membru din:04 Dec 2012, 02:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:student

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde andrei92 » 04 Dec 2012, 02:06

Am si eu o intrebare. Mama mea a murit cand aveam 10 ani....tatal meu s-a recăsătorit. Mama mea vitregă are o soră. Sora ei are o fată. Ce rudă sunt eu cu fata surorii mamei mele vitrege. Ma pot casatori cu ea, intre mine si ea nefiind rudenie de sânge?....Vă mulțumesc

crys12345
Mesaje:1
Membru din:10 Dec 2012, 16:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:sa aflu grade de rudenie

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde crys12345 » 10 Dec 2012, 16:04

am si eu o intrebare ce grad de rudenie sunt eu cu fiica verisoarei bunicului meu si daca ma pot casatori cu ea ?

ANndreyC
Mesaje:1
Membru din:14 Dec 2012, 01:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pasiuni-Fotbalul

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde ANndreyC » 14 Dec 2012, 01:22

Buna seara! As avea si eu o intrebare...as vrea sa stiu ce grad de rudenie sunt cu nepoata de pe frate al sotului surorii mele si daca este permisa o relatie cu dansa de catre Biserica, chiar si o eventuala casatorie!! Multumesc anticiat!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 15 Dec 2012, 12:32

Eu am obosit să răspund la astfel de întrebări şi de aceea voi închide topicul, dând totuşi câteva explicaţii generale:

1. Biserica nu recunoaşte şi nu binecuvântează relaţiile (sexuale) în afara căsătoriei. Împreunarea trupească poate avea loc abia după căsătorie, iar cei care trăiesc în păcat, sunt de fapt rupţi de Biserică (până când vor aduce pocăinţă). Şi-atunci, de ce-i interesează ce zice Biserica în privinţa gradelor de rudenie, dacă ei n-au nici o legătură cu Biserica şi alte învăţături ale Bisericii nu le ţin (de exemplu: să nu curveşti, să ţii posturile, să participi în fiecare duminică la slujbă, să te rogi zilnic)?
Deci se pot adresa cu astfel de întrebări doar cei care au o relaţie vie şi permanentă cu Biserică şi ascultă de toate sfaturile şi îndemnurile Bisericii, dar nu interacţionează cu ea doar la Botez, Cununie şi Înmormântare. Asta nu-i Biserică, iar acest mod de viaţă nu se poate numi creştinism şi încă ortodox. Ca dovadă, cei mai mulţi din cei care adresează aceste întrebări, află răspunsul şi pleacă de pe forum, pentru că nimic altceva din învăţătura Bisericii nu-i interesează. Ei vor să ştie numai dacă Biserica va închide ochii la desfrâul lor sau vor fi totuşi împiedicaţi să realizeze o fotosesiune reuşită în Biserică, atunci când preotul citeşte ceva acolo... Desigur nu toţi sunt aşa, dar cei mai mulţi.

2. Cei care au o relaţie vie cu Biserica şi, în acelaşi timp, au careva întrebări legate de gradele de rudenie care pot constitui un impediment la Cununie, ar trebui să aibă un duhovnic, care dacă nu poate să dea un răspuns pentru situaţiile mai complicate, se adresează episcopului sau îi trimite pe tineri la episcop. Pe internet se poate da un răspuns teoretic, dar e mult mai bine şi mai folositor de a lămuri aceste lucruri cu preotul sau episcop faţă către faţă. Prea des tinerii văd preotul abia la Cununie, iar pe episcop nu-l văd niciodată. Şi asta ar trebui să înceteze. Cel puţin aici pe forum va înceta chiar în acest moment.

Îmi cer iertare de la toţi. Domnul să ne binecuvânteze!
Biserica şi preoţii nu vă resping, ci vor să vă responsabilizeze!


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron