"Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
"Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde protosinghel » 13 Apr 2009, 10:06

Ca barbat fiind, daca am savarsit scurgere in timpul somnului, am voie sa intru in biserica in acea zi?
Astept rasp rapid!!!
Ai voie, dar nu ai dreptul să săruţi icoanele, să iei anafură şi aghiazmă. Această restricţie este doar pentru o zi. Canoanele rânduiesc ca bărbatul să facă în acea zi 100 de metanii şi să spună de 3 ori Psalmul 50.
Totuşi această necurăţie a bărbatului e văzută diferit de cea a femeii (menstruaţia). Există în Molitfelnic o rânduială specială pe care preotul trebuie să o citească în cazul în care a avut o asemenea ispită şi este nevoit să slujească.

octavian
Mesaje:49
Membru din:14 Mar 2009, 20:15

Re: "Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde octavian » 13 Apr 2009, 20:15

Parinte Petru, daca victor ar avea sotie si ea s-ar culca (dormi) cu el in acelasi pat si victor ar avea o scurgere in timpul noptii, iar dimineata s-ar scula si ar lua micul dejun la aceeasi masa(in ziua cu scurgerea) ar avea voie sa mearga la biserica (ea)? Sau in ce fel ar fi afectata sotia? Dar daca nu are sotie totusi,.. dar are parinti si ia cu ei masa impreuna(inainte de a merge la biserica) ce fel ar fi afectati parintii?
Ma intereseaza un raspuns din punct de vedere ortodox.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde protosinghel » 14 Apr 2009, 12:56

Răspunsul dpdv ortodox e simplu şi el nu este după logica "atingerilor necurate" din VT.
Atât "necurăţia" bărbatului, cât şi a femeii, nu-l afectează pe cel de alături.
Cred că aţi remarcat şi faptul că cuv. necurăţie este pus între ghilimele...

Avatar utilizator
Eugenia
Mesaje:31
Membru din:01 Ian 2009, 16:21
Confesiune:ortodox

Re: "Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde Eugenia » 14 Apr 2009, 18:29

Stimate parinte Petru, am si eu o intrebare, femeia in timpul necuratiei are voie sa poarte criuciulita de la Sfintul Botez daca s-a atins cu ea de Icoane facatoare de minuni , de Moaste ale Sfintilor ?? sau se scoate pe perioada 7- 8 zile ?? Dar candela avem voie sa o aprindem sa arda in fata icoanelor in perioada necuratiei ? Multumum anticipat :) .
Ultima oară modificat 16 Apr 2009, 07:07 de către Eugenia, modificat 1 dată în total.
"Fericiţi cei săraci cu duhul, ca a lor este împărăţia cerurilor". (Matei 5,3)

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: "Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde CatalinM » 14 Apr 2009, 19:54

Răspunsul dpdv ortodox e simplu şi el nu este după logica "atingerilor necurate" din VT.
Atât "necurăţia" bărbatului, cât şi a femeii, nu-l afectează pe cel de alături.
Cred că aţi remarcat şi faptul că cuv. necurăţie este pus între ghilimele...
Ar mai fi de mentionat si ca, de obicei, la biserica, dimineata, se merge pe nemancate. ;)

octavian
Mesaje:49
Membru din:14 Mar 2009, 20:15

Re: "Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde octavian » 14 Apr 2009, 20:59

Ar mai fi de mentionat si ca, de obicei, la biserica, dimineata, se merge pe nemancate.
Nu e general valabil(nu are rost sa fie mentionata in cadrul discutiei asteia).

Parinte Petru, am pus intrebarile acelea gandindu-ma ca canoanele acelea sunt inspirate din V.T., si daca sunt inspirate de acolo ma gandeam ca nu s-a luat tot contextul ci doar o parte din el, si asta nu ar fi fost corect. Imi da-ti va rog o data cand a fost stabilit canonul asta si de catre cine (repetarea psalmului 50 de 3 ori e buna, e bine sa fim plini de Scriptura :) ).
Nu va suparati pe mine ca intreb iar, va rog, dar daca in momentul in care vine necuratia peste barbat sau femeie, vine rapirea, acei doi vor fi ridicati la Cer?
Si va spun personal ca si eu as fi reticient de a lua parte la sfanta impartasanie(Masa Domnului presupun) daca in ziua aceea de duminica as fi avut o scurgere, dar nu m-ar fi impedicat sa merg la biserica. Daca aceasta s-ar fi intamplat sambata m-as fi spalat si a doua zi as fi participat la Masa Domnului. Repet asta e o atitudine personala o manifestare personala a credintei inaintea lui Dumnezeu (nu e general valabila).

Va multumesc, cu respect si reverenta, rob al Domnului Isus Hristos, Octavian..

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde protosinghel » 15 Apr 2009, 13:45

Stimate parinte Petru, am si eu o intrebare, femeia in timpul necuratiei are voie sa poarte criuciulita de la Sfintul Botez daca s-a atins cu ea de icoane facatoare de minuni , de moaste ale sfintilor ?? sau se scoate pe perioada 7- 8 zile ?? Dar candela avem voie sa o aprindem sa arda in fata icoanelor in perioada necuratiei ? Multumum anticipat :) .
Toate aceste sunt permise, pt că în acest caz Sf. Cruce nu este doar un "obiect sfinţit", ci şi un semn şi pecete a creştinilor, pe care o purtăm în orice împejurare. Însăşi această Sf. Cruce face ca această "necurăţie" exterioră să nu devină una ontologică, pt că suntem pecetluiţi cu semnul lui Hristos şi nimic nu ne poate întina ca-atare.
Faptul că Sf. Cruce a fost atinsă de Sf. Moaşte sau Icoane făcătoare de minuni, nu-i dă mai multă sfinţenie. Acestea sunt gesturi de evlavie, care pe de o parte sunt bune, iar pe de altă parte arată faptul că oamenii nu înţeleg că Crucea a fost sfinţită prin Sf. Sânge al lui Hristos şi o sfinţenie mai mare ca aceasta nu există. Paradoxal, dar asta este. Purtăm cu noi, la gâtul nostru, icoana jertfei supreme a lui Dumnezeu-Omul pt noi.
Imi da-ti va rog o data cand a fost stabilit canonul asta si de catre cine (repetarea psalmului 50 de 3 ori e buna, e bine sa fim plini de Scriptura
Sfârşitul sec. VI - Sf. Ioan Postitorul, patriarhul Constantinopolului.

octavian
Mesaje:49
Membru din:14 Mar 2009, 20:15

Re: "Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde octavian » 15 Apr 2009, 15:53

Presupun ca nu erau destul de pertinente intrebarile mele de a-ti raspuns numai la una sau pur si simplu nu prea a-ti avut timp.
Canoanele in general de cand au aparut in istoria Bisericii?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde protosinghel » 15 Apr 2009, 17:22

Canoanele in general de cand au aparut in istoria Bisericii?
Dar nu asta m-ai întrebat şi asta nu are nimic cu acest subiect. Poţi deschide altul...

octavian
Mesaje:49
Membru din:14 Mar 2009, 20:15

Re: "Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde octavian » 17 Apr 2009, 22:47

Erau mai multe intrebari, dar nu e problema. Eu va multumesc ca sacrificati din timpul dumneavoastra ca sa imi raspundeti. Domnul sa va binecuvanteze!

O sa incerc sa deschid alt topic.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde protosinghel » 18 Apr 2009, 14:18

Dacă ai fi fost mai atent, ai fi observat că eu deja ţi-am răspuns aici.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Dupa sf impartasanie....

Mesaj necititde ccristi » 10 Aug 2009, 09:27

La cit timp dupa sf impartasanie este permis sa ne impreunam cu sotia?
Eu nu sunt preot si va rog sa-mi raspundeti din acest punct de vedere.
Va multumesc
Ps.Nu ar fi rau sa spuneti si pentru cei care sunt preoti.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde protosinghel » 10 Aug 2009, 11:14

În epoca în care creştinii se împărtăşeau deja destul de rar, Sf. Simeon al Thesalonicului (+ 1429) RECOMANDĂ ca atât preoţii cât şi creştinii căsătoriţi să se abţină de la relaţii conjugale 3 zile înainte şi 3 zile după împărtăşanie (dacă atunci nu e un post de durată). Recomandarea este însă puţin exagerată şi nu se respectă.
Cei care se împărtăşesc duminica (de exemplu), trebuie să se abţină miercuri şi vineri (sau unii zic: spre miercuri şi vineri), precum şi sâmbătă seara (înainte de Liturghie şi împărtăşire) şi duminică seara (după împărtăşire). E suficient! Şi aşa n-a mai rămas foarte mult dintr-o săptămână... ;)
Regula e valabilă şi pt preoţii de mir, şi pt mireni. Cei care vor şi pot mai mult, nu sunt opriţi să o facă...

Avatar utilizator
Eugenia
Mesaje:31
Membru din:01 Ian 2009, 16:21
Confesiune:ortodox

Re: "Necurăţia" femeii...

Mesaj necititde Eugenia » 17 Aug 2009, 07:10

Binecuvântați prea cuvioase Părinte! Are voie femeia în aşa zisa "necurăţie" să se spovedească ?, dar să ceară binecuvântare de la Părinte ?? mă rog de mă iertaţi, Doamne ajută!
"Fericiţi cei săraci cu duhul, ca a lor este împărăţia cerurilor". (Matei 5,3)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde protosinghel » 17 Aug 2009, 10:01

Binecuvântare poate să ceară, dar nu poate să se spovedească decât dacă-i pe moarte sau boala scurgerii durează de foarte mult timp şi nu se mai opreşte.
Eu i-am dat voie unei femei, care avea scurge de aproape 2 ani continuu, să se împărtăşească. Înainte de asta am spovedit-o. Ştiţi când i s-a terminat scurgerea? IMEDIAT DUPĂ ÎMPĂRTĂŞIRE! ;)

Avatar utilizator
Eugenia
Mesaje:31
Membru din:01 Ian 2009, 16:21
Confesiune:ortodox

Re: "Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde Eugenia » 09 Oct 2009, 21:19

De ceva timp mă frămîntă un gînd, are voie femeia în timpul "curăţiei" să aprindă lumînare în Biserică ? la Sfintele Icoane ? mulţumim anticipat stimate Părinte :)
"Fericiţi cei săraci cu duhul, ca a lor este împărăţia cerurilor". (Matei 5,3)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde protosinghel » 10 Oct 2009, 10:44

Probabil aţi vrut să spuneţi, perioada "necurăţiei", că în cea a curăţiei bineînţeles că se poate.
Dacă sfeşnicele sunt la intrarea în biserică sau chiar afară, nu este nici un impediment să le aprindă, iar dacă sunt sfeşnice în biserică (dar prin RO nu prea sunt), atunci e mai bină se se abţină. În primul rând va stârni discuţii: de ce aprinde lumânări, dar nu sărută icoana?
Cel mai bine este ca femeia să vină şi să stea în spatele bisericii, ascultând cu atenţie slujba, fără aşi face mari probleme cu referire la perioada prin care trece...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: "Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde ccristi » 10 Oct 2009, 11:06

Parinte protosinghel sa intelegem ca femeia la ,,necuratie,, poate intra in biserica si sa stea in pronaos?
Nu de alta dar sotia mea nu merge la biserica in acea perioada.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde protosinghel » 10 Oct 2009, 12:21

Sigur că poate să meargă. E mai bine să stea acasă?

MDumitru
Mesaje:29
Membru din:07 Oct 2009, 11:05
Confesiune:ortodox
Localitate:Chişinău

Re: "Necurăţia" bărbatului şi a femeii

Mesaj necititde MDumitru » 10 Oct 2009, 12:27

O întrebare - scurgere la bărbaţi se scoate anume cea din somn? Involuntară? Cum ramîne cu momentele cînd o face conştient ? :oops: , mă scuzaţi de tema delicată, anatomică. Şi dacă noaptea barbatul şi femeia "s-au cunoscut" au voie să vină la Biserică (fără ca se împărtăşe), să manince prescură, agiasmă? Cu Împărtăşania e clar, trebuie reţinere.
http://tastaweb.com - solutii web
un rob pacatos a Domnului Dumnezeu


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 60 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX