Despre ingroparea celor raposati.

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Bordeniuc Vasile
Mesaje:8
Membru din:30 Apr 2009, 13:03
Confesiune:ortodox
Despre ingroparea celor raposati.

Mesaj necititde Bordeniuc Vasile » 30 Apr 2009, 14:19

Este o insemnatate unde se pune crucea celui raposat la picioare sau la cap.Am citit in unele carti ortodoxe spun ca la cap iar altii spun ca la picioare.Care este adevarul.Doamne ajuta.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre ingroparea celor raposati.

Mesaj necititde protosinghel » 04 Mai 2009, 16:35

Ruşii pun Crucea la picioare, dar asta o fac numai ei. E o tradiţie locală, care nu greşeşte în ceva f. important.
Toţi ceilalţi ortodocşi pun Crucea la cap. Asta e tradiţia Bisericii Universale şi ea e corectă.

Nuica Stefan
Mesaje:83
Membru din:17 Mar 2009, 00:07
Confesiune:ortodox
Localitate:Targoviste
Contact:

Re: Despre ingroparea celor raposati.

Mesaj necititde Nuica Stefan » 26 Ian 2010, 16:20

Parinte am si eu o rugaminte. Sa imi spuneti si mie unde e posibil sa scrie la canonul 14 al Sfantului TImotei ca inmormantarea este interzisa `necrestinilor, ereticilor, schismaticilor, celor excomunicati, anatematizati` cand acolo se spune doar de cel sinucigas? De unde se fac aceste deductii? Am gasit in unele carti de Liturgica folosirea acestui canon care se foloseste ca argument pentru neacordarea de asistenta religioasa copiilor morti nebotezati! Poate este alt canon care sa interzica inmormantarea `necrestinilor, ereticilor, schismaticilor, celor excomunicati, anatematizati`? Va multumesc. Eu unul am cautat dar nu am gasit nimic! Sarut mana!
'Un intelept chiar sclav, e liber; de unde rezulta ca, rege fiind un prost, tot sclav ramane' Sfantul Ambrozie al Milanului

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre ingroparea celor raposati.

Mesaj necititde protosinghel » 26 Ian 2010, 22:50

Multe prostii se scriu prin cărţi. E bine că ai început să verific sursele...
Acum eu sunt ocupat şi nu ştiu când şi cum te voi putea ajuta.

Daniela L
Mesaje:11
Membru din:23 Aug 2009, 12:04
Confesiune:ortodox

Se poate face inmormantare in Vinerea Patimilor?

Mesaj necititde Daniela L » 31 Mar 2010, 22:25

As dori sa stiu daca exista anumite zile cand este recomandat sa nu se faca inmormantari (pentru ca momentul mortii nu il poti impiedica). De exemplu, daca cineva a murit marti, in Saptamana Patimilor, cand este recomandat sa se faca inmormantarea? Mai ales ca persoana respectiva a murit in alt judet, trebuie adusa, mai dureaza si formalitatile de constatare medico-legala a decesului.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre ingroparea celor raposati.

Mesaj necititde protosinghel » 01 Apr 2010, 11:11

Nu se face înmormântarea doar în prima zi de Paşti (Duminica Învierii), iar prin extensie şi în alte 2 sărbători mari ale Bisericii: Naşterea şi Botezul Domnului.

Daniela L
Mesaje:11
Membru din:23 Aug 2009, 12:04
Confesiune:ortodox

Re: Despre ingroparea celor raposati.

Mesaj necititde Daniela L » 01 Apr 2010, 22:47

Eu nu am mai auzit de un astfel de caz si m-am mirat, mai ales ca fiind Vinerea Patimilor si zi in care se recomanda postul negru, nu prea cadreaza cu praznicul facut pentru inmormantare. Dar, daca nu e impotriva canoanelor...

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Despre ingroparea celor raposati.

Mesaj necititde IEREU » 18 Iul 2010, 20:33

Personal cred ca inmormantarea se face in orice zi, pt ca se strica si miroase greu ca Lazar de 4 zile. Praznicul de inmormantare e altceva.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Despre ingroparea celor raposati.

Mesaj necititde hodor cristiuc » 18 Iul 2010, 21:39

Inmormantarea se face la 3 zile dupa deces,exceptie fiind ca nu se face in zilele de Pasti-prima zi,de Nastere si de Boboteaza a
Domnului ,deoarece sunt zile de bucurie,de praznuire a Domnului.

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Despre ingroparea celor raposati.

Mesaj necititde Victor » 19 Iul 2010, 08:05

Inmormantarea se face la 3 zile dupa deces,exceptie fiind ca nu se face in zilele de Pasti-prima zi,de Nastere si de Boboteaza a
Domnului ,deoarece sunt zile de bucurie,de praznuire a Domnului.
Depinde foarte mult si de caracteristicile meteorologice si climatologice ale regiunii sau tarii sau peroadei respective. Spre exemplu mama unei verisoare de-a tatalui meu a murit acum trei zile, dar a fost inmormantata a doua zi. Ce ar fi insemnat sa o tina in casa pe canicula aceasta care este in Bucuresti acum.

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Despre ingroparea celor raposati.

Mesaj necititde IEREU » 19 Iul 2010, 17:17

Se obisnueste la 3 zile sa se ingroape raposatii, dar cam des se intampla si a doua zi, daca sta rau. Se intampla ca si mai tarziu sa fie inmormantarea, daca rudele asteapta pe cineva sa vina din strinatate. Chiar PS Episcop Dorimedont a fost inmormantat a in a 5-a zi. Exceptii sunt foarte multe.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Despre ingroparea celor raposati.

Mesaj necititde hodor cristiuc » 19 Iul 2010, 21:37

Exceptii pot fi multe,insa pe cat posibil sa se asculte de randuiala Bisericii,lasata prin sfintii parinti.
A ne lua in primul rand dupa exceptii si nu dupa randuiala bisericeasca,este gresit.Doamne ajuta.

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Despre ingroparea celor raposati.

Mesaj necititde anastasys » 23 Noi 2014, 18:10

"CUM SE PECETLUIESTE GROAPA? Dupa ce s-au facut toate cele cuvenite si sa pus capacul la sicriu batându-se încuie, mai înainte de a se acoperi cu pamânt, preotul pecetluieste groapa, luând cu o lopata tarâna din peretii ei, de la cap, de la picioare, din dreapta si din stânga, rostind solemn: „Se pecetluieste groapa robului lui Dumnezeu (N.) pâna la a doua venire: în numele Tatalui. Amin. Si a Fiului. Amin. Si a Duhului Sfânt. Amin. Acum si pururea si în veciivecilor. Amin."

Dacă la o înmormântare preotul nu face pecetluirea gropii aceasta poate avea consecinţe asupra sufletului celui răposat?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre ingroparea celor raposati.

Mesaj necititde protosinghel » 24 Noi 2014, 23:36

Dacă la o înmormântare preotul nu face pecetluirea gropii aceasta poate avea consecinţe asupra sufletului celui răposat?
Clar că nu. La mucenici sau pustnici nimeni nu le pecetluia groapa. Chestia cu "pecetluirea gropii" este mai degrabă o sperietoare pentru "hoţii de morminte", care în trecut erau foarte mulţi. În Athos, de exemplu, nici nu poate exista ideea de "pecetluire a gropii" pentru că toţi monahii sunt dezgropaţi după 5-7 ani, iar oasele puse în criptă.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron