Întrebări despre impedimente la casatorie

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
CameliaP
Mesaje:2
Membru din:19 Ian 2015, 14:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Domeniu public
Buna!!!

Mesaj necititde CameliaP » 19 Ian 2015, 14:07

Buna!noi am cununat in 2013 prima pereche de fini ,iar noi urmeaza sa ne casatorim si la randul lor doresc ca sa ne fie nasii nostri de cununie.....este voie asa ceva este bine??? Adica ar fi finii si nasii SI invers nasii cu finii!!! Nu doresc sa incep casatoria cu stangu!astept raspunsuri!!!Multumesc.Cu stima,Camelia!

Ralukutza23
Mesaje:1
Membru din:27 Ian 2015, 14:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:vanzatoare

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde Ralukutza23 » 27 Ian 2015, 14:37

Buna ziua.as avea si eu o intrebare care ma framanta.daca parinti mei au cununat un cuplu si eu leam botezat unul din copii este posibil si nu impediment ca ei sa ma cunune pe mine?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde protosinghel » 28 Ian 2015, 02:42

Buna ziua.as avea si eu o intrebare care ma framanta.daca parinti mei au cununat un cuplu si eu leam botezat unul din copii este posibil si nu impediment ca ei sa ma cunune pe mine?
Teoretic nu-i o problemă, numai că se obţine o încrengătură foarte complicată şi ciudată. Oare chiar nu mai sunt oameni pe lumea asta, doar ei?

CameliaP
Mesaje:2
Membru din:19 Ian 2015, 14:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Domeniu public

Re: Buna!!!

Mesaj necititde CameliaP » 28 Ian 2015, 10:32

Va rog sa imi dati un raspuns daca stie careva dintre voi!!!!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Buna!!!

Mesaj necititde dimitrie » 28 Ian 2015, 23:44

Buna!noi am cununat in 2013 prima pereche de fini ,iar noi urmeaza sa ne casatorim si la randul lor doresc ca sa ne fie nasii nostri de cununie.....este voie asa ceva este bine??? Adica ar fi finii si nasii SI invers nasii cu finii!!! Nu doresc sa incep casatoria cu stangu!astept raspunsuri!!!Multumesc.Cu stima,Camelia!
Am așteptat să primești un răspuns de la Părintele Petru (protosinghel), însă mă bag acum eu. După cum spune Părintele Petru, nășia de la Cununie nu generează vreun grad de rudenie, adică propriu-zis de nași și fini după cum se întâmplă la Botez. Deci, este indiferent care, cui ține lumânările la Cununie. Acest lucru însă, este cu neputință la Botez, deoarece acolo doar un creștin (deci botezat) poate fi garant înaintea lui Dumnezeu pentru educația creștinească a finului, fapt pentru care unul nebotezat nu poate fi naș altuia de Botez, ca mai apoi acela (finul) să-i devină la rându-i naș de Botez.

Însă, conform practicii Bisericii Ortodoxe Române, frățiile voastre (ambele cupluri, legitime ori neligitime) ați făcut o neorânduială, deoarece se cuvenea ca niște creștini ortodocși cununați, cu viață creștinească exemplară, să fie luați ca martori la Cununie, spre pildă de viață creștinească novicilor (nu mai vorbesc de cazul în care ați fost luați ca nași și în concubinaj fiind). Însăși relația dintre naș și fin este o relație de filiație, asemenea celei dintre părinți și fii.
Aceasta este practica sănătoasă a Bisericii și a poporului nostru, practică ce se regăsește și în monahism, deoarece și acolo, nu este pus naș la slujba Tunderii în Monahism (adică a Călugăriei) unul care să nu fie deja călugăr, dimpotrivă,... Dar las să vorbească despre aceasta unul care este călugăr.

În concluzie, după părerea mea, spre a nu tulbura și mai mult lucrurile, este bine să lăsați lucrurile așa cum sunt, adică finii să rămână pe mai departe fini, iar nașii să rămână nași, iar frăția ta și cu prietenul să vă alegeți alții ca nași, unii vrednici de un lucru ca acesta.
Domnul să vă căluzească spre tot lucrul bun!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde protosinghel » 29 Ian 2015, 21:32

Confirm cele scrise mai sus :)

lora17
Mesaje:1
Membru din:08 Feb 2017, 11:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:economist

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde lora17 » 08 Feb 2017, 11:30

Buna ziua, am si eu o intrebare si v-as fi foarte recunoscatoare daca ma-ti ajuta.Am parte in viata de o asa situatie...cu sase ani in urma mama mea fiind vaduva s-a recasatorit cu un barbat care era si el vaduv. S-au cununat. Copii comuni nu au.Ar fi o problema daca eu m-as casatori cu fiul sotului ei?


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX