Întrebări despre impedimente la casatorie

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
elyrox
Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde elyrox » 02 Iul 2009, 08:40

Doua persoane care au acelasi nas de botez se pot casatori? Am auzit voci care spun ca nu, desi in Canoanele Bisericii Ortodoxe NU scrie asa ceva. Singura interdictie mentionata in Canoanele Bisericii Ortodoxe se refera la casatoria dintre nas si mama finului. Mi s-a explicat ca doua persoane care au fost botezate de doi soti (de exemplu fata a fost botezata de sot, iar baiatul de sotie) se pot casatori. Dar se stie ca sotul si sotia sunt aceeasi persoana in Hristos, deci e ca si cum cei doi ar fi fost botezati de o singura persoana. Daca luam in considerare ca Ioan Botezatorul a botezat comunitati intregi, nu cred ca a stat nimeni sa se gandesca atunci ca doi tineri botezati de el nu au voie sa se casatoreasca. As dori un raspuns avizat si argumentat, cu trimitere la literatura 'de specialitate'. Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: intrebare

Mesaj necititde protosinghel » 03 Iul 2009, 18:13

Doua persoane care au acelasi nas de botez se pot casatori?
Dacă alte impedimente nu există, sigur că se pot căsători.

elyrox

Re: intrebare

Mesaj necititde elyrox » 06 Iul 2009, 08:45

Va multumesc pentru raspuns. Dar cum conving pe cineva ca acest 'impediment' nu este real?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde protosinghel » 27 Oct 2009, 15:10

Îi daţi să citească asta.

gargarita
Mesaje:6
Membru din:02 Aug 2011, 19:03
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde gargarita » 03 Aug 2011, 07:31

buna ziua, am o problema care ma macina.
parintii mei au fost cununati de nasi...ulterior acestia s au despartit. nasa m a botezat pe mine. nu am tinut legatura deloc in acesti ani. acum o luna m am intalnit cu fiul nasei de botez si ne am indragostit. ne am interesat si se pare ca este foarte grav si interzis. nu exista niciun fel de derogare care poate fi obtinuta de la cineva? multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde protosinghel » 03 Aug 2011, 13:02

parintii mei au fost cununati de nasi...ulterior acestia s au despartit. nasa m a botezat pe mine. nu am tinut legatura deloc in acesti ani. acum o luna m am intalnit cu fiul nasei de botez si ne am indragostit. ne am interesat si se pare ca este foarte grav si interzis. nu exista niciun fel de derogare care poate fi obtinuta de la cineva?
Teoretic nu există niciun imprediment pt căsătorie dvstră. Absolut nici unul, dacă e să respectăm Canoanele, dar nu şi interpretările făcute de unii.
Disciplina bisericească însă interzice o căsătorie la acest grad de înrudire bisericească, de aceea, pt această căsătorie trebuie să aveţi binecuvântarea episcopului locului.

gargarita
Mesaje:6
Membru din:02 Aug 2011, 19:03
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde gargarita » 03 Aug 2011, 19:46

multumesc..imi puteti spune exact despre ce canon e vorba si unde il pot gasi in intregime? am fost deja la un preot insa nu era foarte sigur de raspuns. incercam si in alta parte. deci totul tine de interpretare? nu e vorba de incest spiritual, de faptul ca legatura mea cu nasa de botez e mai puternica decat orice legatura de sange cu fiul ei?
ni s a spus ca eventualii copii nu vor avea un dzeu vor fi copiii satanei...va rog sa ne ajutati

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde protosinghel » 03 Aug 2011, 20:16


gargarita
Mesaje:6
Membru din:02 Aug 2011, 19:03
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde gargarita » 08 Aug 2011, 08:25

buna ziua, din pacate nu am gasit intelegere in alta parte...am fost la doi preoti care ne au spus clar ca facem incest, ca suntem frati intru Hristos, rude de gradul 2 spiritual si nu putem fi impreuna. bineinteles nu ne opreste nimeni, fizic vorbind, dar va trebui sa traim cu blestemul lui dzeu si cu frica de fiecare zi pentru orice necaz ne ar putea da (boala noua familiilor, moarte, mai departe copiilor nostri)
suntem debusolati…

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde protosinghel » 08 Aug 2011, 11:40

am fost la doi preoti care ne au spus clar ca facem incest, ca suntem frati intru Hristos, rude de gradul 2 spiritual si nu putem fi impreuna
Cereţi-le Canoanele care spun asta.

nicolae claudiu
Mesaje:37
Membru din:27 Feb 2010, 12:43
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde nicolae claudiu » 08 Aug 2011, 12:10

Eu tot n-am inteles,daca ei sunt in gradul 2 de rudenie spirituala si Canonul 53 Trulan opreste pana la gradul 2 ,atunci cum e permisa casatoria?
De ce mai intrebati de alte canoane,nu e destul acesta?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde protosinghel » 08 Aug 2011, 17:26

Eu tot n-am inteles,daca ei sunt in gradul 2 de rudenie spirituala si Canonul 53 Trulan opreste pana la gradul 2 ,atunci cum e permisa casatoria? De ce mai intrebati de alte canoane,nu e destul acesta?
1. "De jure": Nu e destul, pt că în Canonul 53 Trulan se interzice doar căsătoria între naş şi fin, şi între naş şi unul din părinţii finului. E greu de spus care e de gradul 1 şi care-i de gradul 2, oricum restul sunt de gradul 3 şi mai mult. Oricum altceva acolo nu se interzice pt că nici nu este logic să interzică mai mult.
2. "De facto": Este naş cel care-şi face datoria de naş sau cel care doar se numeşte naş? Înţeleg că la părinţii biologici lucrurile stau diferite, pt că acolo rămâne părinte şi cel care şi-a abandonat copilul, dar în cele duhovniceşti (iar naşii se numeşte "părinţi duhovniceşti" doar între ghilimele) chiar mă îndoiesc că este aşa.

Am dreptate sau nu?

nicolae claudiu
Mesaje:37
Membru din:27 Feb 2010, 12:43
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde nicolae claudiu » 08 Aug 2011, 20:14

E discutabil.Teoretic aveti dreptate,dar practic,situatiile pot fi atat de particularizate incat cel mai bine e sa nu risti ,si sa hotarasca episcopul,-ca doar el are deplinatatea harului- ;)

gargarita
Mesaje:6
Membru din:02 Aug 2011, 19:03
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde gargarita » 08 Aug 2011, 20:42

de canonul 53 era vorba...acesta a fost cel invocat...
cum putem ajunge la episcop? macar si pentru o intrebare..situatia este si asa complicata....multumesc frumos

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde protosinghel » 09 Aug 2011, 00:49

E discutabil.Teoretic aveti dreptate,dar practic,situatiile pot fi atat de particularizate incat cel mai bine e sa nu risti
Dar care-i riscul, că nu înţeleg.
si sa hotarasca episcopul,-ca doar el are deplinatatea harului
Şi eu am spus asta, chiar de la început.
cum putem ajunge la episcop? macar si pentru o intrebare..situatia este si asa complicata...
Păi trebuie să mergeţi la centrul eparhial (episcopie / arhiepiscopie) de care aparţineţi şi să întrebaţi la secretariat, pentru a cere o audienţă la ierarh sau, dacă nu e posibil, să cereţi binecuvântarea căsătoriei în scris şi să aşteptaţi răspunsul. Mai grav este când ortodocşii noştri ajung la eparhie doar pentru probleme de genul acesta şi nici habar nu au cine este episcopul lor...

gargarita
Mesaje:6
Membru din:02 Aug 2011, 19:03
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde gargarita » 09 Aug 2011, 09:07

m am simtit mustrata...desi am fost crescuta in spirit crestinesc, in prezent nu pot spune ca postesc miercurea, vinerea sau sunt in fecare duminica la biserica. si nu, nu ii stiu numele episcopului, stiu ca patriarhul BOR ului este Preafericitul Daniel, ma voi interesa exact de cel zonal/bucuresti.
nu vrem sa cerem in scris binecuvantarea casatoriei, daca intr adevar toti spun NU, inseamna ca dragostea noastra nu e...nu stiu...poate vorbesc cu pacat...nu e de la dzeu data, infiderent de cum simtitm noi.
am auzit de un caz (de la unul din preotii la care am fost) ca doi verisori de al doilea au fost acolo si au cerut in scris aceasta binecuvantare, care le a fost data pana la urma...dar li s a spus ca ei doi vor trai cu blestemul nu altcineva...pana la urma tot de noi ca persoane depinde.
e complicat e adevarat dar nimeni nu si a terminat povestea pe acest forum..s au pus intrebari dar as vrea sa stiu pana la urma, daca exista cineva care sa fi avut o relatie, o casnicie......

gargarita
Mesaje:6
Membru din:02 Aug 2011, 19:03
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde gargarita » 03 Noi 2011, 21:07

Cu toate acestea (nepostit si nedusul regulat la biserica) eu ma consider credincioasa si cu frica lui Dzeu, de aceea incerc sa rezolv aceasta situatie dupa ''regulile'' lasate de Dzeu.

Nicolas
Mesaje:2
Membru din:21 Feb 2014, 09:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:Bucatar

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde Nicolas » 22 Feb 2014, 08:59

Bună ziua și bine v - am găsit. Sper sa mă lămuriti și pe mine o data pentru totdeauna cu o problema ce mă frământă din ce mai mult de la un timp de vreme. Iubesc o fata, ea mă iubește pe mine, pana acum toate bune și la locul lor, dar se pare ca mai mult de atât nu putem face pentru ca intre noi ar exista o legătură de rudenie.O sa va explic în cele ce urmează această legătură:
Am un unchi, frate cu tatăl meu, care este însurat cu matusa mea.Aceasta matusa mai are o sora , care are 4 fete.Pe una din aceste fete o iubesc din tot sufletul. Verișorii ei primari dupa mame, sunt si verisorii mei primari dupa tați. Din cate am inteles , nu exista legătură de sânge intre noi, dar ar exista o legătură de rudenie prin incuscrire, pe care nu o inteleg. Va rog mult de tot, lămuriti - mă și pe mine, am ajuns intr-un punct când trebuie sa luam o decizie , dar nu putem face nimic din cauza acestei probleme. Aștept răspunsul dumneavoastră.Cu respect, Nicolas.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde protosinghel » 24 Feb 2014, 12:31

Eu nu vă înţeleg de ce v-aţi adresat cu această întrebare pe blogul nostru.
Presupun că vreţi şi să vă cununaţi, nu doar să vă căsătoriţi. Păi, în cazul acesta, ar trebui să vă intereseze mult mai multe despre viaţa duhovnicească şi rostul căsătoriei creştine, decât înrudirile, care, în cazul Dvs nu există şi nu reprezintă vreun impediment.

Nicolas
Mesaje:2
Membru din:21 Feb 2014, 09:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:Bucatar

Re: Întrebări despre impedimente la casatorie

Mesaj necititde Nicolas » 24 Feb 2014, 19:31

Mă scuzați ca n-am fost mai explicit de la prima mea postare pe blogul Dvs.
Dar DA, ați presupus foarte bine. Ne iubim, vrem sa ne căsătorim, vrem sa ne cununam, vrem sa avem copii împreună, VREM SA ÎNTEMEIEM O FAMILIE și va rog din tot sufletul, chiar daca e foarte clar,mai dati-mi inca o data raspunsul Dvs.
Avem nevoie de el.Va mulțumim mult.Cu respect, Nicolas.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX