Tinerea sarbatorilor

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:
Tinerea sarbatorilor

Mesaj necititde daniel tuduran » 09 Aug 2009, 21:03

La noi in Ardeal se obisnuieste ca in unele sarbatori cu cruce neagra sa nu se lucreze in agricultura sau la treburile casnice.
Altii din contra lucreaza si in sarbatorii cu cruce rosie sau chiar si duminica.
Care este modul corect de praznuire?
Putem lucra in sarbatorile cu cruce rosie sau duminica daca vreme nu ne permite in alte zile?
In sarbatorile cu cruce neagra putem lucra?
Ultima oară modificat 29 Oct 2009, 22:22 de către daniel tuduran, modificat de 3 ori în total.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tinerea sarbatorilor

Mesaj necititde protosinghel » 27 Oct 2009, 15:13

În sărbătorile "cu cruce roşie" nu se lucrează. În cele "cu cruce neagră" anumite activităţi se pot face... Problema e că chiar Calendarul nu dă totdeauna informaţii concrete în acest sens. (Aici e mai multe de discutat).
Oricum, prioritatea trebuie să fie mergerea la Biserică, căci dacă cineva nu merge la Biserică, dar stă şi doarme toată ziua, nu înseamnă că în felul acesta ţine sărbătoarea"; ba, într-un fel, chiar o necinsteşte.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Tinerea sarbatorilor

Mesaj necititde daniel tuduran » 29 Oct 2009, 22:23

Tot la noi in Ardeal se obisnuieste ca pe 1 noiembrie ortodocsii sa merga la cimitire pt a tine asa zisa zi a mortilor.Calendarele nostre nu precizeaza nimic in acest sens.Probabil ca este o influenta catolica.
Exista in calendar atatea zile pt pomenirea mortilor de care noi nu tinem seama insa acum pe 1 noiembrie toata lumea se inghesuie sa merga la cimitire.Cum comentati aceste lucruri?
ESte bine sa mergem la cimitir ori ba?
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tinerea sarbatorilor

Mesaj necititde protosinghel » 29 Oct 2009, 23:41

Dacă mergi să-i pomeneşti pe morţi e bine şi ar fi şi mai bine dacă s-ar merge atunci când trebuie.
Dar faptul că se merge dintr-un obicei, fără să se facă mari rugăciuni pe acolo, şi mai ales că e şi o zi venită prin infleunţă catolică, asta nu e bine.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Ian 2010, 13:11

Daca in zi de duminica sau sarbatoare, am fost la Biserica, am citit un acatist, am citit niste rugaciuni etc si totusi ne mai ramane timp liber, il putem umple cu indeplinirea datoriilor sociale (de exemplu realizarea temelor daca esti elev, intocmirea unor documente daca esti economist etc) sau trebuie sa lenevesti, sa stai pur si simplu din teama de a nu incalca porunca Lui Dumnezau care spune sa cinstesti Duminica ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde andr3y » 09 Ian 2010, 21:55

Daca in zi de duminica sau sarbatoare, am fost la Biserica, am citit un acatist, am citit niste rugaciuni etc si totusi ne mai ramane timp liber, il putem umple cu indeplinirea datoriilor sociale (de exemplu realizarea temelor daca esti elev, intocmirea unor documente daca esti economist etc) sau trebuie sa lenevesti, sa stai pur si simplu din teama de a nu incalca porunca Lui Dumnezau care spune sa cinstesti Duminica ?
Vad ca la intrebarea asta nimeni nu a raspuns; eu cred ca ar fi bine sa umplem acest timp cu ceva util (si pentru trup, dar si pentru suflet): eu stiu ... o plimbare prin natura, sport, citirea de carti duhovnicesti, dialoguri cu fratii intru Hristos pe diferite teme, vizitarea oamenilor bolnavi, nevoiasi; copiilor abandonati, de prin orfelinate, pelerinaj pe la biserici si manastiri, participarea la slujbe (in unele biserici vecernia de la 4 sau 5 sau paraclisul Maicii Domnului), si altele asemenea. Bine, decat sa stai si sa te uiti la tembelizor, sau sa pierzi vremea de pomana (neputand sa faci una din cele de mai sus), mai bine faci aceste "indatoriri", dar cu masura! Atata timp cat sunt pentru servici, scoala sau pentru ceva asemena si este extrem de important sa faci acestea in momentul respectiv, nu cred ca poate fi considerat pacat.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 10 Ian 2010, 19:20

Daca in zi de duminica sau sarbatoare, am fost la Biserica, am citit un acatist, am citit niste rugaciuni etc si totusi ne mai ramane timp liber, il putem umple cu indeplinirea datoriilor sociale (de exemplu realizarea temelor daca esti elev, intocmirea unor documente daca esti economist etc) sau trebuie sa lenevesti, sa stai pur si simplu din teama de a nu incalca porunca Lui Dumnezau care spune sa cinstesti Duminica ?
Dar pt ce s-a mai deschis acest forum? Duminica scrie pe forum mai mult ca în zilele de rând... :)

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Tinerea sarbatorilor

Mesaj necititde IEREU » 20 Iul 2010, 17:58

Am niste intrebari legate de acest tema: 1. La noi in RM cine a scris calendarele de perete si cele de masa in l.rom; 2. De ce nu exista semnele care arata marimea sarbatorii (cruce rosie, neagra, x, x)...) 3. Dupa ce criterii s-a marcat numele unor sfinti pt a le deosebi ca importanta? (mi se pare ca nici dupa un criteriu)...
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tinerea sarbatorilor

Mesaj necititde protosinghel » 20 Iul 2010, 20:46

Am niste intrebari legate de acest tema: 1. La noi in RM cine a scris calendarele de perete si cele de masa in l.rom; 2. De ce nu exista semnele care arata marimea sarbatorii (cruce rosie, neagra, x, x)...) 3. Dupa ce criterii s-a marcat numele unor sfinti pt a le deosebi ca importanta? (mi se pare ca nici dupa un criteriu)...
Întrebările astea trebuie adresate părintelui Nocodim Vulpe, de la Editura Mitropoliei din Orhei.

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Tinerea sarbatorilor

Mesaj necititde IEREU » 21 Iul 2010, 18:10

Întrebările astea trebuie adresate părintelui Nocodim Vulpe, de la Editura Mitropoliei din Orhei.
De aici incepe un subiect mai vast. Am observat in liturghierul editat acolo multe schimbari de genul: "pentru rugaciunile Prea Curatei Maicii Tale si ale tuturor sfintilor, binecuvinteaza, Doamne, anafora aceasta" Numai aici cred ca intalnesti asa ceva. Imi place mult de parintele esta ca "cu purtarea lui de grija", s-au editat mineiele, intr+un fel plagiate dupa cele romane, dar cu cateva elemente originale moldovenesti. Anul acesta nu stiam la Bunavestire ce randuiala sa pun, ca tipicul (anexele) de la finalul mineului era suta la suta romanesc, calculate dupa calendarul indreptat. Las' ca e bine, ca de cand s-a facut egumen de Orhei, nu l-am vazut sa poarte doua cruci la piept. Cred ca il invidiaza la acest capitol pe staretul de la Sahar(n)a.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tinerea sarbatorilor

Mesaj necititde protosinghel » 21 Iul 2010, 19:34

Am observat in liturghierul editat acolo multe schimbari de genul: "pentru rugaciunile Prea Curatei Maicii Tale si ale tuturor sfintilor, binecuvinteaza, Doamne, anafora aceasta" Numai aici cred ca intalnesti asa ceva.
Ei, nu-i chiar aşa. Citiţi pe blogul meu subiectul despre Anafură. Căutaţi pe acolo.
Imi place mult de parintele esta ca "cu purtarea lui de grija", s-au editat mineiele, intr+un fel plagiate dupa cele romane, dar cu cateva elemente originale moldovenesti.
Care-s elementele moldoveneşti, că eu încă nu le-am descoperit. Acolo e xerox curat şi totul este exact după cele româneşti (în ultima lor ediţie).
Las' ca e bine, ca de cand s-a facut egumen de Orhei, nu l-am vazut sa poarte doua cruci la piept. Cred ca il invidiaza la acest capitol pe staretul de la Sahar(n)a.
După regulile din Biserica Rusă, un preot care se călugăreşte, chiar dacă a fost mitrofor, devine ieromonah şi toate distincţiile (sau cum se zice la noi "decoraţiile") le primeşte de la început. Acum părintele Nicodim este arhimandrit, numai că după regulile din 2004, distincţia de a purta 2 cruci nu mai există şi o poartă doar cei care au fost decoraţi înainte de această dată. Iar stareţul Adrina de la casa de nebuni de la Saharna are această distincţie înainte de 2004, la fel cum o au şi alţi preoţi din Basarabia.

Nuica Stefan
Mesaje:83
Membru din:17 Mar 2009, 00:07
Confesiune:ortodox
Localitate:Targoviste
Contact:

Re: Tinerea sarbatorilor

Mesaj necititde Nuica Stefan » 06 Aug 2010, 15:57

Ce munci sunt permise in zilele de sarbatoare in care sunt permise unele munci? Spalarea hainelor, facerea de mancare :) intra tot aici?(mama are mereu nelamuriri in legatura cu astea). Multumesc foarte mult.
'Un intelept chiar sclav, e liber; de unde rezulta ca, rege fiind un prost, tot sclav ramane' Sfantul Ambrozie al Milanului

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tinerea sarbatorilor

Mesaj necititde protosinghel » 08 Aug 2010, 20:24

Ce munci sunt permise in zilele de sarbatoare in care sunt permise unele munci? Spalarea hainelor, facerea de mancare :) intra tot aici?(mama are mereu nelamuriri in legatura cu astea). Multumesc foarte mult.
Dacă sincer, mie mi se pare o întrebare foarte complicată, care trebuie rezolvată în duhul Evangheliei, adică în felul cum Hristos se raporta la sâmbătă.
Eu cred că în duminici şi sărbătorile mari, pe lângă slujba la care trebuie să meargă fiecare, trebuie să se lucreze doar strictul necesar, iar restul timpului să-l dedicăm Domnului (după măsura fiecăruia). Spălarea hainelor cred că nu trebuie făcută, dar cu mâncarea e mai complicat. Nu te apuci să tai porcul sau găina, dar să faci o salată sau să încălzeşti mâncarea cred că nu e greşit, ci chiar necesar.
În zilele de sărbătoare mai mici (deşi criteriul ierarhizării este foarte relativ), după slujbă cred că se poate şi lucra.

OLGA

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde OLGA » 25 Feb 2012, 10:31

[În ce priveşte ziua de odihnă] eu am observat că ziua de odihnă este mai puţin recreativă dacă nu renunţ atât cât e posibil la rutina zileleor lucrătoare. Aş fi mult mai împrăstiată şi la rugăciune şi la Sfânta Liturghie. Aş fi mult mai neodihnită şi cu sufletul şi cu trupul., iar în zilele lucrătoare următoare, cu mai puţin randament.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde maria_andreea » 25 Feb 2012, 10:52

Eu am observat că ziua de odihnă este mai puţin recreativă dacă nu renunţ atât cât e posibil la rutina zileleor lucrătoare. Aş fi mult mai împrăstiată şi la rugăciune şi la Sfânta Liturghie. Aş fi mult mai neodihnită şi cu sufletul şi cu trupul., iar în zilele lucrătoare următoare, cu mai puţin randament.
Păi da, căci nu trebuie confundată lenea cu cinstirea zilei de odihnă.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Tinerea sarbatorilor

Mesaj necititde alexandru82 » 09 Ian 2014, 19:48

- Ce sunt sărbătorile cu cruce neagră? Ce putem face şi ce nu putem face în aceste zile?
Sarbatorile cu cruce neagra nu este obligatoriu sa le tinem asa cum avem porunca sa le tinem pe cele cu cruce rosie. Ele sunt zile obisnuite. Crucea neagra vrea sa ne arate ca este vorba de un sfânt mai important. Daca avem totusi evlavie si ne-a ajutat vreodata unul din acesti sfinti cu cruce neagra, iar noi vrem sa tinem ziua lui ca pe o sarbatoare cu cruce rosie, nu e nici o greseala. Ba chiar e bine.

sursa:ortodoxia.md/


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX