Despre Enoh si Ilie Testiveanul

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:
Despre Enoh si Ilie Testiveanul

Mesaj necititde andr3y » 29 Dec 2009, 12:06

Buna ziua tuturor!
Am si eu o dilema. Am auzit pe multi preoti, si chiar si mireni, care spuneau ca inaintea venirii lui Hristos, acesti doi prooroci au sa se coboare din cer si au sa il infrunte pe antihrist. Intrebarea mea este cat de adevarata este aceasta afirmatie? In incercarea mea de a gasi un raspuns am apelat la Dogmatica Sf. Ioan Damaschin, de unde am citit exact aceleasi afirmatii
Vor fi trimişi Enoh si Ilie Testiveanul, si „vor întoarce inima părinţilor către copii”, adică sinagoga către Domnul nostru Iisus Hristos si către predica apostolilor, dar ei vor fi omorâţi de antihrist.
M-am uitat si in Sf. Scriptura, la indicii spre care face trimitere Sfantul si am gasit urmatoarele"
Iată că Eu vă trimit pe Ilie proorocul, înainte de a veni ziua Domnului cea mare şi înfricoşătoare;
Şi ucenicii L-au întrebat, zicând: Pentru ce dar zic cărturarii că trebuie să vină mai întâi Ilie? Iar El, răspunzând, a zis: Ilie într-adevăr va veni şi va aşeza la loc toate. Eu însă vă spun vouă că Ilie a şi venit, dar ei nu l-au cunoscut, ci au făcut cu el câte au voit; aşa şi Fiul Omului va pătimi de la ei.
Şi L-au întrebat pe El, zicând: Pentru ce zic fariseii şi cărturarii că trebuie să vină mai întâi Ilie? Iar El le-a răspuns: Ilie, venind întâi, va aşeza iarăşi toate. Şi cum este scris despre Fiul Omului că va să pătimească multe şi să fie defăimat?
Din indicii din Sf. Scriptura am gasit si acestea:
Că el este acela despre care s-a scris: "Iată Eu trimit, înaintea feţei Tale, pe îngerul Meu, care va pregăti calea Ta, înaintea Ta"[...] Şi dacă voiţi să înţelegeţi, el este Ilie, cel ce va să vină.
Şi va merge înaintea Lui cu duhul şi puterea lui Ilie, ca să întoarcă inimile părinţilor spre copii şi pe cei neascultători la înţelepciunea drepţilor, ca să gătească Domnului un popor pregătit.
Şi ei l-au întrebat: Dar cine eşti? Eşti Ilie? Zis-a el: Nu sunt. Eşti tu Proorocul? Şi a răspuns: Nu.
Acestea fiind scrise, doar doua lucruri as dori sa le punctez:
1. Nu scrie nimic despre Enoh.
2. Prin raspunsul Mantuitorului "Eu însă vă spun vouă că Ilie a şi venit, dar ei nu l-au cunoscut" sau "Dar vă zic vouă că Ilie a şi venit şi i-au făcut toate câte au voit, precum s-a scris despre el." sau "Şi dacă voiţi să înţelegeţi, el este Ilie, cel ce va să vină. ", reiese mai mult sau mai putin faptul ca Ioan Botezatorul este Ilie. Daca evanghelistul Luca nu scria ca va merge inaintea Domnului cu "puterea lui Ilie" , tindeam sa cred asta.

Si nu m-am multumit numai cu atat; am cautat si in Omiliile la Matei ale Sf. Ioan Gura de Aur, unde am gasit urmatoarele:
Bine a spus Hristos; "Daca voiti sa primiti"; arata ca nu sileste pe nimeni. "Nu va silesc", spune Domnul. A grait asa pentru ca cere de la toti o inima sincera si pentru ca sa arate ca Ioan este Ilie si Ilie Ioan.
urmand ca mai incolo sa lamureasca mai exact diferenta intre Ilie si Ioan
Scripturile vorbesc de doua veniri ale lui Hristos; aceasta care a avut loc si cea viitoare [...] Inainte-Mergator al celei de a doua veniri va fi Ilie al celei dintai a fost Ioan Botezatorul, pe care Hristos il numea si Ilie, nu pentru ca era Ilie, ci pentru ca implinea slujirea aceluia. [...] Carturarii insa amestecau cele doua veniri si rataceau poporul; vorbeau poporului numai de venirea cea de a doua a lui Hristos.[...] Hristos a numit pe Ioan Botezatorul Ilie, pentru ca amandoi au aceeasi slujire, si ca sa nu socotesti ca profetul numeste pe Ioan Botezatorul Ilie, profetul a adaugat si patria lui Ilie, numindu-l"Tesviteanul"; dar Ioan Botezatorul nu este tesvitean.Pe langa aceasta, profetul ii mai da inca un semn deosebit:" Ca sa nu vin si sa bat cu desavarsire pamantul.". prin aceste cuvinte arata venirea a doua a lui Hristos, venirea cea infricosatoare. In cea dintai venire, Hristos b-a venit sa bata pamantul. Ca "n-am venit",spune Hristos,"sa judec lumea, ci sa mantuiesc lumea". Profetul a grait deci asa pentru a arata ca tesviteanul are sa vina inaintea acelei veniri, cand va avea loc judecatalumii. Si ne spune profetul si pricina venirii lui Ilie.
deci disparandu-mi orice urma de indoiala cu privire la venirea lui Ilie. Dar, despre Enoh nu am gasit scris nicaieri ca va trebui sa vina inaintea Domnului. Imi puteti da cateva trimiteri (spre Sf. Scriptura sau Sfinti Parinti) din care sa reiese faptul ca si Enoh va veni?

Iertati si Doamne ajuta!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre Enoh si Ilie Testiveanul

Mesaj necititde Ioan Cr » 29 Dec 2009, 22:25

Nu am trimiteri exacte. Doar o observatie: cei doi drepti din VT sunt si singurii (?) rapiti de vii la cer. Cu alte cuvinte, nu au murit trupeste niciodata - moartea lor a fost, intr-un fel, amanata pentru sfarsitul veacului, asa cum citim la Apocalipsa, ca vor fi omorati si trupurile lor vor sta in piata 3 zile dupa care vor invia. Probabil, faptul acesta, ca nu au murit in viata pamanteasca e semnificativa in Iconomia divina. Citim si la Sf. Petru ca omul are o singura data sa moara si apoi se prezinta la Judecata. Toti ceilalti pamanteni, se pare, au murit o data (exceptie Lazar?). Poate ca, murind si inviind, ne renastem in trup nemuritor, asa cum a fost trupul Domnului la Inviere. Ramane cazul lui Lazar, care desi mort si pe cale de descompunere, a inviat iar in trup muritor.

Asa, cateva idei...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre Enoh si Ilie Testiveanul

Mesaj necititde andr3y » 30 Dec 2009, 15:37

Intradevar, urmand trimiterile din cartea Apocalipsei, mai exact cap 11 este cel in care ni se prezinta acest pasaj, am gasit ca este vorba de Enoh si de Ilie.(Facerea, 3 Regi, 4Regi, Sirah, Daniel) La fel ca si Ilie si Enoh a fost luat la cer "Şi a plăcut Enoh lui Dumnezeu şi apoi nu s-a mai aflat, pentru că l-a mutat Dumnezeu." (Facerea 5:24), dar si aici tindeam sa cred ca expresia "l-a mutat" putea avea sensul si de a murit; dar am gasit si marturia apostolului cu privire la aceasta " Prin credinţă, Enoh a fost luat de pe pământ ca să nu vadă moartea, şi nu s-a mai aflat, pentru că Dumnezeu îl strămutase, căci mai înainte de a-l strămuta, el a avut mărturie că a bine-plăcut lui Dumneze"(Evrei 11:5), de unde reiese destul de clar ca a fost luat la cer. Cred ca de aceea va veni si Enoh, deoarece nu a cunoscut moartea trupului! Totusi as mai dori sa gasesc vreun argument cu privire la asta! Si mai am si o intrebare in legatura cu Enoh: apostolul Iuda facea referire la proorociile lui Enoh! "Dar şi Enoh, al şaptelea de la Adam, a proorocit despre aceştia, zicând: Iată, a venit Domnul cu zecile de mii de sfinţi ai Lui". (Iuda 1:14). Unde as putea gasi aceste profetii? In afara de cartea lui Enoh, sau ceva de genu, ca am inteles ca nu este recomandata de Biserica.

Claudius
Mesaje:3
Membru din:08 Sep 2011, 05:34
Confesiune:ortodox

Re: Despre Enoh si Ilie Testiveanul

Mesaj necititde Claudius » 08 Sep 2011, 19:08

Iuda 14,15 Dar şi Enoh, al şaptelea de la Adam, a proorocit despre aceştia, zicând: Iată, a venit Domnul cu zecile de mii de sfinţi ai Lui,Ca să facă judecată împotriva tuturor şi să mustre pe toţi nelegiuiţii de toate faptele nelegiuirii lor, în care au făcut fărădelege, şi de toate cuvintele de ocară pe care ei, păcătoşi, netemători de Dumnezeu, le-au rostit împotriva Lui.

Iuda , fratele Domnului citeaza din Cartea lui Enoh .

Se pare ca si expresia Fiul Omului este o expresie f. des intalnita in cartea lui Enoh .


Sf.Irineu al Lyonului o considera o carte valida , folosindu-se de ea in descrierea Potopului .

Fiind o carte iudaizanta si nevorbind despre inviere este o carte cu adevarat problematica .


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 61 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX