TATAL NOSTRU...

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox
Re: TATAL NOSTRU...

Mesaj necititde valercosma » 08 Dec 2011, 20:17

Cind vorbim despre "fiinta" gindul ne duce la filozofia lui Constantin Noica, "Devenirea intru fiinta",...etc, carti greu de asimilat, pentru mine un taran , expresia "cea de toate zilele" mi se pare atit de potrivita incit nu as renunta la ea cu nici un chip.

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: TATAL NOSTRU...

Mesaj necititde CristinaThenewone » 24 Mar 2012, 16:04

,,Sfinteasca-se numele Tau"

Cine trebuie sa faca actiunea ? Tatal? Sau oamenii? Adica...Tatal prin actuinea Sa: mila, ajutor catre oameni da ocazia sa se observe cat este El de Sfant si de bun. Imi amintesc ca era la un moment dat in VT un pasaj in care Dumnezeu se suparase pe poporul evreu ca nu I-a dat ocazia Lui Dumnezeu sa se sfinteasca numele Lui, sau cu alte cuvinte sa arate cat este el de Sfant, asa am interpretat eu (in Biblie e cam pe la inceput, pana sa moara Moise). Ar putea fi si aceasta o interpretare a cuvintelor mai sus mentionate ? Sau se refera doar la slava pe care trebuie sa I-o aduca oamenii lui Dumnezeu (echivalentul: slaveasca-se numele Tau ?) ?

N-am citit din Sf Parinti, asa ca nu stiu ce spun ei. Mi-era mai la indemana sa intreb aici. Cred ca nu va ia mult timp pt a-mi raspunde...
Multumesc anticipat!

Constantinos

Re: TATAL NOSTRU...

Mesaj necititde Constantinos » 24 Mar 2012, 17:09

E adevarat ," sfinteasca-se" inseamna " slaveasca-se ". Dumnezeu se slaveste intru oameni dar mai trebuie si ca omul sa-L lase , sa nu se impotriveasca actiunii Lui: "Pentru ei Eu Mă sfinţesc pe Mine Însumi, ca şi ei să fie sfinţiţi întru adevăr." (Ioan !7 , 19) si "Pe Domnul Dumnezeul nostru, pe Acela vom sfinţi, şi El va fi nouă frică, căci cu noi este Dumnezeu."

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: TATAL NOSTRU...

Mesaj necititde CristinaThenewone » 24 Mar 2012, 18:40

Deci are doua intelesuri, daca am inteles eu bine :
1.actiunea de a deveni Sfant, bun : "Pentru ei Eu Mă sfinţesc pe Mine Însumi, ca şi ei să fie sfinţiţi întru adevăr." (Ioan !7 , 19)
(Ca nu are cum sa fie : Eu ma laud pe mine insumi...)
2. slavire, lauda : "Pe Domnul Dumnezeul nostru, pe Acela vom sfinţi, şi El va fi nouă frică, căci cu noi este Dumnezeu." Aici, ,, pe Acela vom sfinti " ar avea intelesul de: Il vom lauda pt sfintenia Lui.

Multumesc Constantinos!

In cazul in care nu am concluzionat bine, va rog dragi Parinti sa ma corectati.

Doamne ajuta!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: TATAL NOSTRU...

Mesaj necititde maria_andreea » 24 Mar 2012, 21:58

Îţi voi spune cum se vede din unghiul meu acest înţeles: sfinţire - laudă.
Dumnezeu este Unicul Sfânt. Dacă noi îl recunoaştem ca Dumnezeu: ne închinăm Lui, Îl cinstim, Îl slăvim, adică dăruim Lui o parte din gândirea, atenţia sau dorinţa noastră (sfinţit înseamnă dăruit) se sfinţeşte fiinţa noastră în funcţie de slava acordată, de cât a ocupat Numele Lui fiinţa noastră. Sfinţirea (atribut exlcusiv dumnezeiesc) şi slava (atribut omenesc) sunt deci direct proporţionale.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: TATAL NOSTRU...

Mesaj necititde Pr Haralambie » 24 Mar 2012, 23:49

Ioan Gura de Aur - Talcuire la Tatal nostru.pdf
(107.04KiB)Descărcat de 665 ori
Cu mult respect.

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: TATAL NOSTRU...

Mesaj necititde CristinaThenewone » 25 Mar 2012, 16:55

Sper sa nu stresez, multumesc si pt noile raspunsuri!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: TATAL NOSTRU...

Mesaj necititde Pr Haralambie » 25 Mar 2012, 19:56

Sper sa nu stresez,
Nu! Nici pe departe. Cel mai frumos şi folositor şi complet comentariu La Tatăl Nostru, este al sf Nicodim Aghioritul, dar nu l-am pus deoarece trebuie corectat în urma convertirii şi este lung. Dacă cineva va insista îl voi pune.
Cu mult respect.

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: TATAL NOSTRU...

Mesaj necititde CristinaThenewone » 26 Mar 2012, 12:57

Daca ne-ati vorbit atat de frumos despre interpretarea Sf Nicodim Aghioratul la rugaciunea Tatal nostru (,,Cel mai frumos şi folositor şi complet comentariu ") pe mine una m-ati facut curioasa.

Trebuie corectat in urma convertirii ? Despre ce convertire este vorba ?

Si daca trebuie, atunci ramane pt cand aveti timp (caci mai multor persoane le-ar fi de folos). Poate sa fie si dupa Paste, sau cand puteti (numai sa fie).

Numai bine! Si Doamne ajuta!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: TATAL NOSTRU...

Mesaj necititde Pr Haralambie » 27 Mar 2012, 18:16

Despre ce convertire este vorba ?
Din imagine, în word, pt a putea extrage anumite fragmente. Tâlcuirea la Tatăl Nostru este cuprinsă în cartea, Despre împărtăşirea continuă cu sf Taine.
Cu mult respect.

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: TATAL NOSTRU...

Mesaj necititde CristinaThenewone » 31 Mar 2012, 16:39

Astazi am intrat pe site si am vazut noua postare referitoare la Tatal nostru (care a venit destul de prompt :) ). Dar ce nu prea inteleg: Sf Nicodim Aghioratul este una si aceeasi persona cu Sf Maxim Marturisitorul ?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: TATAL NOSTRU...

Mesaj necititde Pr Haralambie » 31 Mar 2012, 21:11

Astazi am intrat pe site si am vazut noua postare referitoare la Tatal nostru (care a venit destul de prompt :) ). Dar ce nu prea inteleg: Sf Nicodim Aghioratul este una si aceeasi persona cu Sf Maxim Marturisitorul ?
Nu este una şi acceaşi persoană. Apărea numele sf Maxim Mărturisitorul de la o notă care s-a multiplicat din greşeală în fiecare pagină.
Am înlocuit pdf-ul, am şters şi umbra aia care se multiplica, şi am ordonat şi notele la sfârşit mai clar, mai mult nu am avut timp.
Cu mult respect.

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: TATAL NOSTRU...

Mesaj necititde CristinaThenewone » 01 Apr 2012, 16:12

Acum e ok, e mai clar.
Dumnezeu sa va rasplateasca efortul !

GeorgeChirita
Mesaje:52
Membru din:18 Apr 2012, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu si oamenii
Localitate:Piatra Neamt

Re: TATAL NOSTRU...

Mesaj necititde GeorgeChirita » 25 Apr 2012, 17:22

atat as vrea sa spun, acel sfinteasca-se numele Tau, trebuie spus foarte apasat, deoarece este de importanta capitala, si s-a pus la inceput ca ecou al obligatiei vechiului Israel de a sfinti numele lui Dumnezeu. Cititi va rog Levitic cap. 19-23, unde efectiv iti spune cum sa sfintesti numele Lui.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX