Bogatul caruia i-a rodit tarina

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox
Bogatul caruia i-a rodit tarina

Mesaj necititde Pr Constantin » 05 Mai 2008, 13:45

Propun eu o tema. Sa luam de exemplu pilda bogatului caruia i-a rodit tarina, Luca 12, 16-21.

Si sa o analizam impreuna !

"16. Şi le-a spus lor această pildă, zicând: Unui om bogat i-a rodit din belşug ţarina.
17. Şi el cugeta în sine, zicând: Ce voi face, că n-am unde să adun roadele mele?
18. Şi a zis: Aceasta voi face: Voi strica jitniţele mele şi mai mari le voi zidi şi voi strânge acolo tot grâul şi bunătăţile mele;
19. Şi voi zice sufletului meu: Suflete, ai multe bunătăţi strânse pentru mulţi ani; odihneşte-te, mănâncă, bea, veseleşte-te.
20. Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! În această noapte vor cere de la tine sufletul tău. Şi cele ce ai pregătit ale cui vor fi?
21. Aşa se întâmplă cu cel ce-şi adună comori sieşi şi nu se îmbogăţeşte în Dumnezeu."

link: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=48&cap=12

Eu vad in acest bogat un om "cuminte" (sa zicem al zilelor noastre), care isi vede de treaba, cinstit si caruia ii merg "afacerile" bine. Asta daca o transpunem in contemporan. Dar sa nu mergem asa de departe.

Ce parere avem despre acest bogat?

(Sa ne limitam la text, totusi... o erminie corecta pleaca intai de la text si apoi merge spre alte surse).
(Inainte de a cauta raspuns la Sf. Parinti sa ne spunem si noi parerea noastra, apoi vedem...)
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bogatul caruia i-a rodit tarina

Mesaj necititde protosinghel » 10 Mai 2008, 07:01

Pt mine totul e foarte clar:

1. Bogatul nu era deloc un om "cu-minte", ci tocmai era "ne-bun" şi lipsit de minte. Asta se vede din faptul că:
a) Se adresează sufletului cu cuvinte ce se referă la trup şi deci nu ştia că sufletul se hrăneşte cu realităţi veşnice şi nu cu mâncare, băutură şi desfătări;
b) Neglija mulţimea de săraci care pe atunci era destul de mare (ca şi astăzi de altfel). Nici măcar nu şi-a pus problema că ar putea să împartă ceva cu cineva. Se gândea numai la el

2. Acestă gândire şi manifestare a bogatului era semnul unei grave împătimiri. În acest sens, vreau să parafrazez o idee a Fericitului Augustin: "Cine nu se înduhovniceşte în trupul său, ajunge să devină material până şi în sufletul său!"

3. Dumnezeu ştie tot ce este în inima fiecăruia, şi chiar dacă aici e vorba doar de o pildă, Mântuitorul arată că Lui nu i se poate reproşa acuzaţia de nebunie faţă de cineva, chiar dacă nouă ne-o interzice (Mt. 5,22) tocmai pt că noi judecăm după aparenţe, iar El în deplină cu noştinţă de cauză.

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Bogatul caruia i-a rodit tarina

Mesaj necititde Pr Constantin » 13 Mai 2008, 16:33

Asa este parinte Ieromonah.

Observ in cazul acestui bogat ca Sf. Ap. Luca nu-l numeste nici necinstit, nici nemilostiv (ca in cazul bogatului din parabola cu saracul Lazar) nici in alt fel, ci simplu "un om bogat". Eu inteleg de aici ca nu intereseaza starea bogatului (desi totul poate fi adevarat in ceea ce ati spus mai sus). Despre milostenie Ap. Luca vorbeste in cealata parabola a bogatului nemilostiv. Aici se rezuma la bogatie. Atat.

Mai departe arata prosperitatea bogatului, care la ce are i se adauga rod "in belsug", de drept si acesta.

Intr-un cuvant avem in fata un bogat implinit, prosper am putea spune.

Eu cred ca Mantuitorul la bogatie se refera prin aceasta parabola. Adica vizeaza direct starea de om bogat ca autosuficenta de viata. Subliniaza "implinirea" umana in lumea aceasta (bogatie a lumii) ca esuare in relatia cu El. Adica cel bogat traieste o "suficenta" odihnitoare ce nu mai necesita altceva, respectiv nu mai cauta pe Dumnezeu gandind (cum bine ati spus) ca odihna trupului poate odihni si sufletul.

Mai remarc si faptul ca bogatul vorbeste de suflet, chiar daca confunda "odihna" sufletului cu cea a trupului.
Undeva ceva stia. Dar n-a mers nicodata mai departe.

Ce ne face sa ne oprim din cautarea lui Dumnezeu sau mai bine zis din "imbogatirea in Dumnezeu"?
Dupa mine orice alta bogatie care ne creeaza suficenta de sine sau de viata "lumeasca".
Eu asa inteleg din parabola aceasta.

Dumnezeu vine sa ceara sufletul "bogatului" numai atunci cand el ajunge la suficenta: "odihneşte-te, mănâncă, bea, veseleşte-te". Si din toate "odihna" mi se pare cea mai periculoasa. A te "odihni" in cele ale lumii si a nu te odihni in Dumnezeu. Iata pericolul.

Si de aici (ca sa nu lungesc vorba) putem merge mai departe... ce inseamna de fapt bogatia (care odihneste) poate fi vorba doar de cea materiala? Nu cumva Mantuitorul ne atrage atentia la bogatia lumii - de orice natura, fie ea si culturala - care ma odihneste si ma imbogateste dar nu in Dumnezeu? Si de aici... esuarea?!

Poate fi asa?
Sa ne veselim in Domnul !

CoroanaDeSpini
Mesaje:9
Membru din:19 Iun 2008, 18:26

Re: Bogatul caruia i-a rodit tarina

Mesaj necititde CoroanaDeSpini » 25 Iun 2008, 13:06

"16. Şi le-a spus lor această pildă, zicând: Unui om bogat i-a rodit din belşug ţarina.
17. Şi el cugeta în sine, zicând: Ce voi face, că n-am unde să adun roadele mele?
18. Şi a zis: Aceasta voi face: Voi strica jitniţele mele şi mai mari le voi zidi şi voi strânge acolo tot grâul şi bunătăţile mele;
19. Şi voi zice sufletului meu: Suflete, ai multe bunătăţi strânse pentru mulţi ani; odihneşte-te, mănâncă, bea, veseleşte-te.
20. Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! În această noapte vor cere de la tine sufletul tău. Şi cele ce ai pregătit ale cui vor fi?
21. Aşa se întâmplă cu cel ce-şi adună comori sieşi şi nu se îmbogăţeşte în Dumnezeu."

Din pilda omului bogat sa ne ferim sa strangem comori pe pamant, caci unde este comoara noastra acolo va fii si inima.
Consider ca daca strangem bani cati avemnevoie, ca sa ne rezolvam problemele si saracului nu-i intoarcem spatele, bogatia nu va fii o pierdica in calea mantuirii noastre, ci un ajutor.
Este greu sa le impaci pe ama2 .
Roaga-te Domnului sa-ti trimita tie inger de pace indreptator, care sa te sfatuiasca ce fapte bune sa faci, ca sa pui de o parte si pt vesnicie.
Poate nu ajungi la masura Sfintilor care tot ce faceau, totul spre slava Lui Dumnezeu, macar daca faci o fapta buna pe zi si milostenia ta se ridica precum tamaia la cer, fara sa spui la toata strada ca ai dat de pomana o paine la un sarac.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Bogatul caruia i-a rodit tarina

Mesaj necititde Dionysie » 08 Dec 2011, 19:39

Pilda este de excepţie în simplitatea ei, şi prin actualitatea pe care o are. Practic acesta este unul dintre fenomenele dominante ale societăţii globale dar şi al societăţii româneşti în care trăim, anume acela al îmbogăţirii din cele ale lumii şi nu din cele ale lui Dumnezeu şi nu în Dumnezeu. La toate acestea însă semnul cel mai cutremurător, surprinzător şi dureros este nu doar complacerea a chiar unora dintre pretinşii oameni ai Bisericii în această mentalitate decăzută, dar mai mult pasivitatea pastorală, misionară, catehetică şi executorie a Bisericii în raport cu aceste cumplite fenomene ce îndepărtează de Hristos. Pericolul cel mare este acela, trecut sub tăcere de pretinşii oameni ai Bisericii din propriile interese meschine şi în neconcordanţă cu legea duhului de viaţă în Iisus Hristos, al confundării tot mai mare a Bisericii cu lumea, al pierderii gustului de către sarea misionară a pământului, Sfânta Biserică. Pare-se că Biserica vrea foarte mult să repete erorile fundamentale ale poporului ales din perioada vechiului testament, anume lepădarea de facto, chiar dacă formal ea nu se vede chiar aşa de bine, încercându-se să se păstreze formalităţi aparent onorabile şi să se pună batista pe ţambal, de Dumnezeu şi de misiunea mântuitoare cu care a fost învestită de Iisus Hristos.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX